Editörler : E.Kayı Han
28 Ağustos 2018 09:29

Cami cemaatleri neden anlayışsız arkadaşlar?

Bayramda başımdan geçen olayı anlatmak istiyorum sizlere.

Ramazan bayramında ben izin kullandığım için kurban bayramında da müezzin arkadaş izin kullanacaktı. Ben bayram günlerinde izin yazdırdım. Cuma namazına kadar camiyi imamsız bırakmadık. İlk gün müezzin arkadaş nöbette kaldı. İkinci ve üçüncü günlerde gündüz ben kaldım yatsı ve sabah o kaldı.

Neyse cuma günü müezzin arkadaş izine ayrıldı ve il dışına çıktı. Bende cuma namazını kıldırıp köye ailemin yanına gittim. Giderken de cemaaten amcalara dedim ki ben bu gün namazlara gelemem, köyde işlerim var. Yarında haftalık izin günüm. Pazar günü inşallah burda olurum.

Pazar günü bir geldim bir iki kişi camide oturuyor bende yanlarına iliştim, ne var ne yok neredeydin hoca falan diye sormaya başladılar bende anlattım durumu. Bu arada geçen sene karısı vefat eden 70 yaşlarında bir hacı amca başladı, burası niye imamsız kalıyor. Milletin vebaline giriyorsunuz. Caminin imamsız kaldığı nerde görülmüş.

Dedim ki hacı amca, bizimde bir ailemiz var, bizim de kendimize göre işlerimiz oluyor. Yazın zaten kurs var diye izin kullanamadık. Bayram günü burası boş kalmasın diye ben ta köyden kalkıp geldim bayramda izinli olmama rağmen. Müftüye söyledim. Müftü de dedi ki sen iznini kullan cemaaten kıldırabilecek birisi varsa ona emanet et, yoksa da cemaate haber ver o vakit namaza gelenlerden birisi imam olsun. Şurda bir buçuk gün kendiniz kılsanız ne olacak. Başkası kıldırsa ne olacak dedim. Bana cumaya da gelmeseydin diyor gıcık gıcık.

Ardından adam demesin mi, burda suç müftünün buraya üçüncü bir imam verse burası imamsız kalmaz. Hacı amca benle dalga geçiyor. Ben bunu duyunca sinir oldum. Ben az sonra kalkıp arkasında namaz kılacağın imamım, dedem yaşında adamsın utanmadan dalga geçiyorsun, ben dalga geçilecek adam değilim diye buna sert çıktım. Caminin içinde sesimi yükselterek biraz içimi döktüm. Boşver hoca falan dediler diğerleri...ama adama bir şey diyen yok. hacı sen de üç beş vakit idare et diyen yok.

Yorum sizin arkadaşlar...

ipekyolu
Memur
28 Ağustos 2018 14:06

Sayın hocam, bunları takmayacaksın. Dünyanın neresinde olursan ol, hangi mesleği yaparsan yap sorunlar bitmez, sabredeceksin. Bunları kafana takıp sorun haline getirirsen bir süre sonra iflas edersin. Kaldı ki bunlar basit şeyler.

G4rip
Aday Memur
28 Ağustos 2018 14:52

Aynı olay benim başımada geldi.

G4rip
Aday Memur
28 Ağustos 2018 14:58

Aynı olay benim başıma geldi imam arakadaş hac da bir aydan beri izin kullanamıyorum..:(haftalık) bayramın 3. günü akrabamızın cemiyeti var dı öğle ile ikindi namazına cematten bir abiye bakıver dedim kabul etti sağolsun. ertesi günü yine cemaatten biri pişgin pişgin izin bittimi hoca demesin mi ? tepem attı.sanki biz insan değiliz sıla i rahim yapmak bizim hakkımız değil robotuz ya vesselam... iki vakit gözük me sanki 2 ay izin kullanmışsın muhabbeti yapıyorlar. Bu işe el atılmalı derhal

bir garip yocu
Aday Memur
05 Eylül 2018 17:36

Şaşırdım doğrusu.

m a v i i
Şef
06 Eylül 2018 10:24

EEE gülü seven dikenine katlanır.

Theİmam35
Aday Memur
09 Eylül 2018 08:01

Gülü seven nasıl dikenine katlanıyormuş. Herkes işini yapacak. Dairedeyseniz herkes ona göre bir çözümünü bulacak. Bunlar madem sizin imamınız ve madem siz kurumun başındasınız. İmamınıza da laf söyletmeyeceksiniz

m a v i i, 6 yıl önce

EEE gülü seven dikenine katlanır.

hiram82
Aday Memur
10 Eylül 2018 16:47

Bu kurumda durmayın ben bulduğum ilk fırsatta gideceğim

poyrazli
Daire Başkanı
10 Eylül 2018 17:38

Türkiye'de diyanet gibi, personelinin huzursuz olduğu ve sevmeden işini yaptığı başka bir kurum var mı acaba?

Müftüsü huzursuz, vaizi huzursuz, imamı müezzini huzursuz, herkes sanki yapacak başka bir işi yokmuş da mecburiyetten yapıyor gibi işini yapar hale geldi, aşk şevk gitti, herkes diken üstünde. Bir şikayette kapı önüne konulmaman için hiç bir sebep yok, çünkü örnekleri mevcut. Müftü imamdan, imam vaizden, müezzin memurdan, hepsi müftüden korkar ve ürker hale geldi, acaba beni şikayet ederse ben de 98/b'den gider miyim diye.

biriyi
Memur
04 Ekim 2018 10:43

İşini sevmeyenin yaptığı işten hayır gelmez. İstifa müessesi diye bir çıkış kapısı var. Madem şikayetçisiniz, madem huzursuzsunuz, madem bu iş zul oluyor. Lütfen gidiniz. GİDİNİZ ki işini severek yapacak birilerine yer açılsın..

poyrazli, 6 yıl önce

Türkiye'de diyanet gibi, personelinin huzursuz olduğu ve sevmeden işini yaptığı başka bir kurum var mı acaba?

Müftüsü huzursuz, vaizi huzursuz, imamı müezzini huzursuz, herkes sanki yapacak başka bir işi yokmuş da mecburiyetten yapıyor gibi işini yapar hale geldi, aşk şevk gitti, herkes diken üstünde. Bir şikayette kapı önüne konulmaman için hiç bir sebep yok, çünkü örnekleri mevcut. Müftü imamdan, imam vaizden, müezzin memurdan, hepsi müftüden korkar ve ürker hale geldi, acaba beni şikayet ederse ben de 98/b'den gider miyim diye.

biriyi
Memur
04 Ekim 2018 10:45

Halen durman kabahat.. Güle güle demek için bekliyoruz

hiram82, 6 yıl önce

Bu kurumda durmayın ben bulduğum ilk fırsatta gideceğim

memur4545
Aday Memur
04 Ekim 2018 12:54

oy dede çok biliosan sen geçseydın 2 gun başa deseydın

Nozdormu
Daire Başkanı
04 Ekim 2018 15:57

4000 Lira maaş al, lojmanda kal. Günde 30 dakika çalış. Huzursuz olmak hakkınız sayın din adamları.

feyzcan
Aday Memur
05 Ekim 2018 14:27

O kadar basitse niye imam olmadiniz
Nozdormu, 6 yıl önce

4000 Lira maaş al, lojmanda kal. Günde 30 dakika çalış. Huzursuz olmak hakkınız sayın din adamları.

oflu-imam
Şube Müdürü
06 Ekim 2018 10:31

İşte sizin gibi düşünenlerden dolayı bu görev hep böyle kötülendi.

Birde maaşa laf atıyorsun ey canlı.

Bu zamana kadar 1 kez 4 bin tl aldım, onunda içinde yaz kuran kursu ücreti + bayram mesaisi vardı. Kim alıyor 4 bin tl bi yazarmısın. Bol keseden yavaln söyleme iftira da atma.

Lojman demişsin, sen lojmanda kalmadığın nerede belli, şuadna lojmanda nem alma cıhazı çalışıyor ve hergün 15-20 litre nem topluyor cihaz. Artık düşün nasıl biryer.

Bir kuruluşun lafını diyeyim sana, bugün sağlık bakanlığından bir heyet çıksa lojmanların %85 ine burda insan yaşamaz diye rapor verir.

Günde 30 dakika değil 24 saat görevdeyiz. Diğer çalışan gibi akşam kapa eve git diye bir olay yok, hafta sonu git gez gibi olay yok.

Tüm bunlarla psikolojik sorunlar oluşuyor zaten. Bir de üstüne üstün bir nefes için kendi iznimizle aylar sonra bir yere gitsek cemaatin "hoca nere gittin, cami aylarca boş kaldi" gibi lafları da yeterince insanın psikolojisini bozuyor.

Hiçbir görevlinin hareketleri, giyim kuşamı, konuşmasına dikkat edilmez ve karışılmazken, bizlerin a dan z ye herşeyimize söz söylenebiliyor, özel hayatımız dahil.

Bu görev göründüğü kadar kolay değil. Ama bunu söylemekle anlamazsın.

İnşallah bir gün bu görev sana da nasip olur ( 1 aylık bile olsa) ozamana anlarsın dediğimi.

Herşeye rağmen ben bu görevden memnunum, ama bu göreve bakış açılarından ve sizin gibi insanlardan memnun değiliz.

Ve hakkım varsa da helal değildir sizlere.

Nozdormu, 6 yıl önce

mirzakrt
Kapalı
07 Ekim 2018 04:22

Yav tartıştığınız konuya bakın biz napalım o zaman hergün it kopukla uğraş sizin şu yazdıklarınıza adam gülmeden duramıyor
07 Ekim 2018 16:23

yok hocam yok ben emniyet personeliyim daha siz zorluk,psikolojik sıkıntı,yogun çalışma,kavga, yaralanma sehit verme, hic birşey gormemissiniz, yazın yasadigi bir olaya konu açmış hocamız helal olsun,birde işini beğenmeyen insan bir şükreder begenmeyem kimsenin hakkina girmesin, kimse kimseye gönülsüz hizmet etmesin
oflu-imam, 6 yıl önce

Bu zamana kadar 1 kez 4 bin tl aldım, onunda içinde yaz kuran kursu ücreti + bayram mesaisi vardı. Kim alıyor 4 bin tl bi yazarmısın. Bol keseden yavaln söyleme iftira da atma.

Lojman demişsin, sen lojmanda kalmadığın nerede belli, şuadna lojmanda nem alma cıhazı çalışıyor ve hergün 15-20 litre nem topluyor cihaz. Artık düşün nasıl biryer.

Bir kuruluşun lafını diyeyim sana, bugün sağlık bakanlığından bir heyet çıksa lojmanların %85 ine burda insan yaşamaz diye rapor verir.

Günde 30 dakika değil 24 saat görevdeyiz. Diğer çalışan gibi akşam kapa eve git diye bir olay yok, hafta sonu git gez gibi olay yok.

Tüm bunlarla psikolojik sorunlar oluşuyor zaten. Bir de üstüne üstün bir nefes için kendi iznimizle aylar sonra bir yere gitsek cemaatin "hoca nere gittin, cami aylarca boş kaldi" gibi lafları da yeterince insanın psikolojisini bozuyor.

Hiçbir görevlinin hareketleri, giyim kuşamı, konuşmasına dikkat edilmez ve karışılmazken, bizlerin a dan z ye herşeyimize söz söylenebiliyor, özel hayatımız dahil.

İnşallah bir gün bu görev sana da nasip olur ( 1 aylık bile olsa) ozamana anlarsın dediğimi.

Herşeye rağmen ben bu görevden memnunum, ama bu göreve bakış açılarından ve sizin gibi insanlardan memnun değiliz.

Nozdormu
Daire Başkanı
08 Ekim 2018 18:08

Hakkın yok, fakat 80 milyonun sende hakkı var. Benim tarafıma düşen size helal değildir.

Bu ülkenin en iyi şartlarında çalışan en düşük seviyede eğitim almış kişilerisiniz, kendinizi geliştirmiyorsunuz, çalışmıyorsunuz, insanlara güzel ahlak ve yardımlaşmaya yöneltmiyorsunuz.

Tek amacınız para, Lojmanda kalmıyorum, memuriyet hayatım boyunca 1 kez kalmadım. Lojmanda kalabilme olayı sadece imamlar için var zaten. Diğer kurumlarda 500 kişiden 5 kişi lojmanda kalabiliyorsa şükreder.

Ağlamanızdan bunaldı bu vatandaş artık, elinizini vicdanınıza koyun biraz, ALLAH'tan korkun. 1 saat çalıştığın var mı günde?

Çocuk okutuyorsun para alıyorsun, cenaze kıldırıyorsun para alıyorsun, sela okuyorsun para alıyorsun, cenaze yıkıyorsun para alıyorsun, adamın anası babası vefat eder mevlüt okursun köylün için para alırsın.

Siz imamlar ağlamayın artık, Şu güzelim kainatı eritip altın edip imamlara versen doymazlar böyle insanlarsınız malesef, siz böyle insanlar olduğunuz için bu ortadoğu toplumları da böyle toplumlar oldu çıktı.

Kendinize çeki düzen verin.

oflu-imam, 6 yıl önce

silistrevi-iii
Aday Memur
09 Ekim 2018 20:35

Beni dün ihtiyarin biri Muftuluge şikayet edecekmis sebebi de tesbih çekerken tespihleri yetiştiremiyormuş. ..allahim ne günlere kaldik

iakpinar
Yasaklı
10 Ekim 2018 08:41

Bir camide iki görevli var. Ve o cami ne hikmetse yine imamsz kalıyor. Kusura bakmada burada hiç kimse cemaate laf etme hakkını bulamaz. İmam ve müezzinde insandır, eyvAllah!

Fakat iki görevlisiniz kardeşim, iki görevlinin olduğu yerde cami nasıl görevsiz kalır?

Cemaatten biri imam olsun diye akıl nasıl verirsiniz?

Tek görevli olsa anlayış gösteririm de, iki görevlinin olduğu yerde caminin boş kalması, başta müftüde, sonra da siz de hata var.

İki görevlinin olduğu yerde camiye boş bırakabiliyorsanız, siz önce kendinizde sorun arayın, cemaatten değil.

oflu-imam
Şube Müdürü
19 Ekim 2018 07:29

Yine sen ve yine bol keseden sallama ile iftira atmalar.

Bizim için lojman şart. Ülkemin en ucra köşesinde 24 saat esaslı tek görev yapan bizleriz. ( güvenlik güçlerimizin görev zamanları hariç)

Sen lojmanda kalmışsın veya kalmadın orası beni ilgilendirmez, ama merkezde olan imamlarda çoğu zaman kirada oturuyor zaten, köy yerlerinde kira olayı olmadığından mecburen lojmanda oturuyoruz ki, mecbur olmasak bir dakika oturmayız bu lojmanda.

Birde para konusuna gelirsek, şuana kadar kimseden ne sela için, ne cenaze namazı için, nede mevlüt diye bildiğiniz okuma için para talebim olmadı.

Ayrıca parayla Kuran okunmaz, ne okuyana nede okutana faydası olur.

Bu işi tiçarete döken insanlara bkıp genelleme yapmanızdan dolayı benimde hakkım size haram olsun.

Her mesleğin kötüleri vardır.

Ama ne hikmetse birkaç meslek gurubunun tellalları çok fazla.

1 saat görev yapmıyormuşuz, görev yapmak demek sadece aktif işlem yapmak mı demek oluyor sizin gözünüzde görev yapmak demek görevinin başında olmak demek.

Tam aksine birçok memurdan daha fazla görev başındayız,

Size ne desem boş, siz bir kere kendi dünyanızda kalemi kırmışsınız, burada size kitap yazsak nafile, onun için size bu kadar yazmak bile fazla değer vermek demektir.

Şöyle bir söz var onu söyleyip ben çıkayım.

?İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar.?

Nozdormu, 6 yıl önce

Hakkın yok, fakat 80 milyonun sende hakkı var. Benim tarafıma düşen size helal değildir.

Bu ülkenin en iyi şartlarında çalışan en düşük seviyede eğitim almış kişilerisiniz, kendinizi geliştirmiyorsunuz, çalışmıyorsunuz, insanlara güzel ahlak ve yardımlaşmaya yöneltmiyorsunuz.

Tek amacınız para, Lojmanda kalmıyorum, memuriyet hayatım boyunca 1 kez kalmadım. Lojmanda kalabilme olayı sadece imamlar için var zaten. Diğer kurumlarda 500 kişiden 5 kişi lojmanda kalabiliyorsa şükreder.

Ağlamanızdan bunaldı bu vatandaş artık, elinizini vicdanınıza koyun biraz, ALLAH'tan korkun. 1 saat çalıştığın var mı günde?

Çocuk okutuyorsun para alıyorsun, cenaze kıldırıyorsun para alıyorsun, sela okuyorsun para alıyorsun, cenaze yıkıyorsun para alıyorsun, adamın anası babası vefat eder mevlüt okursun köylün için para alırsın.

Siz imamlar ağlamayın artık, Şu güzelim kainatı eritip altın edip imamlara versen doymazlar böyle insanlarsınız malesef, siz böyle insanlar olduğunuz için bu ortadoğu toplumları da böyle toplumlar oldu çıktı.

Kendinize çeki düzen verin.

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi