Editörler : supporters.
«424344454647484950515253»

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
06 Şubat 2020 09:26

Çok rahat uyuyor hocam. O zaten sizi aylar önce unuttu bile. Nasılsa hesap soran bir mekanizma yok. Ayrıca sistem de böyle hantal işledikten sonra...

mühendis0101, 4 yıl önce

Sayın hocalarım,

Bugün itibari ile haklı bulunarak etik süreçten kurtuldum. tekrardan sistem jüri sürecindeye geri döndü. Etiğe veren jüri çıkartılıp yedek jüri eklendi.

Darısı diğer etik bekleyen arkadaşlara.

Birde şunu çok merak ediyorum

9. aydan beri bana ve aileme yaşattıklarını bilmeyen jüri üyesi rahat uyuyabiliyormu acaba.

DocAdayıı
Aday Memur
06 Şubat 2020 20:24

Sayın hocalarım başvurusu etik sebebi ile iptal olan aday en erken ne zaman yeni başvuru yapabilir?

06 Şubat 2020 21:05

başvuru yaptığı dönemi saymadan 3. dönem başvurabilir, örnek 2019 mart döneminde başvuru yaptı ve etik ihlal ile sonuçlandıysa, 2020 ekimde başvurabilir.

DocAdayıı, 4 yıl önce

Sayın hocalarım başvurusu etik sebebi ile iptal olan aday en erken ne zaman yeni başvuru yapabilir?

Akademikuss
Kapalı
07 Şubat 2020 23:09

Etik süreci bekleyen biri olarak Sosyal Bilimler Etik Kurul Toplantısından bu yana 56 gün geçti. En son 18 Aralık Tarihinde toplanılmıştı. Normalde 6-8 hafta aralığında toplandıklarını duymuştum. Bugün Etik birimine ulaşmaya çalıştım. Etik birimi bugün toplantı olmadığını söyledi. Hiç 9. haftaya sarktığı oluyor mu? Ya da geçen haftalarda oldu da ben mi kaçırdım? Net bilgisi olan var mı acaba? Sürekli soruyorum bu aralar. Toplantı olmadığı bilgisini aldım.

Dr.Sezerr
Aday Memur
07 Şubat 2020 23:42

Benimde sonucun açıklanmadı acaba etik kurulu mu bekliyorum diye düşünüyorum. Jurilerden biri etiğe sevk etse haber hemen gelir ki yoksa 6-8 haftada toplanan etik kurulu beklermoyim diye sordum ama cevap alamadım.

08 Şubat 2020 00:28

Öncelikle geçmiş olsun bazen toplantı tarihleri uzayabiliyor özellikle yeni yılın ilk toplantıları geç oluyor yaz dönemlerinde de yine geç toplantı oluyor, beklemek çok zor bilirim, ancak en önemli şey sabır sabır sabır, etik sürecini 7 ay beklemiş biri olarak üak ın telefonlarını yüzlerce arayan biri olarak lütfen sabır diyorum, bizim dönemimizde etiğe verilen çok fazlaydı bu yüzden bu form daha aktifti ve sürekli haber alıyorduk, toplantı tarihi vb haberleri alıyorduk, bu sene etiğe daha az aday verildiğini düşünüyorum buda tabi ki güzel bir gelişme, hiç bir doçent adayı bile bile etiklik iş yapmaz ama işte egosu yüksek hocalar sözlünün kalkmasıyla etiğe başvurdular, şu çok istedikleri sözlü muhtemelen mart ayında meclise sunulacak yasa teklifinde tekrar gelecek ve büyük ihtimallede geçecek sonrasında etiğe verilme tamamen ortadan kalkacak diye düşünüyorum.

Akademikuss, 4 yıl önce

Etik süreci bekleyen biri olarak Sosyal Bilimler Etik Kurul Toplantısından bu yana 56 gün geçti. En son 18 Aralık Tarihinde toplanılmıştı. Normalde 6-8 hafta aralığında toplandıklarını duymuştum. Bugün Etik birimine ulaşmaya çalıştım. Etik birimi bugün toplantı olmadığını söyledi. Hiç 9. haftaya sarktığı oluyor mu? Ya da geçen haftalarda oldu da ben mi kaçırdım? Net bilgisi olan var mı acaba? Sürekli soruyorum bu aralar. Toplantı olmadığı bilgisini aldım.

08 Şubat 2020 00:30

kötüyü çekmeyin hocam benimde açıklanmamıştı, 20 gün sonra sarı zarfı elimize verdiler. iyi düşünün iyi şeyler olsun. jürilerinizde fazla dosya vardır, inşallah etik değildir.

Dr.Sezerr, 4 yıl önce

Benimde sonucun açıklanmadı acaba etik kurulu mu bekliyorum diye düşünüyorum. Jurilerden biri etiğe sevk etse haber hemen gelir ki yoksa 6-8 haftada toplanan etik kurulu beklermoyim diye sordum ama cevap alamadım.

mühendis0101
Aday Memur
09 Şubat 2020 11:43

Etikten yeni kurtulmuş biri olarak süreç hakkında bildiklerim

1. yedek dahil 7 jüri üyesinden herhangi biri etiğe verilirse tüm raporlar toplanmadan etikten haberdar olamıyorsunuz.

2. tüm üye raporları toplandığında içlerinden 1 tane etik varsa aylık toplanan doçentlik jürisi etik kurula sevk ediyor ve sayfanızda etik sürecinde yazıyor.

3. o sırada etiğin ne olduğunu bilmediğinizden en sıkıntılı günler yaşanıyor.

4. etik kurul size sarı zarf yolluyor ve zarfı açınca bumu etikmiş deyip rahatlıyorsunuz.

5. 15 gün içinde savunma yazıp yolluyorsunuz.

6. 6 ve 8 haftada bir toplanan ilk etik kurulda bilirkişi (3 kişi) atanıyor.

7. bu bilirkişilere süre veriliyor bu süreyi bilmiyorum ama 2 hafta diyenler var

8. bilirkişiler göndermez ise başka bir bilirkişiye gidiyor ve süreç uzuyor.

9. bilirkişilerden rapor geldiğinde ilk etik kurulda değerlendiriliyorsunuz. dosya sayısı fazla ise bir sonrakine kalıyorsunuz.

10. bilirkişilerin 3 ü de sizi haklı bulursa sayfanızda jüri sürecinde yazıyor. ama toplantıdan yaklaşık 1 hafta sonra oluyor. eğer 1 bilirkişi dahi size olumsuz verirse maalesef etikten suçlanıyorsunuz.

11. sizi etiğe veren jüri düşürülüp yedek jüri yerine konuluyor.

*başıma gelenler buraya kadar

bundan sonra jürilere tekrar gidiyor mu yoksa ilk verdikleri karalara göre mi değerlendirme yapılıyor bilmiyorum.

benim jüri ilk doçluk toplantısında vermiş kararını ancak diğer jüriler 2. toplantıdan sonra verdiği için raporlarını 2. toplantıda açıklanmıştı etiğim. o yüzden sürelere çok takılmayın.

Allah kimseye yaşatmasın bu etiği.

Gerçekten etik ihlali yapsam derdim bana müstahak. Ancak sempozyumda özet olarak basılan bir bildirinin yine aynı sempozyumun dergisinde 6 ay sonra basılması ve üzerinde konferansın yayını olduğu yazmasına rağmen etiğe verilince üzülüyor insan.

çilekeşdoçadayı, 4 yıl önce

Öncelikle geçmiş olsun bazen toplantı tarihleri uzayabiliyor özellikle yeni yılın ilk toplantıları geç oluyor yaz dönemlerinde de yine geç toplantı oluyor, beklemek çok zor bilirim, ancak en önemli şey sabır sabır sabır, etik sürecini 7 ay beklemiş biri olarak üak ın telefonlarını yüzlerce arayan biri olarak lütfen sabır diyorum, bizim dönemimizde etiğe verilen çok fazlaydı bu yüzden bu form daha aktifti ve sürekli haber alıyorduk, toplantı tarihi vb haberleri alıyorduk, bu sene etiğe daha az aday verildiğini düşünüyorum buda tabi ki güzel bir gelişme, hiç bir doçent adayı bile bile etiklik iş yapmaz ama işte egosu yüksek hocalar sözlünün kalkmasıyla etiğe başvurdular, şu çok istedikleri sözlü muhtemelen mart ayında meclise sunulacak yasa teklifinde tekrar gelecek ve büyük ihtimallede geçecek sonrasında etiğe verilme tamamen ortadan kalkacak diye düşünüyorum.

Phoenix17
Aday Memur
15 Şubat 2020 17:37

2016'daki başvurumda, beyannamede puanlamaya tabi tuttuğum bir makalemin doktora tezinden üretildiği gerekçesiyle 4-2-J maddesinde yer alan "yanlış ve yanıltıcı beyan" nedeniyle etik ihlal ve başvuru iptal kararı verilmişti.

Sormak istediğim, bu makalemi yeni başvuruda etik ceza aldı şeklinde mi işaretlemem gerekiyor? Zira makalenin kendisi etik ihlal değil, bunu beyannamede puanlamaya koymuş olmam yanlış/yanıltıcı ihlale neden oldu. Bu konuda tecrübe yaşamış olan varsa sevinirim, iyi çalışmalar.

Hadi1212
Daire Başkanı
15 Şubat 2020 18:19

Bunu tecrübe etmedim. Ancak mantıken bu makale etik ihlal almış olarak belirtilmemeli. Etik kusurlu makalenin sonraki başvuruda belirtilmesinin nedeni yeni jürinin sizi aynı etik kusurlu makale için etiğe yollamasını engellemektir.

Öte yandan makaleyi belirtince açıklamada yazma şansınız var sanırım sistemde. Durumu olduğu gibi belirtebilirsiniz. Bir şekilde etikten başvurunuzun red edildiğini bir şeklide öğrenen bir jüri üyesi olursa (genelde etik var deniliyor içerik en kötüsü olarak anlaşılıyor) etik ceza alan makaleyi sakladı mı gibi bir arayıştan kurtarırsınız. Ve en önemlisi çalışmaların içeriğiyle ilgili bir etik sorun olmadığı öğrenmiş olurlar.

Phoenix17, 4 yıl önce

2016'daki başvurumda, beyannamede puanlamaya tabi tuttuğum bir makalemin doktora tezinden üretildiği gerekçesiyle 4-2-J maddesinde yer alan "yanlış ve yanıltıcı beyan" nedeniyle etik ihlal ve başvuru iptal kararı verilmişti.

Sormak istediğim, bu makalemi yeni başvuruda etik ceza aldı şeklinde mi işaretlemem gerekiyor? Zira makalenin kendisi etik ihlal değil, bunu beyannamede puanlamaya koymuş olmam yanlış/yanıltıcı ihlale neden oldu. Bu konuda tecrübe yaşamış olan varsa sevinirim, iyi çalışmalar.

Phoenix17
Aday Memur
16 Şubat 2020 15:16

DBS'de yayın girilen alanda sadece "check" koyabileceğimiz bir kutucuk var, bilgi girişi yapılabilecek bir yer bulamadım, olmadı makalenin önüne bir sayfa pdf ekleyip orada açıklarım, her ihtimale karşı bu makaleleri puanlamaya koymayayım (her ne kadar kriterler değişti ve tezlerden mutlaka yayın isteseler de, başka bir çalışmam var tezden), teşekkürler

Memurdoktor
Memur
17 Şubat 2020 12:19

Yedek jürinin 6 kasımda giriş yapmış olduğu haksız iddialar karşısında yaptığım savunma sonrası bilirkişi süreci başlamış. Bakalım muhtemel 2 etik toplantısı süresi içinde karar çıkıyormuş. Savunma istenmesine karar verilen toplantı tarihi 25 aralık. Savunma yazısının elime ulaşma tarihi 2 Ocak. İddialar tamamen haksız ve savunmayı 13 ocakta elden teslim ettim. 7 şubat tarihli etik kurulda bilirkişi kararı çıkmış. Duyduğuma göre bilirkişiler 3 adet alanımızdaki profesörlerden oluşuyor bu konuda emin değilim. Sürecin ne kadar süreceği ve gelişmeleri takip ediyorum. Savunmayı haksızlığa karşı oldukça profesyonel hazırladım.

Memurdoktor
Memur
17 Şubat 2020 12:36

Olumlu olmaması durumunda da dava için gereken hazırlığı yaptım. Jüri üyesinin tüm yayınlarını, ortak yazarlarını incelemeye alıp gereken açıkları ve iddiaları da hazırladık.
Memurdoktor, 4 yıl önce
Yedek jürinin 6 kasımda giriş yapmış olduğu haksız iddialar karşısında yaptığım savunma sonrası bilirkişi süreci başlamış. Bakalım muhtemel 2 etik toplantısı süresi içinde karar çıkıyormuş. Savunma istenmesine karar verilen toplantı tarihi 25 aralık. Savunma yazısının elime ulaşma tarihi 2 Ocak. İddialar tamamen haksız ve savunmayı 13 ocakta elden teslim ettim. 7 şubat tarihli etik kurulda bilirkişi kararı çıkmış. Duyduğuma göre bilirkişiler 3 adet alanımızdaki profesörlerden oluşuyor bu konuda emin değilim. Sürecin ne kadar süreceği ve gelişmeleri takip ediyorum. Savunmayı haksızlığa karşı oldukça profesyonel hazırladım.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
17 Şubat 2020 15:01

Hocam etik gerekçesi ne peki? Bu kadar mı basit etik gerekçeleri?

Memurdoktor, 4 yıl önce

Memurdoktor
Memur
17 Şubat 2020 16:18

Farklı veri tabanından yapılmış çalışmayı başka bir veri tabanının posterine dayandırarak haksız yazar, sayıları arttırılarak sunulmuş kongre bildirisine tekrar yayım demiş
nickbulmakzorazizim, 4 yıl önce

Hocam etik gerekçesi ne peki? Bu kadar mı basit etik gerekçeleri?

Umut-N2017
Şef
18 Şubat 2020 19:31

Geçmiş olsun hocam. BAkın jüri hatası size 9 ay stres yarattı. Neden daha önce bu kuralları bilen bir komisyon hemen jüriyi değiştirmiyor bunu anlayamıyorum. Bizim dosyaları böyle kırı kırk yarıyorlar, neden profların ki olmuyor. Onların kini de izlesinler, yanlış beyan var mı diye. Mazallah hiç duymuyoruz, dosyasını sunan prof oluyor. Sonra da bir kibir bir kibir. Onlarda benzer dosya süreci ve stresini yaşarsa,belki bizim işlerimize gerekli hassasiyeti ve özeni gösteren jüri olabilirler. Haksız yere 9 ay gibi kayıplar yaşanmaz.

mühendis0101, 4 yıl önce

Sayın hocalarım,

Bugün itibari ile haklı bulunarak etik süreçten kurtuldum. tekrardan sistem jüri sürecindeye geri döndü. Etiğe veren jüri çıkartılıp yedek jüri eklendi.

Darısı diğer etik bekleyen arkadaşlara.

Birde şunu çok merak ediyorum

9. aydan beri bana ve aileme yaşattıklarını bilmeyen jüri üyesi rahat uyuyabiliyormu acaba.

Umut-N2017
Şef
18 Şubat 2020 19:51

Tespitleriniz doğru hocam. Bunu başka adaylardan da dile getiren; varsa tanıdık sokun diye tavsiyede bulunanlar oldu. Biz kimsesizler ordusunu defalarca başvuru yaptırıyorlar, bir, iki yıl içinde makaleler üreterek başvuranlar hemen doçent oldu. Dolayısı ile kimsesizlik duygusunu yaşamamak elde değil.

cerrah3463, 4 yıl önce

Merhaba Hocam,

Ben de 04 Ocak 2020 tarihinde UAK Etik ihlal kararı yazısını aldım. Etik ihlal nedenleri:

1. 13 yıl önce yayınlanan makaleme haksız yazarlık nedeniyle ihlal verilmiş, savunmada haksız yazarlık kapsamına girebilir, ancak Üniversitelerarası Kurul Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Yönergesi Zamanaşımı madde 12-1 ??...eylemin gerçekleştiği tarihten itibaren on yıl geçtikten sonra etik inceleme yapılamaz?? maddesine girer ve bu maddeye göre etik inceleme yapılamaz diye savunma yazdım ancak dikkate alınmamış ?

2. Diğer ihlal nedeni ise 14 yıl önce yapılan 5 yayına (biri tez yayını) UAK Etik yönerge 4-2-ç ''İnsanlarla ilgili biyomedikal araştırmalarda veya diğer klinik araştırmalarda ilgili mevzuat hükümlerine aykırı davranmak??, diye etik ihlal kararı verilmiş, bu yayınlar için Başhekimlik izni, etik kurul izni yok vs... gibi nedenlerle etik ihlal iddia edilmişti, o zaman çalıştığım hastanelere resmi yazı yazdım, çalışma izinlerinin bir örneğinin verilmesi için, ancak 14 yıl geçtiği için evrak bulunamadı, evraklar bulunamadı diye yazı geldi ve bunu da savunmamda belirttim ve evrakları da ekledim. Tez yayını için etik kurul onayı alınmadığını ve Anabilim dalının bilgisi olmadan çalışma yapılamayacağını da belirtttim.

3. 2. maddedeki 5 yayından ikisine aynı zamanda (biri retrospektif olan) Etik kurul onayı, Anabilim dalı başkanı izni alınmamış diye yine UAK Etik yönerge 4-2-ç ''İnsanlarla ilgili biyomedikal araştırmalarda veya diğer klinik araştırmalarda ilgili mevzuat hükümlerine aykırı davranmak??, diye etik ihlal kararı verilmiş, Anabilim dalı başkanını mobbing yaptı, bilimsel çalışma yapmamı engelledi diye BİMERe şikayet ettim ve daha sonra mahkemeye de vermiştim, kazandığım mahkeme kararını da savunmama ekledim. Bu adli ve idari nedenlerden dolayı Etik kurula başvuramadım ve anabilim dalı başkanlığı izni alamadım diye...

UAK'a itiraz edeceğim, sonuç olumsuz çıkarsa mahkemeye vereceğim

Jüri üyesinin de 6-10 yıl önce yaptığı yayınlarda etik kurul onayı almadığını tespit ettim, şimdi itirazdilekçemde bunu belirteceğim, savunmayı nasıl yaptınız? yardım eder misiniz?

email adresim:[email protected]

Önerilerinizi alabilir miyim? Bu konuda tecrübeli olan avukat biliyor musunuz? Forumda Mahkemeye vereceğim demişsiniz? verdiniz mi?

Memurdoktor
Memur
19 Şubat 2020 19:47

Hocam haklısınız, bir de insan bu süreci böyle yaşayınca haklılığımız ortaya çıksa bile artık pek sevinç yaşayabileceğimi düşünmüyorum. İnsanın üretme sevincine, hayat fikirlerine derinden etkileyen bir dönem yaşatıyor. Bir de özel olarak eleme kastıyla yapılınca. Bu kadar yoğun çalışmanın sonucunda başarı yerine ceza ile karşılaşmak çok beklenmedik bir şey. Özel olarak bilerek etik ihlal yapanlar yok mu vardır elbet. Ama büyük fedakarlıklarla yıllarca çalışıp birden beklenmedik şekilde bu süreç karşısında bulmak kendini çok zor.
Umut-N2017, 4 yıl önce

Tespitleriniz doğru hocam. Bunu başka adaylardan da dile getiren; varsa tanıdık sokun diye tavsiyede bulunanlar oldu. Biz kimsesizler ordusunu defalarca başvuru yaptırıyorlar, bir, iki yıl içinde makaleler üreterek başvuranlar hemen doçent oldu. Dolayısı ile kimsesizlik duygusunu yaşamamak elde değil.

magdurdocentadayi
Aday Memur
20 Şubat 2020 18:00

Sayın hocam, benim ilginç bir durumum var. Bir kongrede sunmuş olduğum çalışmam kongre kitabında özet bildiri olarak basıldı. Daha sonra bir dergide -sunulan kongreyi belirterek- makale olarak yayınladım. Jüri üyem hem özet bildiri hem makale olarak sehven puanlamış olmamı etik ihlal olarak değerlendirmiş. Jüri üyesinin iddiası üzerine 2.5 puan fazladan hesaplama yapmışım. 175 puanla başvuru yaptım. Hukuk profesörü bir arkadaşımla savunmamı yazdım. Savunmam bilirkişiye gönderilmiş. Tekrar bekleme sürecim başladı. Dilerim hiç bir meslektaşım böyle bir süreç yaşamasın, beklemek çok zor

nickbulmakzorazizim, 4 yıl önce

Hocam merhaba. Eğer özel değil ise sizin etik gerekçeniz ne idi?

Dr.Sezerr
Aday Memur
21 Şubat 2020 19:31

Hocalarım, geçen hafta toplanan sosyal bilimler etik kurulundan sonra sistemde durumu değişen ya da postayla yazı ulaşan var mı?

Toplam 8076 mesaj
«424344454647484950515253»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi