Editörler :
13 Eylül 2018 14:18   

Kapalı
Fikre ihtiyacı olan bir inşaat mühendisi
2017 yılında mezun oldum ve çift yılda sınav var diye KPSS çalışayım dedim iş aramadım.KPSS'den iyi bir puan alamadım ki alsamda atanabilecekmiydim bilmiyorum.O kadar isteyerek girip okudum ve meseleğimi yapmak istiyorum artık.Maaşı da geçtim artık tecrübe sahibi olmak istiyorum.Ama özel sektörde de iş sıkıntısı var ve ne kadar sürecek böyle bilmiyorum.Mesleğim için neler yapabilirim bu boşlukta tecrübeli olanlardan yardım istiyorum.
13 Eylül 2018 14:28

Ömererbcr
Aday Memur
bende kpssden 88puan aldım ama cbnin bugünkü açıklamasından sonra atanamayacagim gibi öyle görünüyor sonumuz pek iyi gorunmuyor maalesef
13 Eylül 2018 14:38

birinşaatmühendisi
Kapalı
bende kpssden 88puan aldım ama cbnin bugünkü açıklamasından sonra atanamayacagim gibi öyle görünüyor sonumuz pek iyi gorunmuyor maalesef
Ömererbcr, 11 ay önce - Alıntıya git
Evet atanma işi zor ve özelde de iş bulamıyorum.Tecrübem de yok ve iyice de körelmek istemiyorum.Yabancı dil bilmiyorum ve öğreneyim desem parasız olmuyo gibi o da çoğu iş ilanına da ondan dolayı basvuramıyorum.
13 Eylül 2018 14:40

Ömererbcr
Aday Memur
ilanlarin hepsi minimum 3yil tecrübe istiyor.
13 Eylül 2018 19:36

civilamele
Aday Memur

excel bilmiyorsan öğrenmen iyi olur bu süre zarfında

13 Eylül 2018 20:42

memur olsam yeter
Daire Başkanı
Evet atanma işi zor ve özelde de iş bulamıyorum.Tecrübem de yok ve iyice de körelmek istemiyorum.Yabancı dil bilmiyorum ve öğreneyim desem parasız olmuyo gibi o da çoğu iş ilanına da ondan dolayı basvuramıyorum.
birinşaatmühendisi, 11 ay önce - Alıntıya git

Yurtiçindeki ilanlara bakıyorsan çoğusu ezbere yazıyor yabancı dili. Bir işe yaramıyor.

13 Eylül 2018 21:03

birinşaatmühendisi
Kapalı

Yurtiçindeki ilanlara bakıyorsan çoğusu ezbere yazıyor yabancı dili. Bir işe yaramıyor.

memur olsam yeter, 11 ay önce - Alıntıya git
Evet zaten bazı bildiğim küçük çapta şirketlerin iyi düzeyde ingilizce istemesi şaşırtıcı gelmiyor değil.Bunlara takılmadan basvuru yapmak gerek sanırım.
13 Eylül 2018 22:08

birinşaatmühendisi
Kapalı

excel bilmiyorsan öğrenmen iyi olur bu süre zarfında

civilamele, 11 ay önce - Alıntıya git
Excele öncelik vereceğim bir de hazır başvuru dönemiyken sorayım açıköğretim işletme veya başka bir bölüm okumanın inşaat mühendisliği için artısı olur mu?
13 Eylül 2018 22:10

birinşaatmühendisi
Kapalı
Hazır başvuru dönemiyken sorayım açıköğretim işletme veya başka bir bölüm okumanın inşaat mühendisliği için artısı olur mu?
14 Eylül 2018 10:51

emreyndlk
Aday Memur

Merhaba kardeşim. 3 yıllık bir inşaat mühendisi olarak sana söylemek istediğim bi kaç şey var. Özel sektörde çalışıyorum yaklaşık 2.5 yılım şantiyede geçti yarım senedir de teknik ofis olarak teklif hakediş metraj keşif ve maliyet hesapları hazırlıyorum. Öncelikle işe girmek istiyorsan hangi şehirde yaşıyorsan o şehirdeki büyük şantiyeleri ziyaret et. Gittiğin şantiyede proje müdürü ile veyahut şantiye şefi ile görüşmek istediğini söyle. Tabi sana ne için geldiğini ve ne görüşmek istediğini soracaklar sakın iş için geldim deme. Kendisiyle çok önemli bir konu görüşeceğini söyle ve merak uyandır böylelikle seni çağıracaktır. Bu noktada yani seni ofisine çağırdığında eğer elinde imkanın varsa ona 1 yada 2 ay para almadan sadece yemek ve yol masraflarını karşılamaları karşılığında onların yanında çalışmak istediğini ve deneyim kazanmak istediğini söyle.Emin ol eğer bunu kabul ettirecek bi yer bulursan çalıştığın sürede gayretli ve çalışkan olursan seni maaşlı olarak devam ettirmek isteyeceklerdir. Tabi her şantiyede bunu kabul edecek biri olmayabilir ama buda senin kısmetın. Bulabilirsen bu şekil yürür gidersin. Diğer türlü tecrübesiz olduğun için başvuruyla iş bulman çok zor güzel kardeşim. Şöyle düşün her yıl kaç bin mühendis mezun oluyor ve bu ilanlara senınle bırlıkde onlarda başvuruyor. Sen işveren olsan bu başvuranlardan en kaliteli en iyi ünide okumuş dil bileni almazmısın ? O yüzden bu yöntemle iş bulman gerçekden zor. İşkurdan belki yüz yüze görüşmeli işlerle anca bulabilirsin. Benimkisi sadece bir teklif sana uyarsa bu yontemı denemenı tavsıye ederım tabiki tercih senin. Eğer boş kaldığın sürede kendıne yatırıp yapmak istiyorsan internetten autocad DWG proje dosyaları bul ve onları aç neyin ne olduğunu öğrenmeye çalış. Statik proje nedir içindeki detayların anlamlarını manaları nedir bunu öğren. Proje okumayı bılmezsen hıçbır sey yapamazsın. Mimari proje ve statik projeleri incele. Projeden metrajlar nasıl çıkarılır hakediş nasıl yapılır bunları öğren. Bırak ingilizceyi faln o sonraki aşama. Sen şu an iş öğreneceksin sen. Biraz uzattım belki ama malesef piyasa böyle güzel kardeşim tercih senin. Eğer danışmak istediğin bi sıkıntın olursa mehmetemreaydinlik@hotmail.com adresime mail atabilirsin yardımcı olmaya çalışırım.

14 Eylül 2018 14:20

civilamele
Aday Memur

Açıköğretim okumanızın ekstra bir fayda getireceğini düşünmüyorum zira kendi bölümümüz bu kriz dönemi ekmek vermiyor kaldı ki açıköğretim :) Ha can sıkıntısından , meşgale olsun diye okunabilir belki ama ona ayıracak zamanınızı yabancı dile ayırmanız bence daha uygun olur .

Yukarıda bir meslektaşım gerekirse bir iki ay bedava çalış demiş . Arkadaşımız Eminim iyi niyetli, belki kendisi bu şekilde sonraları iyi bir işe girmiş de olabilir ama bu son derede yanlış bir adımolur . Bir kere iş yerinde zerre değerin ağırlığın olmaz, iş veren maaş verdiği adama işi öğretir kiBir kaç ayda ondan tam verim alabilsin . Bedava çalışırsan muhtemelen getir götür işleri yaparsın . Olayın şöyle bir yönü de var ; meslek zaten ele ayağa düştü , bedava çalışıp da halihazırda can çekişen mesleğimizi de öldürmeyelim . Sonra o müteahit demez mi ben bedavaya inşaat mühendisi çalıştırıyorum diye . Acı ama gerçek böyle giderse bu devran biz işe girmek için para bile vermemiz gerekecek üstüne :)

Lütfen mühendis olduğumuzu sadece bilmeyelim , bunu hissedelim de . Devlet o diplomayı boşuna bize vermedi . Tecrübesiz olabilirsiniz ama MÜHENDİSSİNİZ .

Toplam 10 mesaj

ANKET
İşçilere yönelik toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlandı. Nasıl buldunuz?