Editörler : metin_alkan
«111112113114115116117118119120121122123
12 Nisan 2021 21:45

Lycurgus
Memur
Size daha ilginç olanı yazayım.Juri üyesi atıflar kısmında sözgelimi n1 n2 n3 diye sıralanan eserlerimizi, atıf yapılan eser olarak değil de yapılan atıf şeklinde değerlendirip burası toplamda 12 puan değil 9 puan oluyor demiş.Yanlış hesaplama yapmışım sanki ben hesaplıyorum.Allahım bu nedir ya
Aydogu, 4 hafta önce - Alıntıya git

Aydoğu hocam kusura bakmayın ama atıf olayına gerçekten çok güldüm. Atıf olayını etik raporda mı yoksa ayrıntılı raporda mı dile getirmiş? Yani yanlış beyan da var demiş mi?

1- Hocam kendinize atıf yapma zorunluluğunuz yok. Geçmiş sayfalarda bunla ilgili mahkeme kararları bile var.

2-Dilimleme iddiası için örneklemlerin, kaynakçaların ve sonucun farklılıklarını belirtin. Sizden iddiaya konu olan makalelerin PDF ve çıktılarını da istemişlerdir. Her iki makalede fosforlu kalemle yayınlar üzerinde işaretleme yaparak ve kenarlarına el yazısı ile notlar yazarak farklılıkları gösterin.

3-Etik kurul onayıyla ilgili hiç bilgim yok hocam. Arkadaşlar yazacaklardır.

4-Süreciniz olumlu sonuçlandıktan sonra atıfların nasıl hesaplanması gerektiği ile ilgili olarak kısa bir video çekerek ilgili jüriye gönderiniz ki öğrensin. Yoksa daha çok canlar yakar bu jüri üyesi..

Geçmiş olsun hocam süreciniz olumlu olarak sonuçlanacaktır...

12 Nisan 2021 22:02

Aydogu
Aday Memur

Aydoğu hocam kusura bakmayın ama atıf olayına gerçekten çok güldüm. Atıf olayını etik raporda mı yoksa ayrıntılı raporda mı dile getirmiş? Yani yanlış beyan da var demiş mi?

1- Hocam kendinize atıf yapma zorunluluğunuz yok. Geçmiş sayfalarda bunla ilgili mahkeme kararları bile var.

2-Dilimleme iddiası için örneklemlerin, kaynakçaların ve sonucun farklılıklarını belirtin. Sizden iddiaya konu olan makalelerin PDF ve çıktılarını da istemişlerdir. Her iki makalede fosforlu kalemle yayınlar üzerinde işaretleme yaparak ve kenarlarına el yazısı ile notlar yazarak farklılıkları gösterin.

4-Süreciniz olumlu sonuçlandıktan sonra atıfların nasıl hesaplanması gerektiği ile ilgili olarak kısa bir video çekerek ilgili jüriye gönderiniz ki öğrensin. Yoksa daha çok canlar yakar bu jüri üyesi..

Lycurgus, 4 hafta önce - Alıntıya git
Hocam ben de çok güldüm bir de üstüne gösterdiğim atıfları google schooları kaynak gösterek dergilerin isimlerini verip göstermemişsin demiş.Neresinden tutsam elimde kalıyor.Etik izni belgesine gelince üniversite tarafından onaylanmış bir proje.Proje üniversite olduğu için beyannamede yer almadı.Daha sonra kitap haline başka bir kurum tarafından getirildi ve sadece bu kitabı çok yazarlı olarak puanlamıstım.Dediklerinize dikkat edeceğim çok teşekkürler
12 Nisan 2021 22:10

Aydogu
Aday Memur

Bu arada hocam atıf hikayesini etik raporuna yazmış...
12 Nisan 2021 23:33

Aday-doçent
Memur
Hocam ben de çok güldüm bir de üstüne gösterdiğim atıfları google schooları kaynak gösterek dergilerin isimlerini verip göstermemişsin demiş.Neresinden tutsam elimde kalıyor.Etik izni belgesine gelince üniversite tarafından onaylanmış bir proje.Proje üniversite olduğu için beyannamede yer almadı.Daha sonra kitap haline başka bir kurum tarafından getirildi ve sadece bu kitabı çok yazarlı olarak puanlamıstım.Dediklerinize dikkat edeceğim çok teşekkürler

Hocam her proje için etik kurul onayı almak gerekmez. Alanınız ne bilmiyorum ama çalıştığınız konu burada önemli. Ayrıca eskiden yani sizin projeyi yaptığınız dönemde her üniversitenin etik kurulu bile yoktu. Hocam ayrıca 10 sene geçmiş hem etiklik bir durum yok hem de zaman aşımı var. Hocam az öz nokta atışı yazarsanız muhtemelen bence bilirkişilere gitmemesi gerek. Sizin jüri ille etik birşey bulmaya çabalamış. Çabalarken de saçmalamış. Allah kolaylık versin hocam.

12 Nisan 2021 23:35

Aydogu
Aday Memur

Hocam her proje için etik kurul onayı almak gerekmez. Alanınız ne bilmiyorum ama çalıştığınız konu burada önemli. Ayrıca eskiden yani sizin projeyi yaptığınız dönemde her üniversitenin etik kurulu bile yoktu. Hocam ayrıca 10 sene geçmiş hem etiklik bir durum yok hem de zaman aşımı var. Hocam az öz nokta atışı yazarsanız muhtemelen bence bilirkişilere gitmemesi gerek. Sizin jüri ille etik birşey bulmaya çabalamış. Çabalarken de saçmalamış. Allah kolaylık versin hocam.

Aday-doçent, 4 hafta önce - Alıntıya git
Aynen hocam çok teşekkürler.Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.
12 Nisan 2021 23:36

Aday-doçent
Memur

Pardon hocam zaten puanlama yapmamışsın projeyi. İyice abes. Aslında uak etik kurulu size göndermemeliydi.

13 Nisan 2021 22:07

Aydogu
Aday Memur
Hocalarım merhaba tezimden çıkan yayınlara kendime atıf yapmadığını da belirtmişti jüri üyesi.Bu yayınlar zaten lisanüstü bölümde yer alıyor.Savunmayı yazarken başka birşey belirtmeme gerek var mı.Yayınların hepsi 2009 tarihine kadar.
13 Nisan 2021 22:39

blueDr
Aday Memur
Arkadaşlar merhaba, hem etik ihlal öne sürülen dosyaların ilk incelemesi ve adaya tebliğ edilmesi hem de savunma dosyalarının incelenmesi aynı etik toplantısında mı oluyor ? Yoksa savunmaların incelendiği başka bir etik toplantısı mı var? Mühendislik etik toplantısı en son 12 Martta yapılmıştı. Mayıstan önce yapılma ihtimali var mı sizce? Şimdiden cevaplar için teşekkürler
13 Nisan 2021 23:36

Aydogu
Aday Memur
Hocalarım merhaba tezimden çıkan yayınlara kendime atıf yapmadığını da belirtmişti jüri üyesi.Bu yayınlar zaten lisanüstü bölümde yer alıyor.Savunmayı yazarken başka birşey belirtmeme gerek var mı.Yayınların hepsi 2009 tarihine kadar.
Hocalarım yardımlarınızı bekliyorum
14 Nisan 2021 12:44

DocAdayıı
Aday Memur

Hocam yazdıklarınız gibiyse jüri üyesi bir anlaşma maddesi için "benim eserime atıfta bulunmamış" demekle objektifliğini zaten tamamen kaybetmiş. Ciddiye alınacak hiç bir tarafı yok. Jüri üyeniz galiba 2020 yılı akademik teşvik ödeneğini bir atıf puanıyla kaçırmış:) Özür dilerim bu kötü espiri için. Bir de etik sorun barındırdığı iddia edilen makalenin ortak yazarı da öğrencisiymiş. Çok ama çok tuhaf. Ben iddiadan fazla buna takıldım kaldım.Doktora öğrencisi bir danışman için evlat gibidir, bir insan evladına bunu yapar mı? Eğer o şekilde düşünüyorsa demek ki iyi bir danışmanlık/babalık görevi yapamamış, öğrencisini/evladını iyi yetiştirememiş. İsminin arkasındaki titrin verdiği güçle sizin zamanınızı alacak ve sizi üzecek bir sürecin içine atmış. Savunmanız çok büyük olasılıkla hakemlere gönderilecektir. Hocam öncelikli olarak yumuşak üslupla çok ayrıntıya girmeden, son derece anlaşılır, üstte yazdıklarınızı ifade ederek bir savunma yazınız. İddia intihal olduğu için mutlaka hukuksal destek alın derim. Onlar sizin taslak olarak yazdıklarınızı hukuksal verilerle ve mahkeme kararlarıyla destekleyip bir savunma oluşturacaklardır. Bu da danışmanınız zihniyetinde olabilecek hakemler için de ürkütücü olacaktır. Jürinizin alan içindeki konumunu, ağırlığını ve etkinliğini siz biliyorsunuz. Bu işler her ne kadar gizli oluyor dense de hakemlerin kim oldukları çıkıyor sonradan. Hiç riske atmayın. Çok çok geçmiş olsun.

Öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi bir avukattan yardım aldım. Örnek yargı ve etik kurul kararlarını da dosyama ekledim. Savunmamın dayanakları sağlam yani. Ancak söz konusu Üak olunca yine de güvenemiyorum. Hayırlısı olur İnşallah.

Benim ortak yazarım Prof. Danışmanı da yılların Prof'u. Dediğiniz gibi jüri üyesi mesajı aslında öğrencisine yollamış sanırım. Ancak arada ben kaynadım. Bu olaylardan ders çıkararak öğrenci yetiştirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Sonuçta öğrencilerimizle birlikte bizim ismimizde yanlarında gidecektir.

14 Nisan 2021 13:34

Speild
Aday Memur

Merhaba Arkadaşlar;

Aslında bu mesajı gece vakti 2021 Şubat forumuna yazmıştım ama hem net bir karşılık bulamadım hem de kafam halen çok karışık. Bu nedenle durumu buradan tekrar açıklayarak fikirlerinizi almak istiyorum.

Gece yarısı DBS de durumumu kontrol ederken kendimce "dur birde beyannameme bakayım" dedim. Fakat Beyannamemi incelerken Dr öncesi 3 makalede bir tuhaflık farkettim. ilk isim olduğum bu üç makalede aldığım puanlar 10' ar puan şeklindeydi. Normalde o üç yayın en az 3 er kişi ile yapılmış yayınlardı. Sistem bu üç makalede beni başlıca yazar olarak görmüş ve 10 puan vermiş.

Benzer durumdaki diğer makalelerde böyle birşey yok işin tuhafı. Yazar tanımlamalarında ise danışman yada öğrenci tanımları bile yapılmamış (hatta diğer 4. ve 5. yazarlarda herhangi bir tanım bile yok) Üstelik benim durumum danışman olarak bile geçmiyor.

Normal şartlarda Dr öncesi fazlasıyla yayınım bulunmakta ve açıkçası bu üç makalenin puanına bile ihtiyacım yok (zaten böyle bir kurnazlığa başvuracak olsam Dr sonrası yayınlarda yapardım ama zaten böyle birşey etik değil). Bu üç yayından ekstra 15 puan civarı gelmiş doktora öncesi yayınlara ama bu üç yayını çıkardığımda bile Dr öncesi SCI yayınlardan yaklaşık 40-45 civarı bir puanım var.

Kafamı kurcalayan şey ise sistemde yaşanan sıkıntının karşıma etik ihlal olarak çıkması ! Kasıtlı herhangi birşey yapmama rağmen sistem beni zor duruma soktu. Sonuçta puan ihtiyacım yoktu.

Şuan için herhangi bir hamle yapamam malum juri süreci başladı artık. En azından böylesi bir durumu daha önce tecrübe eden bir arkadaşımız var mı merak ettim. Ayrıca beni bilgilendirebilirse çok sevinirim...

Şimdiden çok teşekkür ederim...

14 Nisan 2021 13:41

Lycurgus
Memur

Öncelikle önerileriniz için teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi bir avukattan yardım aldım. Örnek yargı ve etik kurul kararlarını da dosyama ekledim. Savunmamın dayanakları sağlam yani. Ancak söz konusu Üak olunca yine de güvenemiyorum. Hayırlısı olur İnşallah.

Benim ortak yazarım Prof. Danışmanı da yılların Prof'u. Dediğiniz gibi jüri üyesi mesajı aslında öğrencisine yollamış sanırım. Ancak arada ben kaynadım. Bu olaylardan ders çıkararak öğrenci yetiştirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Sonuçta öğrencilerimizle birlikte bizim ismimizde yanlarında gidecektir.

DocAdayıı, 4 hafta önce - Alıntıya git

Hocam tekrar geçmiş olsun. Sorun Üak'ta değil, jürilerin etik yönergesini keyfi olarak yorumlamalarında. Bu yorumlamalar ÜAK'a da ciddi iş yükü çıkarıyor olmalı. Hayırlısı olsun hocam. Eğer hakemlere gönderilir,-gönderilmemesi temennimiz- hakemlerden uzatan olmaz ise 2. toplantı sonucunda süreciniz devam edecektir.

15 Nisan 2021 01:34

Aydogu
Aday Memur
Hocalarım bu zaman aşımı konusunu açıklayabilir mısınız.Yeniden işlemeye başlaması derken tam olarak ne kast ediliyor
15 Nisan 2021 16:01

dr.dr.dr.dr
Aday Memur

Etik kurul da en son toplantı ne zaman yapıldı bilen var mı ulaşabilen cevap alırsa yazabilir mi? 2020 Mart lar hala bekliyor.

15 Nisan 2021 19:12

Aday-doçent
Memur

Etik kurul da en son toplantı ne zaman yapıldı bilen var mı ulaşabilen cevap alırsa yazabilir mi? 2020 Mart lar hala bekliyor.

dr.dr.dr.dr, 4 hafta önce - Alıntıya git

Hangi alan hocam? Sosyal bilimler 26 martta yapılmış.

15 Nisan 2021 19:31

Aday-doçent
Memur
Hocalarım bu zaman aşımı konusunu açıklayabilir mısınız.Yeniden işlemeye başlaması derken tam olarak ne kast ediliyor

Hocam zaman aşımı uak etik yönergede şu şekilde geçiyor

"Zamanaşımı

MADDE 12 - (1) İntihal, sahtecilik ve çarpıtma şeklindeki etik ihlallerinde inceleme başlatılması herhangi bir süre sınırlamasına tabi değildir. Ancak bunların haricindeki etik ihlallerinde eylemin gerçekleştiği tarihten itibaren on yıl geçtikten sonra etik inceleme yapılamaz.

(2) İntihal, sahtecilik ve çarpıtma haricindeki diğer etik ihlallerinde, etik ihlal teşkil eden eylemin öğrenildiği tarihten itibaren iki yıl içinde etik inceleme başlatılmaması halinde etik İhlal iddiası incelenemez.

(3) Eserin tamamen veya kısmen tekrar yayımlanması ile akademik atama ve yükselmelerde kullanılması halinde yukarıda belirtilen zamanaşımı süreleri yeniden işlemeye başlar. "

16 Nisan 2021 15:47

Aydogu
Aday Memur

Hocam zaman aşımı uak etik yönergede şu şekilde geçiyor

"Zamanaşımı

MADDE 12 - (1) İntihal, sahtecilik ve çarpıtma şeklindeki etik ihlallerinde inceleme başlatılması herhangi bir süre sınırlamasına tabi değildir. Ancak bunların haricindeki etik ihlallerinde eylemin gerçekleştiği tarihten itibaren on yıl geçtikten sonra etik inceleme yapılamaz.

(2) İntihal, sahtecilik ve çarpıtma haricindeki diğer etik ihlallerinde, etik ihlal teşkil eden eylemin öğrenildiği tarihten itibaren iki yıl içinde etik inceleme başlatılmaması halinde etik İhlal iddiası incelenemez.

(3) Eserin tamamen veya kısmen tekrar yayımlanması ile akademik atama ve yükselmelerde kullanılması halinde yukarıda belirtilen zamanaşımı süreleri yeniden işlemeye başlar. "

Aday-doçent, 4 hafta önce - Alıntıya git
Evet hocam merak ettiğim şimdi yeniden işlemeye başlar diyor ya, bu durum şu an mı geçerli yoksa doçentlik unvanını aldıktan sonra mı?
16 Nisan 2021 16:48

Aydogu
Aday Memur
Şimdi benim kafam karıştı.Lisnsüstü yayınlarımın hepsini juri üyesi zan altında bırakmış.Oysa hepsi ilgili bölüme eklenmişti.2002 ve 2006 arası yaptığım bu yayınlar zaman aşımında mı?Yoksa şu an doçentlik dosyasında olduğu için yeniden mi işlemeye başlıyor?Eğer böyle ise ve etik ceza alırsa bir daha başvuramam ki?Bu saatten sonra yeni yayında yapamam.Savunmamı hazırlıyorum da net olamadım.
16 Nisan 2021 22:00

Aday-doçent
Memur
Şimdi benim kafam karıştı.Lisnsüstü yayınlarımın hepsini juri üyesi zan altında bırakmış.Oysa hepsi ilgili bölüme eklenmişti.2002 ve 2006 arası yaptığım bu yayınlar zaman aşımında mı?Yoksa şu an doçentlik dosyasında olduğu için yeniden mi işlemeye başlıyor?Eğer böyle ise ve etik ceza alırsa bir daha başvuramam ki?Bu saatten sonra yeni yayında yapamam.Savunmamı hazırlıyorum da net olamadım.
Aydogu, 3 hafta önce - Alıntıya git

Evet haklısınız bilemedim nasıl çözülür. Deneyimli hocalar belki yazar. Avukatla mı konuşsanız?

19 Nisan 2021 00:00

Aydogu
Aday Memur
Hocalarım bir arkadaşım için ayrıca soruyorum.Lisanüstü göstermesi gereken kitap bölümünü sehven hata ile lisanüstü yayınlar bölümünde göstermemiş.Başka hiçbirşey yok.Fakat juri bunu belirtmemiş.Aday kendi tezine atıf yapmamış dilimleme yapmış demiş.Yani tez yayını olduğunu anlayamamış.Şimdi arkadaşım bunun tezden çıkan bir yayın olduğunun açıkça görülmesi gerektiğini, tezini kaynakçada gösterdiğini fakat kendisinin sehven bir hata yaptığını, net puanını kesinlikle etkilemediğini falan savunmasına yazdı.Sizce başka birşey eklemesi gerekir mi?Benden sormamı rica etti.
Toplam 2457 mesaj
«111112113114115116117118119120121122123