Editörler : Pangaea

Kapalı
10 Temmuz 2018 03:00

Mühendislerin hiç memnun olmaması

Bu ülkede mühendislik fakültesine girmek için seksen soruluk matematik sınavından sıfır çekmek yeterli. Adamlar bir tane bile matematik sorusu yapamıyorlar lys'de sıfır çekiyorlar ve ayda 5 bin TL maaş alıyorlar. Buna karşılık adamlar sürekli şikayet ediyorlar. Devlete laf atıyorlar. Devlet bizi atasin filan diyorlar.

Kusura bakma arkadaş. Sıfır çektiğin LYS sınavında sırf sayısal okudun diye sana bütün kapılar ardına kadar açılmış paraya para demiyorsun lys'de sıfır çektiğin halde daha hala da şikayet ediyorsun isteklerin bitmiyor.

Devlet sürekli çoklu zekâ var filan diyor da yahu madem çoklu zekâ var o zaman sozelde dereceye giren adam işsiz kalırken sayisalda matematiği sıfır çeken adam nasıl mühendis olup beş bin TL maaş alabiliyor. O zaman sayısal bölüm okumak zorunlu olsun lisede biz de matematiği sıfır çekip mühendis olalım biz de katır yüküyle para kazanalım. Sozelde derece yaptık da ne geçti elimize hiç geçen şey olmadı. Keşke sayisaldan sınava girip sıfır cekseydim dünya kadar para kazanıyor olurdum şimdi.

ozzy05
Yasaklı
10 Temmuz 2018 03:03

kardeş burada mühendislere laf edince Allah sana sevap mı yazacak yada takdir mi edileceksin.Neden kendine küfür ettirmek için yazıyorsun.Zekan orta düzeyde ona göre yazıyorum.

bir çok insan tanıdım zekası uçurur ülkeyi ama gel görki tanıdık olmadığından iş bulamıyorlar.Kendi yetiştir gelştir bu ülkede tanıdık olmazsa ekmek çıkmaz.

Sence kamuda bir çok grup var sayısal loto oyna gidersin ama devlette bir çok alım var.İnsan canı emanet edilen hemşirelerin 50 ile atanması normal mi sence neden ülkede her şey sağlık yada güvenlik üstünden gidiyor.Yada neden gereksiz ünv dolu

dsn1
Kapalı
10 Temmuz 2018 07:02

Derece yapıp girilen üniversitelerin mühendislikleri hariç kimseye özelde alsana 5 lira gel başla demiyor. Ben yazılım mühendislerini asgari ücretten biraz hallice çalıştırmak isteyen kaç yer gördüm. Hele bir de stajyerlik diye bir bok uydurmuşlar mmilleti 1 sene maaşsız çalıştırmaya uğraşıyorlar (normal üniversitedeyken yaptığın stajdan bahsetmiyorum.) Ayrıca özelde mühendislere nasıl bok gibi davranıldığından haberin var mı senin yeri geldiğinde aptal bir yöneticinin verdiği söz yüzünden millet 1hafta boyunca eve uğramadan 3-4 saatlik uykuyla çalışıyor. Aynı şeyi hemşirelere , polislere yapmasını söyle de bakalımnoluyor. Kan alırlar o emri veren bürokratın bir yerinden kan

Eğer ki devlete giren mühendislerin 4500 lira almasından bahsediyorsan o mühendisliklere 90-95 puanla giriyor millet otur hesapla kaç matematik çözmüş adam

possible01
Kapalı
10 Temmuz 2018 11:08

ya bu zekasız herif 2 aya bir gelip buraya başlık açıyor. ya bu zekasızın argümanlarını 1milyon kere çürüttüm hala konuşuyor hala konuşuyor. tam bir beyinsiz. cevap vermeye bile değmez aslında. daha 4. sınıfta okuyan bir ergen. 200 bin sıralama ile üniversite kazanmış işte ondan böyle ergen ergen konuşuyor. şuanda onla beraber okuyan mühendislerin de sıralaması o olduğu için zoruna gidiyor.

ozzy05, 6 yıl önce

kardeş burada mühendislere laf edince Allah sana sevap mı yazacak yada takdir mi edileceksin.Neden kendine küfür ettirmek için yazıyorsun.Zekan orta düzeyde ona göre yazıyorum.

bir çok insan tanıdım zekası uçurur ülkeyi ama gel görki tanıdık olmadığından iş bulamıyorlar.Kendi yetiştir gelştir bu ülkede tanıdık olmazsa ekmek çıkmaz.

Sence kamuda bir çok grup var sayısal loto oyna gidersin ama devlette bir çok alım var.İnsan canı emanet edilen hemşirelerin 50 ile atanması normal mi sence neden ülkede her şey sağlık yada güvenlik üstünden gidiyor.Yada neden gereksiz ünv dolu

Mak.Muh35
Şef
10 Temmuz 2018 11:20

Ülke sizin gibi tipler yüzünden gelişmiyor. Ben az alıyorsam herkes az alsın. Mühendis 5000, Doktor 8000, Öğretmen 3500 alıyor diye tonla laf söyleyen mallar var. Adam mühendis olmuş devlettin verdiği para 1000 dolar. Öğretmenin aldığı para 800 dolar. Yani çok az para alıyorlar. Ama büyük çoğunluk çok çok daha az alıyor. Bu söylemi terk ederek herkesin maaşının insanca yaşanabilecek seviyelere çıkarmayı hedeflemeliyiz.

Acarparmdk
Kapalı
10 Temmuz 2018 11:27

birkez araştırma yapıp öyle yazın, üniversite okumuşsnz ama havadan atıp tutmak çok kolay, 80 puanla lisans hemşire olarak atandım, 90la atanan arkdslrm da var, alım sayısı çok fazla olduğu için en son ki alimda 62 ile kapattı bu da çok çok normal malum sayı arttıkça puan düşer, snn 50 puan dediğin 6-7 yıl öncesine dayanır,bir mesleğe laf ederken doğru cümlelerle kendinizi ifade edin
ozzy05, 6 yıl önce

muh18
Şef
10 Temmuz 2018 11:55

Düşük puanla mühendis olanların şikayet etme hakkı yok belki ama zamanında tıp puanı yapıp sonra özel sektörün acımasızlığı ile yüzleşip devlete atanmış kişiler de var. Bu insanlar belki paçayı kurtardılar ve emekliliğe kadar çalışmayı garantilediler ama kaybolan yıllarına üzülüyorlar.

memur olsam yeter
Daire Başkanı
10 Temmuz 2018 12:20

Ne sıfır çekmesi birader? Hangi rüya aleminin elemanısın sen?

Matematik ve fen bilgisini fule yakın yaparak teknik ünide okudum ve memnun değilim evet.

Mühendis olmayıp/olamayıp da sektör hakkında atıp tutan cahil sürüsünden de bıktım artık.

Madem sıfır çekip o kadar para kazanılıyor sen de olsan ya?

Sıfır çekebilecek kadar da mı kafan yok yoksa?

mrolkr
Aday Memur
10 Temmuz 2018 12:35

Kardeşim inan sözel okuyup boş yetiştiğin o kadar belli ki. dediğin kadar kolay değil o işler üni okurken feleğim şaştı her baba yiğitin harci değildir mühendisliği bitirmek. orda karıyla kızla takılarak ibf okuyup gelip burda mühendisliğe çamur atma hadi naş...

2018kpsss
Şube Müdürü
10 Temmuz 2018 12:49

Mühendislik okuma diye engelleyen oldu mu yoksa sana yasak mı dediler

possible01
Kapalı
10 Temmuz 2018 13:20

hı evet yani 62 puan 50 puandan daha fazla değil mi ? ne kadar da fazla ?

yani sen şimdi alımın 62 olduğu bir bölümü "alım çok alırsa puan düşer haliyle" diyerek alım puanının düşük olmasını aklamış mı oluyorsun ?

arkadaşım 62 ile atanan var mı sizden ? var . benim en son kendi bölümümdeki meslektaşlarım 2018/1 de 91.5 ile açıkta kaldı. bölüm de elektrik elektronik müh. siz ünideyken yata yata okurken sabaha kadar çabalayan bölüm. ayrıca biz kazanırken puanları uçuk olan bölüm

kısacası bu ülkede önemli olan sınavlarda başarılı olmak değil , doğru yolu seçebilmek. o da tamamen şans işi. çünkü senin seçtiğin yola bir anda taş koyup herkese bedava bir şekilde o yola girme hakkı bile verebiliyorlar. ben o kadar derece yaptım ilk 20 bine girdim sonuç ne ? hiçbir şey. yukardaki andavallar gelip mühendisliğe laf atar.

ya arkadaş ülkede mühendislik ne durumda biliyor musun? yok . o zaman konuşmayacaksınız.

Acarparmdk, 6 yıl önce
birkez araştırma yapıp öyle yazın, üniversite okumuşsnz ama havadan atıp tutmak çok kolay, 80 puanla lisans hemşire olarak atandım, 90la atanan arkdslrm da var, alım sayısı çok fazla olduğu için en son ki alimda 62 ile kapattı bu da çok çok normal malum sayı arttıkça puan düşer, snn 50 puan dediğin 6-7 yıl öncesine dayanır,bir mesleğe laf ederken doğru cümlelerle kendinizi ifade edin

memursamo
Yasaklı
10 Temmuz 2018 14:34

Bu forumda çok düşük zeka seviyelerine alışkın eski bir üye olarak arkadaşı pek yadırgamadım ve yazdıklarına çok şaşırmadım ama yanlış bildiği şeyleri düzeltmek gerek. Birincisi sanırım kendisi matematik yüzünden hiçbir yere gelememiş ki matematik üzerinden mühendisliğe yüklenmiş. Matematiğin herşey olmadığı gibi üniversite okumak da zeka geriliğine çözüm değil, forumda bunu ispatlayacak bunun gibi 1000 lerce yorum görebilirsiniz. Ayrıca zeka fışkıran yorum ülkenin içinde bulunduğu ekonomik refah seviyesini de gözler önüne seriyor. 5 bin mühendis maaşına katır yüküyle para dünyalar kadar para dedirtecek kadar nasıl bir yokluk içinde bilmiyorum ama etiyopyalı bir vatandaşa bile 1000 dolar verseniz bunu demez. Atanmış ve katır yüküyle maaş alan bir mühendis olarak meslek ayırt etmeksizin tüm emek veren memur adaylarına başarılar dilerim.

muh18
Şef
10 Temmuz 2018 15:09

yalnız arkadaş biraz ironi yapsa da haklılık payı var. Eskiden matematik testinin yüzde 70'ini falan doğru yapmadan mühendis olamazdın, şimdi yüzde 30'unu yapsan yetiyor.

Özellikle makine inşaat gibi matematik ağırlıklı bölümlere bu şekilde öğrenci alınması yanlış. Lise matematiğini anlamayan biri daha ileri konuları da kavrayamaz.

z1twaquar
Memur
10 Temmuz 2018 15:11

2009 Öss mat1 28/30, mat2 27/30. Bu netlere rağmen orta düzey sayılacak bir universitede elektrik-elektronik muhendisligine yerlestim. 2015 nisan yds 85, 2016 kpss 90 puan aldım, ona ragmen guc bela devlete atandim. Biz aglamayalim da, 60 puanla atanan resim ogretmeni, kiytirik bi bolum bitirip polis olup 4500tl maas alan polis mi aglasin?

possible01
Kapalı
10 Temmuz 2018 16:09

2 aya bir gelim aptal aptal şeyler yazim , milleti deli edip gidim. üniversite 4te okuyor , kpss çalışmak moralini bozmuş . bölümü de edebiyat öğretmenliği. sanki bana uzay bilimleri falan okuyor. ya da tıp fakültesinde de bizim netleri beğenmiyor.

100 bin kez söyledim , bu forumdaki mühendisler 2010 öncesi fakülteye girmiş mühendisler genel olarak. senin dediğin gibi 0mat neti yapanlar falan değil. ben fakülteyi kazandığımda ilk 20 bindeydim.

sende beyin yoksa ve okulda, yurtta mühendis arkadaşların "sizinki bölüm mü yata yata okul bitiriyorsunuz" diye seni eziyorsa ve sen cevap veremiyorsan bundan bize ne ?

ya onlara cevabını verebilecek kapasiteye sahip olacaksın ya da burda gelip ötmeyeceksin.

boş yapma hadi git kpssni çalış. bu arada bana "sınav sonuçları açıklanınca gel , benden 10 puan düşük alacaksın. ben 3 bölüme giriyorum sen 1 , gel puanları karşılaştırırız" demiştin üniversite ergeni . unutmadım o lafını. 31 ağustosa az kaldı , buralarda göreyim seni o zaman.

z1twaquar
Memur
10 Temmuz 2018 16:27

cogu muhendislik ogrencisi turkce-sosyal bilgiler testinde tmci ve sozelcilerden daha fazla net yapiyor. Olaya boyle bakarsa zararli cikacak yine tmci ve sozelciler olacaktir.
muh18, 6 yıl önce

yalnız arkadaş biraz ironi yapsa da haklılık payı var. Eskiden matematik testinin yüzde 70'ini falan doğru yapmadan mühendis olamazdın, şimdi yüzde 30'unu yapsan yetiyor.

Özellikle makine inşaat gibi matematik ağırlıklı bölümlere bu şekilde öğrenci alınması yanlış. Lise matematiğini anlamayan biri daha ileri konuları da kavrayamaz.

yas8
Şef
10 Temmuz 2018 16:36

Mühendis değilim ama mühendislerin haklı sitemine katılıyorum. En başta sorun üniversitelerde. Eğitim kaliteli değil ama en önemlisi eğitimin ilgili mühendislik alanda sektörle bir işbirliği yok. Üniversitelerin Ar-ge diye bir bütçeleri yok. Onnumara bina yaparlar, her sene kırıp döküp yine yaparlar ama ar-ge ye bütçe ayırmazlar. Sonuçta mezun olduğunda eline bişey geçmez. Zaten o kadar mühendisi devlet ya da özelin istihdam etmesi imkansız. Saçma sapan şeyler bile ortaya şıktı. Örnek satış mühendisi (!) niye ülkede üretim yok herşey satış odaklı. Siz değerli mühendis kardeşlerim özelde sürünmemize gerek yok. Şartlar hiçbir zaman değişmeyecek özel sektörde. Hiçbir zaman bir garantiniz olmayacak. Bu yüzden yapmanız gereken KPSS den alabileceğiniz en yüksek puanı alıp devlete mühendis olarak girmek ha bu olmadı ikincisi devletin en çok istihdam sağladığı güvenlik alanına yönelmek. Maalesef burası Türkiye. Türkiye?nin şartlarına göre hareket etmek lazım. TSK subaylıklarını ve EGM nin açtığı komiserlikleri değerlendirmenizi tavsiye ederim. Çünkü bunlarda da 2020 kadar alımlar kademeli olarak bitecek ve dışkaynaktan bu kadar yüksek bir alım olmayacak.Subay ve komiser yardımcısı nın başlangıç maaşı yüzde 90 nınızın özel sektörde emekli olmadan önceki göreceğiniz son maaş miktarı. Şunuaklınızdan hiçbir zaman çıkamayın burası Türkiye ve Türkiye bin şartlarına göre hareket etmeklazım her zaman için. Türkiye?de birşey sahibi olmak istiyorsanız, adam yerine konulmak istiyorsanız ya işveren olmanız lazım ya da devlette çalışmanız lazım. Çünkü geri kalanların yüzde 90 ı sadece ve sadece bunların daha çok kazanması için çalışıyor. Herkesin hakkında hayırlısı olsun saygıdeğer kardeşlerim.

ziraatcihanım
Aday Memur
10 Temmuz 2018 16:47

zoruna mi gitti

possible01
Kapalı
10 Temmuz 2018 16:52

yapacak başka bi şeyimiz yok zaten. işten çıktım sırf kpss için. olsun da bitsin artık. özelde bir gelecek göremiyorum.

yas8, 6 yıl önce

Mühendis değilim ama mühendislerin haklı sitemine katılıyorum. En başta sorun üniversitelerde. Eğitim kaliteli değil ama en önemlisi eğitimin ilgili mühendislik alanda sektörle bir işbirliği yok. Üniversitelerin Ar-ge diye bir bütçeleri yok. Onnumara bina yaparlar, her sene kırıp döküp yine yaparlar ama ar-ge ye bütçe ayırmazlar. Sonuçta mezun olduğunda eline bişey geçmez. Zaten o kadar mühendisi devlet ya da özelin istihdam etmesi imkansız. Saçma sapan şeyler bile ortaya şıktı. Örnek satış mühendisi (!) niye ülkede üretim yok herşey satış odaklı. Siz değerli mühendis kardeşlerim özelde sürünmemize gerek yok. Şartlar hiçbir zaman değişmeyecek özel sektörde. Hiçbir zaman bir garantiniz olmayacak. Bu yüzden yapmanız gereken KPSS den alabileceğiniz en yüksek puanı alıp devlete mühendis olarak girmek ha bu olmadı ikincisi devletin en çok istihdam sağladığı güvenlik alanına yönelmek. Maalesef burası Türkiye. Türkiye?nin şartlarına göre hareket etmek lazım. TSK subaylıklarını ve EGM nin açtığı komiserlikleri değerlendirmenizi tavsiye ederim. Çünkü bunlarda da 2020 kadar alımlar kademeli olarak bitecek ve dışkaynaktan bu kadar yüksek bir alım olmayacak.Subay ve komiser yardımcısı nın başlangıç maaşı yüzde 90 nınızın özel sektörde emekli olmadan önceki göreceğiniz son maaş miktarı. Şunuaklınızdan hiçbir zaman çıkamayın burası Türkiye ve Türkiye bin şartlarına göre hareket etmeklazım her zaman için. Türkiye?de birşey sahibi olmak istiyorsanız, adam yerine konulmak istiyorsanız ya işveren olmanız lazım ya da devlette çalışmanız lazım. Çünkü geri kalanların yüzde 90 ı sadece ve sadece bunların daha çok kazanması için çalışıyor. Herkesin hakkında hayırlısı olsun saygıdeğer kardeşlerim.

sülüman1985
Yasaklı
10 Temmuz 2018 17:42

az bile demişsin mühendislerin %99 u asgari ücretle başlıyo. 5 sene içinde maaşları 2 katına çıkıyor 10 sene içinde de devletteki mühendis maaşına yetişemeden kapının önüne koyuluyo yerine asgari ücretli yeni taze mühendis alınıyo.

satış mühendisi gibi pazarlamacılığın isim değiştirmiş halini meslek edinenler kendilerini geliştiremediklerinden sudan çıkmış balığa dönüyor.

saha şantiye ve proje mühendisleri bi derece kendini kurtarıyor o yüzden de değil güvenlik alanı düz memurlukların bile 1 numuralı taliplilerine bakın mühendisleri görürsünüz. Şu kyk kazananlara bi bakın %80 i 90 ı mühendis.

180 tane üniversite açıldığından herkes havalara uçuyordu ben de mühendis olacam diye şimdi hesap ödeme zamanı

yas8, 6 yıl önce

muh18
Şef
10 Temmuz 2018 18:43

Özel sektör stresli bir ortam zaten. Uzun vadeli çalışmada insan sağlığını kaybedebilir orada. Sanki patronmuş gibi işi sahiplenen yalaka müdürler sürekli performans ve verim ayağına yarış atı gibi koşturmak ister çalışanı. Bu zor şartlarla mücadele edip, yeterli tecrübeye ulaşan ve özel sektörde bir yer edinmiş insanlar da var, ama en kral adam bile gelecek kaygısından kurtulamaz, zira yarın ne olacağı belli değildir. Herkes kapı önüne konabilir, kimseye ayrıcalık tanınmaz özelde. Bir de stres faktörü yüzünden insan mesleğini başlangıçta seviyor olsa bile sonradan tiksinebilir. Kendini geliştirme kavramı da şişirilmiş bir kavramdır.

Emeklilik yaşının 60'a yükseltilmesi, özel sektörün kucağındaki ve yaştan olumsuz anlamda etkilenen bu mesleği daha da kötü duruma sokmuştur.40-45 yaşlarından sonra analitik zekası düşen mühendislerin önünde iki yol kalmaktadır, işini kaybetmek ya da yönetici olmak.

Eskiden daha çok alım yapan devlet de artık çok az alım yapmaktadır. Yeni açılan tabela üniversitelerinin de mezun vermesiyle birlikte, ortalık mühendisten geçilmezken, açılan kadrolar kuşa dönmüştür. Sonuç olarak kpss taban puanları hızla yükselerek, ulaşılması güç hale gelmiştir.

Kısacası ne özelde ne de devlette iyi bir geleceği olmayan bu mesleği okumak mantıksızdır. Türkiye'de her zaman olduğu gibi sağlık sektörü en iyi sektör olmaya devam etmektedir.

Maalesef çocuklarını üniversiteye gönderen ailelerin piyasanın acı gerçeklerinden haberleri yoktur ve çocuk mezun olup iş aramaya başlayıncaya kadar gerçekleri görememektedirler.

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi