Editörler : supporters.
12345678910111213»

Yasin kaya01
Memur
11 Ağustos 2018 14:36

Etik ihlal iddiasında bulunan jüri üyesinin hazırladığı raporda ÜAK Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesi kapsamında bilimsel araştırma ve yayın etiğine aykırılık olup olmadığı hususu ile hangi eyleme girdiğinin somut, net açık ve anlaşılır şekilde belirtmesi ve değerlendirmesi gereklidir.

Hadi1212
Daire Başkanı
12 Ağustos 2018 11:46

Bildiri yada poster olarak sunulan bir çalışmanın makaleye dönüştürülmesi sırasında yazar sırasının değişebileceği, yeni yazar eklenebileceği ancak bildiri ve posterdeki ismişn çıkarılamayacağına ilişkin bir idari yargı kararı var. Ankara 5. idare mahkemesi .2008 diye not almışım. Kontrol edin yine de

Karmançormannn, 6 yıl önce

Önceki bir tarihte poster olarak bir kongreye gönderilen olgu sunumundaki yazarlardan biri, sonraki yıllarda olgu dergiye gönderilirken yazım aşamasında katkı vermediği için (yazar kriterini karşılamadığı için) yazar listesinden çıkarılırsa etik ihlal olur mu? YÖK yazar kriterlerinde olguyu görmek yazar olma hakkı getirmiyor deniyor.

Hadi1212
Daire Başkanı
12 Ağustos 2018 12:12

Aslında o kadar karışık değil. Önce sözlü bildiri sonra makale yaptığınız durumda Makalede bunu belirtiyorsunuz (fakan kongrede sözlü bildiri olarak sunulmuştur diye) ve başvurularınızda bildiriyi puanlamıyorsunuz.Sorun Çıkmıyor. Çıkarmaya kalkışılsada siz haklı çıkıyorsunuz.

Tezden makale yaparken A ( kavramı, hastalığı, olgusu, özelliği) =B + C ise B ve C yi ayrı makale yapmıyorsunuz. Dilimleme oluyor. Çünkü B ve C alt boyut.

Ama B ve C bağımsız ise (kavram, hastalık, olgu, özellik) ayrı makale yapabiliyorsunuz. Aynı örnek, örneklem ya da uygulamadan elde edilsede tamamen bağımsız bulgu olmalı ve birbiri ile ilişkilendirilmeden sunulmalı.

Genelde şöyle bir hata yapılıyor. B ve C bağımsız. Araştırmacı Hem B hem C yi incelemiş. Ayrıca B ve C etkileşimine bakmış tezde. B ve/veya C yi bağımsız makale olarak sunuyor. Sonra B ve C ilişkisini /etkileşimini inceleyen bir makale apıyor. İşte orda tekrar yayın oluyor. Çünkü B ve C ilişkisini orrtaya koyabilmek için B ve/veya C nin bağımsız makalelerinde sunduğu bulguları kısada olsa sunmak zorunda.

anxietyy18, 6 yıl önce

Bu etik konulari biraz da kavram ve alan baglaminda garipliklere döndü. Bir calismaya basliyorsun, ön bilgiler olusuyor ve bir bildiri haline gelince, hem feedback almak hem de calismayi alandaki arastirmacilara sunma, bir anlamda onay alma durumunu gerceklestiriyorsun. Bunu bildiri kitabinda bastirmiyorsun, calismalara devam edip genisletip bir makale haline getiriyorsun. Simdi bu dublikasyon mu oluyor? Yani bildiri sundun 4-5 sayfalik 15-20 dklik konusma, daha sonra bunu20 sayfalik makale yaptin. Ya da doktora tezinden makale cikardin, bire bir sayilacak sekilde bildiri ya da makale. Bu da dublikasyon mu olacak, bire bir olmasin diye cumlelerin yerini, fiil ve zarflari degistirince etik mi gerceklesiyor? Ya da genis bir tez calismasi yaptiniz (alanlara gore zler farkli olabiliyor) icinden bir kac farkli bolumden bir kac yayin yaptiniz (elbette docentlik basvurularinda kullanilamax) bu da dilimleme mi oluyor. Bilim alanlari ve parametreleri bu kadar standart degil ki :( sonuc olarak etik ya da mahkeme, cogunlukla bilirkisinin bakisi havasi dunya gorusu ve sansiniza kaliyor

30 Ağustos 2018 12:05

acaba böyle bir forum başlığından kimsenin haberi mi Yoksa süreç belirsiz diye mi ses çıkmıyor

30 Ağustos 2018 12:07

Etik süreçteki arkadaşlar lütfen bildiklerini paylaşsın.

03 Eylül 2018 15:16

Herkese merhaba, etik süreçler ilgili hiç bilgi paylaşımı olmayacak mı acaba

asosyal123
Aday Memur
04 Eylül 2018 09:40

Üç alanda farklı kurullar var. hepsinin toplanma tarihi farklı olabiliyor. genelde 6 haftada bir toplanıyorlar. İlk toplantıya dosyanız girdiğinde genelde savunmanız isteniyor. ikincisinde gerek görülürse bilir kişiye yönlendiriliyor. üçüncü toplantısının sonunda eğer yeni bilir kişi vs durumunuz yoksa dosyanız hakkında nihai karar veriliyor.Süreç tahmini 4-6 ay sürüyor.

adaydoc2018
Memur
04 Eylül 2018 16:13

Peki ne tur kararlar cikabiliyor hocam? Bu konuda da bilgi verebilir misiniz?

asosyal123
Aday Memur
04 Eylül 2018 16:18

Kurul jürinin iddialarını yersiz bulursa ya da sizin savunmanız haklı bulunursa doçentlik süreciniz devam eder. Etik ihlal olduğu tespit edilirse başvurunuz başarısız sayılır ve durumunuz yök aracılığıyla kurumunuza bildirilir. Kurum idari işlem yapabilir.

adaydoc2018
Memur
04 Eylül 2018 16:51

Anladim hocam,

Docentlik basvurusu yapmis birisi olarak basimiza en kotu ne gelebilir ogrenmek istedim. Yakin bir kac arkadasim cok ama cok alakasiz sekilde etik kurula sevk edildi, jurileri onlarin alanina epey uzakti ve calismalarini anlamadiklari icin dilimleme gibi bri sey soylemisler.

Bir arkadasim komisyonca haksiz bulundu, digeri hakli bulundu. Haksiz bulunan ne tur ceza alacak onu merakla bekliyoruz. Cezayi universitesi mi yoksa yok mu verecek? Karsi dava acmayi da susunuyor sonuca gore.

Kamudan ihrac falan da yaziyor forumda, o yuzden epey stresli bir zaman onun icin.

drgizmo
Aday Memur
05 Eylül 2018 13:13

Sayın hocalarım. Bildiri ya da posterde ismi yer almayan kişi ya da kişiler buna dair bilgim, onayım ve rızam dahilinde ismimin çıkarılmasını geçmişte istemiştim diye bugün tarihli imzalı evrak verseler de durum aynı mıdır? Geçmişte bu şekilde bildiride yer alıp makalede isminin çıkarılmasını isteyen kişinin adını da illaki makaleye yazmak durumunda mıyız?

Bu soruyu hali hazırda bu gerekçeyle dosyası bilirkişide olan ve 3 bilirkişiden gelecek sonucu bekleyen biri olarak soruyorum. Şöyle ki:

2. yedek jüri üyem yukarıdaki husus ve bildiri-makale arasında isim sıralaması değişiklikleri nedeniyle (her biri farklı bir kaç makalede aynı gerekçeyle) beni haksız yazarlık iddiasıyla etik kurula verdi. İsmi çıkarılan veya isim sıralaması değişen çalışmacılardan sıralama değişikliğinin ve/veya isminin çıkarılmasının geçmişte bilgi ve rızaları doğrultusunda olduğuna dair yakın tarihli imzalı kağıt aldım. Sağolsunlar hepsi bu konuda yardımcı oldu, zaten aramızda o dönemde herhangi bir sorun yoktu. O dönem sözlü olarak taleplerini iletmişlerdi, şimdi verdikleri yazıyla bunu teyid ettiler. Etik komisyona bu içerikte bir savunma verdim. Komisyonda karar verilir diye düşünürken 3 bilirkişiye yollanması biraz canımı sıktı. Acaba pratikte basit ya da karışık tüm dosyalar bilirkişiye mi gidiyor rutin olarak bilemedim. Umarım sıkıntılı bir sonuç gelmez, beklemedeyim. Bilirkişi raporları tamamlanınca, sonuç ve gerekçe bize söyleniyor mu onu da merak ediyorum. Durum budur, hayırlısı.

Hadi1212, 6 yıl önce

Bildiri yada poster olarak sunulan bir çalışmanın makaleye dönüştürülmesi sırasında yazar sırasının değişebileceği, yeni yazar eklenebileceği ancak bildiri ve posterdeki ismişn çıkarılamayacağına ilişkin bir idari yargı kararı var. Ankara 5. idare mahkemesi .2008 diye not almışım. Kontrol edin yine de

Yasin kaya01
Memur
05 Eylül 2018 19:51

Hocam olumlu karar alınırsa süreç kaldığı yerden devam eder olumsuz bir kararda başvurduğu dönemden başarısız sayılır başvurduğu dönemden işletilmek üzere 2 dönem başvuramama cezası alır olumsuz karar bağlı olduğu kuruma gönderilir 2547 sayılı Kanunun 53. Maddesine göre disiplin soruşturması açılır dilimleme gibi eylemler aylıktan kesme cezası ile soruşturma yürütülür ancak genelde kınama verilir
adaydoc2018, 6 yıl önce

Anladim hocam,

Docentlik basvurusu yapmis birisi olarak basimiza en kotu ne gelebilir ogrenmek istedim. Yakin bir kac arkadasim cok ama cok alakasiz sekilde etik kurula sevk edildi, jurileri onlarin alanina epey uzakti ve calismalarini anlamadiklari icin dilimleme gibi bri sey soylemisler.

Bir arkadasim komisyonca haksiz bulundu, digeri hakli bulundu. Haksiz bulunan ne tur ceza alacak onu merakla bekliyoruz. Cezayi universitesi mi yoksa yok mu verecek? Karsi dava acmayi da susunuyor sonuca gore.

Kamudan ihrac falan da yaziyor forumda, o yuzden epey stresli bir zaman onun icin.

dent45
Aday Memur
17 Eylül 2018 12:00

Merhaba arkadaşlar maalesef benim başvurum da etik ihlal incelemesine alınmış.

Şuan yapmam gereken bana resmi evrak gelmesini beklemek sanırım. Yapmam geren başka bişey varmı?

asosyal123
Aday Memur
18 Eylül 2018 19:46

Geçmiş olsun hocam maalesef sadece kurulun savunma talebini bekliyoruz.

dent45
Aday Memur
19 Eylül 2018 11:25

Teşekkür ederim hocam

asosyal123, 6 yıl önce

Geçmiş olsun hocam maalesef sadece kurulun savunma talebini bekliyoruz.

dryrddoç
Aday Memur
20 Eylül 2018 12:14

Sayın hocam bu sorunuzun cevabını bulabildiniz mi?

anxietyy18, 6 yıl önce

Yasin hocam, peki doktora tezinden uretilen makale yuznden etik ihlal almis olanlar, daha sonraki basvuruda bu yayini kullanamamasi ironik degil mi, biliyorsunuz su anda doktora tezinden makale isteniyor basvuru kriterlerinde

adaydoc17
Aday Memur
22 Eylül 2018 11:34

Sayın Hocalarım mrb.... 21 eylül cuma itibari ile UAK'tan etik kurula sevk edildiğimi öğrendim...Su ana kadar durumum jüri sürecinde gözüküyor ve herhangi bir bilgilendirme yapılmadı..... öğrenebildiğim 4 asil jürimin başarılı bulduğu, bir jürimin etiğe sevk ettiği........ Bundan sonraki süreçte ne yapmalıyım....sevk tarihim agustos ayının başı olmasına rağmen herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.....memur bey bir ihtimal komisyon görüştüğünde iddianın mesnetsiz bulunabileceğini ve sürece kaldığım yerden devam edebileceğimi söyledi ama çok zor bir ihtimal olarak görüyorum....bu şekilde olan varmı acaba aranızda....teşekkürler.....

dryrddoç
Aday Memur
23 Eylül 2018 17:12

hocam bende etik kurula sevk edilenlerdenim. haziran da bir jüri üyesi etik için raporunu göndermiş ve kurban bayramından önceki pazartesi kargo ile cd ile birlikte ben izindeyken işyerine kargo ile ulaşmış. ve 15 gün içinde savunmami teslim etmem istenmiş.
adaydoc17, 6 yıl önce

Sayın Hocalarım mrb.... 21 eylül cuma itibari ile UAK'tan etik kurula sevk edildiğimi öğrendim...Su ana kadar durumum jüri sürecinde gözüküyor ve herhangi bir bilgilendirme yapılmadı..... öğrenebildiğim 4 asil jürimin başarılı bulduğu, bir jürimin etiğe sevk ettiği........ Bundan sonraki süreçte ne yapmalıyım....sevk tarihim agustos ayının başı olmasına rağmen herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.....memur bey bir ihtimal komisyon görüştüğünde iddianın mesnetsiz bulunabileceğini ve sürece kaldığım yerden devam edebileceğimi söyledi ama çok zor bir ihtimal olarak görüyorum....bu şekilde olan varmı acaba aranızda....teşekkürler.....

docadayı
Aday Memur
24 Eylül 2018 11:31

geçmiş olsun hocam, etik kurula sevk edilme gerekçenizi öğrenebildiniz mi?

dryrddoç, 6 yıl önce
hocam bende etik kurula sevk edilenlerdenim. haziran da bir jüri üyesi etik için raporunu göndermiş ve kurban bayramından önceki pazartesi kargo ile cd ile birlikte ben izindeyken işyerine kargo ile ulaşmış. ve 15 gün içinde savunmami teslim etmem istenmiş.

dryrddoç
Aday Memur
24 Eylül 2018 12:22

Teşekkür ederim. Bana gelen kargoda ayrıntılı olarak belirtilmiş.
docadayı, 6 yıl önce

geçmiş olsun hocam, etik kurula sevk edilme gerekçenizi öğrenebildiniz mi?

Toplam 8085 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi