Editörler : Renjiro
«336337338339340341342343344345346347348

Aksaçlıdr.
Aday Memur
19 Eylül 2023 11:39

Merhaba,

Savunmamı akademi avukatlık bürosuna verdim. Şehirdışında olduğumdan telefonla iletişim kuruyorum. Yalnız bu avukatlık bürosunda genel olarak telefonla konuşup aklıma takılanı sorabiliyorum. Watsapla bir şey sorunca cevap vermiyorlar. Bu durumda olan var mı? Yazılı iletişime cevap vermeyince ben de haliyle işkilleniyorum.

19 Eylül 2023 13:37

Merhaba hocam

Ben wp.den de gorusuyorum. Sizin savunmanizla ilgilenen avukatin telini isteyin onla wp.den iletisim kurun belki genel iletisim numarasina yazıyorsunuzdur ondan dolayi gec cevap veriyorlardir bilemiyorum ben geç de olsa mutlaka cevap alıyorum.

Aksaçlıdr., 1 hafta önce

Merhaba,

Savunmamı akademi avukatlık bürosuna verdim. Şehirdışında olduğumdan telefonla iletişim kuruyorum. Yalnız bu avukatlık bürosunda genel olarak telefonla konuşup aklıma takılanı sorabiliyorum. Watsapla bir şey sorunca cevap vermiyorlar. Bu durumda olan var mı? Yazılı iletişime cevap vermeyince ben de haliyle işkilleniyorum.

YDrMiki
Aday Memur
19 Eylül 2023 21:17

Arkadaşlar 2003 yılında tamamladığım ve yayınladığım tezimin etik kurul belgesini istediler. Sorun şu ki o dönemde etik kurul onayı diye bir şart yoktu. Nasıl bir savunma yazmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim.

19 Eylül 2023 22:35

Hocam enstitu arşivinden tez yazdiginiz doneme ait tez yazim kilavuzu bulun veya enstitüden isteyin onlar versin o yilin kilavuzu buydu diye beyan etsinler onu eke koyarsınız etik kurul lazim degildi dersiniz. Webde baktim bazi kilavuzlarda etik kurul lazim oldugu yaziyor. Sizinkinde yazmıyorsa e zaten juri de tezi onayladiysa lazim degildi demek ki. Enstitu kurulu da onayladi neticede ilgili donemin onaylarindan gecti tez. Kilavuzu da koyarsaniz gerekmedigi kanitlanmis olur. Ama haricen etik kurul almak universal bir zorunluluk mudur istenmese de almali miydiniz bunu bilmiyorum...

YDrMiki, 1 hafta önce

Arkadaşlar 2003 yılında tamamladığım ve yayınladığım tezimin etik kurul belgesini istediler. Sorun şu ki o dönemde etik kurul onayı diye bir şart yoktu. Nasıl bir savunma yazmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim.

Physiologist
Aday Memur
20 Eylül 2023 00:00

Hocam teziniz etik izin belgesi gerektiriyorsa onu mutlaka sağlamanız gerekmektedir. Tez yazım klavuzunda etik onay belgesi sizden istenmeyebilir. Ancak bu etik kurul onayı olmadan çalışmanın yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Çalışmanız için etik alınmışsa onu arşivden buldurup dosyanıza eklerseniz sorun olmaktan çıkacak. Ancak etik kurul onayı almadan çalışma yaptıysanız bunu açıklaması oldukça zor olacaktır.

YDrMiki, 1 hafta önce

20 Eylül 2023 01:57

Hocam saglik alaninda etik onay daha eskiye dayansa da sosyal bilimlerde etik kurul onayi konusu 2000lerin basinda pek yaygin degildi. Hocamizin alanini bilmiyorum ancak anket yaparken insana soru soracagiz diye etik kurul almak kimsenin aklina gelmezdi. Sonralari dergilerin bunu talep etmesiyle gelisen bir durum oldu bircok calismanin etigi de yayınlanacağı zaman aliniyordu.

Bunun doğru oldugunu iddia etmiyorum ancak sosyal alanda ise etik alinmamis olabilir ve kimse de o zamanlarda bunu akil etmemiş olabilir.

Ben biraz bakındım ama göremedim acaba etik kurul hk genelge resmi gazetede ne zaman yayinlanmis? Saglik alani cikiyor deney vs ama sosyal alanda etik kurul onayi mecburiyetini baslatan karar nerede ne zaman alinmis o bulunur ise sorun kökten net sekilde cozulebilir bir ihtimal.

Physiologist, 1 hafta önce

Hocam teziniz etik izin belgesi gerektiriyorsa onu mutlaka sağlamanız gerekmektedir. Tez yazım klavuzunda etik onay belgesi sizden istenmeyebilir. Ancak bu etik kurul onayı olmadan çalışmanın yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Çalışmanız için etik alınmışsa onu arşivden buldurup dosyanıza eklerseniz sorun olmaktan çıkacak. Ancak etik kurul onayı almadan çalışma yaptıysanız bunu açıklaması oldukça zor olacaktır.

20 Eylül 2023 02:25

Hocam yuksek ogretim kurumlari etik davranis ilkeleri 2014te, yuksek ogretim kurumlari bilimsel arastirma ve yayin etigi yonergesi 2016da, bulabildigim en eskisi olan kamu gorevlileri etik kurulu kurulmasi hk kanun bile 2004te yayinlanmis. Iyice arastirirsaniz ulkemizde etik kurullara yönelik tarihce sizi bu zor durumdan net bir sekilde kurtaracaktir diye umuyorum.

YDrMiki, 1 hafta önce

20 Eylül 2023 02:35

Hocam buldum!!!

Araştırma projelerinde insan ve insana ait veri kullanımı özelinde; ülkemizde yürütülecek olan katılımcısı insan olan araştırmalarda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu Madde 90 ile etik kurul onayi alinmasi gerekli kilinmis. Bu yasa 2004te yayinlanmis.

5237 nolu kanun. Resmi gazetede yayinlanma tarihi 12.10.2004. Sayi 25611.

Siz bence ulkemizde etik mefhumunun yasalasmasina iliskin tarihceyi kanitlari eke koyarak yollayin. Guzel haberler alirsiniz insallah.

YDrMiki, 1 hafta önce

commandcupid
Aday Memur
20 Eylül 2023 09:36

Hocam dosyam etikten jüriye döndü. 23 Ağustos'ta Fen Bilimleri Etik Kurulu'ndan çıkmış. 13 Ekim'de yapılacak olan ÜAK YK'ya girecek diyor. YK 13 Ekimde olacak yani.

sonunakadar., 2 hafta önce

Önümüzdeki ilk YK'nın ne zaman yapılacağı konusunda bilgisi olan var mı acaba?

20 Eylül 2023 10:55

Sosyal alan etik komisyon 11 agustostan sonra toplandi mi? Herhangi bir bilgi alan var mi?

teacher2626
Aday Memur
20 Eylül 2023 15:29

Sürekli mail atıyorum ama yaklaşık üç aydır hiç bir maile cevap verilmiyor, telefonlara cevap verilmiyor. Utanmadan süreç şeffaf yazıyorlar birde, Allah ıslah etsin hepinizi.

Me-tilfenidat, 1 hafta önce

Sosyal alan etik komisyon 11 agustostan sonra toplandi mi? Herhangi bir bilgi alan var mi?

Ahmad Mahmoud
Aday Memur
20 Eylül 2023 18:57

Amin Hocam. Üstelik ülkenin aydınlarının yönettiği bir kurumdan bahsediyoruz. Nasıl bir şeffaflıksa...

teacher2626, 1 hafta önce

Sürekli mail atıyorum ama yaklaşık üç aydır hiç bir maile cevap verilmiyor, telefonlara cevap verilmiyor. Utanmadan süreç şeffaf yazıyorlar birde, Allah ıslah etsin hepinizi.

Hamza hazarbey
Aday Memur
20 Eylül 2023 19:09

Sayın hocalarım 8 eylül cuma günü kargo tarafından kapıma not bırakıldı ancak ben etik ihlal iddiaları ile ilgili zarfı 11 eylülde şubeden aldım. 15 günlük savunma süresi tebliğ edildiği gün dahil mi 15 gün yoksa 12 eylülden itibaren mi 15 gün sürem var acaba?

20 Eylül 2023 19:11

Elinize gectigi gunden itibaren baslar hocam. Ama o gun dahil haric vs o ince detaylari bilmiyorum zaten siz de risk almayin bence. Velhasıl 11inden baslar.

Hamza hazarbey, 1 hafta önce

Sayın hocalarım 8 eylül cuma günü kargo tarafından kapıma not bırakıldı ancak ben etik ihlal iddiaları ile ilgili zarfı 11 eylülde şubeden aldım. 15 günlük savunma süresi tebliğ edildiği gün dahil mi 15 gün yoksa 12 eylülden itibaren mi 15 gün sürem var acaba?

20 Eylül 2023 19:40

Hocam ertesi gun basliyormus teblig gunu sayilmiyormus

Hamza hazarbey, 1 hafta önce

Hamza hazarbey
Aday Memur
20 Eylül 2023 23:13

Anladım hocam çok teşekkür ederim

Hocam ertesi gun basliyormus teblig gunu sayilmiyormus

ekim2022doc
Daire Başkanı
20 Eylül 2023 23:36

hocalarım , üst üste 2 kez 2 basvurusunda da etik alan duydunuz mu hiç ? ben duymadım ama merak ettim sormak istedim.
21 Eylül 2023 08:36

Telegramda bir hoca aktarmışti etik+asgari den snra 2.basvuruda da gercekten yine sacma bir sebeple etik almis.

ekim2022doc, 1 hafta önce
hocalarım , üst üste 2 kez 2 basvurusunda da etik alan duydunuz mu hiç ? ben duymadım ama merak ettim sormak istedim.

ekim2022doc
Daire Başkanı
21 Eylül 2023 09:01

oooo. çok acı.. şu durum en az 2-3 yıl demek.inş böyle olan hoca sayısı cok azdır. insan meslekten soğur ya. töbe töbe.. haklı olunca dava açmak şart.

Telegramda bir hoca aktarmışti etik+asgari den snra 2.basvuruda da gercekten yine sacma bir sebeple etik almis.

sonunakadar.
Aday Memur
21 Eylül 2023 09:23

Çok teşekkür ederim bilgi için hocam. Güzel haberler almak dileğiyle...

commandcupid, 1 hafta önce

Hocam dosyam etikten jüriye döndü. 23 Ağustos'ta Fen Bilimleri Etik Kurulu'ndan çıkmış. 13 Ekim'de yapılacak olan ÜAK YK'ya girecek diyor. YK 13 Ekimde olacak yani.

Toplam 6948 mesaj
«336337338339340341342343344345346347348

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi