Editörler : metin_alkan
«90919293949596979899100101»
15 Ocak 2021 22:47

etik abone
Memur

Ekim 2020 başvurum jüri belli olmadanbugün sistemde etik ihlali nedeniyle başvuru iptal olduğunu öğrendim akşam da kargo mesajı geldi bu şekilde olan var mı süreç nasıl işliyor bilgisi olan var mı

ariffffff, 3 ay önce - Alıntıya git

GEÇMİŞ OLSUN HOCAM

PAZARTESİ ELİNİZE ULAŞACAKTIR NEDENİ

ZARFIN İÇİNDEN NE ÇIKARSA ÇIKSIN LÜTFEN İTİRAZ HAKKINIZI KULLANIN

SOĞUKKANLILIĞINIZI KORUMAYA ÇALIŞIN

ONCA MAKALE YAZMIŞ İNSAN AYNI ZAMANDA EK VE KAYNAKLARLA HARİKA İTİRAZ DİLEKÇESİ YAZABİLİR.

AYRICA HUKUKSAL YARDIM ALMAK DA İYİ BİR FİKİR.AVUKATIM MELİH KÖK :O5326082523

15 Ocak 2021 22:55

etik abone
Memur

merhaba bana şimdi bir kargo yola çıkmış ama sürecim jüride gözüküyor çok endişelendim bilgisi oaln

otag, 3 ay önce - Alıntıya git

HOCAM UAK HERKESE AYNI UYGULAMAYI YAPMIYOR NE YAZIK Kİ...SMS YADA MAİL BEN DE HİÇ ALMADIM

DBS NE MEMURLAR DURUM GÜNCELLEMESİ YAPIYOR.

HALA DEĞİŞMEDİ İSE ZARFI BEKLEMEK DURUMUNDASINIZ

BU DÖNEMDE YAPABİLECEĞİNİZ EN İYİ ŞEY AİLENİZLE, HOBİLERİNİZLE VE İŞİNİZLE İLGİLENMEK....

16 Ocak 2021 14:52

Aday-doçent
Memur

Arkadaslar merhaba,

Iki makale icin tekrar yayim nedeniyle hakkimda etik ihlale karar verildi.

Yeni basvuruda iki makaleyi de mi puanlayamayacagim? Yoksa birini puanlamasam yeter mi?

Tesekkurler.

bahtsizdocadayi, 3 ay önce - Alıntıya git

Hocam tekrar yayım derken iki makale şeklinde miydi? Benim durumda değişiklik oldu etik incelemede. Telefonla ulaşamayınca mail attım ilk toplantıda görüşülecekmiş. Toplantının zamanını sorduğumda ise toplantı tarihlerinin gizli olduğunu yazdılar. Benim de aynı projeden bildiri ve yayınım var. Onun için sordum. Forumdaki herkese sabır diliyorum.

16 Ocak 2021 15:51

osmantabakoglu
Aday Memur

Sayın hocalarım merhaba. Savunması bilirkişiye gitmeden kurul tarafından aklanan hocalarımız var mı? Özellikle yedek jürilerden etik rapor alan hocalarımın durumunu merak ediyorum. Çünkü hukuken de yedek jürinin raporunun oldukça sorunlu olduğunu gösteren kararlar var. Yani, yedek jüriden gelen etik rapor ile asil jüriden gelen rapor aynı ağırlıkta mı görülüyor kurulca? Yedekten etik yiyen biri olarak bu durumu merak ediyorum. Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim sayın hocalarım.

16 Ocak 2021 16:00

akademisyen 64
Genel Müdür

Haksız yere etik ihlal kararı verilmiş olan adayları tenzih ederek bir şey sormak istiyorum. Gerçekten etik ihlal yapmış bir aday sözkonusu olduğunda etik ihlal bir suç değil midir? Bunu tespit eden kişinin asıl ya da yedek jüri üyesi olması fark eder mi?

16 Ocak 2021 16:13

Aday-doçent
Memur

Sayın hocalarım merhaba. Savunması bilirkişiye gitmeden kurul tarafından aklanan hocalarımız var mı? Özellikle yedek jürilerden etik rapor alan hocalarımın durumunu merak ediyorum. Çünkü hukuken de yedek jürinin raporunun oldukça sorunlu olduğunu gösteren kararlar var. Yani, yedek jüriden gelen etik rapor ile asil jüriden gelen rapor aynı ağırlıkta mı görülüyor kurulca? Yedekten etik yiyen biri olarak bu durumu merak ediyorum. Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim sayın hocalarım.

osmantabakoglu, 3 ay önce - Alıntıya git

Hocam etik gerekçe burda ön plana çıkar sanırım. Muğlak durumlar, haksız ithamların dışında intihal gibi bir durum varsa yedek asıl jürinin farkedeceğini sanmam. Bu arada hocam etik gerekçe posta yoluyla geldiğinde mi öğrendiniz? Hangi hocalar ne rapor yazmış görebiliyor musunuz? Biraz sürece yabancıyım bilgilendirirseniz sevinirim.

16 Ocak 2021 16:26

osmantabakoglu
Aday Memur

Hocam etik gerekçe burda ön plana çıkar sanırım. Muğlak durumlar, haksız ithamların dışında intihal gibi bir durum varsa yedek asıl jürinin farkedeceğini sanmam. Bu arada hocam etik gerekçe posta yoluyla geldiğinde mi öğrendiniz? Hangi hocalar ne rapor yazmış görebiliyor musunuz? Biraz sürece yabancıyım bilgilendirirseniz sevinirim.

Aday-doçent, 3 ay önce - Alıntıya git

Evet hocam rapor gelince öğrendim. Raporda hangi hocanın etik ihlal verdiği görülebiliyor

16 Ocak 2021 16:29

osmantabakoglu
Aday Memur

Haksız yere etik ihlal kararı verilmiş olan adayları tenzih ederek bir şey sormak istiyorum. Gerçekten etik ihlal yapmış bir aday sözkonusu olduğunda etik ihlal bir suç değil midir? Bunu tespit eden kişinin asıl ya da yedek jüri üyesi olması fark eder mi?

akademisyen 64, 3 ay önce - Alıntıya git

Hocam aslında haklısınız. Ama mahkeme kararlarında prosedürün asiller çekilince dosyaların yedeklere gideceği hususunda. Ayrıca şahsen kendi durumumdan bahsedeyim. Etik gerekçem dilimleme. Ve yayınlarımın kesinlikle dilimleme neden olacak mahiyette olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bu yayınlar puanlanmasa bile doçentlik başvuru puanım minimum sınırların çok üzerinde. Biraz bu durumu sindiremiyorum.

16 Ocak 2021 18:46

akademisyen 64
Genel Müdür

Hocam aslında haklısınız. Ama mahkeme kararlarında prosedürün asiller çekilince dosyaların yedeklere gideceği hususunda. Ayrıca şahsen kendi durumumdan bahsedeyim. Etik gerekçem dilimleme. Ve yayınlarımın kesinlikle dilimleme neden olacak mahiyette olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bu yayınlar puanlanmasa bile doçentlik başvuru puanım minimum sınırların çok üzerinde. Biraz bu durumu sindiremiyorum.

Geçmiş olsun ben kimseyi kastetmedim. Umarım durum düzelir aklanırsınız. Benim fikrimce, evet yedek jürilerin eser değerlendirme anlamında raporları asıllardan çekilen olunca devreye girer fakat etik ihlal söz konusuysa bu eser değerlendirmeden farklıdır asgari puan durumu gibi. Çünkü her iki durumda da gerçekten asgari veya etik ihlal varsa zaten eserler değerlendirilemez. Yani ÜAK sadece etik ve asgari yönden bu raporları dikkate alıyor.

16 Ocak 2021 19:05

Aygül.Bahar
Şef

Hocam dilimleme konusunda bölüm başkanımız bir adayın dosyasını isim vermeden paylaştı bizlerle... Tezden üretilmiş makaleler cabası, tekrara düşen yayınlar, aynı verinin bir çok kez kullanımı, tek bir kaynakçanın 4 makalede aynı şekilde kullanılması gibi ne ararsan var bir dosya. Adayın kurtulma şansı yok. Mahkeme etik bilir kişisi olarak hoca, olumsuz rapor yazdı. Yök e de bildireceğini söyledi. Sanırım, aday doçentlik beklerken işini kaybedecek.. Maalesef etik işi ciddi. Kendinizden şüphe duyuyorsanız sorunlu eserlerinizi puanlamayın, hatta yayından çekip özgeçmişe bile eklemeyin.
17 Ocak 2021 09:49

muhmuh34
Şef

Sayın hocalarım derleme bir sözlü bildirinin genişletilerek kitap bölümü olması( bunun yayında bu çalışma x kongresinde sunulmuştur ifadesi yer almaktadır) etik ihlal midir?

Başvuruda her ikisini de özgeçmişe koyup kitap bölümünü puanlamamayı düşünüyorum. Bir problem olur mu?

17 Ocak 2021 10:43

Ponnytailmd
Aday Memur

Sağlık Bilimleri temel alanındaki tezim verilmeden önceki yıl içerisinde ön sonuçlari tezin bir kısmını içerir şekilde bir uluslararası bir de ulusal kongrede sozlu sunum olarak sunuldu. Tez verildikten sonra tezin tamamını içeren başka bir sözlü sunum aynı uluslararası kuruluşun bir yil sonraki kongresinde özet içerisinde dağa önce ön sonuçların paylaşıldığı not dusulerek sunuldu. Sonra tez makale haline geldi. Doğru olan hepsini ozgecmise koyup, puanlandirma sırasında yalnızca makaleyi mi puanlamaktir? Sadece ozgecmisde bile olsa etik ihlal açısından bildirirler problem olur mu?

17 Ocak 2021 11:52

Dean_CORSO
Şube Müdürü

Sağlık Bilimleri temel alanındaki tezim verilmeden önceki yıl içerisinde ön sonuçlari tezin bir kısmını içerir şekilde bir uluslararası bir de ulusal kongrede sozlu sunum olarak sunuldu. Tez verildikten sonra tezin tamamını içeren başka bir sözlü sunum aynı uluslararası kuruluşun bir yil sonraki kongresinde özet içerisinde dağa önce ön sonuçların paylaşıldığı not dusulerek sunuldu. Sonra tez makale haline geldi. Doğru olan hepsini ozgecmise koyup, puanlandirma sırasında yalnızca makaleyi mi puanlamaktir? Sadece ozgecmisde bile olsa etik ihlal açısından bildirirler problem olur mu?

Ponnytailmd, 3 ay önce - Alıntıya git

Sayın hocam sadeci 1 tanesini puanlamak minumun risk sağlıyor. Tamamem alanınızdaki ekol ve jüriye bağlı bir süreç forumda çok farklı birbiri ile uymayan örnek vakalar var.

17 Ocak 2021 12:04

Dean_CORSO
Şube Müdürü

Sayın hocalarım derleme bir sözlü bildirinin genişletilerek kitap bölümü olması( bunun yayında bu çalışma x kongresinde sunulmuştur ifadesi yer almaktadır) etik ihlal midir?

Başvuruda her ikisini de özgeçmişe koyup kitap bölümünü puanlamamayı düşünüyorum. Bir problem olur mu?

muhmuh34, 3 ay önce - Alıntıya git

Sayın hocam

https://www.researchgate.net/post/If-research-is-published-in-conference-proceedings-can-it-still-be-published-in-journals

https://www.editage.com/insights/what-are-the-basic-rules-for-submitting-the-same-research-to-a-conference-and-a-journal

https://www.ijhpm.com/journal/authors.note

linklerini inceleyin lütfen.

"Pre-publication Guidelines

A. If authors have already published a research document (eg, conference paper, working paper, discussion paper, technical report, and so on) prior to submission to the xxx, the submitted manuscript must:

1. Have at least 30% new material/content.

2. Discuss the pre-published document and cite it in the manuscript.

3. Inform the editorial team of the pre-publication in any form at the time of submission.

4. Have a new title.

5. Have a new abstract.

6. Have a new theory or a new idea."

"This is an acceptable practice, provided you clearly disclose the conference paper and include at least 30% new material in the journal paper."

"1.4.3. Conferences, Proceedings, and Abstracts

Manuscripts that first appeared as conference papers must be expanded upon if they are to be considered as original work. Authors are required to add a substantial amount of original content in the form of new raw material (experiments, data) or new treatment of old data sets which lead to original discussion and/or conclusions, providing value that significantly exceeds the original conference version. As a rule of thumb, at least 30% of the content must be original. "

Genel uygulama bildiri ve yayın arasında eğer ampirik çalışma değilse en az yöntem, şekil, tartışma ve sonuçlarda %30 farklılık oluşturmak temel yaklaşım.

17 Ocak 2021 12:08

Dean_CORSO
Şube Müdürü

muhmuh34, 3 ay önce - Alıntıya git

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/stvr.1623

Linki wiley daha da kabul görmüş bir kuruma ait. Karar vermenizde yardımcı olacaktır.

17 Ocak 2021 13:16

muhmuh34
Şef

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Linkleri inceledim ve benim çalışmam halihazırda bir uygulama çalışması olmadığı için (derleme bir bildirinin genişletilerek kitap bölümüne dönüştürülmesi) ve aynı başlıkla devam edilmesinden dolayı her ikisinin de puanlanmamasının en doğrusu olacağını düşünüyorum

17 Ocak 2021 13:30

Ponnytailmd
Aday Memur

Sayın hocam

https://www.researchgate.net/post/If-research-is-published-in-conference-proceedings-can-it-still-be-published-in-journals

https://www.editage.com/insights/what-are-the-basic-rules-for-submitting-the-same-research-to-a-conference-and-a-journal

https://www.ijhpm.com/journal/authors.note

linklerini inceleyin lütfen.

"Pre-publication Guidelines

A. If authors have already published a research document (eg, conference paper, working paper, discussion paper, technical report, and so on) prior to submission to the xxx, the submitted manuscript must:

1. Have at least 30% new material/content.

2. Discuss the pre-published document and cite it in the manuscript.

3. Inform the editorial team of the pre-publication in any form at the time of submission.

4. Have a new title.

5. Have a new abstract.

6. Have a new theory or a new idea."

"This is an acceptable practice, provided you clearly disclose the conference paper and include at least 30% new material in the journal paper."

"1.4.3. Conferences, Proceedings, and Abstracts

Manuscripts that first appeared as conference papers must be expanded upon if they are to be considered as original work. Authors are required to add a substantial amount of original content in the form of new raw material (experiments, data) or new treatment of old data sets which lead to original discussion and/or conclusions, providing value that significantly exceeds the original conference version. As a rule of thumb, at least 30% of the content must be original. "

Genel uygulama bildiri ve yayın arasında eğer ampirik çalışma değilse en az yöntem, şekil, tartışma ve sonuçlarda %30 farklılık oluşturmak temel yaklaşım.

Dean_CORSO, 3 ay önce - Alıntıya git

Sayın Hocam bu %30 lik fark olduğu zaman hem bildiri hem de makale puanlanabilir anlamina mi geliyorum. Diyelim ki arada 30 fark olduğuna inanmıyoruz, ama veri saklamamak adına herşeyi ozgecmise koyduk. Zamanı da geri alamadığımıza gore, bu bildirilerin puanlamazsak etik ihlal olur mu? Sizlerin görüşü nedir?

17 Ocak 2021 13:45

Dean_CORSO
Şube Müdürü

Sayın Hocam bu %30 lik fark olduğu zaman hem bildiri hem de makale puanlanabilir anlamina mi geliyorum. Diyelim ki arada 30 fark olduğuna inanmıyoruz, ama veri saklamamak adına herşeyi ozgecmise koyduk. Zamanı da geri alamadığımıza gore, bu bildirilerin puanlamazsak etik ihlal olur mu? Sizlerin görüşü nedir?

Ponnytailmd, 3 ay önce - Alıntıya git

Özgeçmişe koyup birini beyannamede puanlamak ve birbirleri ile ilişkilendirmek en doğru seçim. Jürilerin bakış açıları geldikleri ekole göre çok farklı oluyor. Bazı jürilerin birçok etik sınıflamasını karıştırdığı örneklerde mevcut forumda. Riske girmeyin.

17 Ocak 2021 15:52

Ponnytailmd
Aday Memur

Özgeçmişe koyup birini beyannamede puanlamak ve birbirleri ile ilişkilendirmek en doğru seçim. Jürilerin bakış açıları geldikleri ekole göre çok farklı oluyor. Bazı jürilerin birçok etik sınıflamasını karıştırdığı örneklerde mevcut forumda. Riske girmeyin.

Dean_CORSO, 3 ay önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim hocam bilgilendirme için

17 Ocak 2021 18:20

murtanyan
Genel Müdür
Önceki başvurum asgari den iptal edilmişti. Ben süreci zarf elime ulaştığında öğrenmiş, sisteme giriş veya jüri rapor tarihlerini görmemiştim. Bana gelen zarfta da sadece asgari veren jürinin raporu vardı. Bu noktada Bir şey sormak istiyorum. Etik veya asgari bildirimi için tüm jüri raporlarının beklenilmesi durumu hakkında kesin bir bilgi yok sanırım. Bu konu çok karıştırılıyor. Bir jüri etik veya asgari tespit ettiğinde diğer jürilerin de sisteme girmesi bekleniyor mu? Yani özetle Bize bildirim ne zaman yapılıyor?
Toplam 2389 mesaj
«90919293949596979899100101»