Editörler : Pangaea
«67891011121314151617»

Zeeyn
Kapalı
11 Eylül 2018 21:51

Merhaba, başlıklara yazdığınız mesajlara ayrı ayrı denk geldim, gercekten buraları sabote ediyorsunuz, kendinizi ve etrafınızdakileri daha cok sevip sayarsanız daha mutlu olabilirsiniz, iyi aksamlar.

eem2018, 6 yıl önce

ağırlık birimi mi onlar mal mal konuşmayın

xpresshero
Genel Müdür
11 Eylül 2018 21:54

Ya kardeşim demek ki bu konuda yorum yapmak için mühendis olmaya gerek var ve sen bunun kanıtısın. Evet farklı birimler karşılaştırılamaz fakat böyle metrekupu tona çevirmeye kalkip hah bu daha az dersen gülünç duruma düşersin. Soruda size ağırlık sorulmuyor. Hangisinin az hangisinin fazla olduğu da sorulmuyor. Rezerv soruluyor. Sen bu maddelerin hangisinde dünya rezervlerinden daha az pay alıyorsun soru bu. Asfaltit sadece türkiyede çıkan bir madde ise bunun kitligini biz cekmeyiz rezervin tamamı bizdedir. Asfaltit rezervi az diyemezsin kutlesi veya hacmi az olduğu için.

fd1453, 6 yıl önce
farklı birimler arasında kıyaslama yapılamaz bunu bilmek için mühendis olmak gerekmiyor. Ağzını bozma hemen ben sana hakaret etmedim adam insan gibi bi soru sordum tartışma yapıyoruz burada kavga etmiyoruz.

ivers
Kapalı
11 Eylül 2018 21:55

Kardeş açıkla bilelim metreküple tonu nasıl kıyasladın? Hangisi neye göre fazla ya da az ?

xpresshero, 6 yıl önce

Ya kardeşim demek ki bu konuda yorum yapmak için mühendis olmaya gerek var ve sen bunun kanıtısın. Evet farklı birimler karşılaştırılamaz fakat böyle metrekupu tona çevirmeye kalkip hah bu daha az dersen gülünç duruma düşersin. Soruda size ağırlık sorulmuyor. Hangisinin az hangisinin fazla olduğu da sorulmuyor. Rezerv soruluyor. Sen bu maddelerin hangisinde dünya rezervlerinden daha az pay alıyorsun soru bu. Asfaltit sadece türkiyede çıkan bir madde ise bunun kitligini biz cekmeyiz rezervin tamamı bizdedir. Asfaltit rezervi az diyemezsin kutlesi veya hacmi az olduğu için.

11 Eylül 2018 22:04

arkadaşlar şunu netleştirmek için yazıyorum. bazı arkadaşlar soruda ağırlğın sorulmadığı o yüzden m3'ü tona çevirmeye gerek olmadığını yazmış. ama ösym bile savunmasında doğalgaz rezervini tona çevirerek cevap vermiş. fakat bunu yaparken sadece normal şartlar altındaki koşulları göz önüne almış. bu koşullarda doğalgaz rezervinin tona çevrilmesi sonucu ağırlığı asfaltitten daha az olmakta. fakat sizlerin de az çok bildiği gibi gazların yoğunluğu sıcaklık , basınç gibi bazı koşullara bağlıdır. ayrıca sıkıştırılmaları durumunda yoğunlukları artmaktadır. bu sebeplerle aralarında kıyaslama yapılması pek mümkün değildir.

xpresshero
Genel Müdür
11 Eylül 2018 22:05

Anlatamıyorum ki.

Metreküp ile tonu hiç kiyaslamadim. Çünkü bu ağır olanın kazanacağı bir soru değil. Aslında bu yönüyle göl sorusuna da benziyor.

Çok basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Siz de anlamaya çalışın lütfen. Bazen hiç yazılanları okumadan saldiriyorsunuz gibi geliyor.

Dünya üzerinde A B C devletleri olsun.

Altın rezervi totalde 100 birim olsun.

Gümüş rezervi totalde 100 birim olsun.

A devletinde 100 birim altın , 20 birim Gümüş

B devletinde 0 birim altın, 50 birim gümüş

C devletinde 0 birim altın, 30 birim gümüş olsun.

Burada A devleti Türkiye , Altın asfaltit, gümüş Doğal Gaz. Şimdi biraz örnek üzerine düşünerek bulabilirsiniz hangisinin rezervinin daha az olduğunu.

ivers, 6 yıl önce

Kardeş açıkla bilelim metreküple tonu nasıl kıyasladın? Hangisi neye göre fazla ya da az ?

momürbey
Şef
11 Eylül 2018 22:10

Kardeş bu senin dediğinden dünyadaki doğalgaz rezervi en az Türkiye'de mantığı çıkıyor. Neresinden tutsan olmuyor, doğru yaptığın için savunmayı bırak işte.. Soruda sıkıntı var. Bize şıklar arasındakilerden Türkiye'deki en az rezervi olanı soruyor.

xpresshero, 6 yıl önce

Anlatamıyorum ki.

Metreküp ile tonu hiç kiyaslamadim. Çünkü bu ağır olanın kazanacağı bir soru değil. Aslında bu yönüyle göl sorusuna da benziyor.

Çok basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Siz de anlamaya çalışın lütfen. Bazen hiç yazılanları okumadan saldiriyorsunuz gibi geliyor.

Burada A devleti Türkiye , Altın asfaltit, gümüş Doğal Gaz. Şimdi biraz örnek üzerine düşünerek bulabilirsiniz hangisinin rezervinin daha az olduğunu.

xpresshero
Genel Müdür
11 Eylül 2018 22:15

Şıklar arasındaki maddelerde en az olan doğalgaz zaten

momürbey, 6 yıl önce

Kardeş bu senin dediğinden dünyadaki doğalgaz rezervi en az Türkiye'de mantığı çıkıyor. Neresinden tutsan olmuyor, doğru yaptığın için savunmayı bırak işte.. Soruda sıkıntı var. Bize şıklar arasındakilerden Türkiye'deki en az rezervi olanı soruyor.

momürbey
Şef
11 Eylül 2018 22:20

Gördüğüm en mantıklı açıklamayı sen yapmışsın ama yine de olmuyor. Dünya üzerindeki petrolün de çok küçük bir kısmı bizdedir. Hatta bu doğalgaza oranla daha da az olabilir. Şıklardaki madenlerin hangisi Türkiye'de daha azdır? Soru bu. Neye göre yani, senin dediğin gibi net bir sonuç bulunamaz.

xpresshero, 6 yıl önce

Şıklar arasındaki maddelerde en az olan doğalgaz zaten

ivers
Kapalı
11 Eylül 2018 22:34

Size 100a mı 80b mi büyük desem nasıl bir cevap verirsiniz?

xpresshero, 6 yıl önce

Anlatamıyorum ki.

Gagga1
Şube Müdürü
11 Eylül 2018 22:45

Boşverin şu soru tartışmasını. Bağımlılık ve sıkıntı yapıyor. Yeterince tartışıldı zaten. Bir yere varılmadığı ortada. İki gün Van Gölü hakkında tartıştım; tartışmayı bırakınca anladım. Neyi? Kendi gölgemizle tartışıyoruz. Yani kendi kendimizi mutsuz ediyoruz. Kendinizi sıkmayın ve yormayın artık. Bu şekilde strese devam ederseniz tercihleri de bulanık bir zihin yapısı ile yaparsınız. Psikolojik olarak toparlanın. Vücudunuza elektrik yüklemeyi bırakın artık. Bu soru tartışması futbol tartışmasına benziyor. Bu ülkede erkek nüfusu 40 milyonsa 40 milyon tane teknikdirektör vardır. Yani kimse bir başkasının söylediğine doğru demiyor ve ortaya bir tezle geliyor. Bu da sonuçsuz ve anlamsız bir tartışma olduğunu gösteriyor. Lütfen rahatlamaya bakın.

one famous
Aday Memur
11 Eylül 2018 22:52

Eğirdir Gölü gideğeni olan tatlı su göllerimizden bir tanesi. Kerevit üretiminde ilk sırada yer alır. Ayrıca İstavrit, sazan, sudak gibi 10'dan fazla balık üretimi yapılmaktadır (son yıllarda bazı türler baskın olsa da). Van Gölü ise Tuzlu-Sodalı olduğu için balık yetiştiriciliğine uygun değildir.İnci Kefali ise daha çok Van Gölü'ne dökülen akarsu ağızlarında ve akarsu yataklarında yaşar. İnci kefali tatlı su balığıdır. Van Gölü'nün tuzlu-sodalı suları üremesine imkan vermediği için akarsuların kaynak noktalarına ulaşmaya çalışırlar. Eğirdir Gölü hem tür çeşitliliği hem de miktar açısından(tüm türlerin toplam sayısı) hem de ürünlerin ihracattaki payı açısından su ürünleri üretiminde Van Gölü'ne göre daha önemli bir paya sahiptir.. Cevap Eğirdir...

eem2018.
Yasaklı
11 Eylül 2018 22:53

vay beeeee 100a 80b a ile b ne senin egon murezervi

doğalgaz rezervi 23a asfaldit 80b mi demiş şıklarda.

hocam kusura bakmada sende sıkıntı var bilerek anlamak istemiyorsun

ivers, 6 yıl önce

Size 100a mı 80b mi büyük desem nasıl bir cevap verirsiniz?

ivers
Kapalı
11 Eylül 2018 22:59

1 litre yağ , 1 kilo elma.

eem2018., 6 yıl önce

vay beeeee 100a 80b a ile b ne senin egon murezervi

doğalgaz rezervi 23a asfaldit 80b mi demiş şıklarda.

hocam kusura bakmada sende sıkıntı var bilerek anlamak istemiyorsun

inş.müh.65
Kapalı
11 Eylül 2018 23:00

Her kelimesi dogru.
one famous, 6 yıl önce

Eğirdir Gölü gideğeni olan tatlı su göllerimizden bir tanesi. Kerevit üretiminde ilk sırada yer alır. Ayrıca İstavrit, sazan, sudak gibi 10'dan fazla balık üretimi yapılmaktadır (son yıllarda bazı türler baskın olsa da). Van Gölü ise Tuzlu-Sodalı olduğu için balık yetiştiriciliğine uygun değildir.İnci Kefali ise daha çok Van Gölü'ne dökülen akarsu ağızlarında ve akarsu yataklarında yaşar. İnci kefali tatlı su balığıdır. Van Gölü'nün tuzlu-sodalı suları üremesine imkan vermediği için akarsuların kaynak noktalarına ulaşmaya çalışırlar. Eğirdir Gölü hem tür çeşitliliği hem de miktar açısından(tüm türlerin toplam sayısı) hem de ürünlerin ihracattaki payı açısından su ürünleri üretiminde Van Gölü'ne göre daha önemli bir paya sahiptir.. Cevap Eğirdir...

eem2018.
Yasaklı
11 Eylül 2018 23:01

rezerv miktar demektir

80 kilo elma mı az

23 lt yağmı sence

işte enerji bakanlığının sitesinde 23 milyar m3 doğalgaz rezervi var.

MADENCİ1986
Şube Müdürü
11 Eylül 2018 23:02

o soru yanlış iptal olur heralde

eem2018., 6 yıl önce

rezerv miktar demektir

80 kilo elma mı az

23 lt yağmı sence

işte enerji bakanlığının sitesinde 23 milyar m3 doğalgaz rezervi var.

inş.müh.65
Kapalı
11 Eylül 2018 23:02

Kanuni esaside iptal olmali mahkeme acmayan arkadaslar bu soru ucin yeni osym baskanina tweterdabn yazsin

inş.müh.65
Kapalı
11 Eylül 2018 23:04

Tebanin tum unsurlari temsil edilmistir dio kulliyen yalan bi tarih arastrmaci hem de muhendis olarak diyorum ki iptal olmali acin 1876 anayasasini okuyun ayrica yine buna benzer bi kpss sorusu vardi ordada o cevabı kabul etmiodu hangi yil di hatirlamiyorum

eem2018.
Yasaklı
11 Eylül 2018 23:05

nedenini yaz yazarken

MADENCİ1986, 6 yıl önce

o soru yanlış iptal olur heralde

inş.müh.65
Kapalı
11 Eylül 2018 23:06

Dava edemeyen arkadaslar twiterda yeni osym baskanina yazsin sonucta iptal olsada dava yeni osym e kalmicak eski calisanlara kalicak
Toplam 589 mesaj
«67891011121314151617»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi