Editörler : "eskiyara"Pangaea
03 Ekim 2018 18:38

Sayıştay'dan MEB'e: Öğretmen planlamasını yapamıyorsun

Memurlar.net anasayfasında şuan da böyle bir haber var. Sayıştay, MEB'e; öğretmen dağılımı dengesiz hem açık normlar var hem norm fazlası öğretmen var, dağılımı doğru yapamıyorsunuz demiş. MEB ise eş durumu tayinleri nedeniyle dengesiz dağılım oluşuyor demiş. Sonuç olarak şöyle bir gerçek var ki özür grubu tayinleri devlet kaynaklarının verimsiz kullanılmasına neden oluyor. Ayrıca bir devlet memurunun sağlık nedeni dışında özrü olamaz. Çünkü devlete hizmet, hem aileden hem de diğer etmenlerden üstündür. Bu yüzden MEB'in öğretmen tayin işlemlerini takrar gözden geçirmesini, Doğu görevini yapan öğretmenlere ve hizmet puanı üstünlüğüne öncelik vermesini buradan söylüyorum.

ultraAs06
Aday Memur
03 Ekim 2018 18:58

devlete hizmet aileden üstündür ne demek. allah akıl fikir versin. söyle madem kaç sene üstün mesela 5 sene ayrı kalsın mı anneler babalar birbirinden? kaç sene olursa seni mutlu eder?

devlet birey için var. insanı yaşat ki devlet yaşasın. hiç mi dinlemedin cumhurbaşkanımızı?

dehneliler
Genel Müdür
03 Ekim 2018 19:13

Kaç yıl daha bir şey yok lafı sanki hep ayrı kalmalıymış tarafına çekip çarpıtma. MEB bakacak nerede ne boş kadro var il içi ve il dışı tayinini açacak herkes de puanına göre tercih yapacak. Sırası gelen de gidecek. Cumhurbaşkanımız yazarak ne yani cepheyi mi ganişletmek amacın. Cumhurbaşkanlığı herkesin cumhurbaşkanı. Ben gerçekleri yazdım, aç ana sayfayı haberi oku. Devlettin ne kadar kaynağı verimsiz harcanıyordur? Bir ülkede hem havuz öğretmeni hem ücretli öğretmen olması tezat değil de nedir?

dehneliler
Genel Müdür
03 Ekim 2018 19:21

İsteyen istediği kadar eksilesin ana sayfada haber duruyor. Ekran resmi bile anlatıyor. Kısır bir döngü olduğu için kimseye yanıt da vermeyeceğim. Ben vicdanımın söylediğini yazdım. Eğer alay veya hakaret edecek olan da olursa bilsin ki kalitesini ortaya koyar.

yürek yarası
Aday Memur
03 Ekim 2018 21:37

dehneliler hocam sonuna kadar haklısın ama işlerine gelmez.

Mehker
Daire Başkanı
03 Ekim 2018 23:48

Dehneliler hocam ben de katılıyorum sana. Sağlık sorunu olmayan bir insanın özür durumu ataması nasıl oluyor? Yani evlisin çocuğun var diye vücudunda birşey mi var? Sapasağlam yerindesin işte. Gerçek sağlık ve özür durumundan gitmesini de engelliyorlar. Çünkü kadroları (ne hikmetse hep batıdakileri) dolduruyorlar. Bu yüzden de gerçekten sağlık özrü olan tayin olamıyor sağlığına uygun bir yere. Eğer aile birliği diyorsan sağlığın da Türkiye'nin her yerinde görev yapmaya uygun demektir. O halde Türkiye'nin herhangi bir yerine eşinle birlikte atanmayı kabul et! Ona da hayır illa ki batı olacak.

Evet bu durum işine gelmeyen sevgili arkadaşlarım. Sizlerden en az 10 eksilenme bekliyorum

karaborsadan
Memur
04 Ekim 2018 09:14

norm açılıyor ki eş durumundan tayin olabilyor insanlar boş yapmayın ihtiyaç olmasa norm olmaz zaten

enceyhan
Memur
04 Ekim 2018 09:28

arkadaşım resmen saçmalamışsın. ya evli değilsin ya eşin çalışmadığı için sallıyosun ama senin zannettiğin kadar kolay bir mevzu değil bu. devlete hizmet şundan bundan üstün değil kardeşim. maaşlı köle değildir memur. insan olarak aile olarak anayasayla korunmuş haklarından bahsediyorsun farkında değilsin. boş konuşmalar yapmayalım

a_durmaz
Başbakan Müsteşarı
04 Ekim 2018 12:05

boş konuşuyorsunuz

dehneliler
Genel Müdür
04 Ekim 2018 12:13

Sil o zaman, her zaman yaptığın şey,

a_durmaz, 6 yıl önce

boş konuşuyorsunuz

04 Ekim 2018 13:32

MEB topu taca atmış. Planlama yapmadan eğitim sistemini değiştir binlerce sınıfçıyı norm fazlası yap, daha sonra alan değişikliği yapıp başka branşlarda da norm fazlası oluştur, sonra özür durumu atamaları yapanlar suçlu de. Özür durumu için istatistiklere bakarak yeterince kadro ayırırsan bu kadar çarpık sonuçlar çıkmaz.

samuraijack
Aday Memur
04 Ekim 2018 15:09

Merhaba sayın dehneliler.

Ben istanbulda bir belediyede memurum. Eşim doğuda bir ilde sözleşmeli öğretmen. Ben kurum değiştirme için doğudaki kurumlara başvurdum. Kimse olumlu cevap vermedi. Eşim de 6 yıl gelemeyecek. Neden gelemiyor anlayamıyorum. İstanbul'da açık var o kadar. ZH bölgesi.

Ben ne yapayım şimdi? Siz gelmiş insani değil vs diyorsunuz. Devlet ne için var arkadaşım? Devleti anlamlı yapan sen ben diğer insanlar. Hiçbirimiz olmasak devlete gerek var mı? Devlet deyince aklınıza ne geliyor anlamadım. Devlet bizim iş bütünlüğümüz, iştirakimiz. Herkes bir işin ucundan tutmuş devlet olmuş. Neyse çok dağıtmayayım.

Eşim İstanbul'da açık olduğu halde sözleşmeli olduğu için aile bütünlüğünden faydalanamıyor. Belediye personeli zaten gidemiyor. Ne yapalım? Cidden söyler misin ne yapalım?

Ya iş, ya eş diyorsan sana lafım yok.

justlike
Müsteşar Yardımcısı
04 Ekim 2018 18:05

Bekara eş boşamak kolaymış derler. O yüzden bu düşüncede olanlara laf anlatamazsınız. Sürekli bildiklerini okurlar bir de utanmadan hak hukuktan bahsederler. Neymiş devlet işi aileden öteymiş. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesinden bihaberler. Üstelik öyle yönetmelik kanun filan da değil devletin temel direği olan koskoca Anayasa ile güvence altına alınmış bir konudur bu. Anayasanın 41. maddesine göre aile bütünlüğü esastır parçalayamazsın. Ayrı kalan çalışan eşleri birleştirmekle yükümlüdür devlet anayasa bunu gerektirir.

Ha şunu tartışabilir eleştirebiliriz. Aile bütünlüğü Batı?da değil de Doğuda da sağlanabilir. Ama tutup eşler ayrı kalsın demek kusura bakmayın bencillikten başka bir şey değildir.

yürek yarası
Aday Memur
04 Ekim 2018 18:29

Kimse eşler ayrı kalsın demiyor zaten. Sizin de söylediğiniz gibi ihtiyaç olan yerde birleştirilsin deniyor. Kimse ihtiyaç olmayan yere norm fazlası olarak atanmasın,böylelikle öğretmen dağılımı kamu yararına dengeli olacak şekilde korunsun deniyor. Aile birliği illa İzmir'de, Antalya'da... vb şehirlerde olacak diye bir kural yok deniyor. Bunu anlamak neden bu kadar zor?

Mehker
Daire Başkanı
04 Ekim 2018 23:03

Biz de onu diyoruz. Neden aile birliği doğuda değil de hep batıda sağlanıyor? Herkes için diyemeyiz önemli bir kesimin asıl amacı aile birliği değil doğudan batıya geçmek. Yani bir nevi kendi rahatını düşünüyor. Hatta sırf bunun için evlenen bir sürü insan var. Yani şimdi diğeri evlenmiyor diye hep doğuda kalacak bir diğeri evlenip hemen batıya geçecek(Herkes geçemiyor ki puan sıralaması iyi olanlar geçiyor falan demeyin, bir il/ilçe emri çıkartılıyor, hiç puana bakılmaksızın herkes yine norm fazlası da olsa yine batıda) Bu haksızlık

justlike, 6 yıl önce

Bekara eş boşamak kolaymış derler. O yüzden bu düşüncede olanlara laf anlatamazsınız. Sürekli bildiklerini okurlar bir de utanmadan hak hukuktan bahsederler. Neymiş devlet işi aileden öteymiş. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesinden bihaberler. Üstelik öyle yönetmelik kanun filan da değil devletin temel direği olan koskoca Anayasa ile güvence altına alınmış bir konudur bu. Anayasanın 41. maddesine göre aile bütünlüğü esastır parçalayamazsın. Ayrı kalan çalışan eşleri birleştirmekle yükümlüdür devlet anayasa bunu gerektirir.

Ha şunu tartışabilir eleştirebiliriz. Aile bütünlüğü Batı?da değil de Doğuda da sağlanabilir. Ama tutup eşler ayrı kalsın demek kusura bakmayın bencillikten başka bir şey değildir.

berfin-meb
Müsteşar
04 Ekim 2018 23:33

Eşler tabi ki ayrılmasın..Aile bütünlüğü de önemli..

Ama sağlık özrü ile eş özrü aynı terazide olmamalı..

Sağlık özrü daha ön planda olmalı..

aydınkentli-92
Genel Müdür
04 Ekim 2018 23:56

yemişim hizmet puanını. herkes bir yolunu bulup batıya geliyor.

500 liradan 1500 liraya kadar maaş farkı koy bakalım açık kalıyor mu doğuda. bekarlar, yeni evliler, çocuğu küçük olanlar, zaten doğudayız gidemiyoruz diyenler emin olun bir kaç sene daha isteyerek kalırlar.

çözüm ancak paradan geçer.

çocuklargülsün
Daire Başkanı
05 Ekim 2018 00:24

Bu konuda konu sahibine ve anasayfada yer almış olan habere katılıyorum. Planlama yapılamıyor sebep de eş durumu.. norm olmazsa eş durumunu nasıl açılsın demişsiniz de, norm kadar gelmek isteyen olmuyor bir ile, fazlası gelmek istiyor bu fazlalar da norm fazlası oluyor işte. İl ilçe emri tamamen kaldırılsın

çocuklargülsün
Daire Başkanı
05 Ekim 2018 00:25

Harfi harfine katılıyorum
yürek yarası, 6 yıl önce

Kimse eşler ayrı kalsın demiyor zaten. Sizin de söylediğiniz gibi ihtiyaç olan yerde birleştirilsin deniyor. Kimse ihtiyaç olmayan yere norm fazlası olarak atanmasın,böylelikle öğretmen dağılımı kamu yararına dengeli olacak şekilde korunsun deniyor. Aile birliği illa İzmir'de, Antalya'da... vb şehirlerde olacak diye bir kural yok deniyor. Bunu anlamak neden bu kadar zor?

a_durmaz
Başbakan Müsteşarı
05 Ekim 2018 21:45

Editör olsam silerdim zaten de editörlüğü bırakalı yıllar oldu. Editör değilim. Fark etmemen ilginç. Editörlerin rumuzunun altında ?Editör? yazıyor. Kaleme aldandıysan o sadece bir foto. Sen de ekleyebilirsin.

dehneliler, 6 yıl önce

Sil o zaman, her zaman yaptığın şey,

dehneliler
Genel Müdür
05 Ekim 2018 22:18

Neden bıraktığınızı fark etmemem ilginç? Ben ayrıntı profesörü değilim ki. Kalem resmi yanılmama neden oldu. Yanıtlarınıza teknik olarak yine yanıt vermemekle birlikte merak ediyorum siz Doğu görevinizi yaptınız mı?

a_durmaz, 6 yıl önce

Editör olsam silerdim zaten de editörlüğü bırakalı yıllar oldu. Editör değilim. Fark etmemen ilginç. Editörlerin rumuzunun altında ?Editör? yazıyor. Kaleme aldandıysan o sadece bir foto. Sen de ekleyebilirsin.

Toplam 26 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi