Editörler : supporters.
12345678910111213»

Yasin kaya01
Memur
30 Eylül 2018 13:42

Üak etik yönergesinin 5. Maddesinde yer alan hüküm kapsamına giriyorsa etik okarak değerlendirilmez Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiğine Aykırı Olarak Değerlendirilemeyecek Haller

Madde 5 - Evrensel olarak tanınan bilim kuramları, bilim alanlarının temel bilgileri,

matematik teoremleri ve ispatları gibi önermelerin çalışmalarda kullanılması etik ihlal

olarak değerlendirilemez.

adaydoc17, 6 yıl önce

Kullandığım sayısal bir metod var, bilinen bir metod. Konu problemin çözümüne başlamadan önce metodun anlatımını makaleye bir bölüm olarak koyduk (7 adet genel denklem ve ara ifadelerinden oluşuyor), bu kısmı danışman hocamın yayınından aldık genel ve bilinen bir metod olduğu içinde atıf yapmak aklımıza gelmedi.

Ele aldığımız problemin kendisi, bunların bu metod yardımı ile çözümü ve sonuçlar tamamen farklı olmasına rağmen jüri İNTİHAL olarak vermiş. Bu kısmı bahane etmiş. Biz de hata yapmışız saklayacak bir şeyimizin olmamasına rağmen atıf vermeyi atlamışız. Nasıl savunacağımı bilemiyorum. Atıf yapmamayı Sehven yapılmış bir hata gibi söylesem makalenin geneline bakın desem kurtarabilir miyim bilemiyorum... Emekli olup özelde çalışan bir jüri tamamen canımı acıtmak için yapmış. Bu işten zarar almamı istemiş belli.

Fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim

Hadi1212
Daire Başkanı
30 Eylül 2018 15:01

"danışman hocamın yayınından aldık genel ve bilinen bir metod olduğu içinde atıf yapmak aklımıza gelmedi."

Bence bu danışman hocanın yayınına bakmak lazım. Bilinen genel bir metot olsa zaten açıklması yapılmaz. Danışman hoca kime atıf vermiş? Danışman hoca genel bilgiye o ara ifadelerde, denklemlerin sıralanmasında vs bir katkı yapmış mı?

Yasin kaya01, 6 yıl önce
Üak etik yönergesinin 5. Maddesinde yer alan hüküm kapsamına giriyorsa etik okarak değerlendirilmez Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiğine Aykırı Olarak Değerlendirilemeyecek Haller

Madde 5 - Evrensel olarak tanınan bilim kuramları, bilim alanlarının temel bilgileri,

matematik teoremleri ve ispatları gibi önermelerin çalışmalarda kullanılması etik ihlal

olarak değerlendirilemez.

dent45
Aday Memur
30 Eylül 2018 17:27

Hocam peki böyle bir durumda, adayın başvurusu iptal edildikten sonra, aday yeniden ne zaman başvurabiliyor? Kurumdan alacağı cezaya göre mi şekilleniyor bu süre? Örneğin sadece kınama cezası alırsa akabinde ne zaman tekrar başvurulabiliyor?

Hadi1212, 6 yıl önce

Nasıl yani? Yayın saklamanın bir etik ihlal olduğunu bilmiyormusunuz? Lokanta seçerken bile araştırıyor insan. Doçentliğe başvuruyorsunuz ve bu konuda hiç mi araştırma yapmadınız?

Yayın saklamak etik ihlaldir. Yayınımı üşendiğim için sakladım derseniz gülerler.

Neden yasaktır? Çünkü insanlar kötü yayınlarını saklar. Örneğin 10 puanlık yere seçtiğiniz yayınlar rastgele mi kondu? Yoksa sizi daha iyi gösterecek olanları mı koydunuz? Sadece niteliği düşük olanlar değil. Belki sakladığınız yayınlarda haksız yazarlık intihal vb başka suçlarınız vardı. Gizlediniz. Belki aynı bildiriyi 2 sundunuz.

Özetle yayın gizlediğiniz fark edilirse yanıltıcı bilgi verdiğiniz için mutlaka ceza alırsınız. Tabi önce sakladığınız yayınlar derinlemesine incelenir. Başka bir ihlal gizlenmiş mi diye.

Son olarak şu anımı ekleyeyim. Daha doktora öğrenciyken ve o zaman saklamak (internet vb. gelişmediği için) dersime giren bir hoca doçentliğe başvuruyordu. Adam deli gibi bir gazeteye yazdığı 3 paragraflık yazıyı arıyor bulamadıkça çıldırıyordu. Hepimizden yardım istedi. Hocam onunla mı doçent olacaksınız. Boşverin demiştim. Kötü kötü bakıp onu dosyaya koyunca doçent olur muyum bilmem ama koymazsam doçent olmak bir yana rezil olabilrim demişti. Yıll 2002 falandı bu arada. Şiir kitabını bile dosyasına koyan mühendisler bilirim ben.

Yasin kaya01
Memur
30 Eylül 2018 17:56

Aldığı cezanın türünün bir önemi yok başvurusu iptal edilen dönemden itibaren saymak üzere iki dönem sonra başvuru yapabiliyor tek dikkat edilmesi gereken nokta etik ihlal verilen yayını listeye koymak yanına daha önce etik ceza aldığını not düşmek ve puanlamamak
dent45, 6 yıl önce

Hocam peki böyle bir durumda, adayın başvurusu iptal edildikten sonra, aday yeniden ne zaman başvurabiliyor? Kurumdan alacağı cezaya göre mi şekilleniyor bu süre? Örneğin sadece kınama cezası alırsa akabinde ne zaman tekrar başvurulabiliyor?

muratvesu
Aday Memur
30 Eylül 2018 20:16

Ben şimdi açtım etik yönetmeliği okudum. Eksik makale veya bildiri göndermek diye bir ibare yok!!

Mümkünse yönergenin kaçıncı maddesi yazabilir misiniz?

Çünkü madde 4'ün fıkraları incelendiğinde bu konu ile ilgili hiçbirşey yok!!!!

dent45, 6 yıl önce

muratvesu
Aday Memur
30 Eylül 2018 20:17

Ben şimdi açtım etik yönetmeliği okudum. Eksik makale veya bildiri göndermek diye bir ibare yok!!

fein, 6 yıl önce

Kötü niyetli bir Jüri üyesi tarafından Doçentlik değerlendirmesinde hiç bir puan değeri olmayan bir sözel bildiri özetinin özgeçmiş ve eserler listesine konulmamış olduğunu gerekçe göstermiş ve

sonuçta; 'Gerçeğe aykırı beyanda bulunmak, yayın gizlemek böylelikle de etik ihlal yapmak' şeklinde bir suçlama söz konusu...

Etik Komisyon tam 3 ay sonra bana savunma gönderdi, savunmamı yaptım 3 ay sonra aleyhime karar verdi. Daha da vahim tarafı; Özgeçmişime ve eserlerime ilave etmediğim bahse konu bildiri özetinde sadece Bildiri sahiplerinin isimleri - Bildiri Başlığı - Anahtar kelimeler var. Bilgi ve metin anlamında bir cümle bile yok. Aslında böyle bir bildiri özeti denemesinin (bana kalırsa buna özeti bile denemez) varlığından habersizdim. 3 akademisyen bilgim dışında bana jest yapmak adına bir işgüzarlık yapmışlar.

Konuyu idari yargıya taşıdım ve yürütmenin durdurulması davası açtım, bekliyorum....

muratvesu
Aday Memur
30 Eylül 2018 20:20

Hadi1212, 6 yıl önce

Nasıl yani? Yayın saklamanın bir etik ihlal olduğunu bilmiyormusunuz? Lokanta seçerken bile araştırıyor insan. Doçentliğe başvuruyorsunuz ve bu konuda hiç mi araştırma yapmadınız?

Yayın saklamak etik ihlaldir. Yayınımı üşendiğim için sakladım derseniz gülerler.

Neden yasaktır? Çünkü insanlar kötü yayınlarını saklar. Örneğin 10 puanlık yere seçtiğiniz yayınlar rastgele mi kondu? Yoksa sizi daha iyi gösterecek olanları mı koydunuz? Sadece niteliği düşük olanlar değil. Belki sakladığınız yayınlarda haksız yazarlık intihal vb başka suçlarınız vardı. Gizlediniz. Belki aynı bildiriyi 2 sundunuz.

Özetle yayın gizlediğiniz fark edilirse yanıltıcı bilgi verdiğiniz için mutlaka ceza alırsınız. Tabi önce sakladığınız yayınlar derinlemesine incelenir. Başka bir ihlal gizlenmiş mi diye.

Son olarak şu anımı ekleyeyim. Daha doktora öğrenciyken ve o zaman saklamak (internet vb. gelişmediği için) dersime giren bir hoca doçentliğe başvuruyordu. Adam deli gibi bir gazeteye yazdığı 3 paragraflık yazıyı arıyor bulamadıkça çıldırıyordu. Hepimizden yardım istedi. Hocam onunla mı doçent olacaksınız. Boşverin demiştim. Kötü kötü bakıp onu dosyaya koyunca doçent olur muyum bilmem ama koymazsam doçent olmak bir yana rezil olabilrim demişti. Yıll 2002 falandı bu arada. Şiir kitabını bile dosyasına koyan mühendisler bilirim ben.

Hadi1212
Daire Başkanı
30 Eylül 2018 21:18

http://www.uak.gov.tr/yonetmelikler/Yay%C4%B1nEti%C4%9FiY%C3%B6nergesi_140318.pdf

Madde 4. Bilimsel araştırma ve yayın etiğine aykırı eylemler şunlardır:

j) Akademik atama ve yükseltmelere ilişkin başvurularda bilimsel araştırma ve

yayınlara ilişkin yanlış veya yanıltıcı beyanda bulunmak

Ayrıca http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2547.pdf Madde 53 b)

2. 657 sayılı Kanundaki fiillere ilave olarak bu Kanun kapsamındaki kamu görevlileri için

kınama cezasını gerektiren fiiller şunlardır:

l) Akademik atama ve yükseltmelere ilişkin başvurularda bilimsel araştırma ve yayınlara

ilişkin yanlış veya yanıltıcı beyanda bulunmak.

muratvesu
Aday Memur
30 Eylül 2018 21:23

Hocam,

Yönetmeliği okudum..

İdari Mahkemede kazanmanız lazımdı. Sanırım kendinizi tam olarak anlatamamışsınız..

Şöyleki; etik kurallar 4. maddede tanımlanıyor ve onun içinde böyle birşey yok.

fakat madde 6 da tüm yayınlar dosyaya konmalı diyor. Ama buradaki tüm yayınlardan kasıt bir önceki doçentlik başvurunuzda etik ihlale konu olan yayınlarınız...Çünkü madde 6 nın üst başlığında "daha önce alınan etik ihlal kararları" diyor. Yani madde 6 "daha önce alınan etik ihlal kararları" ile ilgili...

Bu yüzden madde 6 da belirtilen tüm yayınlar; etik ihlale konu olan yayınları içerir...

Konuyu şuan aktif olarak avukat olarak çalışan bir arkadaş ve hukuk bölümünden bir akademisyen arkadaş değerlendirdi...

fein, 6 yıl önce

Kötü niyetli bir Jüri üyesi tarafından Doçentlik değerlendirmesinde hiç bir puan değeri olmayan bir sözel bildiri özetinin özgeçmiş ve eserler listesine konulmamış olduğunu gerekçe göstermiş ve

sonuçta; 'Gerçeğe aykırı beyanda bulunmak, yayın gizlemek böylelikle de etik ihlal yapmak' şeklinde bir suçlama söz konusu...

Etik Komisyon tam 3 ay sonra bana savunma gönderdi, savunmamı yaptım 3 ay sonra aleyhime karar verdi. Daha da vahim tarafı; Özgeçmişime ve eserlerime ilave etmediğim bahse konu bildiri özetinde sadece Bildiri sahiplerinin isimleri - Bildiri Başlığı - Anahtar kelimeler var. Bilgi ve metin anlamında bir cümle bile yok. Aslında böyle bir bildiri özeti denemesinin (bana kalırsa buna özeti bile denemez) varlığından habersizdim. 3 akademisyen bilgim dışında bana jest yapmak adına bir işgüzarlık yapmışlar.

Konuyu idari yargıya taşıdım ve yürütmenin durdurulması davası açtım, bekliyorum....

Hadi1212
Daire Başkanı
30 Eylül 2018 21:47

Dava daha bitmemiş. Sonuçlanınca yazsın arkadaş. Ama yayın saklamak etik ihlaldir. Danıştay kararı var ama bulamadım.

Sizin için ise sıkıntınız bence hemen ÜAK a başvurun.

http://www.uak.gov.tr/duyuru/2018N_S%C4%B1kcaSorulanSorularveCevaplar%C4%B1_180418.pdf

1. ve 4. maddeye bakın.

muratvesu, 6 yıl önce

Hocam,

Yönetmeliği okudum..

İdari Mahkemede kazanmanız lazımdı. Sanırım kendinizi tam olarak anlatamamışsınız..

Şöyleki; etik kurallar 4. maddede tanımlanıyor ve onun içinde böyle birşey yok.

fakat madde 6 da tüm yayınlar dosyaya konmalı diyor. Ama buradaki tüm yayınlardan kasıt bir önceki doçentlik başvurunuzda etik ihlale konu olan yayınlarınız...Çünkü madde 6 nın üst başlığında "daha önce alınan etik ihlal kararları" diyor. Yani madde 6 "daha önce alınan etik ihlal kararları" ile ilgili...

Bu yüzden madde 6 da belirtilen tüm yayınlar; etik ihlale konu olan yayınları içerir...

Konuyu şuan aktif olarak avukat olarak çalışan bir arkadaş ve hukuk bölümünden bir akademisyen arkadaş değerlendirdi...

Yasin kaya01
Memur
01 Ekim 2018 00:16

Basvuru esnasında yayınlanan klavuzda da tüm bilimsel calışmaların dosyaya eklenmesi isteniyor buna etik ceza alan yayınlarda dahil aksi yayın kaçırmaya girer puanlamamak gerek hatta yanlış ve yanıltıcı beyan konusunda doçentlik sınav yönetmeliğinin 7. Maddesine göre resen inceleme yapma yetkisi dahi var üakın diğer etik ihalallerde jüri iddiası yada şikayet gerekirken
Hadi1212, 6 yıl önce

Dava daha bitmemiş. Sonuçlanınca yazsın arkadaş. Ama yayın saklamak etik ihlaldir. Danıştay kararı var ama bulamadım.

Sizin için ise sıkıntınız bence hemen ÜAK a başvurun.

http://www.uak.gov.tr/duyuru/2018N_S%C4%B1kcaSorulanSorularveCevaplar%C4%B1_180418.pdf

1. ve 4. maddeye bakın.

docsosyal
Aday Memur
01 Ekim 2018 17:47

Yasin Kaya hocam teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Ben de 14 Eylülde sosyalin toplandığını öğrendim. Bir dahaki toplantı tarihini öğrenmek için arıyorum ama etik birimi açmıyor telefonları. Bir biliz var mı Ekim de toplanıp toplanmayacakları konusunda?

Yasin kaya01, 6 yıl önce
Bu ayın 7 sinde fen 14 ünde sosyal 27 sinde sağlık etik toplantısı oldu

4444yesterday
Yasaklı
01 Ekim 2018 17:59

kadro ilanları durdurulmuştu, ne zaman başlar bilginiz var mı?

Yasin kaya01
Memur
02 Ekim 2018 15:09

Muhtemelen ekimin sonunda toplanır öğrenirsem paylaşırım
docsosyal, 6 yıl önce

Yasin Kaya hocam teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Ben de 14 Eylülde sosyalin toplandığını öğrendim. Bir dahaki toplantı tarihini öğrenmek için arıyorum ama etik birimi açmıyor telefonları. Bir biliz var mı Ekim de toplanıp toplanmayacakları konusunda?

dent45
Aday Memur
02 Ekim 2018 15:23

Teşekkür ederiz

Yasin kaya01, 6 yıl önce
Muhtemelen ekimin sonunda toplanır öğrenirsem paylaşırım

dryrddoç
Aday Memur
02 Ekim 2018 17:08

Eylül de yapılan etik kurul toplantılarından(sağlık) bir haber alamıyoruz. sistemde de bir değişiklik yok. neler oluyor? bilmiyoruz. ne zaman nasıl bilgi verecekler?

asosyal123
Aday Memur
05 Ekim 2018 09:16

Arkadaşlar 14 Eylül'deki sosyal bilimler kurul toplantısından eline karar ulaşan oldu mu? bana hala savunma yazım ulaşmadı. Ne zaman arasam birkaç güne gelir diyorlar.

Pasazade323
Aday Memur
05 Ekim 2018 10:31

Aralık 2017 başvurusuyum ve bir jürimin etik ihlal var demesiyle başvuru işlemlerinin durdurulduğunu dün öğrendim. Sistemde hala jüri sürecinde yazıyor. 12 eylülde sisteme bildirmiş jürim. Şimdi sormak istediğim ne kadar sürede savunmamı isteyecekler. Bu konuda tecrübeli olan hocalarım bilgi verebilir mi?

dent45
Aday Memur
05 Ekim 2018 11:25

Oncelikle geçmiş olsun. Ben 13 Eylülde sistemde gördüm etik incelemeye alindigimi ama henüz tarafima ulasan bir rapor olmadi. Öğrendiğim kadarıyla, etik komisyonu toplandiktan sonra, komisyonun juriyi hakli bulmasi durumunda savunmamizi istiyorlar.

Pasazade323, 6 yıl önce

Aralık 2017 başvurusuyum ve bir jürimin etik ihlal var demesiyle başvuru işlemlerinin durdurulduğunu dün öğrendim. Sistemde hala jüri sürecinde yazıyor. 12 eylülde sisteme bildirmiş jürim. Şimdi sormak istediğim ne kadar sürede savunmamı isteyecekler. Bu konuda tecrübeli olan hocalarım bilgi verebilir mi?

Pasazade323
Aday Memur
05 Ekim 2018 14:33

Etik kurula verilen biri ile konuştum az önce. Kurul her durumda savunma istiyormuş. Gelen savunmaya göre eğer çok bariz bir hata yoksa riske girmeyip en fazla 3 raportöre gönderiliyormuş. Buradan gelen raporlara göre kurul karara bağlıyormuş. eğer aday haklı bulunursa kaldığı yerden devam ettiriliyor, aksi durumda başvurusu red oluyormuş. Şuana kadar bir toplantı olmadığını söyledi galiba önümüzdeki günlerde toplanacakmış.

dent45, 6 yıl önce

Oncelikle geçmiş olsun. Ben 13 Eylülde sistemde gördüm etik incelemeye alindigimi ama henüz tarafima ulasan bir rapor olmadi. Öğrendiğim kadarıyla, etik komisyonu toplandiktan sonra, komisyonun juriyi hakli bulmasi durumunda savunmamizi istiyorlar.

Toplam 8076 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi