Editörler : hopaliSafak Vaktii
07 Ağustos 2018 10:46   

okullara idareci olarak iktisat ve işetme mezunlarının atanması

Arkadaşlar yeni şafak yazarı Ahmet Fatih ERTURAN yazısında okullara artık idareci olarak öğretmenlerin değil iktisat ve işletme mezunlarının atanacağını söylüyor. Şimdiye kadar bakanlığa eğitim dışında herkesin bakan olarak atandığını gördük ve sonuç ortada. Eğitim çökme noktasına geldi eğitimin çökmemesinin ayakta kalmasının tek nedeni fedakar öğretmenlerdi. Bu başarısızlığı öğretmenlere mal edip öğretmen yerine iktisat ve işletme mezunlarının müdür yapılması ne kadar hakkaniyetli olur. Yeni bakanımız ve bizim gibi öğretmen olan Ziya Selçuk beyfendi böyle bir hatalı işe girişir mi girişirse çok tepki çekeceğini düşünüyorum. Siz değerli eğitimci arkadaşlar bu konuda ne düşünüyorsunuz. Görüşünüzü yazarsanız sevinirim.

07 Ağustos 2018 10:52

Delicfg
Aday Memur

Milli Eğitim Bakanlığı sadece öğretmen bakanlığı değil öğretmenden ibaret olarak görenlere gelsin

07 Ağustos 2018 10:53

muallimk
Aday Memur

Hastane müdürleri de doktor değil. Zaten okul müdürleri idari işlerden başını kaldırıp da eğitimle ilgilenemiyorlar.Aynı başhekim gibi bir başöğretmen atanır o sadece eğitim işleriyle ilgilenir. Öğretmen özlük işleri okulun idari altyapı vb. diğer işleri di okul müdürü yürütür. Herkes işini yapar. Bence çok da güzel olur . Yıllardır acizane ben de bu fikri savunuyorum. Saygılar..

07 Ağustos 2018 11:03

burbet44
Aday Memur

Hastane müdürleri de doktor değil. Zaten okul müdürleri idari işlerden başını kaldırıp da eğitimle ilgilenemiyorlar.Aynı başhekim gibi bir başöğretmen atanır o sadece eğitim işleriyle ilgilenir. Öğretmen özlük işleri okulun idari altyapı vb. diğer işleri di okul müdürü yürütür. Herkes işini yapar. Bence çok da güzel olur . Yıllardır acizane ben de bu fikri savunuyorum. Saygılar..

muallimk, 2 hafta önce - Alıntıya git

Hastane müdürü doktor değil ama sağlık memuru ya da hemşire yani yine sağlık çalışanı...Dışarıdan eleman yok arkadaş...

07 Ağustos 2018 11:18

matagecen
Daire Başkanı
bu karari savunanlar, yarin mudur olarak basiniza iki kelimeyi bir araya getiremeyen egitimden hic anlamayan sagda soldan iki kurusluk isletme mezunu torpilli kisiler gelince de savunun bakalim. yazik egitimi son imha hamlesi olur. egitimden anlamayan kisinin okulda işi ne. biz egitimcitiz burasi da egitim yuvasi. hastaneyle karsilastirilmaz.
07 Ağustos 2018 11:22

matagecen
Daire Başkanı

Milli Eğitim Bakanlığı sadece öğretmen bakanlığı değil öğretmenden ibaret olarak görenlere gelsin

Delicfg, 2 hafta önce - Alıntıya git
bugüne kadar bu ülkenin başına ne geldiyse seni gibi eğitimci olmayıpta eğitim hakkında ahkam kesenler yüzünden geldi. ögretmen olamadın, öğretmen düşmanlığı yapma.
07 Ağustos 2018 11:39

Asur72
Aday Memur

Bende iktisat ve işletme mezunun öğretmen başında müdür olmasına karşıyım. Öğretmenler sisteme fedakarlık etmezse sistem tıkanır. Bir de iktisat ve işletme mezunu eğitimden ne kadar anlar ya da eğitimciye ne kadar empati kurar. Bir veli şikayete geldiğinde öğretmen hakkında hemen işlem mi yapar. Öğretmen kökenli biri idareci olduğunda her şeye hakimdir ve bir sorun bir şikayet olduğunda nasıl davranması gerektiğini bilir. Çünkü sahadan gelmedir. O sahanın içinde pişmeden gelen birinin öğretmenlere kesinlikle hitap etmeyeceğini düşünüyorum. Okul da çok gerginlikler olacak. Öğretmenler daha da mutsuz olacak. Bakanımız öğretmen kökenli olmadığı zaman bile bir huzursuzluk sarıyor bizleri. Bizleri en iyi anlayanlar bizler gibi sahada yetişenlerdir. Sayın bakanımız böyle bir hataya düşmeyeceğini düşünüyorum böyle bir şey yaparsa eğitimcileri küstürür.

07 Ağustos 2018 12:06

silivripdr
Memur

Her kuşu boyadık bir leylek kaldı.

07 Ağustos 2018 12:42

Delicfg
Aday Memur
bugüne kadar bu ülkenin başına ne geldiyse seni gibi eğitimci olmayıpta eğitim hakkında ahkam kesenler yüzünden geldi. ögretmen olamadın, öğretmen düşmanlığı yapma.
matagecen, 2 hafta önce - Alıntıya git

herkes istediği mesleği yapar illa öğretmen mi olmak gerekiyor? idareci ders anlatacak diye kaidemi var ? Ne öğretmenler idareciler var senin gibi aynı kara cahil olan gidip memurdan şeften yardım isteyen

07 Ağustos 2018 12:48

matagecen
Daire Başkanı

herkes istediği mesleği yapar illa öğretmen mi olmak gerekiyor? idareci ders anlatacak diye kaidemi var ? Ne öğretmenler idareciler var senin gibi aynı kara cahil olan gidip memurdan şeften yardım isteyen

Delicfg, 2 hafta önce - Alıntıya git
@delicfg böyle bi başlığa gelip direkt öğretmen düşmanlığı yapmandan belki zihniyetin. öğretmen olamamak kudurtmuş seni. kudurmaya devam. anca başlık başlık dolaşıp düşmanlık yaparak kendini tatmin edersin. öğretmenler gelip bizden yardım istiyor diyerekte egonu rahatlatırsın. kudur arkadaşım kudur.
07 Ağustos 2018 12:58

fuzyon27
Genel Müdür

Biz neden hep tersine gideriz ki.kamu yonetimi mezununa isletneciye egitim verip mudur yapacaklarina,müdur, mudur yardimcisi olmak isteyen ogretmene kamu yonetimi ,isletme egitimi verilse daha mantikli olmazmi,bu alanlardan yuksek lisans sarti aransa daha iyi olur bana gore..

07 Ağustos 2018 13:30

Delicfg
Aday Memur
@delicfg böyle bi başlığa gelip direkt öğretmen düşmanlığı yapmandan belki zihniyetin. öğretmen olamamak kudurtmuş seni. kudurmaya devam. anca başlık başlık dolaşıp düşmanlık yaparak kendini tatmin edersin. öğretmenler gelip bizden yardım istiyor diyerekte egonu rahatlatırsın. kudur arkadaşım kudur.
matagecen, 2 hafta önce - Alıntıya git

Öğretmen olmak isteseydim olurdum ben istediğim meslekte çalışıyorum ne kuduracam terbiyeli konuş asabımı bozma öğretmenlik sanki krallık mı da hayalim olsun

07 Ağustos 2018 14:08

daghan99
Aday Memur
Arkadaşlar; iktisat, işletme mezunları fazla heveslenmesin. Bunu, bu bölümlerde akademisyenlik yapan eski bakanlardan Ömer Dinçer düşünüyordu. O da yapamadı. Bakanlık bundan böyle profesyonel yöneticiliğe geçecek fakat onlarda Eğitim Fakültelerinin EĞİTİM-YÖNETİM-DENETİM başlığı altında verilen eğitim yöneticiliği Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi almış olan öğretmenlerle geçecek. Bakanlıkta bu eğitimi almış hiç azımsanmayacak sayıda öğretmen var. Bakanlık öğretmenlerin yüksek lisans yapmasını istiyor. Bu alanlardan biri de Eğitim Yöneticiliği olacaktır. Çünkü Eğitim Fakültesi kökenli Bakanımız, Eğitim Yöneticiliğinin ayrı bir saha olduğunu herkesten iyi biliyor. Önümüzdeki günlerde öğretmenlerin yüksek lisans eğitimi almaları için üniversitelerle anlaşmalar yapılmaya başlanacaktır. Bunu birçok kurum yapıyor. Bu yüzden iktisadi idari bilim mezunları çok hayal kurmasın. Kaldı ki Milli Eğitim Bakanlığı açıköğretim iktisadi idari bilim mezunu öğretmen dolu. Yeni istihdam olacağını sanmıyorum.
07 Ağustos 2018 14:20

temelbilimler
Memur
Olmaz öyle sıkıntı yapmayın
07 Ağustos 2018 14:37

çocuklargülsün
Şube Müdürü
Böyle bi şey olacak olsa kesinlikle o Ahmet bey den değil sendikamızdan öğrenirdik.. saçmlık. Akıl dışı. O zaman şu anki müdürleri de şirketlere ve hastanelere müdür yapsınlar.. daha yeni öğretmen olarak idareci olanlar var. Profesyonel eğitim yöneticiliği deyince nasıl akıllarına iktisatçı müdür geliyor çok komik :)))
07 Ağustos 2018 16:03

hakanaydas
Aday Memur
Başta bende karşıydım ama şunuda biliyoruz müdürlük torpil işi hatta sınav olmadan listeler washapta yanlış kişiye gönderince izmirdeki torpil olayı açığa çıkmıştı bunu bitirmek için formasyonu olan işletme ve iktisat mezunu iibf arkadaşlardan merkezi alımla mülakatsız alım yaparlarsa torpil olayıda son bulur okullardaki siyasetde son bulur sendikalarda torpil yuvası olmaktan çıkar en mantıklısı bu ilk başta bende şiddetle karşı çıkmıştım ama bu iş değişmeli öğrermen öğretmenliğini yapsın idare ayrı iş zaten milli eğitim programını okuldaki müdürler yazmıyor merkez ne karar verirse o o yüzden işletme iktisat olmasının zararı yok ama tek şartla formasyon olmalı ki az çok öğrenciye nasıl yaklaşıcagını bilsin destek olarak öğretmenler müdür yardımcısı olabilir
07 Ağustos 2018 16:30

mustafasongül
Aday Memur

büyük ihtimalle bu uygulamaya geçilecek geçilmesi de mantık idare ayrıdır eğitim ayrıdır ülkemizde yaklaşık 70.000 okul var yaklaşık formasyon belgeli iibf mezunu 30.000 dolaylarında eğer bu şekilde alım olursa hem uzun süredir atamam bekleyen iibfli kadrolarında erime olur hemde gerçek idareciler tarafından okullar yönetilir müdürlük biraz daha güçlü bir konuma gelir okullarda ne olup bitiyor merkez tarafından daha iyi denetlenir

07 Ağustos 2018 17:01

yalnizzlink
Şube Müdürü

bu kadar idareci öğretmenliğe dönerse öğretmen açığı kapanır batıda norm fazlası patlar

07 Ağustos 2018 17:14

ögretmencocuk
Memur

bir değişiklik olacak o kesin ama nasıl bir değişiklik öğretmenlere uzaktan yüksek lisans eğitimimi verecekler yoksa iktisat işletme mezunlarını mı müdür yapacaklar bunu 100 gün içinde göreceğiz ama karışıklık çıkmaması için alınacak kişilere eğitim verilecekse bunu bu ay içinde yapmaları lazım okul açılır okulun işleyişinden anlamayan biri gelip müdür olursa o zaman büyük sıkıntı olur

Toplam 18 mesaj