Editörler :
«18192021222324252627282930
10 Mayıs 2019 17:29

yasharneyashar
Aday Memur

Sayın hocam acaba etik kurulda savunma istemeden de karar verebiliyorlar mı? Onu sorabildiniz mi?

dr.atak, 2 ay önce - Alıntıya git

Evet hocam, verebiliyormuş. Ama oradaki hanımefendi %90 savunma istenir diyor. Bugün toplandılar ama dosyaların derlenip toparlanması yaklaşık bir hafta sürermiş ve ardından bir hafta da ÜAK başkanının imzalaması beklenirmiş. Ondan sonra savunma talep yazısı gelecek size dedi kendileri. Bakalım göreceğiz inşallah en kısa sürede tüm süreçleri.

13 Mayıs 2019 15:04

sernev2014
Aday Memur

Hocam daha öncede yazdım jüri sürecinde yazmasının hiç bir önemi yok, alanınıza bakan memurun keyfiyatına kalmış, bende 7 ay jüri sürecinde yazdı hiç değişmedi, ayrıca etiğe verildiğinizi nasıl öğrendiniz dolaylı yoldan veya telefonla öğrendiyseniz, size yazı gelmesi gerekiyor sarı zarfta gizli ibareli ve sadece size teslim edilen ptt kargolu yazı geliyor ve o yazıda etiğe verilem nedenleri maddeler halinde yazıyor yani bir nevi mahkeme evrağı gibi burada iddialar yazıyor ve sizden 15 gün içinde savunm isteniyor savunmanızı 15 gün içinde yazmasanzıda bir sorun olmaz yeterki iyi bir savunma yazın tüm delilleri ekleyin, ve bunların çıktı halini pdf dosyasını cd ye çekip sonra üak genel sereterliğine dilekçe ile ulaştırın, sonra savunmanız, bir sonraki etik komisyona giriyor orada 3 ihtimal var bir-doprudan haklı görünüp aklanma 2 doğrudan haksız görülüp etiğe karar verilme ve en büyük ihtimal üç bilirkişilere gönderme, bilirkişiler o toplantıda belli oluyor 3 asil 2 yedek sizin savunmanız ve iddialar bilirkişilere gidiyor farklı üniv den aynı bölümden hocalara ve genellikle şu an jürinizde olmayan üniversilerden hocalara gidiyor onlar rapor yazıp gönderiyor 3 rapor tamamlanmadan etik komisyona girmiyor 3 rapor tamamlanınca ilk toplantıda hakkınızda son karar veriliyor ve size tebliği ediliyor tebliğ edilmeden telefonla öğreniyorsunzu eğer haklı bulunursanız etiğe veren hoca jürilikten düşüyor, etik kararı çıkarsada (inşallah çıkmaz) başvurunuz etik sonucu iptal ve cezai işlem başlatılıyıor üniversitenize yazılıyor üak genel sekreterliğine yazılıyor üniversite, etik komisyonu toplanıyor ve genelde çok büyük bir sorun yoksa ceza vermiyor, versede maaştan bir maaştan 1/4 kesme vb ceza veriyor sonra sizin yeni bir doçentliğe başvurunuz ilk başvurudan sonraki 3. dönemde başlıyor yani ekim 2018 başvurusu yapan bir aday eğer etik ceza aldıysa mart 2020 de tekrar başvuruyor ve etik ceza aldığı yayın makale bildiri vb şeyleri puan alamdan özgeçmişe ekleyip bu faaliyetleirn üzerine etik ceza almıştır bu başvuruda puana tabi tutulmamıştır yazılıyor,

bu kadar uzun yazmamın nedeni her türlü ihtimal için yazdım, insanların okuması için yazdım, inşallah hiç kimse haksız yere böyle bir duruma hiç bir zaman düşmez. hayat devam ediyor buralara kadar gelmiş doçentliğe başvurmuş herkes eninde sonunda doçent olacaktır bu yüzden önemli olan sağlığımızdır. akademik hayat maalesef böyle şu anki sistemde kimi aday 5 ayda doçent olur kimi aday 1 yıl bazen 2 yıl uğraş verir bu işler maalesef kısmet yoksa hiç bir doçent adayı göz göre göre etiklik bir duruma kalkışmaz.

tüm etik ve asgari lartla uğraş veren adaylara sabırlar dilerim, sonu iyi olmasını dilerim.

çilekeşdoçadayı, 2 ay önce - Alıntıya git

Hocam ayrıntılı açıklamanız için teşekkürler.

Etik komisyonundan raporum geldi, bir makalem iki alanda puanlanmış. Jürilerden bir tanesi asgariyi karşılamıyor demiş, bende iki kez itiraz ettiğim için etiğe verilmişim. Toplam puanım 107 iken, 5 puan eksilmesi gerekiyordu. Yani toplam 102 puan almalıydım. Ama jüri bunu anlayamamış.

Çok can sıkıcı bir süreç

Bu durumu acaba etik kurul bilirkişiye göndermeden çözer mi? bu konuda fikriniz varmı

13 Mayıs 2019 17:12

yokdoc
Aday Memur

Anlamadığım çok önemli bir nokta söz konusu..Arkadaslar fikir verirse sevinirim..

Başvurulardan hemen sonra,ama jurilerin belirlenmesinden önce DSK adayların başvurularını inceleyip asgari şartları sağlayıp sağlamadıklarını kontrol ediyor. Eğer aday sartları sağlamıyorsa asgariden iptal ediliyor basvuru. neden sağlamıyor peki? birçok nedeni olabilir...Öncelikle butun basvurularda 100 puan ve ustu zorunlu zaten. Yani her aday beyannameye imza atip bilgilerin doğruluğunu onaylıyor. Demek ki iptal nedenleri yanlış puanlamalar, eser kategorilerinin yanlış puanlaması, belli alanlardaki asgari sartların sağlanmaması, mesela en az 3 TR Ulusal Ulakbim yayın sartının sağlanmaması,lisnasustu en az 1 yayın olmaması, atıftan en az 4puan alınmamış olması vb.. Daha bir çok neden sayılabilir..En az 2 puan ders karşılığı almış olmak vb.

Bu durumda adayın başvurusu asgariden iptal ediliyor..

2016 Aralık oncesi sistemde de süreç boyleydi..yanlış şimdi anlayamadıgım cok farkli prosedurler işliyor..

Şimdi sorun şu::: Juriler belli olup dosyalar jurilere gittikten sonra inceleme aşamasında bazı juriler aynen yukarda ki benzer nedenlerle adayın başvurusunu etik kurula incelemeye gonderiyor.. Nedende adayın yanlış ve yanıltıcı bilgi vermesi..Gerçekten boyle....Etik kurula giden birçok kişi aslında asgariden elenmeliyken etik kurula gidiyor..tezden yayın da da boyle.. Bu çok buyuk bir haksızlık....Adaya yanıltıcı bilgi verdi muamelesi yapıyor juriler...Halbuki asgariden elenmeliydi...

2016 oncesi eser inceleme raporuna detaylı bakarsanız orada iki aşamalı bir sürec var.

http://www.uak.gov.tr/temelalan/E_sosyal_180416.pdf

ilk aşamada: Juri asgari denetleme yapıyor. Her eseri tabloda tekrar puanlıyor, en az 6 puanı olup olmadıgını teyit ediyor, sonra bu yayınların tezden uretilip uretilmedigini teyit ediyor (buraya dikkat demek ki tezden uretilmiş bir yayın varsa asgariye takılıyorsun, yanliş yanıltıcı bilgi vermekten etik kurula gitmiyorsun). son olarak toplam eser sayısı 4 ve fazlamı teyit ediliyor..

bunlardan birini bile sağlamazsa aday asgari şartlardan eleniyordu..Oysa şimdi Etik kurula gonderiliyor..

ikinci aşama::Eserlerin bilimsel incelemesi...

Etik kurul juriler tarafından çok kötü niyetli olarak kullanılıyor. Etik kurul eserin özünde bir sorun varsa gidilmesi gereken bir yerdir.

lutfen bkz... http://www.uak.gov.tr/?q=node/67 DOÇENTLİK YÖNETMELİĞİNİN 7. MADDESİNE GÖRE ETİK İNCELEME

Yani başka bir sekilde soylemek gerekirse, en basta asgariden elenen herkes o zaman etik kurula sevk edilmeli..Cunku yanliş ve yanıltıcı bilgi vermişler..:)) Dusuncelerinizi merak ediyorum.. TEzden yayın vb bahanelerle Etik kurula giden cok kişi var, ama aynı nedenle asgariden de elenen cok kişi var.. Nasıl bir uygulama anlamak mumkun degil...Aday 3 TR Ulusal makalem var diyor, sonra asgariden eleniyor etik kurula gitmiyor ama aynı durumu Juri üyesi fark edip adayı etik kurula gonderiyor ve aday etikten ceza alıyor..Tamamen yanlış uygulama..

14 Mayıs 2019 02:58

onceair
Aday Memur

Merhaba, Etik kurulun telefonu kaç acaba?

14 Mayıs 2019 19:28

mk-oe
Aday Memur

Arkadaşlar merhaba,

Bugün DBS'den beni etiğe sevk eden jüri üyesinin çıkarılıp yerine ilk yedek üyenin "asıl" olarak atandığını gördüm. Ancak etik incelemenin neticesine dair elime resmi bir evrak ulaşmadı. Bu acaba ne anlama geliyor? Etik incelemenin lehime sonuçlandığı anlamını çıkarabilir miyim bundan?

14 Mayıs 2019 21:46

drnaz
Aday Memur

ÜAK'tan bana savunma yazısını gönderdi. Etiğe veren hocaların ismini görmeyeceğiz denilmişti bu forumda, fakat bana gelen yazıda isim var. Asillerden bir üye SCI'de taranmayan bir dergiyi SCI'deymiş gibi göstermişsin diye etiğe vermiş. Hatta dergi isimlerinde de bir karışıklık olduğunu iddia etmiş. Cevap hazırlıyorum. Lakin ben diğer üyelerin değerlendirmelerini göremiyorum. Sonra mı görebileceğim acaba?

15 Mayıs 2019 09:35

dent45
Aday Memur

ÜAK'tan bana savunma yazısını gönderdi. Etiğe veren hocaların ismini görmeyeceğiz denilmişti bu forumda, fakat bana gelen yazıda isim var. Asillerden bir üye SCI'de taranmayan bir dergiyi SCI'deymiş gibi göstermişsin diye etiğe vermiş. Hatta dergi isimlerinde de bir karışıklık olduğunu iddia etmiş. Cevap hazırlıyorum. Lakin ben diğer üyelerin değerlendirmelerini göremiyorum. Sonra mı görebileceğim acaba?

drnaz, 1 ay önce - Alıntıya git

Etik inceleme sürerken diğer hocaların yorumlarını yada kararlarını öğrenemiyorsunuz maalesef.

15 Mayıs 2019 10:47

sonat33

tekrar yayınım olmadığı halde tekrar yayın etiğine takılmışım nasıl bir itirazda bulunabilirim

15 Mayıs 2019 23:29

dr.atak
Aday Memur

tekrar yayınım olmadığı halde tekrar yayın etiğine takılmışım nasıl bir itirazda bulunabilirim

sonat33, 1 ay önce - Alıntıya git

Hocam geçmiş olsun, siz de muhtemelen benim gibi özet ile makalenin tekrar yayına sayılması ile etik incelemeye verilmişsinizdir. Bana daha savunma gelmedi ama memurdan öğrendiğim kadarıyla iki makalemi tekrar yayından verdiğini söyledi. Ben de özetlere yordum. Savunma gelmesini beklemekten başka şansımız yok.

16 Mayıs 2019 10:34

hakan.kn
Şef

Size sabırlar diliyorum. Sürecinizi sükunetle takip edin.

Birşey sormak istiyorum: Tekrar yayın dedikleri yayınların her ikisi de beyannamenizde var mıydı acaba? Yoksa internetten falan adınızı yazıp arayarak mı böyle bir tespit iddiasında bulunmuşlar?

Söyleyebilirseniz çok yardımcı olur.

16 Mayıs 2019 15:18

akademlik
Aday Memur

Merhaba arkadaşlar,

Etik Komisyon savunmayı her zaman 3 bilirkişiye mi gönderiyor... Bir bilirkişiye gittiği oluyor mu? Bilgisi tecrübesi olan?

Fen-Müh Etik Komisyon tarihi belli oldu mu? En son 3 Mayısta toplandı... 8 haftada bir toplanmak zorunda 20 Haziran haftasına denk geliyor ancak kesin tarih bilen var mı?

Teşekkürler...

16 Mayıs 2019 17:06

sonat33

valla bilgim yok derleme çalışmam vardı ona yazmışlardır diye düşünüyorum

16 Mayıs 2019 17:07

sonat33

Hocam geçmiş olsun, siz de muhtemelen benim gibi özet ile makalenin tekrar yayına sayılması ile etik incelemeye verilmişsinizdir. Bana daha savunma gelmedi ama memurdan öğrendiğim kadarıyla iki makalemi tekrar yayından verdiğini söyledi. Ben de özetlere yordum. Savunma gelmesini beklemekten başka şansımız yok.

dr.atak, 1 ay önce - Alıntıya git

nasıl bir savunma yazacaz

16 Mayıs 2019 19:35

nickbulmakzorazizim
Şef

dr.atak, 1 ay önce - Alıntıya git

hocam sunumu özet olarak yayınlattınız, tam metin bildiri kitabına göndermek yerine makale olarak yayınlattınız değil mi anladığım?

daha sonra bildiri sunumunu ayrı olarak bir de makale olarak puanlayınca aynı çalışmayı iki yerde puanlamış diye etiğe verdiler?

16 Mayıs 2019 21:55

Hüsmendayı
Şef

nasıl bir savunma yazacaz

hocam mart 2019 da mı başvurmuştunuz.. geçmiş olsun..

17 Mayıs 2019 14:31

dr.atak
Aday Memur

hocam sunumu özet olarak yayınlattınız, tam metin bildiri kitabına göndermek yerine makale olarak yayınlattınız değil mi anladığım?

daha sonra bildiri sunumunu ayrı olarak bir de makale olarak puanlayınca aynı çalışmayı iki yerde puanlamış diye etiğe verdiler?

nickbulmakzorazizim, 1 ay önce - Alıntıya git

Evet hocam aynen öyle

17 Mayıs 2019 17:06

sonat33

nickbulmakzorazizim, 1 ay önce - Alıntıya git

sonuş ne olur

17 Mayıs 2019 18:45

Yasin kaya01
Aday Memur

Arkadaşlar merhaba,

Bugün DBS'den beni etiğe sevk eden jüri üyesinin çıkarılıp yerine ilk yedek üyenin "asıl" olarak atandığını gördüm. Ancak etik incelemenin neticesine dair elime resmi bir evrak ulaşmadı. Bu acaba ne anlama geliyor? Etik incelemenin lehime sonuçlandığı anlamını çıkarabilir miyim bundan?

mk-oe, 1 ay önce - Alıntıya git
Olumlu bir netice almışsınız hocam gözünüz aydın
17 Mayıs 2019 20:23

nickbulmakzorazizim
Şef

sonuş ne olur

Hocam ÜAK'ın tüm jüri yorumları değişken. Bir karar ötekine emsal teşkil etmiyor. O yüzden şimdiden bir şey diyemeyiz fakat şöyle bir durum var: sosyal bilimler için konuşuyorum: bir çalışma yalnızca bir yerde puanlandırılabilir diyor. Yani bildirim konunu bildiri kısmında belirteceksin. Eğer bundan makale çıkarttıysan, makale olarak puanlayacaksın fakat bildiri olarak puanlamayacaksın. Maalesef iki ayrı emeği tek olarak değerlendiriyor. önemli olan çalışma değil, içerik diyor. İçeriği ya makale yap ya da bildiri diyor.

17 Mayıs 2019 22:09

mk-oe
Aday Memur
Olumlu bir netice almışsınız hocam gözünüz aydın
Yasin kaya01, 1 ay önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim Yasin Bey, ben de öyle yorumladım. İnşallah öyledir...

Toplam 585 mesaj
«18192021222324252627282930

ANKET
23 Haziran 2019 İstanbul BBB seçim sonuçlarını nasıl buldunuz?