Editörler : "eskiyara"Pangaea
08 Ekim 2018 22:21

Bir milyon fikre ulaşır mı bilemem; işte size Eğitim Modeli Önerim:

Merhaba. Bir öğretmen olarak görüş, gözlem ve izlenimlerimi yansıtmaktan yanayım. İyi bilindiği gibi son yıllarda eğitim sistemimiz, maalesef bir kısım karanlık üst düzey bürokratlarınca assimile edilerek çok ciddi bir dezenforme sürecine maruz bırakılmıştır. Bu odakların amaç ve niyetini sorgulamak ayrıdır elbette, ki bize düşmez, ancak camiadan duyulan yoğun tepki, sitem ve önerilere de kulak tıkanmaya devam edilmiştir. Bu konuları alt-başlıklar halinde bir önem ve öncelik sırasına almaktan yanayım. İnşallah öngörülerim sn bakanlığımıza fikir verici, ışık tutucu bir nokta teşkil eder. 1- Önerim: Yönetici atama yönetmeliği ile zuhur eden torpil, göreceli idari anlayış ile yapılan görevlendirmeler ve çarşaf dolusu torpilli mülakat listeleri ile genel anlamda; torpilli atama (sendikal atama) anlamını teşkil eder vaziyetteki mülakat olayları kesinlikle son bulmalıdır. Çünkü yine iyi bilinmektedir ki ülkemizde 40 küsur senedir Fetö kalıntısı ve onun torpil mekanizması niteliğindeki mülakatlar , cidden bardağı taşırmış niteliktedir. 2. Konu: Disiplin, rehberlik ve sınıf geçme sisteminin amacı karşılayan, etkin, faal bir sisteme kavuşturulması gerektiğidir. Yeniden Yerli ve Milli bir eğitim sistemini vücuda getirmek için çok geç kalınmaktadır. Eğitim sistemimizde 'ödül ve ceza' kaldırılmış durumdadır. Diğer ülke ve milletlerin eğitim modeline bakılacak olunduğunda, biz de öğretmenin eli kolu bağlanmış, her tür idari yaptırım ve teşvikleri öğrenci üzerindeki etkisini yitirmiş, bu durum disiplin konusunda okulları içinden çıkılmaz noktalara taşımıştır. Önerim: Bir öğretmen yeri sırası geldiğinde, diğer öğrencilerin öğrenim haklarını gasp eden, öğrenim ortamını sabote eden, taşkınlıklar çıkaran sorunlu bir öğrenciyi dersten çıkarabilmeli ve o ilgili öğrenciyi yok yazabilmelidir. Ki böylelikle kendi hatasının bir dönütü olduğunu fark edebilmeli, öğrenci kendisini düzeltme fırsatını elde edebilmelidir. 3. Önerim: Rehberlik sistemsizliğidir. Maalesef ülkemiz eğitim sisteminde rehberliğe duyulan ağır tepkiler üzerinden 10 yıllar geçmekte olup, rehberlik hizmeti saha uygulamasından ve uzman faktöründen yoksun bırakılmış adeta odadan yönetim merkezli pasif ve atıl konumuna göz yumulmuştur. Amaca yatkınlığı şöyle dursun, okullarda sorunların çözümünden ziyade sorunun kaynağı haline gelmiştir. Rehber öğretmenlerimiz, her 15 günde bir ritüelinde her sınıf ve şubeye 1 saat katılmalı, uzmanlık faktörünü yansıtmalı, etkinlik temelli rehberliklerini kendileri yürütmeliler ki en azından öğrenci eksenimizi tanıyabilsinler. İletişim kanalı açık kalabilsin. 3. Önerim: Sınıf geçme sistemi acilen değiştirilmeli, çalışan öğrencinin hakkı gasp edilmekten vazgeçilmelidir. Son olarak: Dyk kurs sistemi, öğrenci seçimi adı altında rant odaklı düzenlemelere sahne olmuş, olmakta ve göreceli idari anlayışlar ve yandaş öğretmen tekeli ile yürütülmektedir. İlgili kurslardaki temel sıkıntı öğretmen seçtirme polemiği olup, bu kurslar mutlaka haftasonuna alınmalıdır. Saygılarımla.

hocam69
Genel Müdür
09 Ekim 2018 08:46

Kimse kimsenin fikrini ne düşündüğünü merak etmiyor. Tribünlere oynuyorlar.

çocuklargülsün
Daire Başkanı
10 Ekim 2018 10:15

Kesinlikle katılıyorum bu görüşe. Küçücük çocuklar 40 dk derste ders sonu teneffüste lavabo sırasında. 40 dk verimsiz geçiyorsa sürdürmek manasız

kamuran15
Müsteşar
10 Ekim 2018 12:42

Evet makalemde belirtmiş olduklarımın arkasındayım. Mumum ışığı kadar gölgesi de ilk olarak kendi dibine düşer... Kimseden çekintim yok, birileri soruşturma açar diye zerre kadar endişem yok.. çünkü ellerine bir koz verdiğim kanısında değilim. aksine yapıcı eleştirilerimi arzettim.

kamuran15
Müsteşar
10 Ekim 2018 22:07

Kesinllikle fevkalade bir görüş idi

"Ne öğrenciler mahkum olsunlar ne de öğretmenler başlarında gardiyan ! İlkokullar için belirtiyorum= En ideal ders saati süresi mutlak surette 30 dk.olarak azaltılmalıdır. El kadar çocuk seviye grubu ile, lise ve üniversitenin oturum ve ders saati süresi bir mi tutulur = ??? Bu ülkede tutuluyor işte be kardeşim. Küçücük çocuklar zil peşinde, lavabo peşindeler olmaz ki !

Bakanlık duyarlı davranarak, evveliyatında Sayın İsmet yılmaz ın tamamlanayı vaat ettiği tek olumlu konu olan ders saati sürelerini kısaltılması konusuna bir aydınlık getirmeli, seçmeli dersler kaldırılmalı, ortaokul ve lise sonu yapılan tüm Dyk kursları haftasonuna alınmalıdır. Dyk kurslarına rehabilite şarttır.

El kadar çocuğun fiziksel ve mental algı sürecini, lise ve üni. ile bir tutmak ne demektir..."

çocuklargülsün, 6 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum bu görüşe. Küçücük çocuklar 40 dk derste ders sonu teneffüste lavabo sırasında. 40 dk verimsiz geçiyorsa sürdürmek manasız

kamuran15
Müsteşar
10 Ekim 2018 22:14

Nereye kadar oynayacaklarsa oynasınlar bakalım hocam. 15 Ekim Vizyon paketini de göreceğiz. İnşallah sayın bakan, yol-geçen hanından farksız bir düzlemde, mülakat batağı ile süregelen kaotik bir yönetici atama kaosuna bir aydınlık getirir.

hocam69, 6 yıl önce

Kimse kimsenin fikrini ne düşündüğünü merak etmiyor. Tribünlere oynuyorlar.

farzettikki
Yasaklı
11 Ekim 2018 12:50

Bir milyon fikre ulaşsa da vicdanlara ulaşacak mı ? sorusu, eğitimde yaşananların kör noktasıdır.

ashil13
Genel Müdür
11 Ekim 2018 20:08

Rehberlik kısmı hariç yazılanlara katılıyorum.

Kamuran başlığı açmsın arık kendi kendine sayfaları doldurursun. Farzettinki, farzetmedinki derken barasın sayfalar kendi yazdıklarınla dolmuş. TAbi (+) ları da unutmayalım

Yalnız sana tavsiyem kanka bu değerli fikirlerini burada yaptığın gibi meb'e de 1500 ayrı hesapla yazayım deme, memurlarnetin yapmadığını yapar bloklarlar ona göre :))

kamuran15
Müsteşar
12 Ekim 2018 00:32

Ashil daha ne kadar kendini kandırabilirsin bilemem lakin rehberlik dışındaki diğer konulara hak vermiş olman senin hesabına iyi bir adım, eğitim namına ise maraton koşusu sayılır:) ve şunu asla aklından çıkarmamanı önerebilirim: Bu ülkede ne zaman ki rehberlik servisleri gerçek amacı ve hizmet doğrultusunda rehabilite edilebilirse, işte yine o vakit eğitim sistemi kendi kendini (her anlamda) tamamlayıcı rolünü gerçekleştirecek. Kimsenin Newton-Einstein olması da gerekmiyor. O rumuz polemiğin bıkkınlık verdi artık. Kişi kendinden bilir işi anladın eminim. İşte böyle tek bir rumuzla yazışırsan hak ettiğin ölçülü karşılığı da görebilirsin.

S-c-a-t-t-e-r
Yasaklı
15 Ekim 2018 01:14

İnanılır şey değil.. şaka şaka:) ilkokulda ders süresinin kısaltılmasına aynen katıldım çünkü.

çocuklargülsün, 6 yıl önce

ashil13
Genel Müdür
15 Ekim 2018 23:43

Doğru söyeleyni dokuz köyden kovarlarmış kamuran ama den dokuz köyü ayaklarına getirdiğin için millet bıktı :)

Ayırca beni kendinle karıştırma.

kamuran15, 6 yıl önce

Ashil daha ne kadar kendini kandırabilirsin bilemem lakin rehberlik dışındaki diğer konulara hak vermiş olman senin hesabına iyi bir adım, eğitim namına ise maraton koşusu sayılır:) ve şunu asla aklından çıkarmamanı önerebilirim: Bu ülkede ne zaman ki rehberlik servisleri gerçek amacı ve hizmet doğrultusunda rehabilite edilebilirse, işte yine o vakit eğitim sistemi kendi kendini (her anlamda) tamamlayıcı rolünü gerçekleştirecek. Kimsenin Newton-Einstein olması da gerekmiyor. O rumuz polemiğin bıkkınlık verdi artık. Kişi kendinden bilir işi anladın eminim. İşte böyle tek bir rumuzla yazışırsan hak ettiğin ölçülü karşılığı da görebilirsin.

kamuran15
Müsteşar
16 Ekim 2018 00:29

İşin aslı rumuz polemikleri basit işler cancağız. ama bu ülkede pozitif ayrımcılığı ve vessayetin fitilini ateşleyenler olduğu sürece, illaki o kıvılcımdan da nasibini ve nasibimizi alacaksınız. Çözümü çok basit sen de iyi biliyorsun safa yatmaya gerek yok. Sabret; her şey iyi olacak, hissediyorum.

ashil13, 6 yıl önce

Doğru söyeleyni dokuz köyden kovarlarmış kamuran ama den dokuz köyü ayaklarına getirdiğin için millet bıktı :)

Ayırca beni kendinle karıştırma.

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi