Editörler :
23 Eylül 2018 15:46   

Uzman yardımcılığı VS Kurum avukatlığı

merhaba.

kpss hukuk bölümüne de girince alan puanı da almış oldum. mesela şu an başvuru tarihleri arasında olduğumuz iki kurum hukukçu uzman yardımcısı almak için ilan vermiş

http://euygulama.dpb.gov.tr/dpb_web/menu/yeni_PDF.aspx?e3ef8beb-1178-4a49-baf9-054189deddde

http://euygulama.dpb.gov.tr/dpb_web/menu/yeni_PDF.aspx?1cb16151-e8fc-424b-a199-db43b55f25a0

peki kurum avukatlığından kötü müdür bu kadrolar? vekalet ücreti diye bişe yok malum. maaşı ne kadar olur?

tüm dezavantajları, avantajları hakkında bir tartışma yürütürsek herkes için aydınlatıcı olur

23 Eylül 2018 16:14

kadil küdat
Şef

uzman yardımcısı maaşları sanırım 4.5 - 5 bin civarı. kurum avukatının çıplak maaşından fazladır en azından. ama vekaleti tam alan bir kurum avukatının maaşı 6100 lira civarına gelir. ayrıca yolluk, keşif falan derken ortalama 6300 civarı olabilir .

uzman yardımcılığının kurum avukatına göre avantajı yükselme olmasıdır. belli bir süre sonra uzman olunabilir. ve bu da maaşa yansır heralde.

kurum avukatlığının avantajı ise vekalet ücreti limitinin gelecekte ne olacağı belli değil.mevcut limmitten aşağı indirme ihtimalleri çok düşük. fakat gelecekte belki de limit oldukça fazla yükselir.hatta ihtimali çok düşük de olsa sınırsız bile olabilir.

23 Eylül 2018 17:41

Çılgın bediş25
Aday Memur

p3 puanınız yuksekse bence kesınlıkle kurum avukatlıgını secın vekalet bır cok yerde yıllık 20 bın

23 Eylül 2018 21:15

Hallederiz19
Aday Memur

uzman yardımcısı maaşları sanırım 4.5 - 5 bin civarı. kurum avukatının çıplak maaşından fazladır en azından. ama vekaleti tam alan bir kurum avukatının maaşı 6100 lira civarına gelir. ayrıca yolluk, keşif falan derken ortalama 6300 civarı olabilir .

uzman yardımcılığının kurum avukatına göre avantajı yükselme olmasıdır. belli bir süre sonra uzman olunabilir. ve bu da maaşa yansır heralde.

kurum avukatlığının avantajı ise vekalet ücreti limitinin gelecekte ne olacağı belli değil.mevcut limmitten aşağı indirme ihtimalleri çok düşük. fakat gelecekte belki de limit oldukça fazla yükselir.hatta ihtimali çok düşük de olsa sınırsız bile olabilir.

kadil küdat, 4 hafta önce - Alıntıya git

vekalet ücreti limitinin artma ihtimali dikkatimi çekti. böyle bir söylenti mi var acaba. eğer öyleyse kurum avukatlığını tercih etmek daha doğru olacak

23 Eylül 2018 21:29

kadil küdat
Şef

vekalet ücreti limitinin artma ihtimali dikkatimi çekti. böyle bir söylenti mi var acaba. eğer öyleyse kurum avukatlığını tercih etmek daha doğru olacak

Hallederiz19, 4 hafta önce - Alıntıya git

böyle bir söylenti yok benim bildiğim. ama vekalet ücreti limitinin katsayısı toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. örneğin son toplu sözleşmeden önce vekalet limiti 13 bin tl iken görüşmeler sonucu limit 21-22 bin tl civarlarına çıkmış. sendika bu görüşmelerde kararlı bir irade koyarsa belki önümüzdeki toplu sözleşmede bu limit daha da artabilir.

23 Eylül 2018 21:36

Gladiator1
Aday Memur

böyle bir söylenti yok benim bildiğim. ama vekalet ücreti limitinin katsayısı toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. örneğin son toplu sözleşmeden önce vekalet limiti 13 bin tl iken görüşmeler sonucu limit 21-22 bin tl civarlarına çıkmış. sendika bu görüşmelerde kararlı bir irade koyarsa belki önümüzdeki toplu sözleşmede bu limit daha da artabilir.

kesin olmayan şeyleri gündeme getirip umut tacirliği yapmayınız

23 Eylül 2018 21:37

Hallederiz19
Aday Memur

Gladiator1, 4 hafta önce - Alıntıya git

tahminler söylenebilir bence. siz de söyleyebilirsiniz

23 Eylül 2018 21:43

Hallederiz19
Aday Memur

hmm haklısınız. gerçi karşı vekalet ücretinin tamamen kaldırılmasının anayasa mahkemesi gündeminde olduğuna dair bir şey duydum. eğer bu doğruysa ve aym vekalet ücretini kaldırırsa kurum avukatlığı yapılacak bir meslek olmaktan çıkacak

23 Eylül 2018 21:49

kadil küdat
Şef

bunun umut tacirliğiyle ne alakası var ? her toplu sözleşmede vekalet limitinin katsayısı belirleniyor. doğal olarak bundan sonraki toplu sözleşmelerde de bu katsayının artma ihtimali tabiki var .

24 Eylül 2018 08:13

Gladiator1
Aday Memur

bunun umut tacirliğiyle ne alakası var ? her toplu sözleşmede vekalet limitinin katsayısı belirleniyor. doğal olarak bundan sonraki toplu sözleşmelerde de bu katsayının artma ihtimali tabiki var .

vekalet ücretinin sınırsız olmasından bahsetmenizi kastettim. böyle bişe olabilir mi
24 Eylül 2018 11:44

kadil küdat
Şef
vekalet ücretinin sınırsız olmasından bahsetmenizi kastettim. böyle bişe olabilir mi

o ihtimalin çok düşük olduğunu yazmıştım zaten. ama şöyle de bir durum var : sgk avukatları başlığında 3-4 yıl önce yazan birisi kurumdaki sözleşmeli avukatların vekalet ücreti limitinin olmadığını yazmıştı. kazandıkları vekalet ücretinin yüzde 70'i avukatlara , yüzde 30'u kuruma kalıyormuş.hala öyle midir bilmiyorum .

24 Eylül 2018 15:26

discernment
Aday Memur

uzm yard ın yurtdışı, ilerleme, daha çok saygınlık(??) gibi avantajları old söylemişti zamanında bir büyüğümüz tabi dezavantajları da vardır

Toplam 11 mesaj

ANKET
Sizce Devlet memurlarının işyerinde kahvaltı yapması yasaklanmalı mı?