Editörler : hopaliSafak Vaktii
07 Eylül 2018 00:29   


Zorunlu hizmet hakkında

Doğu görevi 4 yıl olan okulda 1.5 yıl

Doğu görevi 7 yıl olan okulda 3 yıl çalıştım

En son doğu görevi 4 yıl olan okula tayinim çıktı.

Son görev yerimde çalışmadım başka okula görevlendirildim. Doğu görevim kalkmış olur mu? 6 aydan az süre kalınca biter deniyor.

07 Eylül 2018 16:09

DisCo
Şube Müdürü

Farklı zorunlu hizmet süreleri olan okullarda görev yapsanız da yapmış olduğunuz tüm süreler toplanır. Yani 1,5 yıl bir yer de 3 yıl farklı bir yerde görev yapmışsınız. Toplamda 4,5 yıllık zorunlu hizmet süreniz vardır. Bunu destekleyen madde de 42. maddedir.

MADDE 42

(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü, 4, 5 veya 6 ncı hizmet alanlarından birinde ya da birkaçında yerine getirilebilir.

Zorunlu hizmet yükümlülüğüne bağlı yer değiştirildiğinde gidilen okulun zorunlu hizmet süresine tabi olunur. Bu da madde 43'te belirtilmiştir. En son zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan okula geldiğiniz için bu okulun zorunlu hizmet süresine tabi olursunuz.

MADDE 43

(9) Bu madde kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenler, atandıkları yer için öngörülen zorunlu çalışma süresine tabi tutulur. Ancak, zorunlu çalışma süresi yönünden daha önce görev yaptıkları hizmet alanından daha az çalışma süresi öngörülen hizmet alanlarına atananlar, atandıkları tarihten itibaren en az bir yıl geçmeden ve zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlamadan mazeret durumu hariç herhangi bir nedenle yer değiştirme isteğinde bulunamaz.

6 aydan az kalma durumu sizin için geçerli değildir ancak verdiğiniz bilgilere göre şuan 4 yıllık okulun zorunlu hizmet süresine tabisiniz ve 4,5 yıl zorunlu hizmet yaptığınız için zorunlu hizmetiniz kalkmalıdır. Eğer hala zorunlu hizmet yükümlüsü görünüyorsanız durumu izah eden dilekçe verin.

Düzeltirlerse sorun yoktur ancak genelde karşılaşacağınız sorunu söyleyeyim. Madde 43/9'da yer alan en az bir yıl geçmeden ibaresini yanlış yorumladıkları için zorunlu hizmetinizin bitmediğini iddia edeceklerdir. Madde 43/9 geçen en az bir yıl süresini zorunlu hizmet süresine ekliyorlar. Yani 4 yıllık olan okulun süresini bu madde yüzünden 5 miş gibi hesaplıyorlar. Oysa o madde zorunlu hizmet yükümlülüğü süresi ile ilgili değildir. Tayin isteme süresi için konulmuştur. Zorunlu hizmet tamamlansa bile bir yıl geçmeden tayin istenemeyeceğini belirtiyor. (eş tayini hariç). Dediğim üzere bu durumla karşılaşıp dava açan öğretmenler davalarını kazanmışlardır, bilginiz olsun.

07 Eylül 2018 19:30

gizyar
Aday Memur

Çok teşekkür ediyorum hocam

07 Eylül 2018 23:06

H-ışık
Şef

DisCo hocam zorunlu hizmet 7 yıl olan bir büyük şehrin zh ilçesinde 3 yıldır çalışıyorum.Zorunlu hizmet 5 yıl olan bir yere il dışı atanırsam zh erken biter mi? Eşim merkez ilçede eş durumundan il içinde az yer açılıyor.İl dışı eş durumu her yer açılıyor ya daha merkezi bir yere gelmek için sizce il dışı yapma riski alınır mı?Eş durumunda sıkıntı olur mu?Cevaplarsanız sevinir şimdiden teşekkür ederim.

01 Ekim 2018 19:16

örtmen37
Aday Memur

zorunlu hizmet yükümlüsüyüm ve bitirmeme 6 aydan az kaldı bu süreçte agsl sınavı açıldı ve

kazandım şu an kararname ve itiraz sürecini beklemekteyim ben ne il içi ne il dışı nede eş

durumu tayini istiyorum benim zorunlu hizmet yükümlülüğüm ( 6 aydan az kalan süre) af olur olur mu?

not: aynı zamanda eşimin bulunduğu ilin agsl sınavını kazanmış durumdayım bu konu hakkında sormadığım yer kalmadı bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

01 Ekim 2018 20:45

yalnizzlink
Daire Başkanı

zh bitmeye 6 ay kala yapmış sayılma sadece özür gurubu atamasında var onun dışında zh bitmeden tayininiz çıkarsa zh yükümlüsü olarak kalırsınız

09 Ocak 2019 21:04

kaan.67
Aday Memur

Merhabalar arkadaşlar. Benim zorunlu hizmetle ilgili bir sorum var. Zorunlu hizmet süresi 5 yıl olan bir okulda çalışırken, 4. yılımda mazaret atamasıyla zorunlu hizmet süresi 4 yıl olan bir okula tayinim çıktı. Zorunlu hizmetimde doğal olarak bitti diye sevinirken yönetmeliğin Madde 43-9 göre yeni atandığım okulda bir yıl geçmeden hem zorunlu hizmetim bitmiş sayılmayacak hem de mazaret ataması hariç herhangi bir nedenle yer değiştirme isteğinde bulunamayacakmışım. Haziranda il dışı istemeyi düşünüyordum. Aynı ilde 4,5 yılım bu yeni okulda 7 Eylülde bir yılım dolacak. Şimdi sorum şu, haziranda il dışı isteyebilirmiyim atamalarda 30 eylül baz alındığında. Ya da bu şubatta mazaret atamasıyla hizmet süresi 5 yıl olan bir okula tayinim çıksa yine 1 sene çalışma şartı olacak mı haziranda il dışına engel olur mu?

09 Ocak 2019 21:42

Kenan Yildirim
Aday Memur

Arkadaşlar zorunlu hizmet yükümlüsü iken alan değişikliği ile zorunlu hizmet yükümlüsü olmayan bir okula atandım zorunlu hizmet yükümlüsü ne zaman olurum

12 Ocak 2019 20:50

DisCo
Şube Müdürü

DisCo hocam zorunlu hizmet 7 yıl olan bir büyük şehrin zh ilçesinde 3 yıldır çalışıyorum.Zorunlu hizmet 5 yıl olan bir yere il dışı atanırsam zh erken biter mi? Eşim merkez ilçede eş durumundan il içinde az yer açılıyor.İl dışı eş durumu her yer açılıyor ya daha merkezi bir yere gelmek için sizce il dışı yapma riski alınır mı?Eş durumunda sıkıntı olur mu?Cevaplarsanız sevinir şimdiden teşekkür ederim.


H-ışık, 7 ay önce - Alıntıya git

7 yıllık yerden 5'e geçerseniz 5 yıllık süreye tabi olursunuz. 3. yılı bitirdiyseniz normalde 4 yıl kalmışken 5 yıllık yere geçtiğiniz için 2 yılınız kalmış olur. Risk konusuna gelince onunla ilgili yorum yapamam.

Toplam 8 mesaj
 
ANKET
ABD tehditleri artıyor. Döviz de yükselebilir. Sizce Türkiye, Rusya'dan S-400 almalı mı?