Editörler : metin_alkan
«919293949596979899100101102»
17 Ocak 2021 18:59

Dean_CORSO
Şube Müdürü
Önceki başvurum asgari den iptal edilmişti. Ben süreci zarf elime ulaştığında öğrenmiş, sisteme giriş veya jüri rapor tarihlerini görmemiştim. Bana gelen zarfta da sadece asgari veren jürinin raporu vardı. Bu noktada Bir şey sormak istiyorum. Etik veya asgari bildirimi için tüm jüri raporlarının beklenilmesi durumu hakkında kesin bir bilgi yok sanırım. Bu konu çok karıştırılıyor. Bir jüri etik veya asgari tespit ettiğinde diğer jürilerin de sisteme girmesi bekleniyor mu? Yani özetle Bize bildirim ne zaman yapılıyor?
murtanyan, 3 ay önce - Alıntıya git

İyi günler yanıtınızı;

https://forum.memurlar.net/konu/2335406/79.sayfa

https://forum.memurlar.net/konu/2335406/80.sayfa

linklerinde ayrıntılı bulabilirsiniz.

17 Ocak 2021 20:20

sad35
Aday Memur
Sayin hocalarim iyi akşamlar. Saglik bilimleri etik komisyonu Ocak ayinda yani bu ay toplandi mi? Aralik ayinda ne zaman toplandigini bilen varsa yazarsa cok sevinirim.
17 Ocak 2021 21:57

Aday-doçent
Memur

Arkadaşlar etik kurul toplantıları ne zaman oluyor tahmini olarak? Bu ay geçti mi! Sonraki Şubatta mı? Alanım sosyal bilimler.

17 Ocak 2021 22:12

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür

Merhava. Beyannameye koymadığımız, özgeçmişe koyduğumuz yayına yapılan atıfları kullanabiliyor muyuz? Bundan dolayı sorun yaşayan oldu mu acaba?

17 Ocak 2021 22:26

an.art.historian
Aday Memur

Arkadaşlar etik kurul toplantıları ne zaman oluyor tahmini olarak? Bu ay geçti mi! Sonraki Şubatta mı? Alanım sosyal bilimler.

Aday-doçent, 3 ay önce - Alıntıya git

Hocam Bundan önceki sosyal bilimler toplantısı 10 Aralık'ta yapılmıştı. Muhtemelen ay sonu ya da şubat ilk haftası olur..

17 Ocak 2021 22:41

Aday-doçent
Memur

Hocam Bundan önceki sosyal bilimler toplantısı 10 Aralık'ta yapılmıştı. Muhtemelen ay sonu ya da şubat ilk haftası olur..

an.art.historian, 3 ay önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim hocam. Sadece dbsde durumum değişti. Ben de merak içindeyim. Bekleyeceğiz. Hayırlısı olur umarım güzel haberler alırız.

17 Ocak 2021 22:54

mbt66
Aday Memur

Sayın hocalarım juri tarafından etik ihlal iddasında bulunan adayın durumu her ayın ilk veya ikinci haftası toplanan asgari ve etik kurulda mı görüşülüyor yoksa sosyal sağlık fen gibi alanların etik kurul toplantısındamı görüşülüyor. Bilgisi olan hocalarımız vevaplarsa sevinirim.

18 Ocak 2021 14:35

doçent adaylı
Memur
Hocam dilimleme konusunda bölüm başkanımız bir adayın dosyasını isim vermeden paylaştı bizlerle... Tezden üretilmiş makaleler cabası, tekrara düşen yayınlar, aynı verinin bir çok kez kullanımı, tek bir kaynakçanın 4 makalede aynı şekilde kullanılması gibi ne ararsan var bir dosya. Adayın kurtulma şansı yok. Mahkeme etik bilir kişisi olarak hoca, olumsuz rapor yazdı. Yök e de bildireceğini söyledi. Sanırım, aday doçentlik beklerken işini kaybedecek.. Maalesef etik işi ciddi. Kendinizden şüphe duyuyorsanız sorunlu eserlerinizi puanlamayın, hatta yayından çekip özgeçmişe bile eklemeyin.
Aygül.Bahar, 3 ay önce - Alıntıya git

Hocam alan ne acaba??

18 Ocak 2021 14:55

Aday-doçent
Memur

Sayın hocalarım juri tarafından etik ihlal iddasında bulunan adayın durumu her ayın ilk veya ikinci haftası toplanan asgari ve etik kurulda mı görüşülüyor yoksa sosyal sağlık fen gibi alanların etik kurul toplantısındamı görüşülüyor. Bilgisi olan hocalarımız vevaplarsa sevinirim.

mbt66, 3 ay önce - Alıntıya git

Hocam ben de toplantı tarihlerini merak ettiğim için uaketike mail attım ilk mailde toplantı tarihlerinin gizli olduğu yanıtı geldi. Rutini sordum yani ayda bir mi mesela diye belirli bir rutini olmadığı, gündemin toplantıları belirlediği, bazen iki uçuk ayda bir bazen de 3 haftada bir yapılabildiği şeklinde bir yanıt aldım. Çok hızlı cevap geliyor mail ile, telefonla ulaşamıyorum ama. Hayırlı haberler alırız inşallah.

18 Ocak 2021 15:24

55.a. Dr. Ögr. Üyesi
Kapalı

Sağlık bilimleri etik kurulu 25 ocakta olacakmış. Geçen sefer 11 ocak denilmisti ama olmamis.

18 Ocak 2021 16:03

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
Hocam dilimleme konusunda bölüm başkanımız bir adayın dosyasını isim vermeden paylaştı bizlerle... Tezden üretilmiş makaleler cabası, tekrara düşen yayınlar, aynı verinin bir çok kez kullanımı, tek bir kaynakçanın 4 makalede aynı şekilde kullanılması gibi ne ararsan var bir dosya. Adayın kurtulma şansı yok. Mahkeme etik bilir kişisi olarak hoca, olumsuz rapor yazdı. Yök e de bildireceğini söyledi. Sanırım, aday doçentlik beklerken işini kaybedecek.. Maalesef etik işi ciddi. Kendinizden şüphe duyuyorsanız sorunlu eserlerinizi puanlamayın, hatta yayından çekip özgeçmişe bile eklemeyin.

Hocam "bir tane kaynakçanın 4 makalede kullanımı" demişsiniz. bunda ne kusur olabilir ki? şunu mu demek istediniz yoksa "aynı metin içi atıfın farklı kaynaklarda kullanımı". Çünkü bir yayından etkilenirsiniz, o yayına birkaç çalışmanızda atıf yapabilirsiniz. Bunda yanlış yok diye düşünüyorum. Yanlış mıyım?

18 Ocak 2021 17:01

metemelih
Aday Memur

Hocam "bir tane kaynakçanın 4 makalede kullanımı" demişsiniz. bunda ne kusur olabilir ki? şunu mu demek istediniz yoksa "aynı metin içi atıfın farklı kaynaklarda kullanımı". Çünkü bir yayından etkilenirsiniz, o yayına birkaç çalışmanızda atıf yapabilirsiniz. Bunda yanlış yok diye düşünüyorum. Yanlış mıyım?

nickbulmakzorazizim, 3 ay önce - Alıntıya git

sevgili adaylar... bir kaynakcayi degil 4 yayin tum yayinlarda kullanabilirsiniz.. hatta tum yayinlariniz da ayni kaynakcalardan olusabilir...

18 Ocak 2021 17:06

metemelih
Aday Memur

yalniz kendinize.intihal yapmayin... yani bir gorusunuzu ya da ongorunuzu ya da tartismanizi ayninsekilde ayni kaynaklarla tekrarlamayin...

18 Ocak 2021 18:51

Aygül.Bahar
Şef

Hocam alan ne acaba??

doçent adaylı, 3 ay önce - Alıntıya git
Söz konusu etik inceleme altındaki dosya sosyal bilimler alanında.
18 Ocak 2021 19:01

Aygül.Bahar
Şef

nickbulmakzorazizim, 3 ay önce - Alıntıya git
Hocam bir makalenin kaynakçasına hiç dokunulmadan birbirinden farklı makaleler için kullanılmış ancak metin içinde kullanılan atıflar kaynakçada yer almıyor. Atıf yapılan yayınların çoğunluğunun varlığı tespit edilemiyor. Tez merkezinde olmayan tezlere atıf yapılmış. Bu arada etik inceleme deki adayın makaleleri için benzerlik raporu ortalama 65-70 aralığında. Tabi ithenticate raporu, son dönem makaleleleri de bulduğu için çok anlamlı değil. Yani bu adayın pek çok eserinde ciddi sorunlar olduğu için jürilik yapan hoca sadece iki üç noktaya değinip etiğe sevk etmiş. Uaktaki Etik bilirkişi de ceza vermiş, ancak aday bu cezaya itiraz edip mahkemeye verdiğinden, mahkeme söz konusu dosyaya etik bilirkişi olarak bizim hocamıza yollamış. Hoca da işin içinden çıkamamış, sanırım mahkemeye olumsuz bir cevap verecek hoca. Aday sosyal bilimler alanında. İşin ilginci aday, makale jenerik dosyalarına sahte ahci, esci ve Ssci logoları yapıştırmış. İlk kez bu kadar cesur bir aday gördüm.
18 Ocak 2021 19:08

hamush
Şef
Hocam bir makalenin kaynakçasına hiç dokunulmadan birbirinden farklı makaleler için kullanılmış ancak metin içinde kullanılan atıflar kaynakçada yer almıyor. Atıf yapılan yayınların çoğunluğunun varlığı tespit edilemiyor. Tez merkezinde olmayan tezlere atıf yapılmış. Bu arada etik inceleme deki adayın makaleleri için benzerlik raporu ortalama 65-70 aralığında. Tabi ithenticate raporu, son dönem makaleleleri de bulduğu için çok anlamlı değil. Yani bu adayın pek çok eserinde ciddi sorunlar olduğu için jürilik yapan hoca sadece iki üç noktaya değinip etiğe sevk etmiş. Uaktaki Etik bilirkişi de ceza vermiş, ancak aday bu cezaya itiraz edip mahkemeye verdiğinden, mahkeme söz konusu dosyaya etik bilirkişi olarak bizim hocamıza yollamış. Hoca da işin içinden çıkamamış, sanırım mahkemeye olumsuz bir cevap verecek hoca. Aday sosyal bilimler alanında. İşin ilginci aday, makale jenerik dosyalarına sahte ahci, esci ve Ssci logoları yapıştırmış. İlk kez bu kadar cesur bir aday gördüm.
Makale dosyalarının pdflerinde düzeltme yapmak evrakta sahtecilik hocam. Cesur değil de sahtekar diyelim.
18 Ocak 2021 19:26

Dean_CORSO
Şube Müdürü

Sayın hocalarım belli ki aday nahoş bir durum içinde ama soruşturması devam eden süreçte görevli hocaların bu bilgileri soruşturmada görevli olmayan 3. kişiler ile paylaşması hem 657 hem de 2547 kapsamında ayrı bir disiplin ve ceza konusu olup davranış etik değildir.

Ek bilgi ;Ayrıca Ithenticate te yapılan ayarlar ile güncel basılı verileri de elimine ederek sonuç rapor alınıyor. Bunu bilmeyen birçok hoca maalesef silah gibi de kullanıyor.

18 Ocak 2021 19:43

Dean_CORSO
Şube Müdürü

Görevli hocalar bu süreci hocamızla paylaşmış. hocamızda burada paylaşıyor .

2547 kapsamında

(4) Kademe ilerlemesinin durdurulması veya birden fazla ücretten kesme: Devlet yükseköğretim kurumlarında görev yapan aylıklı öğretim elemanlarının bulundukları kademedeki ilerlemelerinin fiilin ağırlık derecesine göre bir ila üç yıl arasında durdurulması; vakıf yükseköğretim kurumları öğretim elemanlarının ise fiilin ağırlık derecesine göre üç ila altı ay süreyle brüt ücretinden 1/30 ila 1/8 arasında kesintiye gidilmesidir. Kademe ilerlemesinin durdurulması veya birden fazla ücretten kesme cezasını gerektiren fiiller kapsamında;

n) (Ek:15/4/2020-7243/7 md.) Görevi gereği öğrendiği ve gizli kalması gereken bilgi ve belgeleri açıklamak

-------------------------------

657 kapsamında;

D - Kademe ilerlemesinin durdurulması : Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulmasıdır. Kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren fiil ve hallerden;

k) Açıklanması yasaklanan bilgileri açıklamak

maddeleri kapsamında dikkat edilmesi gereken durumlar.

bu tür bilgileri devam eden sonuçlanmamış süreçlerde paylaşmamak esastır. .

18 Ocak 2021 20:04

murtanyan
Genel Müdür

Sayın hocalarım belli ki aday nahoş bir durum içinde ama soruşturması devam eden süreçte görevli hocaların bu bilgileri soruşturmada görevli olmayan 3. kişiler ile paylaşması hem 657 hem de 2547 kapsamında ayrı bir disiplin ve ceza konusu olup davranış etik değildir.

Ek bilgi ;Ayrıca Ithenticate te yapılan ayarlar ile güncel basılı verileri de elimine ederek sonuç rapor alınıyor. Bunu bilmeyen birçok hoca maalesef silah gibi de kullanıyor.

Dean_CORSO, 3 ay önce - Alıntıya git
Hocam hemen her bölümde prof. Hocalar, inceledikleri etik dosya hakkında çevreleriyle bilgi paylaşıyorlar. Ben çok denk geldim, hatta isim vererek paylşn çok. Bu konuda bir sosyal çalışma grubunun, adalet bakanlığından izin alıp akademik etikle ilgili dosyalardan karara bağlananları incelediklerini duymuştum. Bir ra Twitter da bir hesaptan isim ve etik dışılık alenen İfşa ediliyordu. Ara ara denk geliyorum, benzer girişimlere. Elbette etik değil, hatta suç ama dedikodu mahiyetinde hemen her hoca bunu yapıyor.
19 Ocak 2021 00:19

doçent adaylı
Memur

Hocalarım geçenlerde üaka mail attım bilirkişi raporu sonuçlandı mı diye? Memur arkadaş raporlar karara bağlanınca posta ile gönderilecek dedi bu normal mi? Bu durumu yaşayan kimse var mı? Sistemde değişiklik yapılmıyor mu süreçle ilgili? Niye böyle dedi bilgisi olan var mı?

Toplam 2389 mesaj
«919293949596979899100101102»