Editörler : hopaliSafak Vaktii
10 Ekim 2018 16:12   

İlköğretim Matematik ve Lise Matematik KPSS alımları ortak olsun mu?
lise matematik ve ilköğretim matematik alımları ve branşları beraber olsun mu,hepsi tek çatı altında toplansa iyi mi kötü mü sizce?

Bu ankete 7 günde, 17 kişi oy kullandı ve 17/10/2018 16:12 tarihinde sona erdi.

10 Ekim 2018 16:54

hüseyintekinn
Aday Memur

Üniversite giriş sınavlarında ikisinin ayrımı olmasın ve birleştirilsinler o zaman. Ama giriş sınavlarında aralarında dağlar kadar fark olan iki bölümü birleştirmek ilköğretim matematik okuyanlara haksızlık olur.

10 Ekim 2018 17:01

ögretmenimcanımbenm
Memur

Ülkemizde ölçütlere göre alım ve yerleştirme işlemleri zaten rezalet. Şu zamanda ister ayrı alsınlar ister birleştirsinler hiçbir şey değişmez. Çünkü Lise branş öğretmeni duyusal motor dönemden, babıldama, çağıldama döneminden sorumlu tutulurken okul öncesi öğretmeni ergenlik döneminden sorumlu tutuluyor. Bunun genel kültür yetenek sınavı adı altında akademik düzey tarih ve coğrafyası da cabası. Bu işin KPSS dediğimiz hikaye tarafı, bir de pratikte nasıl ona bakalım.

İlköğretimde 5 ve 6. sınıflar dünya tatlısıdırlar. Bir dediğinizi kolay kolay iki etmezler. Hele sınıf çok kalabalık değilse dersler tadından yenmez. 7.sınıf erinlik döneminin giriş evresi. 6.sınıf kadar güzel değildir ama kötü de değildir. Dersleri rahatlıkla yürütürsünüz. 8.sınıf teog zamanı olduğundan öğrenciler sınava kilitlenirdi, işimiz bir nebze kolaylaşırdı. Yine de erinliğin etkisini iyice gösterdiği dönem olduğundan ilköğretimde öğretmeni tek zorlayan sınıf 8.sınıf.

Lisede durum çok farklı. İnsanın lise sınıflarını idare edebilmek için öğretmenden çok sanatçı olması lazım. Ergenlikten kaynaklı kendilerini ispatlama çabaları arasında salak espriler, küstahlıklar, dalga geçmeler, öğretmen üzerinden popüler olmaya çalışma, abuk subuk konuşma ve hareketlerin arasından sıyrılıp bir taraftan sınıf yöneteceksiniz bir taraftan matematik öğreteceksiniz. Eğer fen lisesi veya kaliteli bir anadolu lisesinde görev yaparsanız tanımladığım tiplemeler her sınıfta 1-2 tane olur rahatlıkla idare edersiniz. Yok meslek lisesi veya imam hatipse o zaman sizin dediğiniz "nasılsa matematik eğitimi alıyor" cümlesi biraz havada kalıyor.

Bence adamakıllı eğitim verilmesi şartıyla bu alımlar şu anki gibi ayrı kalmalı. Ama şu anki gibi 2-3 ders farkını kriter olarak ele alıp ayıracaklarsa o zaman birleştirme yapılması tahribat yaratmaz. Daha açığı ilköğretimden daha çok alım yapıldığı için lise matematikçilerin bu sofraya çökmesi ve ilköğretimcilerin isyan etmesi tartışmasının fitilini ateşlediniz :))))

10 Ekim 2018 19:01

İlkmathocası
Aday Memur

arkadaşlar herkes kendi bölümüyle ilgilensin bence ortak sınavla bölüme giriş olursa olur ama bu şekilde bir şey mümkün değil

10 Ekim 2018 19:25

vostok
Şef

Üniversitede ilköğretim matematik olmasını sorgulamak başka bir konu. Ancak eğer tercih edenler belli bir puanın üstünde tercih ediyorsa atanmak ayrı ayrı haktır.

Toplam 4 mesaj

ANKET
Sizce Devlet memurlarının işyerinde kahvaltı yapması yasaklanmalı mı?