Editörler : crops35
22 Eylül 2018 23:55

Önerilerinizi bekliyorum

Merhabalar. Şu sıralar Bursa'da avukatlık stajını sürdüren küçük bir hukukçu tanesi olarak tavsiyelerinize muhtacım. İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Stajım başlayalı henüz 2 ay oldu. Nişanlım sınıf öğretmeni olarak Mardin'e atandığından 1 sene sonra ben de Mardin'e yerleşmeyi planlıyorum. Burada zorunlu olarak 6 sene duracağız. Bu süre zarfında ne gibi bir yol izlememi önerirsiniz? Mardin'e tamamen yabancıyız, herhangi bir çevrem yok. Biraz araştırdığımda oradaki avukatların genelde tek çalıştıklarını öğrendim. Bu yüzden ilk etapta başka bir avukatın yanında çalışma olanağım yok gibi. Büro açsam 6-7 sene sonra bırakıp gelmek olur mu? Düzgün para kazanabilirsem çok daha uzun seneler durabilirim. Bizim için sıkıntı değil ancak hiçbir çevrem olmadan ilk 1-2 senemde en azından hayatımızı idame ettirecek kadar para kazanabilir miyim? Askerliğimi henüz yapmadım. Yüksek lisans yapıp mümkün olduğunca tecil ettirmeyi ve ilerde eğer çıkarsa bedelli yapmayı planlıyorum. Eğer bedeli çıkmazsa büroyu öylece bırakıp askere gidebilir miyim? :) Aralıkta yapılacağı söylenen adli yargı sınavına tabii ki çalışıyorum. Ancak ona bütün ümidimi bağlayıp 1 sene sonra sudan çıkmış balığa dönmek istemiyorum.

Çok uzun oldu biliyorum. Benim gibi geleceğini düşünen binlerce hukuk mezunu olduğunu da biliyorum. Durumum biraz özellik arz ettiği için mümkün olduğunca tecrübeli meslektaşlarımdan yol göstermelerini talep ediyorum.

23 Eylül 2018 01:04

eğer kpss puanınız çok düşük değilse o bölgelere kurum avukatı olarak atanabilirsiniz.o bölgelere neredeyse her alımda kadro açılıyor.

eğer kurum avukatı olarak atanamazsanız en kötü ihtimalle cmk ve adli yardımdan az da olsa gelir sağlarsınız. zaten nişanlınız ek ders ücretiyle birlikte 4bin civarı maaş alıyodur muhtemelen.bu miktarlar da en azından hayatınızı idame ettirmeye yetecektir diye düşünüyorum.

cimbomluhukukcu
Aday Memur
23 Eylül 2018 15:34

82 puan aldım. Eğer alım olursa tabii ki başvururum. Bu dediğiniz merkezi alımlar değil değil mi?

kadil küdat, 6 yıl önce

eğer kpss puanınız çok düşük değilse o bölgelere kurum avukatı olarak atanabilirsiniz.o bölgelere neredeyse her alımda kadro açılıyor.

eğer kurum avukatı olarak atanamazsanız en kötü ihtimalle cmk ve adli yardımdan az da olsa gelir sağlarsınız. zaten nişanlınız ek ders ücretiyle birlikte 4bin civarı maaş alıyodur muhtemelen.bu miktarlar da en azından hayatınızı idame ettirmeye yetecektir diye düşünüyorum.

23 Eylül 2018 16:06

ben merkezi alımları kastetmiştim

cimbomluhukukcu, 6 yıl önce

82 puan aldım. Eğer alım olursa tabii ki başvururum. Bu dediğiniz merkezi alımlar değil değil mi?

Toplam 3 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi