Editörler :
«20212223242526272829303132
15 Temmuz 2019 14:30

scienceandspace
Aday Memur

merhaba

fein, 11 ay önce - Alıntıya git

Fein Hocam Merhaba,Yakın zamanda başvurduğum doçentlik başvurumda ÜAK etik kurul hukuksuz bir şekilde aleyhime etik ihlal kararı verdi. Size yazmamın nedeni ise etik ihlal gerekçesi daha önce size verilen etik ihlal ile benzerlik taşımakta. Ben adli mercilere başvuruyorum yürütmenin durdurulması için. Mahkeme sizin lehinize karar verdiği için sizin dava sonucunuz emsal olarak belirtmek istiyorum eğer müsadeniz olursa. Bu çerçevede siz, da dosya numaranızı benimle paylaşabilir misiniz eğer sizin için de bir mahsuru yoksa. Ayrıca hocam, mahkeme lehinize karar verdikten sonra süreç nasıl işledi. Doçentlik ünvanınızın tarafınıza verilmesi kararı mı çıktı yoksa üak yürütmenin durdurdulmasından sonra hakem görüşlerini dikkate alarak mı doçentlik ünvanınız hakkında karar verdi?

mail adresim: scientisthakanvarol@gmail.com

Teşekkür ederim

16 Temmuz 2019 12:17

hakan.kn
Şef

Fein Hocam Merhaba,Yakın zamanda başvurduğum doçentlik başvurumda ÜAK etik kurul hukuksuz bir şekilde aleyhime etik ihlal kararı verdi. Size yazmamın nedeni ise etik ihlal gerekçesi daha önce size verilen etik ihlal ile benzerlik taşımakta. Ben adli mercilere başvuruyorum yürütmenin durdurulması için. Mahkeme sizin lehinize karar verdiği için sizin dava sonucunuz emsal olarak belirtmek istiyorum eğer müsadeniz olursa. Bu çerçevede siz, da dosya numaranızı benimle paylaşabilir misiniz eğer sizin için de bir mahsuru yoksa. Ayrıca hocam, mahkeme lehinize karar verdikten sonra süreç nasıl işledi. Doçentlik ünvanınızın tarafınıza verilmesi kararı mı çıktı yoksa üak yürütmenin durdurdulmasından sonra hakem görüşlerini dikkate alarak mı doçentlik ünvanınız hakkında karar verdi?

mail adresim: scientisthakanvarol@gmail.com

Teşekkür ederim

scienceandspace, 1 ay önce - Alıntıya git

Hakan Varol Bey,

Birinci sorununuzla ilgili doktora tez danışmanınızdan rica edip, çalışmada herhangi bir katkısının olmadığı ve bu nedenle isminin yazılmamış olmasında bir beis/sakınca/sorun olmadığı şeklinde bir imzalı yazı alabilirsiniz. Bu sorunu çözmeli. Zira tezinizden dönüştürdüğünüz yayınlarda illa ki tez hocanızın adını yazacaksınız diye bir şey yok. Hocanız tezin yazımında rol almadıysa, sadece hakemlik ve danışmanlık yaptıysa isminin yazılması aslen etik ihlal olur.

Aynı şekilde bu tarz bir şart konusunda doktora yaptığınız kurumdan resmi olarak bir beyannamede bulunulmadığı, böyle bir yükümlülük konusunda YÖK veya diğer kurumlar tarafından bilgilendirilmediğinizi (çünkü hiçkimse bilgilendirilmiyor) ve tez hocanızın da bu tarz birşey talep etmediğini belirtebilirsiniz.

İkinci sorununuzla alakalı, lehte sonuçlanmış benzer başvurular ve ilgili mahkeme kararları olmalı. Muhakkak olumlu sonuçlanmış örnekler vardır. Bakın bulun, onlara referansla itiraz dilekçenizi iletin.

İyi niyetle hareket eden bir komisyonun lehinize karar vermesi gerektiği görüşündeyim.

Her şey iyi niyette bitiyor.

17 Temmuz 2019 15:24

scienceandspace
Aday Memur

Hakan Varol Bey,

Birinci sorununuzla ilgili doktora tez danışmanınızdan rica edip, çalışmada herhangi bir katkısının olmadığı ve bu nedenle isminin yazılmamış olmasında bir beis/sakınca/sorun olmadığı şeklinde bir imzalı yazı alabilirsiniz. Bu sorunu çözmeli. Zira tezinizden dönüştürdüğünüz yayınlarda illa ki tez hocanızın adını yazacaksınız diye bir şey yok. Hocanız tezin yazımında rol almadıysa, sadece hakemlik ve danışmanlık yaptıysa isminin yazılması aslen etik ihlal olur.

Aynı şekilde bu tarz bir şart konusunda doktora yaptığınız kurumdan resmi olarak bir beyannamede bulunulmadığı, böyle bir yükümlülük konusunda YÖK veya diğer kurumlar tarafından bilgilendirilmediğinizi (çünkü hiçkimse bilgilendirilmiyor) ve tez hocanızın da bu tarz birşey talep etmediğini belirtebilirsiniz.

İkinci sorununuzla alakalı, lehte sonuçlanmış benzer başvurular ve ilgili mahkeme kararları olmalı. Muhakkak olumlu sonuçlanmış örnekler vardır. Bakın bulun, onlara referansla itiraz dilekçenizi iletin.

İyi niyetle hareket eden bir komisyonun lehinize karar vermesi gerektiği görüşündeyim.

Her şey iyi niyette bitiyor.

hakan.kn, 1 ay önce - Alıntıya git

Önerilerinizi dikkate alacağım. Teşekkür ederim Hakan Bey.

17 Temmuz 2019 16:49

sernev2014
Aday Memur

merhaba sağlık etik kurul ne zaman toplanıyor? bilen var mı

17 Temmuz 2019 18:32

nickbulmakzorazizim
Şef

danışman adını makaleye yazmamak etik ihlal değil. bu yazı ulakbim tarafından yayınlandı ve erişime açık.

http://uvt.ulakbim.gov.tr/tip/sempozyum4/page112-114.pdf

"Yazar olarak yer alabilmek için bir makalede bazı temel noktalarda katkı sağlayıcı rolde olmak gerekir: Örneğin konu fikrinin oluşması, tasarım, bulguların analiz ve yorumu, entelektüel kapsamda makale taslağının hazırlanması ya da eleştirel biçimde gözden geçirilmesi..."

18 Temmuz 2019 12:21

scienceandspace
Aday Memur

danışman adını makaleye yazmamak etik ihlal değil. bu yazı ulakbim tarafından yayınlandı ve erişime açık.

"Yazar olarak yer alabilmek için bir makalede bazı temel noktalarda katkı sağlayıcı rolde olmak gerekir: Örneğin konu fikrinin oluşması, tasarım, bulguların analiz ve yorumu, entelektüel kapsamda makale taslağının hazırlanması ya da eleştirel biçimde gözden geçirilmesi..."

nickbulmakzorazizim, 1 ay önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim bu çok yardımcı oldu. Çok sağolun

19 Temmuz 2019 00:59

mirhat farmer
Aday Memur

Merhaba Sosyal Bilimler Etik Kurulu Ne zaman toplanacak bilgisi olan hocamız var mı?

19 Temmuz 2019 14:36

adamoglu5458
Aday Memur

Hocam bildiğim kadarıyla Temmuz'un ilk haftası toplandı. Dedikleri 6-7 haftada bir toplanıyor.

20 Temmuz 2019 01:43

sarpi
Aday Memur

Sizlere gerçekten işinize çok yarayacak derin deneyimler sonucu oluşan bilgiler vereceğim.

1-Asgari yada etik ten takıldıysanız ve haklı olduğunuza inanıyorsanız sakın kendinize güvenmek gibi bir gaflete düşmeyin.Kesinlikle bir hukuki görüş alın.Bunuda bir hukuk profösöründen alın.

2-Maddi durumunuz yeterli ise danışmanlık yapan bir hukuk Prof. Una gidin.Sizden duruma göre 3-7 bin TL talep eder ama verdiğiniz her kuruşun hakkını alırsınız.

3-Dava açmaktan korkmayın davalar haklıysaniz sizin lehinize sonuclanacaktır.

4-Sizi korkutanlara inanmayın davaların büyük bölümü lehte sonuçlanır.

5-Kesinlikle hukuk Prof una gidin.Hiç hayal edemediğiniz şeyler söyler şok olursunuz ve işiniz çözülür.

6-Arama motorundan danışman hukuk Prof yazarsanız isimler çıkar arar hepsiyle görüşüp fikir alırsınız

7-Bazı hukuk Prof ları etik davası kabul etmiyor.Ama bazıları ediyor.

8-Asgari dilekçeniz yada etik itirazınızı bir hukuk prof una yazdırın tabi maddi gücünüz (3-7 bin) varsa

9-Dava açarsanız hoca kazanırız derse emin olun kazanırsınız. Zaten sizden docentlik dosyanızı isteyecektir. Dosyanıza bakar ve asgari yada etik kararınızı bakar sonucu söyler.

20 Temmuz 2019 02:25

sarpi
Aday Memur

Bu arada davayı kazandığınız da size haksızlık yapan jüriye tazminat davası açmayı unutmayın.

23 Temmuz 2019 14:14

ETİKMAĞDURU
Aday Memur

merhaba sağlık etik kurul ne zaman toplanıyor? bilen var mı

sernev2014, 1 ay önce - Alıntıya git

Merhabalar sağlık bilimleri etik kurul toplantı tarihi hakkında bilgisi olan var mı?

25 Temmuz 2019 01:24

kadersiz44
Aday Memur

Dün ÜAK'taydım. Sosyal Bilimler Etik Kurulu 10 Mayıs'ta toplanıyor. Yaklaşık 20 klasör var görebildiğim. Bu arada; etik kurula sevk edilen adayın rapor girişi jüri üyelerine kapatılıyor ama nedeninin yazılmaması sevindirici bir şey. Etiğe sevkedilen bir adayın raporunu henüz girmeyen jüri üyesi sisteme giriş yapamıyor ama en azından "aday etiğe sevkedildi" yazmıyormuş.

yasharneyashar, 4 ay önce - Alıntıya git

Değerli hocam, bir yedek jürim girmediği için sonucumun açıklanmadığı söylendi.Diğerleri girmiş. Bu durumda jüri üyelerine sistem hala açık olduğu için diğerlerinin etik vermediğini düşünebilir miyim? Çünkü etik verirse biri sistem kapatılıyor demişsiniz. Cevap verecek hocalarıma çok teşekkür ederim.

25 Temmuz 2019 09:24

nhlblh38
Aday Memur

Merhaba Arkadaşlar,

?Mükerrer Yayın? suçlamasıyla verdiğim savunma sonucunda ?Yanlış ve yanıltıcı beyan? iddiasıyl başvurum iptal edildi. Karara itiraz edeceğim. Kasıtlı olarak yapmadığım, çıkarılması halinde asgari koşulları hala sağladığım bir dosyadan bu şekilde bir karar çıkmasını fazla ağır buluyorum. Bu konuda yaşanmışlıkları veya tecrübesi olan arkadaşlardan bilgi almak isterim.

?Seni haksız yere cezalandıracaklar, öldürecekler? diyen Sokrates?in karısına cevabı ?haklı olarak öldürseler daha mı iyi olurdu? şeklinde olmuş. Biraz insaf, vicdan olsa nasıl olurdu? Etik sonucunu yüreği güp güp atarak bekleyen arkadaşların bahtlarının açık olmasını diliyorum.

Sağlıkla kalın

25 Temmuz 2019 09:51

nickbulmakzorazizim
Şef

Merhaba Arkadaşlar,

?Mükerrer Yayın? suçlamasıyla verdiğim savunma sonucunda ?Yanlış ve yanıltıcı beyan? iddiasıyl başvurum iptal edildi. Karara itiraz edeceğim. Kasıtlı olarak yapmadığım, çıkarılması halinde asgari koşulları hala sağladığım bir dosyadan bu şekilde bir karar çıkmasını fazla ağır buluyorum. Bu konuda yaşanmışlıkları veya tecrübesi olan arkadaşlardan bilgi almak isterim.

?Seni haksız yere cezalandıracaklar, öldürecekler? diyen Sokrates?in karısına cevabı ?haklı olarak öldürseler daha mı iyi olurdu? şeklinde olmuş. Biraz insaf, vicdan olsa nasıl olurdu? Etik sonucunu yüreği güp güp atarak bekleyen arkadaşların bahtlarının açık olmasını diliyorum.

Sağlıkla kalın

nhlblh38, 1 ay önce - Alıntıya git

hocam o yayınlar çıkartıldığında bile hala asgariyi sağlıyorsanız sakın peşini bırakmayın. aksi halde bu etik üzerinize yapışırsa bir sonraki başvurunuzda etikten ceza aldığınızı belirtir yayınları ayrı olarak cezalı belirtiyorsunuz. kamu etik kurulu, mahkeme bilirkişi vs ne gerekiyorsa arayın hocam hakkınızı. sizin elde edeceğiniz başarı sizden sonrakilere de ışık olacak.

25 Temmuz 2019 13:35

sernev2014
Aday Memur

Merhaba Arkadaşlar,

Sağlıkla kalın

nhlblh38, 1 ay önce - Alıntıya git

Sayın hocam etik inceleme sonunda mı savunmanız reddedildi, birde merak ettiğim mükerrer yayınla kastanız nedir?aynı yayını yanlışlıkla 2 bölümde mi puanladınız?

26 Temmuz 2019 10:27

hypothermia155
Aday Memur

Merhabalar,

retrospektif

arşiv taraması ile yapılan bir çalışmanın, klinik araştırmalar etik kurulu

olmaması nedeni ile etiğe sevk edildi.

resmi gazetede

retrospektif çalışmalar klinik çalışma dışındadır diye bir genelge var.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130413-7.htm

sizce savunma

böyle mi yapılmalı, yoksa etik ihlal midir?

27 Temmuz 2019 17:18

Hüsmendayı
Şef

merhaba hocam, etikle ilgili bu yazı makale mi, bağlayıcılığı var değil mi bu yazının...

27 Temmuz 2019 23:25

nickbulmakzorazizim
Şef

merhaba hocam, etikle ilgili bu yazı makale mi, bağlayıcılığı var değil mi bu yazının...

Hüsmendayı, 1 ay önce - Alıntıya git

hocam "bu makale tezden üretilmiştir" "bu makale doktora tezinden üretilmiştir" gibi google'de arama yapınca birçok makale çıkıyor tek yazarlı. yani hocanın teze katkı yapması ayrı, makale ortak yazarı olması ayrı. makaleye konu olan içeriğin hazırlanmasına hoca katkı yaptı mı? yoksa tez sırasında siz yazdınız ve hoca okuduktan sonra geçti gittiyse oraya hoca katkı yapmamış demektir. ayrı tezler kitap olarak basılınca tek yazarlı olarak basılıyor. orada tüm tez olduğu gibi basılırken danışman hocaya yer verilmiyor ve etik ihlal olmuyor. bu tür örnekler bulun derim ben. ayrıca hiçbir yönetmelikte tezden üretilmiş eserde danışman da yazar olacak diye bir tanım yok. şunu da belirteyim: eğer danışman o makale içeriğinin hazırlanmasına bir katkı yapmamışsa, örneğin içeriğin derlenmesi, yorumlanması vs, makalede yazar olması etik ihlaldir. haksız yazarlık bir etik suçtur. o zaman tezde izleme komitesinde yer alan ve teze inanılmaz katkı yapan hocalar ne olacak? benim tezimi 4 farklı hoca okudu ve bana düzeltmeler verdiler. ayrıca danışmanım var, o zaman 5 kişi mi yazdık biz bu tezi ve makaleyi. danışmanlık farklı bir şey, içeriği üretmek ve yorumlamak farklı bir şey. danışmanın o içeriğe katkı yapıp yapmaması önemli bu konuda. benim görüşlerim bu yöndedir.

28 Temmuz 2019 15:09

Hüsmendayı
Şef

hocam "bu makale tezden üretilmiştir" "bu makale doktora tezinden üretilmiştir" gibi google'de arama yapınca birçok makale çıkıyor tek yazarlı. yani hocanın teze katkı yapması ayrı, makale ortak yazarı olması ayrı. makaleye konu olan içeriğin hazırlanmasına hoca katkı yaptı mı? yoksa tez sırasında siz yazdınız ve hoca okuduktan sonra geçti gittiyse oraya hoca katkı yapmamış demektir. ayrı tezler kitap olarak basılınca tek yazarlı olarak basılıyor. orada tüm tez olduğu gibi basılırken danışman hocaya yer verilmiyor ve etik ihlal olmuyor. bu tür örnekler bulun derim ben. ayrıca hiçbir yönetmelikte tezden üretilmiş eserde danışman da yazar olacak diye bir tanım yok. şunu da belirteyim: eğer danışman o makale içeriğinin hazırlanmasına bir katkı yapmamışsa, örneğin içeriğin derlenmesi, yorumlanması vs, makalede yazar olması etik ihlaldir. haksız yazarlık bir etik suçtur. o zaman tezde izleme komitesinde yer alan ve teze inanılmaz katkı yapan hocalar ne olacak? benim tezimi 4 farklı hoca okudu ve bana düzeltmeler verdiler. ayrıca danışmanım var, o zaman 5 kişi mi yazdık biz bu tezi ve makaleyi. danışmanlık farklı bir şey, içeriği üretmek ve yorumlamak farklı bir şey. danışmanın o içeriğe katkı yapıp yapmaması önemli bu konuda. benim görüşlerim bu yöndedir.

gayet açıklayıcı yazmışsınız.. aynen sizin gibi düşünüyorum hocam.. teşekkürler...

29 Temmuz 2019 10:15

kadersiz44
Aday Memur

Günaydın arkadaşlar. Aynı örneklem grubu ile farklı çalışmalar yapıldığı gerekçesi ile etik ihlal alan var mı aranızda? Bu konu hakkında ne düşünürsünüz?

Toplam 640 mesaj
«20212223242526272829303132

ANKET
Sizce, memur zammının, Hakem Kuruluna kalması iyi mi oldu?