Editörler : hopaliSafak Vaktii
09 Eylül 2018 15:40

ingilic
Kapalı

Kpss bilgi ya da çalışkanlığı ölçme için yeterli bir kriter değilse başka bir kriter getirsin devletimiz. Fakat çalışanla çalışmayanin bir şekilde ayrılması gerekir hocam.

İyi bir mühendis 10 bin TL maaş alırken çalışmayan mühendis nasıl 3 bin TL maaş alıyorsa benzer şey öğretmenlere de yapılsın çalışanı bir şekilde olcsun devletimiz. Kpss kötü bir değerlendirme yoluysa başka bir ölçüt koysun onunla olcsun. Çalışanla çalışmayan adama aynı değer verilmemelidir.


Gardyans, 9 ay önce - Alıntıya git
Ha bak bu olabilir. Bu mantıklı. Buna katılıyorum. Farklı bir değerlendirme usülüyle daha iyi olan öğretmene rekabet ve teşviki artırmak adına aşırıya kaçmadan böyle bir şeyler yapılabilir.
09 Eylül 2018 15:51

Gardyans
Kapalı
Avrupa'daki sınavlarla sen KPSS'yi bir mi tutuyorsun? Avrupa'da öğretmene verilen değer de öğretmen yetiştirme-değerlendirme usülü de çok farklı. Gerçekte çok iyi bir öğretmen olup mesela sınav anında bireysel bazı sebeplerden dolayı düşük almış birini düşük maaşla cezalandırmak da ne demek? Ne mi demek? Düşüncesizlik, cahillik, bencillik demek ben söyleyim.
ingilic, 9 ay önce - Alıntıya git

Hocam ben illa kpss üzerinden değerlendirme yapılsın demiyorum zaten. KPSS'de heyecandan filan düşük alan insanlar da var eyvallah. Devlet Avrupa'daki gibi düzgün bir değerlendirme ölçütü koysun öğretmene düzgün değer versin fakat çalışanla çalışmayan adamı da ayirsin. Öğretmenlere hayatında kaç kitap okudun diye soruyorum bana

10 diyorlar mesela. Bu ne kadar komik bir olay. Benim lise öğrencisi küçük kardeşim bile koskoca öğretmenlerden daha çok kitap okumuş. Devlet bunu bir ayirsin. Hayatını kitap okumaya yeni şeyler öğrenmeye ayıran kişiyle zevk sefaya ayıran kişi aynı maaşı almamali. Ben o kadar kitap okuyorum adam hayatında kitap okumamış ama aynı kademede değer görüyoruz yanlış bu.

Bu bütün mesleklerde var. Çalışan doktorla çalışmayan doktor aynı maaşı almıyor çalışan mühendisle çalışmayan mühendis aynı maaşı almıyor o zaman neden tum öğretmenler aynı maaşı alıyor?

Ülkenin tek sorunu eğitimin kalitesizliğidir. Eğitimin kalitesizliğinin nedeni de kalitesiz öğretmenlerdir kimse kusura bakmasın. Hem ilkokuldaki hem de lisedeki öğretmenlerimi hatırlıyorum adamların dünyadan haberi yoktu daha. En son okudukları kitap muhtemelen cin aliydi.

09 Eylül 2018 16:05

kökünekibritsuyu
Kapalı

Ben senden daha yüksek puan aldıysan tabii senden daha yüksek maaş alacağım haddini bil ilk önce. Herkes yerini bilsin

Avrupa'da zaten benim dedigim sistem uygulanıyor yüksek puan alanlar iyi okullarda daha iyi maaşlara öğretmenlik yapıyorlar. Düşük puan alanlar kötü okulda düşük maaşla öğretmenlik yapıyor.

Lys'de sana en az 100 puan KPSS'de de en az 10 puan fark atmışım bu çalışmanın bir karşılığı olmayacak mı yani?


Gardyans, 9 ay önce - Alıntıya git

Paranın konuşulduğu yerde oturup senle öğretmen kalitesi tartışacak değilim.

09 Eylül 2018 16:17

sihirdar
Aday Memur

kalite sınavdaki başarı ile ölçülemez. Pratik de ne kadar faydalısın ona bakmak lazım .

Çok kişi biliyorum okulda sınavlardan 100 alıp da iki kelimeyi biraraya getiremeyenleri. .

Bence yersiz bir serzeniş seninki.

09 Eylül 2018 16:29

ögretmenimcanımbenm
Memur
Sana çok güzel bir sorum var güzel kardeşim. Senin bu son senede öğrendiğin onca şeyin kalıcılığı ne? Sana beş yıl sonra sorduğumda bu son sene içinde öğrendiklerinin kaçını hatırlayacaksın. Aynı şekilde ben de. Hatırlamayacağız hocam. Hatırlamayacağız. Biz o bilgileri kullanmadık, içselleştirmedik, benimsemedik. Aynı şekilde eğitim bilimleri sınavı. Onca öğrendiğimizi iddia ettiğimiz şeyi biz öğrenmedik. Teoride öğrendik. Ne kuantum öğrenmeyi ne basamaklı öğretimi ne de tam öğrenmeyi biz deneyimlemedik. Ne olduğunu öğrendik. Anlayacağın tabirle biz bunları bilgi, kavrama düzeyinde öğrendik. Bundan yukarısı yok. Uygulama yok. Analiz yok. Değerlendirme yok. Eleştirel bakış açısı yok. Bir bilgiyi bilmek ile kullanmak çok farklı şeyler. Biz şu an biliyoruz ama kullanmıyoruz. Sistem buna izin vermiyor. Ama çağımızda önemli olan da kullanmak. Kullanmadığımız için eğitimde kıyameti koparmamız gerekiyor işte. Bir öğretmen adayı olarak bunun bilincinde olmadığımız sürece hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Eğer bir öğretmen adayı benden düşük puanlı olup bu bilgileri benden daha iyi kullanıp öğrencilerine aktarabiliyorsa varsın onu benden daha iyi yere yollasınlar. Asıl ödül budur. Kendimizi değil toplumu, milleti düşünmeliyiz.
ingilic, 9 ay önce - Alıntıya git

ingilic hocam çok güzel söylemiş eline sağlık. Ben de bir iki söz söylemek istiyorum.

Dersaneleri, etüt merkezlerini okullardan ayıran en önemli noktalardan birisi ölçme konusu. Dersanede nispeten objektif yapılan sınavlar öğretmenlerin de notunu dolaylı olarak belirlediği için hatanın tespit edilmesi ve tedbir alınması kolay oluyor. Okullarda ise not vermek öğretmen için bir tehdit aracı, öğrencinin not menfaati sebebiyle öğretmene saygı aracı olarak kullanılınca PISA testlerinde aldığımız notlarla korelasyonumuz bu yüzden kötü duruyor. Bana göre her okulda bağımsız bir ölçme birimi kurulması gerekiyor. Sadece bilişsel değil, duyuşsal ve devinişsel kazanımları ve bunların tüm basamaklarını ölçecek kapasitede uzmanların yerleştirilmesi lazım.

Okullardaki bu ölçme problemi bir yana şimdi de öğretmen açısından duruma bakalım. Öğretmenin yeterliliği takdir edersiniz iki boyutlu: Bilmek ve anlatabilmek. Gardyans sanırım bunu söylemek istiyor. Katılıyorum bilmek önemli ama ingilic hocamızın söylediği şekilde bu durumu ele almamız lazım. Hocam zaten çok güzel anlatmış, üstüne bir şey söylemem doğru değil. Ben daha çok ikinci boyutuna değinmek için bunları yazdım.

Şimdi değerli hocalarım. İstediğiniz kadar bilin, derece yapın. Hatta bilim insanı seviyesinde olun

1) Sınıfta öğrencilerin yaptığı saçma şakalara, kurdukları mantıksız cümlelere, size yaptığı saygısızlıklara karşı sabır göstermezseniz

2) Anlamayan-dinlemeyen öğrencileri derse katıp konuyu somutlaştıramazsanız

3) Konu bittiğinde siz tatmin olduğunuza inanırken öğrencilerde konuya dair hiçbir iz kalmadıysa

Sizin öğretmenliğiniz size para kazandıran bir meslekten öteye gitmez. Bu yüzden o saydığım maddeleri de ölçecek bir sınava ihtiyaç var. Ayrıca coğrafya öğretmeni değilseniz ülkedeki bütün madenlerin nerelerde çıkıp nerelerde işlendiğini ezberlemek sizi bir meslektaşınızdan daha iyi veya daha kötü öğretmen yapmaz. Bu yüzden öğretmenler için yapılan sınavın değiştirilmesi gerektiği inancındayım.

Son olarak bu değiştirilip uygulanacak bu sınavın dışında ücretli, dersaneci,memur vs.nin öğretmen olarak atanamayacağının kesin olarak belirtilmesi ve kanal açılmaması lazım.

11 Eylül 2018 10:49

ays muş
Şef

Para için değil öğretmneliği sevdiği için yapanların öğretmen olması verimliliği arttırır.

11 Eylül 2018 10:51

ays muş
Şef

öğretmne kökenli memurlar sevdiği işi yapmak istiyor. MEB geçmek için bir fırsat istiyor...

11 Eylül 2018 11:11

qwertyas
Şef

Bu kadar insanın olduğu yerde kaliteyi arttırmak çok zor. Birisi ben öss de yüksek puan aldım der başkası kpss de yüksek aldım der, bir diğeri üniversiteyi iyi ortalamayla bitirdim, öbürü yüksek lisans doktora yaptım der. Yani bu işin ucu bucağı yok. Bir de olay dönüyor dolaşıyor maaşa geliyor herkes diğer meslektaşını gömerek daha yüksek maaş istiyor.

11 Eylül 2018 11:36

vostok
Kapalı

Para için değil öğretmneliği sevdiği için yapanların öğretmen olması verimliliği arttırır.


ays muş, 9 ay önce - Alıntıya git

Dilenmeyin. Her yıl farklı insanlar mezun oluyor, ücretliler, memurlar vs vs önlerini tıkıyorsunuz. Sınava girin, çalışın. Ev geçindirme kaygısı sadece sizde yok. Kaldı ki bu durumda daha çok emek vermiş olan polisler de ister. Saçmalık.

Toplam 29 mesaj
 
ANKET
Yeni askerlik sistemini nasıl buldunuz?