Editörler : Lanet
«246247248249250251252253254255256257258
08 Ağustos 2022 14:30

yaseminint
Şef

Merhaba

İlgili yazıları ve savunmanizi aşağıdaki mail adresine gönderebilirseniz inceleyip size yardımcı olmaya çalışırım

yuksekogretimhukukcusu@gmail.com

yökhukuk, 1 hafta önce - Alıntıya git

Hocam çok teşekkür ederim.

09 Ağustos 2022 10:53

Serdarusa21
Aday Memur

Merhaba hocalarım, Etik kurul savunma için dosya yolladığında bilgilendirme yapıyor mu? Kimseye ulaşamıyorum. 1 ay şehir dışında olacağım. Eğer bana haber verilmezse dosyadan bi haber olacağım. Bu konuda deneyimleri olan hocalarım var mı? Teşekkürler

09 Ağustos 2022 11:23

yökhukuk
Şef

Merhaba hocalarım, Etik kurul savunma için dosya yolladığında bilgilendirme yapıyor mu? Kimseye ulaşamıyorum. 1 ay şehir dışında olacağım. Eğer bana haber verilmezse dosyadan bi haber olacağım. Bu konuda deneyimleri olan hocalarım var mı? Teşekkürler

Serdarusa21, 6 gün önce - Alıntıya git

Merhaba

Size savunma için tebligat gönderecekler. Öncelikle normal tebligat gönderilir, eğer tebliğ edilemezse yeniden ve 7201 sayılı Tebligat Kanunun 21 inci maddesine göre tebligata çıkılır. Bu son durumda adresinizde tebligatı alacak kimse bulunmazsa komsunuza haber verilir, tebligat bilgi formu kapınıza yapıştırılarak savunma istem yazısı muhtarlığa bırakılır. Belli aralıklarla muhtarlıktan bilgi alabilirsiniz.

09 Ağustos 2022 13:01

Serdarusa21
Aday Memur

Merhaba

Size savunma için tebligat gönderecekler. Öncelikle normal tebligat gönderilir, eğer tebliğ edilemezse yeniden ve 7201 sayılı Tebligat Kanunun 21 inci maddesine göre tebligata çıkılır. Bu son durumda adresinizde tebligatı alacak kimse bulunmazsa komsunuza haber verilir, tebligat bilgi formu kapınıza yapıştırılarak savunma istem yazısı muhtarlığa bırakılır. Belli aralıklarla muhtarlıktan bilgi alabilirsiniz.

yökhukuk, 6 gün önce - Alıntıya git

Teşekkür ederim bilgilendirme için. İkametgah adresine mi gönderilir yoksa çalıştığımız kuruma mı? Etik kurulu arıyorum, email atıyorum kime cevap vetmiyor. En azından yolladıklarını bilsek ona göre önlem alırız. ..

09 Ağustos 2022 13:15

yökhukuk
Şef

Teşekkür ederim bilgilendirme için. İkametgah adresine mi gönderilir yoksa çalıştığımız kuruma mı? Etik kurulu arıyorum, email atıyorum kime cevap vetmiyor. En azından yolladıklarını bilsek ona göre önlem alırız. ..

Serdarusa21, 6 gün önce - Alıntıya git

Tebligat için hangi adresi bildirmisseniz oraya gönderilir.

09 Ağustos 2022 17:49

Yasin kaya01
Memur

Yükseköğretim alanı, kendine özgü kavram ve terminolojisi, kurum ve kuralları, mevzuat ve uygulaması ile, hukuk alanında yetkin olan kişilerin de uygulamadaki sorunlara çözüm üretmede yetersizliğini kaçınılmaz hale getirmektedir. Yükseköğretim mevzuatının karmaşıklığı ve uygulamanın öngörülemezliği; bazı durumlarda kurumunuz bünyesindeki avukatların da yetersiz kalması sonucunu doğurabilmekte ve bilgi-beceri-yetkinlik bakımından bu alanda ozel uzmanlığı bulunan hukukçulara ihtiyaç duyulabilmektedir.

Her ne kadar YÖK?teki görevim öncesinde yaklaşık 13 yıl İdare Hukukçusu akademisyen olarak çalışmış olsam da, eğer YÖK tecrübesini yaşamamış olsaydım, yükseköğretim mevzuatı ve uygulamasına ilişkin bakış açım ve yaklaşımımın eksik kalacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Akademik ve teorik bilgilerimin üzerine inşa etmiş olduğum YÖK tecrübemin, yükseköğretime ilişkin hemen hemen her konudaki sorunlara en rasyonel/uygun çözüm üretme kabiliyetimi en üst seviyeye çıkarttığını düşünüyorum.

Bu bağlamda, öğrenim ve akademik kariyerim, yaklaşık 13 yıllık akademisyenlik tecrübem ve YÖK 1. Hukuk Müşaviri, YÖK Başkan Hukuk Danışmanı, YÖK Strateji Geliştirme Daire Başkanı, YÖK İdari ve Mali İşler Daire Başkan Vekili, YÖK Genel Sekreter Vekili gibi üst düzey yöneticilik görevleri ile geçen yaklaşık 8 yıllık YÖK tecrübem ve yükseköğretimle ilgili çok sayıda akademik çalışmalarım birlikte değerlendirildiğinde; yükseköğretim hukukunu, yükseköğretim mevzuatı ve uygulamasını, ilgili yargı kararlarını ve yükseköğretimin finansmanı, akademik ve idari personele ilişkin konuları, öğrencilerle ilgili mevzuat ve uygulamayı da kapsayacak şekilde bilen sayılı kişiler arasında olduğumu söyleyebilirim.

Yabancı dil: İngilizce KPDS: 94, TOEFL: 550/213

Eğitim Durumu: Lisans: Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Doktora- İDARE HUKUKU (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi)

Akademik Unvanı: İdare Hukuku Doçenti-2012

Mesleki Tecrübe:

1- Yaklaşık 14 yıllık akademisyenlik 1996-2010 (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi-SDÜ Hukuk Fakültesi)

2-Yaklaşık 8 yıllık üst yöneticilik (YÖK 1. Hukuk Müşaviri, YÖK Strateji Geliştirme Daire Başkanı, YÖK Başkan Danışmanı, YÖK İdari ve Mali İşler Daire Başkan Vekili, YÖK Genel Sekreter Vekili, YÖK Başkanlık Müşaviri) (2008-2015)

Öğrenci işlemleri, Akademik kadro işlemleri, Doçentlik işlemleri, Denklik işlemleri, Disiplin ve ceza işlemleri, Etik ihlal işlemleri başta olmak üzere yükseköğretim alanındaki işlemler çok sayıda mağdur üreten hukuka aykırılıkları içinde barındırıyor. Özensiz ve ben yaptım oldu mantığıyla hazırlanmış keyfi uygulamaya açık ayrıntılı mevzuat, mantık ve istikrardan yoksun idari(YÖK, ÜAK, ÖSYM, Vakıf-Devlet Üniversitesi) kararlar ve gecikmeli olarak eksik incelemeye dayalı verilmiş yargı kararları dikkate alındığında mağdur kitlenin çokluğu hiç de şaşırtıcı değil. Gerçekleştirilen yanlış uygulamalar ve doğru bilinen yanlışlar nedeniyle mağdur olan paydaşların sorunlarına çözüm üretmek üzere uzman hukukçuların katkı sağlayacağı bir platforma ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Sahip olduğum bilgi ve tecrübeyi bu alandaki paydaşların soru ve sorunlarına çözüm üretmek için kullanmak beni gerçekten mutlu edecektir.

Doç. Dr. Abdullah UZ

İletişim için: yuksekogretimhukukcusu@gmail.com

yökhukuk, 1 hafta önce - Alıntıya git
Sayın Avukat bey reklam yasağı çok umurunuzda değil galiba şikayet edilirsiniz bilginiz olsun
09 Ağustos 2022 21:26

bahtsizdocadayi
Aday Memur

Hocalarım merhaba, 2019 ekim döneminde bir makalemden diğerine atıf yapmadığım için bir hocanın etik görüşü nedeniyle ihlal yaptığıma karar verildi ve indeksli iki makalemin de artık puanlanamayacağı belirtildi. Aradan geçen süreçte yeni makaleler yayınladım.

Şu sıralarda 2022 ekim döneminde tekrar başvuru için hazırlanmaktayım.

Merak ettiğim konu; önceki başvuruda etik nedeniyle başarısız olan adaylar için yeni başvuru ddöneminde bir önyargı oluşuyor mu? Her ne kadar ilk başvurumdaki diğer 6 hocanın görüşünü bilmesem de yeni başvuruda önceki dönemde verilen etik kararı yeni jürileri etkiler mi?

Konuyla ilgili deneyimli hocalarım görüş ve tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.

Herkese başarılar dilerim.

10 Ağustos 2022 09:11

yökhukuk
Şef
Sayın Avukat bey reklam yasağı çok umurunuzda değil galiba şikayet edilirsiniz bilginiz olsun
Yasin kaya01, 6 gün önce - Alıntıya git

Yasin Bey merhaba,

Öncelikle uyarınız için çok teşekkür ederim. Bu platformda herhangi bir ticari amaç gütmeksizin belli konulardaki bilgi ve tecrübemi uygulamadaki sorunların çözümüne katkı sunmak için yazıyorum. Kısa özgeçmişimi de yazdıklarım/yazacaklarımın güvenilirliği konusunda okuyucularda farkındalık oluşturmak amacıyla paylaştım. Zaman içerisinde vaktim ve sağlığım elverdiği ölçüde her bir kişiye özel çözümlerden ziyade genel olarak "sorun tespiti ve çözüm önerisi" şekilde paylaşımlarım olacak. Sizin paylaşımlarınız da benim için oldukça faydalı ve değerli.

Saygılarımla...

10 Ağustos 2022 14:47

docdroldum
Aday Memur

Doçentlik başvurusunda bulunmuş ya da juri olarak görev almakta olan tecrübeli ve bilgi sahibi bilim insanlarına bir sorum olacaktı:

Lisansüstü tezlerimize akademik yayınlarda (tez hariç) yapılan atıflar doçentlik kriterleri içerisinde asgari olarak belirtilen atıf şartına sayılıyor mu?

UAK soru cevaplarda ya da kılavuzda bilgilendirme bulunmuyor. Eski konularda da net cevap bulunmuyor.

Özetle, yayımlanmamış tezlerimize dergilerde, kitaplarda yapılan atıflar puan getirip, asgari şartlara sayılıyor mu?

11 Ağustos 2022 15:59

anthemis82
Aday Memur

Arkadaşlar şimdi üak'tan çıktım. Sinirler tepemde. " fresenius environmental bulletin" bende dahil bu dergide yayını olan tüm adayları otomatik olarak etiğe sevketmisler.

Jüri sürecine falan bakmadan.

Jüri sürecim muhtemelen başarılı.

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz. Şuan sinirden ağlıyorum.

11 Ağustos 2022 16:22

anthemis82
Aday Memur

Bu arada Fen Etik kurul en son 5 temmuz da toplanmış.

11 Ağustos 2022 18:36

masterdoktora
Aday Memur

Benm de freseniusda makalem var bu sebepten mi etige verildik yani. O zaman uak'in madem bir dergi listesi var kendince belirledigi, o halde neden bu yagmaci dergi listesi verilmiyor. İnsanlar da bilirler uak hangi dergiyi yagmaci kabul ediyor diye. Akil alir gibi değil. Gunlerdir ne durumdayim hayat zindan oldu. Beni kim neden etige verir diye dusunmekten kafayi yiyecekken anthemis82 hocamin soyledigi fresenius olayi mahvetti suan beni. Savunmamizi kime neye gore yapacagiz ki bu durumda. Karaimizdaki uakin kendisi, etige veren... Atadigi bilirkisilerde o halde olumsuz yazacaklar.

11 Ağustos 2022 18:47

yökhukuk
Şef

Haydi başlayalım Bismillah.

SORU 1- Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği İhlali iddialarını incelemekle görevli Kurul ve Komisyonların hukuki dayanağı var mıdır? Yok ise vermiş oldukları kararların hukuki geçerliliğinden söz edilebilir mi?

Bu soruya verilecek cevap, pek çok kişi hakkında üniversite ya da ÜAK düzeyinde verilmiş/verilecek yayın etiği ihlali kararının hukuka uygun olup olmadığı sorununu gündeme getirecek.

O nedenle nitelikli yorum ve cevaplarınızı bekliyorum.

11 Ağustos 2022 23:52

yökhukuk
Şef

Arkadaşlar şimdi üak'tan çıktım. Sinirler tepemde. " fresenius environmental bulletin" bende dahil bu dergide yayını olan tüm adayları otomatik olarak etiğe sevketmisler.

Jüri sürecine falan bakmadan.

Jüri sürecim muhtemelen başarılı.

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz. Şuan sinirden ağlıyorum.

anthemis82, 4 gün önce - Alıntıya git

Merhaba

Öncelikle geçmiş olsun. Empati kurduğum için size sakin olun demeyeceğim ama bundan sonraki süreçte izlenecek stratejiyi belirlemek için soğukkanlı olmak gerekiyor. Uygulama da dayanağı YÖK kararı da hukuken sorunlu. Dava konusu edilebilir bir işlem yapıldığında konusunda uzman hukukçular aracılığıyla açılacak davalarda olumlu sonuç alınır.

Bu konuya ilişkin paylaşımlarımi takip edebilirsiniz

Saygılarımla...

Toplam 5154 mesaj
«246247248249250251252253254255256257258