Editörler : Pangaea
15 Ekim 2018 11:38

Makine Öğretmenliği Hk.
Merhaba. Ben aslında Makine Mühendisiyim. Formasyon alarak öğretmenlik hakkı da kazandım. KPSS de hem mühendislik hem öğretmenlik alanında iyi bir puan aldım. Ama hangisini seçeceğim konusunda kararsızım. Makine Öğretmenliği hakkında bilgi verebilecek olan var mı? Çalışma koşulları ( bir bayan için) saatleri ve maaşı konusunda bilgi istiyorum.

teknikogret
Memur
16 Ekim 2018 20:08

Selam,

Makine öğretmeniyim. Öncelikle çalışacağınız okul itibariyle tamamen erkeklerden oluşan bir sınıfta öğretmenlik yapıyorsunuz. Genel anlamda haftanın 4 günü (okula göre 3 ya da 5 te olabilir) sabah 8 öğleden sonra 4-5 arası ders oluyor. Aslında bulunduğunuz okulda ki öğrenci sayısına göre değişir bu.

Maaş karşılığı haftalık 20 saat derse girmeniz gerekir. onun dışında 20 saate kadarda zorunlu ek ders verebilirler.Haftalık 1 gün okulda gündüz nöbetiniz olur.

Makine mühendisi olduğunuz için imalat işlemleri derslerini bilmeniz gerekmektedir. Örneğin tornda vida açma, frezede düz dişli çark açma gibi temel imalat yöntemlerini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca autocad, solid works gibi çizim programlarında da dersleriniz oluyor.

Bir bayan olarak zorlanır mısınız? yaşayarak görmeniz gerek. Bayan makine öğretmeni daha önce gördüm. Maaş olarak sözleşmeli öğretmen maaşı 3100-3200 civrında. Full ek ders alsanız ek derslerden de 1400-1500 lira gelse 4.500 üstü okul döneminde maaş alırsınız diyebilirim.

aysnrseker
Memur
16 Ekim 2018 23:28

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Tercih zamanı şartlara göre değerlendiricem
teknikogret, 6 yıl önce

Selam,

Makine öğretmeniyim. Öncelikle çalışacağınız okul itibariyle tamamen erkeklerden oluşan bir sınıfta öğretmenlik yapıyorsunuz. Genel anlamda haftanın 4 günü (okula göre 3 ya da 5 te olabilir) sabah 8 öğleden sonra 4-5 arası ders oluyor. Aslında bulunduğunuz okulda ki öğrenci sayısına göre değişir bu.

Maaş karşılığı haftalık 20 saat derse girmeniz gerekir. onun dışında 20 saate kadarda zorunlu ek ders verebilirler.Haftalık 1 gün okulda gündüz nöbetiniz olur.

Makine mühendisi olduğunuz için imalat işlemleri derslerini bilmeniz gerekmektedir. Örneğin tornda vida açma, frezede düz dişli çark açma gibi temel imalat yöntemlerini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca autocad, solid works gibi çizim programlarında da dersleriniz oluyor.

Bir bayan olarak zorlanır mısınız? yaşayarak görmeniz gerek. Bayan makine öğretmeni daha önce gördüm. Maaş olarak sözleşmeli öğretmen maaşı 3100-3200 civrında. Full ek ders alsanız ek derslerden de 1400-1500 lira gelse 4.500 üstü okul döneminde maaş alırsınız diyebilirim.

embirli
Aday Memur
17 Ekim 2018 08:47

Hocam moralinizi bozmak istemem ama makina mühendisliğinin başvurabileceği 1. öncelik bir öğretmenli

aysnrseker
Memur
17 Ekim 2018 10:54

Anlamadım hocam
embirli, 6 yıl önce

Hocam moralinizi bozmak istemem ama makina mühendisliğinin başvurabileceği 1. öncelik bir öğretmenli

embirli
Aday Memur
17 Ekim 2018 11:28

hocam benim bildiğim kadarı ile mak. müh. 1. öncelik başvuru hakkı yok.
aysnrseker, 6 yıl önce
Anlamadım hocam

aysnrseker
Memur
17 Ekim 2018 14:20

Ben sadece formasyon aldım hocam. Öncelikler konusunda pek bilgim yok. Başvuru sürecinde hangisine başvurabilirim, her iki bölüm için de tercih yapabilir miyim bilmiyorum.
embirli, 6 yıl önce
hocam benim bildiğim kadarı ile mak. müh. 1. öncelik başvuru hakkı yok.

teknikogret
Memur
19 Ekim 2018 22:25

makine mühendisi ve makine öğretmeni aynı önceliktedir. aralarında herhangi bir fark yoktur.

Hakmkn
Aday Memur
20 Ekim 2018 14:43

aysnrseker hocam mümkünse p10 puanınızı öğrenebilir miyim? Sıralamada önümde olup olmadığınızı merak ettiğim için soruyorum.

karagülle
Daire Başkanı
20 Ekim 2018 15:17

Makine mühendisi olup da formasyon alsaydım kesinlikle ben de makine öğretmeni olmak isterdim. Teknik öğretmen olmak gibisi yok.

embirli
Aday Memur
20 Ekim 2018 23:38

merhaba hocam. bu konunun mevzuatı nerede yazıyor. gösterebilir misiniz.
teknikogret, 6 yıl önce

makine mühendisi ve makine öğretmeni aynı önceliktedir. aralarında herhangi bir fark yoktur.

teknikogret
Memur
21 Ekim 2018 17:43

öğretmen atama esaslarında makine/kalıp bölümüne bakabilirsiniz. 2. öncelikler hemen altta yer alır

teknikogret
Memur
21 Ekim 2018 17:44

http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_09/26141039_9_cizelgeveesaslar.pdf

teknikogret
Memur
21 Ekim 2018 17:46

neye istinaden söylüyorsunuz bunu?

karagülle, 5 yıl önce

Makine mühendisi olup da formasyon alsaydım kesinlikle ben de makine öğretmeni olmak isterdim. Teknik öğretmen olmak gibisi yok.

karagülle
Daire Başkanı
21 Ekim 2018 17:58

Ben de teknik öğretmenim. Ama teknik eğitim fakültesi mezunuyum. Mühendislik tamamla yapmak isterdim ama süreci çok uğraştırıcı.

teknikogret, 5 yıl önce

neye istinaden söylüyorsunuz bunu?

adnan3977
Kapalı
21 Ekim 2018 18:04

oncelikten ziyade makina kalıbı seçerseniz puanlar düşük olduğu için yerleşirsiniz.diğer branşlarda sececeğiniz alanlar yan dal olduğundan oralara yüksek alanları yerleştiriyor diğer seçen branşlar.Makine kalıp öğretmenliği hem güzel yerlere atanıyor,hem tercih edeceğiniz diğer branşlar gibi 2000 kişi yerine sınava 300-400 kişi giriyor.Hem başlı başına bir alan olduğundan diğer branşlara göre daha fazla kontejan veriliyor ve tercih edeceğiniz il sayısı daha fazla oluyor.

aysnrseker, 6 yıl önce
Ben sadece formasyon aldım hocam. Öncelikler konusunda pek bilgim yok. Başvuru sürecinde hangisine başvurabilirim, her iki bölüm için de tercih yapabilir miyim bilmiyorum.

aysnrseker
Memur
21 Ekim 2018 22:52

Anladım hocam. Teşekkür ederim
adnan3977, 5 yıl önce

oncelikten ziyade makina kalıbı seçerseniz puanlar düşük olduğu için yerleşirsiniz.diğer branşlarda sececeğiniz alanlar yan dal olduğundan oralara yüksek alanları yerleştiriyor diğer seçen branşlar.Makine kalıp öğretmenliği hem güzel yerlere atanıyor,hem tercih edeceğiniz diğer branşlar gibi 2000 kişi yerine sınava 300-400 kişi giriyor.Hem başlı başına bir alan olduğundan diğer branşlara göre daha fazla kontejan veriliyor ve tercih edeceğiniz il sayısı daha fazla oluyor.

embirli
Aday Memur
22 Ekim 2018 15:57

çok teşekkür ederim. bilgi sahibi oldum.
teknikogret, 5 yıl önce

http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_09/26141039_9_cizelgeveesaslar.pdf

matematik2004
Aday Memur
24 Nisan 2019 00:31

Aysnrseker

makina kalıp 2019 mülakat sıralaması yapıyoruz.2018 makina kalıp facebook sayfasına bakabilirsiniz

matematik2004
Aday Memur
24 Mayıs 2019 02:44

Makina kalıp öğretmenlşği watsap grubumuz .mülakat sıralamaları mevcut

https://chat.whatsapp.com/J4EJz0UpfGxIIoGZ0gaJkj

kara555
Aday Memur
17 Temmuz 2019 09:11

Merhaba

Bende sizin gibi makine mühendisiyim.Öğretmen olmak istiyorum siz atandınız mı bilgi

verebilirmisiniz .

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi