Editörler : asaygincihan27
10 Ekim 2018 00:12

hacettepeli85
Daire Başkanı

Öğretmenler için mi eğitim var?

Lütfen mantıklı olalım. Eğitimin bir felsefesi, amacı olması lazım. İş kapısı açalım diye eğitim planlanır mı? Zaten bu güne kadar bu tür saçmalıklar yüzünden ülke gelişmedi yıllarca.

Selam et, 2 hafta önce - Alıntıya git
Doğru öğrenciler için eğitim olsun onlar mutlu olsun ama idarecilerin elinde oradan oraya savrulan öğretmenin ya da herhangi bir problem durumunda bak ayağını denk al zaten norm fazlasısın lafını duyan öğretmeninde öğrenciye faydası olamaz sanırım...
10 Ekim 2018 00:42

fibermen
Genel Müdür

İlkokullar için belirtiyorum: "Ders saati süreleri mutlak surette 30 dk.ya düşürülmelidir." Destek.

fibermen, 2 hafta önce - Alıntıya git

Ne öğrenciler mahkum olsunlar ne de öğretmenler başlarında gardiyan ! İlkokullar için belirtiyorum= En ideal ders saati süresi mutlak surette 30 dk.olarak azaltılmalıdır. El kadar çocuk seviye grubu ile, lise ve üniversitenin oturum ve ders saati süresi bir mi tutulur = ??? Bu ülkede tutuluyor işte be kardeşim. Küçücük çocuklar zil peşinde, lavabo peşindeler olmaz ki !

Bakanlık duyarlı davranarak, evveliyatında Sayın İsmet yılmaz ın tamamlanayı vaat ettiği tek olumlu konu olan ders saati sürelerini kısaltılması konusuna bir aydınlık getirmeli, seçmeli dersler kaldırılmalı, ortaokul ve lise sonu yapılan tüm Dyk kursları haftasonuna alınmalıdır. Dyk kurslarına rehabilite şarttır.

El kadar çocuğun fiziksel ve mental algı sürecini, lise ve üni. ile bir tutmak ne demektir...

10 Ekim 2018 08:23

kale2534
Memur
Norm fazlası olmasında hiç bir mahsur yok, doğu nedir bilmeyen sorsanız haritada dahi nerede denilecek bu illere nasıl ki asker polis gidip kelle koltukta görev yapıyorsa mğretmen de gitmeli.. Batı gırtlağına kadar dolmuş kimse ister mi ders saatğnin yahut sayısının düşmesini..belki elimizdeki mesleğin kıymetini daha iyi anlarız..
10 Ekim 2018 16:31

fibermen
Genel Müdür
Norm fazlası olmasında hiç bir mahsur yok, doğu nedir bilmeyen sorsanız haritada dahi nerede denilecek bu illere nasıl ki asker polis gidip kelle koltukta görev yapıyorsa mğretmen de gitmeli.. Batı gırtlağına kadar dolmuş kimse ister mi ders saatğnin yahut sayısının düşmesini..belki elimizdeki mesleğin kıymetini daha iyi anlarız..
kale2534, 2 hafta önce - Alıntıya git

İnanınız dersin son 15 dk.sından hiç bir verim söz konusu olamadığı için çocukların gözü kapıda oluyor malesef. İsterse ağzımla kuş tutsam, ne kadar monotonluktan uzak, espirili bir sınıf yönetimi ele alsam da sonuç pek değişmiyor. Sayın bakanlığın bu yazılarımızı okuduğuna ümitlenerek, dileğim isteğim odur ki küçüklere zulüm sona erdirilmeli.

Bir de günümüzde artık bilgi transferi çok daha akıcı ve hızlı bir boyut kazandı. Bilgisayar, internet, tablet ve diğer araçlar sayesinde 1 saatlik bilgiyi 20 dk da işleyebilir durumdayız. Küçük yaş seviye grubunun özellikleri de göz önüne alındığında öğrenciler değil okul hayattan beziyorlar..

Sayın Bakanlığın hassasiyet göstemesi dileğiyle.

11 Ekim 2018 11:45

mutoberk
Memur
kale2534, 2 hafta önce - Alıntıya git

Norm fazlası konusu her konuşuldugunda

"Bu ülkede asker polis..." diye cümleleri o kadar yersiz buluyorum ki,

Allah yardımcıları olsun.Hepimizin ailesinde polis asker genelde vardır,tırnaklarına zeval gelsin istemeyiz,Onlar bizim polisimiz bizim askerimiz işleri şartları hiç ama hiç kolay değil,

Kimi mesleği gerçekten sevip istediğinden,kimi ekonomik mecburiyetten,kimi de atanamadığından ya da daha rahat bir meslek sahibi olamadıgından seçiyor.

Ama kardeşim ben zaten bu zor şartlardan dolayı polis olmadım siz bir avukata bir doktora çok rahat çalışıyorsun çokta para kazanıyorsun hadi doğuya gitte hakkını ver diyebilir misiniz ,

meslekler arasında kimse kurayla meslek sahibi olmuyor,

Yönetmelik çerçevesinde herkes şartları itibariyle mecburi hizmetini yapıyor,ya da kendisine bağlı oldugu bakanlığın sunduğu ayrıcalıklardan faydalanıyor.

11 Ekim 2018 22:03

hnfckm
Aday Memur

İlkokulda ders süresi 30 dk olması gerektiği gibi teneffüs süresi de 15 dakika olmalıdır

12 Ekim 2018 19:18

muradov
Aday Memur

Düşürülmeli, inşallah ya düşer. Öğrenciyi eğitimi düşünen öğretmen az. Ejderha açı öğretmen gruhu 2 öğrencilik sınıfları kapatmayalim ejderha düşer diyor

Ülkeyi eğitimi düşünen yok. Bence ders sayısı 5 olmalı. Öğleden sonra sosyal kulüpler.

12 Ekim 2018 23:05

çocuklargülsün
Daire Başkanı

ders saatleri 30 saate düşürülmeli. ama öğretmenlerin de derse zamanında girmesi gerekiyor. ders başladıktan sonra 5 dakika sürüyor derse girmeleri!

muratyakin, 2 hafta önce - Alıntıya git
Aynen evet başladığı an sınıfta olmalı
13 Ekim 2018 08:17

ahmet99
Daire Başkanı

Ders saatleri mutlaka düşürülmeli. Liselerde ders saati 6 saat olmalı. İlkokullarda 5, ortaokullarda 6 saat olmalı. Derslerin saatlerinde de ayarlama yapılmalı. Müfredat zaten içerik olarak azaltıldı. 6 ders saati olan bir ders 5 saate , 5 olan 4 saate düşürülebilir. Gereksiz bazı seçmeli dersler kaldırılmalıdır. Liselerde 4 yıldan 3 yıla indirilmeli. Evet bu durumda norm fazlası öğretmenler olacaktır. Gerek alan değişikliği hakkıyla gerekse genel bir planlamayla bu norm fazlası 2 yılda eritilir.

Önemli olan ülkenin geleceği gençlerin bu sağlıksız eğitim sisteminden kurtulmasıdır. Okul dershane özel ders sarmalı bugünün çocuklarını ve gençlerini maalesef sorunlu ve mutsuz olmaya itmiştir. Sınav sistemi bilgiyi ölçen olmaktan çok analitik düşünceyi okuduğunu anlama çıkarım yapma sentez gücünü ölçmeli. Bu sayede çocukların dershane bağımlılığı bitecektir. Örneğin matematikten formülü ezberlemesi yerine ortaya konulan bir problemi çözmesi istenmeli formül gerekiyorsa oda soruda verilmeli. Tarihte bilgi yerine bir tarihi olay veya icraat verilip bunun sonuçları ve nedenleri sorulmalı. Çocuk okuldan çıkıp sokakta sitede oyun oynamalı arkadaşlarıyla spor yapmalı bir enstrüman çalmalı sosyalleşmeli rahat yetişmeli. Bunun etkisiyle toplumdada bir rahatlama olacaktır.

13 Ekim 2018 15:17

cemrekaan
Memur

Kesinlikle düşürülmesi lazım.40 saat çok fazla.

13 Ekim 2018 16:24

galaktix
Aday Memur

Benim gözlemlediğim eğitimdeki 1. sorun herkesi zorla eğitmeye/öğretmeye çalışmamız. Dolayısıyla eğitim/öğretime açık olmayan kişilerin içinde olduğu bir sınıfta öğretmen, öğrenci ve idareciler için sıkıntılar baş gösteriyor.

Mevcut eğitim sistemimiz öğrenciyi bahçede, sokakta, evde değil sınıfta tutup bir nevi sürekli kontrol altında bulundurmak üzerine kurulu olduğundan dolayı haftalık ders saati ve ders sürelerinde bir azaltma yapılacağını düşünmüyorum.

Okulun şu anki toplumdaki yeri aile açısından; "çocuğumun en azından nerede olduğunu biliyorum, en azından kontrol altında bulunuyor" mantığı. Öğrenci öğretmen eşliğinde ne kadar çok zaman geçirirse o kadar iyi olur düşüncesi ailede hakim olduğu için ders, ders sonrası çalışma, kurs ne varsa çocuğunu gönderme peşinde. Eğitimde hala süreye bakılıyor, nitelik ve kalite fazla önemsenmiyor.

Okul yöneticileri neredeyse sorun çıkmasın diye teneffüs olsun istemeyecek. Teneffüs süreleri çok kısa, 5-10 dk lik teneffüslerde öğrenciler hiç bir ihtiyacını gideremiyor ve derse gergin giriyor, 40dk boyunca öğretmenle ve dersle bir alakası olmuyor.

Öğrencilerin okul içinde ve dışında sosyal, sportif faaliyetler yapması, projeler geliştirmesi mantıklı, güzel ve kulağa hoş gelen bir düşünce. Fakat öğrencileri bu faaliyetlere yönlendirecek yeterli fiziki imkan ve en önemlisi öğrencide istek yok. En güzel faaliyeti yapsanız da katılmayan öğrenciler var. Hiç bir derse, konuya, faaliyete ilgisi olmayan öğrenciler var maalesef. Öğrenci boş kaldığı ve fırsat bulduğu her an telefonda oyun/sosyal medya peşinde koşuyor hiç bir şey yapamazsa vuruyor kafayı yatıyor. Beden eğitimi ve müzik dersinde dahi öğrenci kaytarma peşinde. Boş durmak hiç bir şey yapmamak istiyor gençler. Bu durum bir de ergenliğin getirdiği sağa sola zarar verme, etrafını rahatsız etme, sürekli tahrip etme alışkanlıkları ile birleşince...

Burada saydıklarım ve sayamadıklarımı birleştirince "ders süreleri kısalmalı, tenefüs süreleri biraz daha artırılmalı. Öğrencilerin sosyalleşebileceği, sportif faaliyetler yapabileceği, projeler geliştirebileceği alanlar oluşturulmalıdır. Öğrencinin isteği ve velinin desteği ile okul bitince yada hafta sonunda kendi isteğiyle buralara gelip kullanabilmeli." fikri ütopyadan ileri gidemiyor. Bu konularda yol alabilmemiz için toplumsal, köklü bir değişime ihtiyaç var.

13 Ekim 2018 19:46

ancelo
Müsteşar Yardımcısı

Galaktix Hocam yazışmanız için teşekkürler. =) https://forum.memurlar.net/konu/2113598/1.sayfa

14 Ekim 2018 12:40

ancelo
Müsteşar Yardımcısı

İlkokul ders saatlerinin 30 dk olarak yeniden ayarlanması teneffüs sorunlarını da çözecektir. Kaldı ki herkesin nefret duyduğu eski bakanlık uygulamaları içinde ilkokulların ders saati 30 dk şekilde düşürülme projesi de bakanlık kulislerine yansımıştı. Düşürülmesi kesinlikle mantıklı olacaktır.

14 Ekim 2018 22:28

er-form
Müsteşar

İlkokulda 30 dakika yetmez.

Daha önceki başlıkta da herkesin söylediği buydu.

15 Ekim 2018 20:28

adeba
Müsteşar

Bi toplumda SADECE asker ve polisler kahraman olarak görülüyorsa orası üçüncü dünya ülkesidir.

19 Ekim 2018 15:31

ancelo
Müsteşar Yardımcısı

Görüş ve düşüncelerimizi nakletmek için çok ideal bir ana-sayfa zemini var. Buyurunuz.

https://www.memurlar.net/haber/783511/ders-saati-azalacak-teneffus-artacak.html

19 Ekim 2018 18:55

kamuran15
Müsteşar

Bilgilendirme için çok teşekkürler.

Toplam 37 mesaj

ANKET
Sizce Devlet memurlarının işyerinde kahvaltı yapması yasaklanmalı mı?