Editörler : supporters.
«141516171819202122232425»

hakan.kn
Şube Müdürü
28 Ekim 2018 19:04

Yayininizin UAK tarafindan sayilmasi icin en gec basvuru tarihinden onceki ay yayinlanmasi gerekiyor. Basvuru Ekim ayindaysa, Ekim'de yayinlanmis yayinlarin UAK tarafindan yayinlanmadigi soyleniyor.

angarali26, 5 yıl önce

Sayın hocalarım, Ekim ayında Ulakbim derginin Aralık 2018 sayısında elektronik olarak basılmış sayfa numarası, cilt ve doi almış bir makaleyi beyannameye eklediğimizde tarih çok büyük diye hata veriyor. ve puanlamaya dahil etmiyor. Bunun gibi bir sorunla karşılaşan varmı acaba. Basılmış olma şartı var sadece yazan ve yayın basılmış hangi kurala göre aralık 2018 yada ocak 2019 tarihli makalelerimizi eklemiyor sistem.

argör80
Kapalı
28 Ekim 2018 19:07

Hocam sorunuza cevap verebilmek için başvuru sırasındaki (aralık 2017) beyanname ve özgeçmişime baktım. özgeçmişte N. Atıf Sayıları diye bir bölüm var. bu demek oluyor ki 20 puanı beyannamenize yansıyacak, daha fazlası özgeçmişinizde gözükecek. çok fazla atıfınızı sisteme girmeniz bu durumda sizin yararınıza olacaktır.

bir de cevap verilmemesinin (başvuru yapmış, tecrübeli olan) iki nedeni olabilir; başvuru şartları değişti; nisan 2018liler hariç (ki onların sayıları da nispeten çok az), bizlerin yeni kriterlere hakim olmayışımız ve sizleri yanlış yönlendirmeden çekinmemiz. ikincisi de aday, başvuru alanını yazmıyor.. fen bilimlerinde geçerli olan bir durum sosyal bilimlerde geçerli olmayabiliyor; index vb gibi durumlar.. başvuracak herkese şimdiden hayırlı olsun..

dr.egis, 5 yıl önce

Yalnızca 20 adet atıf girmek yeterli mi yoksa yayınlara yapılan tüm atıfları göstermek mi gerekir?

gerçi kimse kimsenin sorduğu soruya cevap vermiyor ama neyse artık.

hakan.kn
Şube Müdürü
28 Ekim 2018 19:08

Yerinizde olsam once 20 puani tamamlayacak sekilde ilgili bolumu doldururdum. Ondan sonra da usenmezseniz digerlerini de ekleyin. Juri nezdinde olumlu bir izlenim uyanmasina yardimci olabilir.

dr.egis, 5 yıl önce

Yalnızca 20 adet atıf girmek yeterli mi yoksa yayınlara yapılan tüm atıfları göstermek mi gerekir?

gerçi kimse kimsenin sorduğu soruya cevap vermiyor ama neyse artık.

hakan.kn
Şube Müdürü
28 Ekim 2018 19:13

Bence ayni yaziyi tek bir yayin kategorisi icin kullanin. Eger bildiriniz konferans kitapciginda yayinlanmissa (ozet veya diger turlu) bildiri kismina eklemelisiniz. Aralik 2018'de yayinlanacak bir yaziyi zaten basvuruda kullanamazsiniz. Tarihlerini de sisteme giremezsiniz.

Drksy, 5 yıl önce

Arkadaşlar tezimi hem sözlü bildiri hem de yayın yaptım, sözlü bildiri elimde; fakat yayın erken baskı olarak bana pdf'i verildi. Yayın olarak göstermem durumunda daha fazla puan alacağım; tabi onu tercih ediyorum ama muhtemelen aralık sayısında yayınlanacak olan bu yayını saymama ihtimali beni korkutuyor, bu durumda kimse en azından tezini bildiri yapmış mı diye diğer bildiriler kısmına bakmaz gibi geliyor. bu yüzden beyannamede 3. maddede her ikisini de göstersem ETİK İHLAL Mİ olur?. Yoksa sadece yayın puanını düşüp devam mı ederler?

hakan.kn
Şube Müdürü
28 Ekim 2018 19:19

Bildigim kadariyla sistemde bununla alakali bir sorun var. Iki yazarli yayinlarda her yazara yari puan veriyor.

g.a.s., 5 yıl önce

Arkadaşlar lütfen yardım edin.

Beyannameyi doldururken, yayın için 2 yazar, sıranız 1 çıkmasına rağmen tez içinden olana 2.5, tez dışından olana 8*0.5=4 puan veriyor.

Puanım az hesaplanıyor.

ne yapmam lazım?

Süre çok azaldı. Aynı sorunu yaşayan var mı acaba?

dr.egis
Şef
28 Ekim 2018 19:48

cvplar için hakan.kn ve arşgör80 teşekkür ederim. tecrübesiz olduğumuzu kabul ediyorum, bazı sorular gerçekten zor oluyor ve bir fikrimiz olmuyor. ancak basit sorulara dönülmemesini anlayamiyorum. ben bildiğim sorulara cvp veriyorum. mesela başvurusunu tamamlayan hangi adrese göndermesi gerektiğini soranlar oluyor. demekki puanlama kısmını geçmişler. Türkçe yazılan ve tanınmış Türk yayınevleri tarafından basılan kitap ve kitap bölümlerini ulusal olarak mı puanlayalım yoksa yayınevleri uluslararası olduklarını ve bu kitapların yabancı üniversite kütüphane kataloglarında tarandıklarını iddia ediyorlar, uluslararası olarak mı puanlayalım. bu soruya ben ulusal puanladım ya da ben uluslararası puanladım şeklinde cvp vermek çok mu zor, bilemiyorum.

muhtemeldir ki herkesin işi başından aşkın. ancak son 2 günde birbirimize yardımcı olalım derim ben.

tekrar teşekkürler. herkes için hayırlısı olsun.

chile
Aday Memur
28 Ekim 2018 20:34

aynı sorun bende de mevcut

baslıca yazar olmama ragmen yarı puan alıyorum

BiAkademikBilinc35, 5 yıl önce

Yayınlar kısmında ilgili makale için yazarları girerken orda bazı opsiyonlar var, lisansüstü öğrenci, danışman, eş yazar vs diye. Bence orayı bir kontrol edebilirsiniz.

chile
Aday Memur
28 Ekim 2018 20:37

sistemde bir sorun oldugu konusunda bilgi net mi acaba? cunku 3 gun kaldı basvuruların bitmesine.. benim yayın sci-e olmasına ragmen, ogrencimle beraber yaptıgım makale (baslıca yazar ben olmama ve tez ogrencisini de belirtmeme ragmen) 20*0.5=10 puan almış... Normalde 20*0.8=16 olması lazımdı..

hakan.kn, 5 yıl önce

Bildigim kadariyla sistemde bununla alakali bir sorun var. Iki yazarli yayinlarda her yazara yari puan veriyor.

akademik-net
Aday Memur
28 Ekim 2018 21:15

Arkadaşlar,

Ben dün sistemde başvurumu onayladım ve çıktıları, onaylı diplomalarla birlikte ÜAK adresine gönderdim. Ancak ne yazık ki bir hata buldum ve sistemdeki pdf'leri yeniden güncellemek zorunda kaldım. Soru cevap kısmında yeni oluşturulan belgelerin tekrar gönderilmesi gerektiği yazıyor. Ancak diploma onaylarını tekrar almam çok zor. Yalnızca yeni oluşturulan belgeleri, öne bir dilekçe yazıp ÜAK'a kargolasam olur mu? Yoksa şahsen gidip dosyamı alıp, tekrar mı düzenlemeliyim? Ne dersiniz?

Bir de üstte bir arkadaş Ekim 2018 yayınlarının sayılmadığını yazmış. Bende Ekim 2018'de alınan atıf var. Onda da sorun yaşanır mı?

Teşekkürler. Hepimize kolay gelsin.

"3. Soru: Tüm bilgilerimi DBS?ye girip ?Başvuru Sonlandır? işlemini yaptıktan sonra, bilgilerimde değişiklik yapabilir miyim?

Cevap: Son Başvuru tarihine kadar sistemde güncelleme/ekleme işlemi yapılabilmektedir. Her türlü güncelleme işleminden sonra mutlaka Başvuru Dilekçesi/Özgeçmiş ve Eserler Listesi/Beyanname pdf?leri mutlaka tekrar oluşturulmalıdır. Eğer evraklarınızı posta/kargo ile ÜAK?a yolladıktan sonra bir güncelleme yaparsanız sistemin ürettiği belgeleri tekrar posta/kargo ile ÜAK?a göndermeniz gerekmektedir."

dr.egis
Şef
28 Ekim 2018 21:58

Hocam bu ekim 2018 yayınları sayılmıyor notunu ben de okudum. ancak böyle bir şeyin söz konusu olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. tecrübemde bu yöndedir. bu arkadaş neye istinaden böyle bir şey yazdığını açıklamalıdır.

akademik-net, 5 yıl önce

Arkadaşlar,

Ben dün sistemde başvurumu onayladım ve çıktıları, onaylı diplomalarla birlikte ÜAK adresine gönderdim. Ancak ne yazık ki bir hata buldum ve sistemdeki pdf'leri yeniden güncellemek zorunda kaldım. Soru cevap kısmında yeni oluşturulan belgelerin tekrar gönderilmesi gerektiği yazıyor. Ancak diploma onaylarını tekrar almam çok zor. Yalnızca yeni oluşturulan belgeleri, öne bir dilekçe yazıp ÜAK'a kargolasam olur mu? Yoksa şahsen gidip dosyamı alıp, tekrar mı düzenlemeliyim? Ne dersiniz?

Bir de üstte bir arkadaş Ekim 2018 yayınlarının sayılmadığını yazmış. Bende Ekim 2018'de alınan atıf var. Onda da sorun yaşanır mı?

Teşekkürler. Hepimize kolay gelsin.

"3. Soru: Tüm bilgilerimi DBS?ye girip ?Başvuru Sonlandır? işlemini yaptıktan sonra, bilgilerimde değişiklik yapabilir miyim?

Cevap: Son Başvuru tarihine kadar sistemde güncelleme/ekleme işlemi yapılabilmektedir. Her türlü güncelleme işleminden sonra mutlaka Başvuru Dilekçesi/Özgeçmiş ve Eserler Listesi/Beyanname pdf?leri mutlaka tekrar oluşturulmalıdır. Eğer evraklarınızı posta/kargo ile ÜAK?a yolladıktan sonra bir güncelleme yaparsanız sistemin ürettiği belgeleri tekrar posta/kargo ile ÜAK?a göndermeniz gerekmektedir."

gaziantep-2710
Aday Memur
28 Ekim 2018 23:43

aynı ifade aynı şekilde mühendislik alanında da yazıyor fakat orada 1a maddesinden 40 puan olmadığı için devam ettirmiyor sistem anlamış değilim ben üak ı...!!!!

dr.sertac, 5 yıl önce

ÜAK sitesindeki Sık Sorulan Sorular ve Cevapları 2018 Ekim Bölümü

"45. Soru: Sağlık Bilimleri Temel Alanında bulunan ?1. Uluslararası Makale? maddesinin

genel şartında yer alan "Bu maddenin a bendi kapsamında en az bir makalede başlıca yazar

olmak kaydıyla en az 40 puan alınmalıdır.? başvuru şartının puan hesaplaması nasıldır?

Cevap: ?1. Uluslararası Makale? maddesinin genel şartında ?Bu maddenin 1a bendi

kapsamında en az bir makalede başlıca yazar olmak kaydıyla, 1a veya 1b veya 1c bendleri

kapsamında en az 40 puan alınmalıdır.? şeklinde puan hesaplanmaktadır."

Her iki yönde doğruluğu tartışılan bir husus açıklığa kavuşmuştur.

1a+1b+1c toplamı 40 veya daha fazla puan olmalıdır.

Saygılarımla...

gaziantep-2710
Aday Memur
29 Ekim 2018 00:20

sayın hocam sorun değilmiş bu. üak bana cevap yazmış corresponding authoru kaldırdık demişler. yani artık sorumlu yazar diye birşey yok. eğer yayını öğrencinizle öğrencinin tezinden yapıyor iseniz danışman olan siz SCI yayın için 2*0*0.8=16 puan alıyorsunuz. diğer durumlarda. yazar sayına bölünüyor direk.

size daha saçmasını anlatayım. ben bir öğrenciye yardımcı danışman lık yaptım tezinde. sistemden kendimi yardımcı danışman yaptığım zaman SCI yayından 5 puan veriyor. danışman 10 puan alıyor öğrenci 5 puan alıyor.

eğer ben bu yayında yardımcı danışman olarak çalışmasam normal yazar olarak yazılsam direk yazar sayısına bölünecek yani 20/3= 6.67 puan alacaktım. işte üak ın saçma adaleti..!!!

bir öğrencinin yetişmesine tezine çalışmalarına yayınına bildirisine destek oluyorsan daha az puan veriyorlar hocam.

hakan.kn, 5 yıl önce

g.a.s.
Aday Memur
29 Ekim 2018 12:30

Nasıl yani Hocam?

Siz ÜAK yetkilisine sordunuz ve sistemde hata olmadığını, 2 yazarlı makale için başlıca yazar olmamıza rağmen 8*0.5=4 puan almamız gerektiği mi söylendi?

Ama 2018 Ekim kriterlerinde açıkça 0.8 ile çarpılmalıdır yazıyor.

Doğru olduğuna emin misiniz?

gaziantep-2710, 5 yıl önce

sayın hocam sorun değilmiş bu. üak bana cevap yazmış corresponding authoru kaldırdık demişler. yani artık sorumlu yazar diye birşey yok. eğer yayını öğrencinizle öğrencinin tezinden yapıyor iseniz danışman olan siz SCI yayın için 2*0*0.8=16 puan alıyorsunuz. diğer durumlarda. yazar sayına bölünüyor direk.

size daha saçmasını anlatayım. ben bir öğrenciye yardımcı danışman lık yaptım tezinde. sistemden kendimi yardımcı danışman yaptığım zaman SCI yayından 5 puan veriyor. danışman 10 puan alıyor öğrenci 5 puan alıyor.

eğer ben bu yayında yardımcı danışman olarak çalışmasam normal yazar olarak yazılsam direk yazar sayısına bölünecek yani 20/3= 6.67 puan alacaktım. işte üak ın saçma adaleti..!!!

bir öğrencinin yetişmesine tezine çalışmalarına yayınına bildirisine destek oluyorsan daha az puan veriyorlar hocam.

gaziantep-2710
Aday Memur
29 Ekim 2018 14:12

Hocam başlıca yazardan kasıt eğer mühendislik alanından iseniz ya öğrencinizle olacak 2 yazarlı olacak. ya da tek yazarlı makale olacak diye izah ediyorlar. sağlık alanında iseniz ilk sırada ki yazar oluyor galiba. yine iki isimli ise siz 20*0.8=16 puan uluslararası hakemli dergi ise 8*0.8=6.4. eğer 3 ve daha fazla yazarlı ise saglık alanı için 1. sıradaki yazar toplam puanın yarısı diger yazarlar kalan puanın yarısını alır diyorlar. mühendislik alanı için 3 ve daha fazla yazarlıda direk kişi sayısına bölüyor sistem.

g.a.s., 5 yıl önce

Nasıl yani Hocam?

Siz ÜAK yetkilisine sordunuz ve sistemde hata olmadığını, 2 yazarlı makale için başlıca yazar olmamıza rağmen 8*0.5=4 puan almamız gerektiği mi söylendi?

Ama 2018 Ekim kriterlerinde açıkça 0.8 ile çarpılmalıdır yazıyor.

Doğru olduğuna emin misiniz?

chile
Aday Memur
29 Ekim 2018 15:14

bizim makalede ben ve tez ogrencim var; ayrıca onu tez ogrencisi kendimi de baslıca yazar gostermeme ragmen 0.5 ile carpıyor... yani saçmalıyorlar...

gaziantep-2710, 5 yıl önce

Hocam başlıca yazardan kasıt eğer mühendislik alanından iseniz ya öğrencinizle olacak 2 yazarlı olacak. ya da tek yazarlı makale olacak diye izah ediyorlar. sağlık alanında iseniz ilk sırada ki yazar oluyor galiba. yine iki isimli ise siz 20*0.8=16 puan uluslararası hakemli dergi ise 8*0.8=6.4. eğer 3 ve daha fazla yazarlı ise saglık alanı için 1. sıradaki yazar toplam puanın yarısı diger yazarlar kalan puanın yarısını alır diyorlar. mühendislik alanı için 3 ve daha fazla yazarlıda direk kişi sayısına bölüyor sistem.

kocalii
Aday Memur
29 Ekim 2018 16:27

Merhaba arkadaşlar,

Mühendislik temel alanında, EBSCOHOST endeksinde taranan bir dergide yayınlanmış bir makale; 1b 'Diğer uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makale'kapsamında puanlanabilir mi?

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Herkese kolay gelsin.

ozzhasann
Aday Memur
29 Ekim 2018 17:06

Hocam, yöksise yayını girerken sadece kendinizi sorumlu yazar olarak işaretlemeniz yetmiyor. Öğrenciyide yük lis öğrencisi şeklinde atamanız gerekmektedir. Yani öğrenciyi yazar şeklinde görmemeli sistem.

g.a.s., 5 yıl önce

Sorumlu yazar olarak işaretliyorum ama yine de 0.8 ile değil, 0.5 ile çarpıyor.

Nasıl düzelecek acaba?

Başka sorun yaşayan oldu mu?

gaziantep-2710
Aday Memur
29 Ekim 2018 18:37

aynen öyle hocam. siz author öğrencide lisansüstü öğrenci şeklide tanımlamalısınız yazar tanımlarında

ozzhasann, 5 yıl önce

Hocam, yöksise yayını girerken sadece kendinizi sorumlu yazar olarak işaretlemeniz yetmiyor. Öğrenciyide yük lis öğrencisi şeklinde atamanız gerekmektedir. Yani öğrenciyi yazar şeklinde görmemeli sistem.

Drksy
Aday Memur
29 Ekim 2018 20:24

merhaba, o olayı öğrendim dediğiniz gibi orada sorduğu şey basılı olup olmadığı değil o zaman kabul edildi diye bir seçenek olmazdı bildirinin aynı zamanda yayın olup olmadıgı soruluyor orada ve yayın olduysa doi bilgilerini girmenizi istiyor. kabul edildi ve ayyınlanmadıysa bildir diyor o kadar. yoksa bildiri kitabında basılı olmayan hiçbir bildiriyi koymuyorum zaten onu hepimiz biliyoruz.

hakan.kn, 5 yıl önce

Konferanslarda sundugunuz bildirilerin sayilmasi icin bildirilerin konferans kitapciginda (conference proceedings) basili veya online olarak tam metin veya ozet olarak yayinlanmis olmasi gerekiyor.

O bilgiler o nedenle gerekli.

Eger herhangi bir basim soz konusu degilse UAK kural geregi o bildiriye puan vermeyecegini soyluyor.

Drksy
Aday Memur
29 Ekim 2018 20:28

teşekkür ederim, ben de öyle yaptım :)

hakan.kn, 5 yıl önce

Bence ayni yaziyi tek bir yayin kategorisi icin kullanin. Eger bildiriniz konferans kitapciginda yayinlanmissa (ozet veya diger turlu) bildiri kismina eklemelisiniz. Aralik 2018'de yayinlanacak bir yaziyi zaten basvuruda kullanamazsiniz. Tarihlerini de sisteme giremezsiniz.

Toplam 3506 mesaj
«141516171819202122232425»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi