Editörler : uzmantarik
29 Ağustos 2018 18:04   

Katılım-faiz
Katılım bankalarının faizsiz bankacılık yaptıklarını iddia etmeleri
29 Ağustos 2018 19:21

merve1394
Kapalı
Kesinlikle katılım bankaları ile faiz kelimesini yan yana kullanmamınızı rica ediyorum. Tamamıyla bu bankalar İslami usullere göre hizmet vermektedir.
29 Ağustos 2018 20:28

SystemError
Kesinlikle katılım bankaları ile faiz kelimesini yan yana kullanmamınızı rica ediyorum. Tamamıyla bu bankalar İslami usullere göre hizmet vermektedir.
merve1394, 11 ay önce - Alıntıya git
merve hic olmadigim kadar katiliyorum.
29 Ağustos 2018 21:08

sheriff1
Aday Memur
Ama örneğin : Bankadaki mevduatım ben hiçbir emek sarfetmeksizin düzenli olarak üstüne koyuyor ama. Faizli bankalarda da her ay düzenli üstüne koyuyor ne farkı var ? Kar zarar ortaklığı diyeceksin belki neden hiç zarar etmiyor o zaman ? Ne farkı var faizden. Neden hep kara ortağım ben ??
29 Ağustos 2018 21:10

sheriff1
Aday Memur
İşimize geldiği gibi düşünmeyelim lütfen. Bile bile , gözü kapalı günaha girmeyelim.
29 Ağustos 2018 23:03

merve1394
Kapalı
Evet tam dediğin gibi kar-zarar ortaklığına dayanır. Bu hesaplar vadeli hesap yani katılma hesaplarıdır ve tamamıyla koymuş olduğun miktara oranla Kar payı kazanırsın. Eğer sen hesap açar iken mesela 1 ay sonra size 10000 tl nize karşılık 100 tl vereceğiz şeklinde net bir miktar paylaşılır ise bu faize girer. Lakin beyefendi kar eder isen karımız ortak zarar eder isek de zararımız bu nedenle size yansıyacak miktarın Ne kadar olacağı konusunda Bilgi paylaşılmaz. Paylaşıldığı takdirde diğer mevduat bankalarından farkı kalmaz kardeşim. Araştır bakar isen eğer bu sistem emek- sermaye ortaklığına dayanır.
29 Ağustos 2018 23:14

mert88835
Şef
Yıllardır borsada olan biri olarak küçük bir açıklama yapmak istiyorum. İktisat bilimini bilmiyorsanız, bunun eğitimini almadıysanız kendi vicdanınızı rahatlatmak için boş yorumlar yapmayın. İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Okuyun, araştırın, öğrenin sonra insanların fikirlerine yön verin. Katılım bankalarına yatırdığınız paraları, o bankalar "devlet iç borçlanma" senetlerinden alınan FAİZ ile çevirir. Dolayısıyla faiz düşmediği sürece zaten kar eder. Ki yıllardır faizler artıyor. Siyasiler bu yüzden faiz lobisi vs diye bağırıyorlar. Katılım bankası faizden elde ettiği geliri kendi içinde oranlayarak katılımcılara kar dağıtıyor. Yani senin eline geçen para dolaylı yoldan faizden geliyor. Şimdi başka bir konuya değinelim; 5 bin TL vererek 1000 Dolar aldım. Merkez Bankası FAİZ düşürdü ve benim param 6 bin TL oldu. Ben nerden para kazandım? Dövizden mi, Faizden mi? Ya da MB FAİZ arttırdı ve benim param 4 bin TL ye düştü. Nerden zarar ettim? Demek ki karda da, zarar da FAİZ olabiliyormuş. Velhasıl iktisat "bilene" güzel şey azizim.
30 Ağustos 2018 15:41

fındıklarfıstıklar1
Yasaklı

hımmm öyle yani

30 Ağustos 2018 19:34

sheriff1
Aday Memur
Evet tam dediğin gibi kar-zarar ortaklığına dayanır. Bu hesaplar vadeli hesap yani katılma hesaplarıdır ve tamamıyla koymuş olduğun miktara oranla Kar payı kazanırsın. Eğer sen hesap açar iken mesela 1 ay sonra size 10000 tl nize karşılık 100 tl vereceğiz şeklinde net bir miktar paylaşılır ise bu faize girer. Lakin beyefendi kar eder isen karımız ortak zarar eder isek de zararımız bu nedenle size yansıyacak miktarın Ne kadar olacağı konusunda Bilgi paylaşılmaz. Paylaşıldığı takdirde diğer mevduat bankalarından farkı kalmaz kardeşim. Araştır bakar isen eğer bu sistem emek- sermaye ortaklığına dayanır.
Mevduatın her ay düzenli bi şekilde, düzenli miktarlar şeklinde üstüne koyuyor. O söylemese de bu oranı dört işlem bilen herkes hesaplayabilir, ben şu oranda kar payı alıyorum diyebilir ki bu da faizden başka bişey midr ??
30 Ağustos 2018 19:37

sheriff1
Aday Memur
Şu oranda faiz dağıtıyoruz dememeleri öyle bi oranları olmadığını göstermez.
30 Ağustos 2018 21:14

sheriff1
Aday Memur
Faizsiz kelimesi ile bankacılık kelimesini yan yana kullanmayalım lütfen. Hele ki islami bankacılık. İslamın faize cevaz verdiğini söyler gibisiniz. Küfre girer bu kendinizi muhafaza edin bu kandırmacadan lütfen.
31 Ağustos 2018 00:20

kartal3850
Aday Memur
bir katilim bankası çalışanı olarak şunu söyleyebilirim ki ben de bu inançla isteyerek girdigim bu kurumda asla maaşımı katılım hesabına yatırıp kar payı almıyorum.Katilim bankaları temelde islamda yer alan kuralları gerçek hayattaki ekonomiye uyarlamak için kurulmuşsa da bu maalesef günümüzde böyle değil.Mesela bir katilim bankası bedelli askerliğe kredi verirken diğer 4 ünün hocaları icazet vermediği için kredi vermiyolar.Bu bankaların bünyesinde çıkan her ürünün caizligini onaylayan hocaları varken uygulamada para parayı çeker,parayı getir de nasıl getirsen anlayışı vardır.O nedenle karar sizin ??
31 Ağustos 2018 08:54

sheriff1
Aday Memur
bir katilim bankası çalışanı olarak şunu söyleyebilirim ki ben de bu inançla isteyerek girdigim bu kurumda asla maaşımı katılım hesabına yatırıp kar payı almıyorum.Katilim bankaları temelde islamda yer alan kuralları gerçek hayattaki ekonomiye uyarlamak için kurulmuşsa da bu maalesef günümüzde böyle değil.Mesela bir katilim bankası bedelli askerliğe kredi verirken diğer 4 ünün hocaları icazet vermediği için kredi vermiyolar.Bu bankaların bünyesinde çıkan her ürünün caizligini onaylayan hocaları varken uygulamada para parayı çeker,parayı getir de nasıl getirsen anlayışı vardır.O nedenle karar sizin ??
kartal3850, 11 ay önce - Alıntıya git
Teşekkürler kardeşim. Bilgilendirdiğin için sağol.
09 Şubat 2019 10:46

Drnacar
Aday Memur

Faiz Nedir?

Banka veya benzeri bir yerden borç olarak verilen paranın işletilmesine karşılık alınan paraya faiz denmektedir. Faiz oranı, belli başlı hususlara bağlı olarak değişim göstermektedir. Bu hususların başında ise vade ve anapara miktarı gelmektedir. Örneğin; bankalar belli bir miktara ve vadeye kadar daha uygun faiz oranlarında borç para verirler.

Ekonomi açısından faizi tanımlamak gerekirse; borç anlaşmasından doğan satış sonucu elde edilen gelirdir. Kapitalizme göre faiz, üretim amaçlı girdi olarak kullanılan sermayeden sağlanan kazanca karşılık gelmektedir. Bunun nedeni ise üretim faktörleri arasında yer alan sermaye, belli bir dönemde kullanılır ve karşılığında kullanım bedeli faizi ile geri ödenir.

Hem borç alan hem de borç veren için basit ile bileşik faiz hesaplama; getiri ? borç karşılaştırmalarını doğru yapabilmek nedeniyle son derece önemlidir. Bu nedenle faiz, finansal matematiğin temeli olarak da yorumlanmaktadır. Buradan faiz hesabınızı yapabilirsiniz: https://hesaplama.paratic.com/faiz/

Basit Faiz Nedir?

Basit faiz sadece anapara üzerinden hesaplanan faiz olduğu için düz mantık bir hesaplama yöntemi vardır diyebiliriz. Hemen formülize edecek olursak;

Faiz Tutarı = Anapara * Faiz Oranı (%) * Vade

Bu hesaplama türünde dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, faiz oranının yüzde olarak işleme konu olmasıdır. Yani yüzde 6 faiz oranı dendiği zaman, 0,06 olarak ilgili hesap yapılır.

Hesaplamada dikkat edilecek diğer bir konu ise vadedir. Yıl bazında bir hesaplama yapıldığını bilmelisiniz. Yani 6 ay vade dendiği zaman, 6 / 12 eşitliğinden 0,5 üzerinden hesaplama yapılır. Eğer 90 gün için 90 / 365 eşitliğinden yaklaşık 0,25 üzerinden işlem yapmalısınız.

Bileşik Faiz Nedir?

Bir birim dönemde elde edilen anapara ve faiz toplamının, sonraki birim dönemlerinde hesaba anapara olarak katıldığı ve bu yeni tutar üzerinden hesaplama yapıldığı faiz türüne bileşik denir. Yani her bir dönem için anapara miktarı faize göre artmaktadır. Bir sonrası dönemde de bu yani tutar üzerinden yeniden faiz hesaplaması yapılmaktadır. Bu noktada denkleme faizlendirme sıklığı diye bir kavram da dahil olmaktadır.

Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Bileşik faiz hesabının mantığı da kolay olmasına karşın her bir dönem için ayrı hesaplama yapılması kafa karışıklığına neden olabilir. Bu nedenle adım adım gitmekte yarar vardır. Bileşik faiz için örnek vermek gerekirse; 2000 Türk lirasının 3 yıl vadeli yüzde 10 faiz oranından bileşik getirisi hesaplanırken, anaparanın ilk yıl sonunda faizi ile beraber ulaşacağı 2200 lira, ikinci yıl faize yatırılan anapara olmaktadır. Bu sefer işlem 2200 lira üzerinden yapılacaktır ve ikinci yılın sonunda 2420 lira anapara olacaktır. Üçüncü yılda ise 2420 lira üzerinden hesaplama yapılacak ve üçüncü yılın sonunda anapara 2662 Türk lirası olacaktır.

Bu işlemi formülize ettiğimizde ise;

Dönem Sonu Ulaşılan Tutar = Anapara * (1 + Dönem Faizi) Tekrarlanan Dönem

Bu formülü yıllık, aylık ve çeyreklik dönemler için revize etmek mümkündür. Şöyle ki;

Yıllık = Anapara * (1 + Dönem Faizi)

Çeyreklik Dönemler = Anapara * [1 + (Dönem Faizi / 4)]4

Aylık Dönemler = Anapara * [ 1 + (Dönem Faizi / 12)]12

09 Şubat 2019 11:19

crespo2002
Şef

zaten size kalsa dindar adamın parası enflasyon karşısında sürekli erisin ,şüpheli denebilir ama katılım bankalarının faizdir denemez.Dolara yatırıyon zarar altına yatırıyon zarar nereye yatıracak kardeşim bu dindar adamlar parasını.haa doğru siz şimdi ticaret yapsın dersiniz herkesin zamanı mı var ticarete.herkes memur.ticarette %200 karla milleti kazıklasa sorun yok zaten size göre o helal.geçin kardeşim bunları elinde müftülük poşeti para yatıran hanımlar var,beş vakit camide gördüğüm sürekli cübbe giyen ilyas amca var katılım bankasına para yatıran .bi siz dindarsınız sanki başıma.şu katılım bankalarına bari laf etmeyin bilip bilmeden.enflasyon karşısında paramızın erimesini önlemenin yolu ney dinde onu söyleyin de onu yapalım

21 Şubat 2019 11:29

mecanik
Aday Memur

Usulüne uygun tefecilik yada islama uygun dolandırıcılıktır.

15 Nisan 2019 09:32

asbadayı
Yasaklı
Güncel
Toplam 16 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?