Editörler :
05 Ekim 2018 14:13   

akıl verin lütfen ?

Merhaba, 1996 yılı ağustos doğumluyum dava ilk ihbarname ve diğer dosyalar 2014 mayıs ile açıldı söz konusu dönemde dolayısıyla henüz reşit bile değildim, olay şu şekilde kendime ait bir film sitesine ve youtube a internetten bulduğum ve yaklaşık 10 gün önce yayına giren bir filmi kendi adımla yükledim ve gerekli avukatın beni arayıp filmi kaldır demesi üzerine filmi kaldırdım fakat 10 gün içinde aldığım başsavcılıktan ifade talebi ile avukatın bulunduğu adrese gidip zaten filmi kaldırdığımı belirttim. Kendisi bir çete olduğumu düşündüğünü ve isim vermemi ve filmi nerden bulup çektiğimi söylemem gerektiğini söyledi. tekrarlayarak internet üzerinden bulduğumu ve sadece indirip kendi siteme ve youtube platformuna yüklediğimi belirttim. biraz duygusal konuşmalarım sonrası avukat siteyi bugün kapatırsan bende olayı büyütmem dedi. ok dedim ve siteyi gidip aynı akşam başka birine çok cüzi bir tutara sattım yaklaşık 400tl gibi. sonrasında yaklaşık 1 yıl bir haber almadım kimseden kapandığını düşündüm. fakat ifade vermeyi unuttuğum için aranmam çıkmış, o sırada üniversiteye başka bir şehirde yeni başlamış ve okumakta olan ben atladım çağlayan adliyesinde ifade vermeye gittim. gerekli ifadeyi verdikten sonra savcı bey avukatı tanıdığını basit bir konu olduğundan arayıp geri çekilmesini rica edeceğini söyledi. banada hadi geçmiş olsun diyerek gönderdi. teşekkür ettim. fakat o da ne 2018 yılında bir sms aldım ve kasım ayında konuyla ilgili duruşma günü belirlenmiş. şimdi bu suçla ilgili duruşma günü nasıl bir süreç işleyeceğimi bilmiyorum.. yani ne demem lazım öncelikle daha önce bir sicil kaydım yada suçum yok ki zaten anladığım kadarıyla suç tarihlerinde reşit te değilim. zaten sonuç itibariyle suça kastım da yok. Lise döneminde web tasarım okuduğumdan böyle bir site kurup acaba para kazanırmıyım diye düşünmüştüm. ki zaten bişeyde kazanmadım.rica ettiğim olay lütfen biri yol göstersinde akıl versin. gerçekten duruşmaya kadar ne yapacağımı bilmiyorum.yani ne demem lazım yada bana ceza çıksa ne kadar çıkar bu parayı ödeyemezsem ne olur bu arada hala öğrenciyim zaten ..

05 Ekim 2018 15:31

cansetgul
Memur

Demek ki Avukat şikayeti geri çekmemiş. Savcı da seni suçlu bulup hakkında iddianame hazırlamış ceza alman için. Aşağıda işlediğin suçu bul ona göre bak cezasına. Adli Para Cezası en az 100 TL en fazla 7300 TL verilir. 2 Sene ve daha az ceza verilen suçlarda muhtemelen hükmün açıklanmasını geri bırakırlar. ki sen 18den küçükken işlediğinden bu süre senin için 3 yıldır. 5 yıl içinde başka da bir suç işlemezsen davan düşer. Para da ödemezsin böylece. Ama muhtemelen buna bile gerek kalmaz. 1 yıldan az hapis cezası alırsan 18den küçük olduğundan şunlardan birine çevrilir: Kısa süreli hapis cezası, suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre;

a) Adlî para cezasına, (Burada tabi parayı ödersin. Hakimle ona göre konuş hangisini istediğini.)

b) Mağdurun veya kamunun uğradığı zararın aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle, tamamen giderilmesine,

c) En az iki yıl süreyle, bir meslek veya sanat edinmeyi sağlamak amacıyla, gerektiğinde barınma imkanı da bulunan bir eğitim kurumuna devam etmeye,

d) Mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanmaya,

e) Sağladığı hak ve yetkiler kötüye kullanılmak suretiyle veya gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranılarak suç işlenmiş olması durumunda; mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, ilgili ehliyet ve ruhsat belgelerinin geri alınmasına, belli bir meslek ve sanatı yapmaktan yasaklanmaya,

f) Mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle ve gönüllü olmak koşuluyla kamuya yararlı bir işte çalıştırılmaya, Çevrilebilir

BU SUÇLARDAN HANGİSİNİ İŞLEDİĞİNİ BUL. HİÇBİRİNİ İŞLEMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORSAN FİKRİ MÜLKİYET ALANINDA UZMAN BİR AVUKAT TUTMAN SENİN İÇİN İYİ OLABİLİR.

1. Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işleyen, temsil eden, çoğaltan,değiştiren, dağıtan, her türlü işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma ileten, yayımlayan ya da hukuka aykırı olarak işlenen veya çoğaltılan eserleri satışa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair şekilde yayan, ticarî amaçla satın alan, ithal veya ihraç eden, kişisel kullanım amacı dışında elinde bulunduran ya da depolayan kişihakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

2. Başkasına ait esere, kendi eseri olarak ad koyan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır. Bu fiilin dağıtmak veya yayımlamak suretiyle işlenmesi hâlinde, hapis cezasının üst sınırı beş yıl olup, adlî para cezasına hükmolunamaz.

3. Bir eserden kaynak göstermeksizin iktibasta bulunan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.

4. Hak sahibi kişilerin izni olmaksızın, alenileşmemiş bir eserin muhtevası hakkında kamuya açıklamada bulunan kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

5. Bir eserle ilgili olarak yetersiz, yanlış veya aldatıcı mahiyette kaynak gösteren kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

6. Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı, tanınmış bir başkasının adını kullanarak çoğaltan, dağıtan, yayan veya yayımlayan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasıyla cezalandırılır.

05 Ekim 2018 17:36

dammit
Aday Memur

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.1136.pdf

Toplam 2 mesaj

ANKET
Sizce Devlet memurlarının işyerinde kahvaltı yapması yasaklanmalı mı?