Editörler :
08 Ekim 2018 01:06   

Yasaklı
Yaşın 25 olması ve elde olan sadece önlisans diploması ...

Merhaba,

Çok iyi bir üniversitede düşük puanla alan bir mühendislik bıraktım ve şuan 2 yıllık önlisans sağlık bölümünde 2.sınıfım. Bırakma sebebim uzun oralara hiç girmeyeceğim önüme bakmak istiyorum.

Fakat ne yapacağımı bilmiyorum. Attan inip eşşeğe binmiş gibiyim. Arkadaşlarımın çoğu bitirdi bazıları yurtdışında yüksek lisans yapıyor bazıları iyi para kazanıyor kısacası istediğim hayatı yaşıyorlar. Peki benim onlardan neyim eksikti ? Çalıştım çabaladım fakat olmadı. Bu durum bende hırs yaptı tekrar bir bölüm okumalıydım. İyi bir üniversitede İşletme okumak benim için en iyisi olacak gibi düşünüyorum. Fakat yaşım da 30 olacak mezun olduğumda. O saatten sonra alanında tecrübesiz '' İşletme '' mezununu alırlar mı ? Alsalar bile yaş olayı hep önüme set çeker mi ?

Lütfen fikir belirtin. Fakat işi memurluğa sürmeyin ne olursunuz.. Tamam burası memur sitesi ama ben memur olmak istemiyorum. Beyaz yakalı iş gezisi için yurtdışına çıkan biri olmak istiyorum. Hatta okuyacağım meslek yurt dışı kapılarını da açarsa tadından yenmez. Size komik ya da saçma gelebilir ama durum bu.

Bir yandan da Hukuk düşündüm fakat Hukuk demek Türkiye'de kalacaksın garanti demek gibi bir şey.

Ciddi cevap yazan herkese teşekkürler.

08 Ekim 2018 02:27

Boranko
Aday Memur

Hocam o yurtdışında yüksek lisans yapan arkadaşlarınız zaten eğitim masraflarını karşılayacak bir burs bulacak derecede başarılı elemanlarsa boşuna kendinizle kıyas yapmayın. Hepimiz akademik performansımızı etkileyecek bir dolu hata yaptık.

Özel sektör istiyorsunuz, güzel. Ortalık işletme mezunundan geçilmiyor, sizi firmasına alacak bir tanıdığınız yoksa asgari maaşla başlar, her gün mesaiye kalırsınız. O da işletme mezunu olup yükselebileceğiniz bir pozisyon bulursanız, ki kolay kolay bulamazsınız.

"Şu bölümü okudum, 10-15 sene geçmeden güzel maaş alacağım" diye bir şey özel sektörde yok. 2000 liraya başlarsanız şanslısınız. Emeklilik yaşınıza geldiğinizde avrupa seyatlerine çıkacak bir birikim yapabiliyorsanız daha da şanslısınız.

Tek umudunuz yüksek revaçta bir meslek edinebileceğiniz bir bölüm seçmek, ki bu hukuk asla değil, ve uzun süreler sürünmeye de her halükarda razı olmak. Diliniz de mükemmel olmalı. Nedir bu meslekler? Gümrük, hava kontrolörlüğü, pilotluk, yazılım mühendisliği (elbet bilimum diğer mühendisliklerin de çalışabilecekleri yerlerin kalibresini artırmaya bağlı olarak çok güzel paraları olabilir), tıp, endüstriyel tasarım vesaire. Anaakım bir bölüm okumak zorunda da değilsiniz, bir bakın örneğin at eğitmenliği gibi bölümler okumak işinize yarar mı, şaka değil. Araştırın, sektörün vazgeçilmezi olacak kadar sıkı çalışmanız ve kendinizi yetiştirmeniz durumunda minimum sürünme nerede.

Networking yetenekleriniz süper değilse ya da tanıdıklardan, dostlardan faydalanamayacaksanız özel sektör size istediğiniz hayatı vermeyecek. Bunlar olsa dahi hayal kırıklığına uğramanız da olası, aynen memuriyetlerdeki gibi, kendinizi güvenceye aldıktan sonra hayal kurun.

08 Ekim 2018 14:30

NijeryalıForvet
Yasaklı

Hocam o yurtdışında yüksek lisans yapan arkadaşlarınız zaten eğitim masraflarını karşılayacak bir burs bulacak derecede başarılı elemanlarsa boşuna kendinizle kıyas yapmayın. Hepimiz akademik performansımızı etkileyecek bir dolu hata yaptık.

Özel sektör istiyorsunuz, güzel. Ortalık işletme mezunundan geçilmiyor, sizi firmasına alacak bir tanıdığınız yoksa asgari maaşla başlar, her gün mesaiye kalırsınız. O da işletme mezunu olup yükselebileceğiniz bir pozisyon bulursanız, ki kolay kolay bulamazsınız.

"Şu bölümü okudum, 10-15 sene geçmeden güzel maaş alacağım" diye bir şey özel sektörde yok. 2000 liraya başlarsanız şanslısınız. Emeklilik yaşınıza geldiğinizde avrupa seyatlerine çıkacak bir birikim yapabiliyorsanız daha da şanslısınız.

Tek umudunuz yüksek revaçta bir meslek edinebileceğiniz bir bölüm seçmek, ki bu hukuk asla değil, ve uzun süreler sürünmeye de her halükarda razı olmak. Diliniz de mükemmel olmalı. Nedir bu meslekler? Gümrük, hava kontrolörlüğü, pilotluk, yazılım mühendisliği (elbet bilimum diğer mühendisliklerin de çalışabilecekleri yerlerin kalibresini artırmaya bağlı olarak çok güzel paraları olabilir), tıp, endüstriyel tasarım vesaire. Anaakım bir bölüm okumak zorunda da değilsiniz, bir bakın örneğin at eğitmenliği gibi bölümler okumak işinize yarar mı, şaka değil. Araştırın, sektörün vazgeçilmezi olacak kadar sıkı çalışmanız ve kendinizi yetiştirmeniz durumunda minimum sürünme nerede.

Networking yetenekleriniz süper değilse ya da tanıdıklardan, dostlardan faydalanamayacaksanız özel sektör size istediğiniz hayatı vermeyecek. Bunlar olsa dahi hayal kırıklığına uğramanız da olası, aynen memuriyetlerdeki gibi, kendinizi güvenceye aldıktan sonra hayal kurun.

Boranko, 8 ay önce - Alıntıya git

Cevabınız için çok teşekkürler. Asıl olay şu daha doğrusu bu konuyu açmamdaki sebep: Yaşın sorun olmayacağı meslekler. (Tıp, diş hariç)

08 Ekim 2018 14:38

Boranko
Aday Memur

Özel sektörde yetiştirmek için eleman alımlarının 30 yaşı dert edeceğini hiç zannetmiyorum. Yaş sınırı koyan pozisyonlar ya ender açılıyor, ya 30-35 arası bir yaş limiti getiriyorlar. Zaten orada da mevzu networking olduğundan referansı olan birinin 30 yaşında diye engellenmesi zor.

Pilotluk eğitimi gibi aplikasyonu yüksek programlar yaşa daha çok dikkat ederler, Türk Hava Yolları şu anda hala 2.pilot aday adaylarını kabul ediyor örneğin herhangi bir ön lisans ve lisans mezunları arasından, dil ve lise seviyesinde sayısal bilgi ile geçiyorsunuz akademiye. Bu ve benzeri imkanlar yaş sınırında biraz daha serttir.

08 Ekim 2018 14:42

NijeryalıForvet
Yasaklı

Özel sektörde yetiştirmek için eleman alımlarının 30 yaşı dert edeceğini hiç zannetmiyorum. Yaş sınırı koyan pozisyonlar ya ender açılıyor, ya 30-35 arası bir yaş limiti getiriyorlar. Zaten orada da mevzu networking olduğundan referansı olan birinin 30 yaşında diye engellenmesi zor.

Pilotluk eğitimi gibi aplikasyonu yüksek programlar yaşa daha çok dikkat ederler, Türk Hava Yolları şu anda hala 2.pilot aday adaylarını kabul ediyor örneğin herhangi bir ön lisans ve lisans mezunları arasından, dil ve lise seviyesinde sayısal bilgi ile geçiyorsunuz akademiye. Bu ve benzeri imkanlar yaş sınırında biraz daha serttir.

Boranko, 8 ay önce - Alıntıya git

Benim yerimde olsan hangi bölümlerden birini seçerdin ? Yoksa mesleğini sevmeye mi çalışırdın ?

08 Ekim 2018 20:56

Boranko
Aday Memur

Hocam siz yaşınız ilerlediğinden haklı olarak acele yanıtlar istiyorsunuz, ama burada bulamazsınız. Kendiniz keşfetmek durumundasınız.

Hali hazırda pazarlanabilir yetenekler geliştirdiyseniz onların üzerine gidebileceğiniz bir rota çizin kendinize. Geliştirmediyseniz onların neler olabileceğini, hangilerini edinmenin sizin iç in mümkün olduğunu araştırın. Buna örnek, aileniz varlıklıysa havacılık serifikaları veren programlara (trafik kontrolörlüğü gibi) başvurabilirsiniz, böyle imkanları araştırın. Daha fazla bir şey söylemek mümkün değil.

31 Ekim 2018 15:17

JanissaryWolves
Daire Başkanı

Belli bir uzmanlık alanı olmayan işletme bölümü ve milyonlarca mezun. İyi bir üniversitede okuyacak olsan da iki kere düşün

Toplam 6 mesaj