Editörler :
09 Ocak 2019 14:06

Serdengectiii
Daire Başkanı

Peki sen ölümle herşey bitermi diyorsun ?

09 Ocak 2019 14:57

memur adayı dayı
Memur

1-2 :" Andolsun incire ve zeytine"

Tin suresi 1-2 ayetler

"O, çardaklı-çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri, çeşit çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve nari (her biri) birbirine benzer ve(her biri) birbirinden farklı biçimde yaratandır. Bunlar meyve verincemeyvelerinden yiyin. Hasat günü de hakkını (öşürünü) verin, fakat israfetmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez."

Enam 141

Demekki sadece hurma geçmiyormuş dimi ? Zeytin incir nar ...Hem cennete bunlar var demiyor bak burada ayeti oku ...

Serdengectiii, 2 yıl önce - Alıntıya git
sen ne demek istediğimi anlamıyorsun galiba. bak o dönemde orada yetişen meyveleri sayıyor. başka meyveleri sayamamış çünkü bilinmiyor. mesele sadece meyvede değil ki. mesela başka birisi çikolata istiyor cennette ama kuran da çikolata geçiyor mu. sen spesifik değerlendirme yapıyorsun bana isim üzerinden gitmeye çalışıyorsun. benim demek istediğim kuranda yazarları ilerideki dönemde kimse bilmeyecek. amerikaya git hurmayı kaç kişi bilecek. ya da pınardan akan su diyor. adamlar viski içiyor, tekila içiyor. bunları da spesifik anlama. demek istediğim cennette sunulan şeyler artik geçmişte kalıyor. kimsenin dokunmadığı huriler diyor, insanlar artik cinsel konuda tecrübeli eş arıyor. tabii bizim ülke hala orta doğu kafasında yaşadığı için bu durum bizde geçerli değil. insanlar cinsellik, en iyi meyve en iyi yer istemiyor. sadece sevdikleri ile mutlu bir hayat istiyor. kadınlar sosyal hayata karışmak istiyor. kuran kapansınlar diyor. bunu da arada kalmış olan ülkemiz modern türbanlı olayı ile aştı ama hala kadınlara cinsel obje olarak bakılıyor. ya da dünyadaki nimetler diyor. ben insanlar marsa atmosfer götürüp oraya gidecek diyorum allah dünyadaki nimetler diyor. anladın mi dinin ne kadar köhne olduğunu zamanı geçemediğini veya evrensel olmadığını. ölümden sonra hayat olsa ne olmasa ne. sonsuz hayat ne işe yarar ki. hayatın tadı anı yaşamaktan geçiyor. kanser olan bir kızın ölmeden önceki mektubunu oku anlarsın ne demek istediğimi. kuranı savunmak yerine anlamaya çalışsan anlayacaksın benim ne demek istediğimi. 14 kez evlenen peygamber evlilik ile değil de dünyayı gezmek ile uğraşsa imiş keşke. o kitabın dünyaya hitap etmediğini anlarmış. günümüzde din sadece inanılan bir şey. yaşanması mümkün değil. müslüman dediğin insan bile faiz ile kredi çekip ev alıyor ama katılım bankası diyor. örnek çok ama sen fikri anla derim ben. inanmak veya inanmamak benim umrumda değil. ben sadece ülkedeki insanların tembelleştiren din yerine araştırmaya sorgulamaya anlamaya yönelten bilimi tercih etmelerini istediğim için yazıyorum veya konuşuyorum. çok şükür deyip asgari ücretle yıllarca kölelik yapmak bizim insanımıza yakışmaz bence.
09 Ocak 2019 14:58

memur adayı dayı
Memur

Peki sen ölümle herşey bitermi diyorsun ?

insan biter ruhu ve bedeni evrenin enerjisinden gelmiştir ve oraya gider. einstein bu yüzden panteist oldu. evren tanrıdır, tanrı ise evren.
09 Ocak 2019 16:46

Serdengectiii
Daire Başkanı

Diyorsunki Kuranı Hz muhammed sav yazdı veya yazdırdı , Sana sorularım şunlar :

1-)" Biz rüzgârları aşılayıcılar olarak gönderdik.” Hicr 22

2-) İki denizi birbirlerine kavuşmak üzere salıvermiştir. Aralarında bir engel vardır, birbirlerine geçip karışmıyorlar.” (Rahman Suresi 19-20)

3-) "Biz göğü kudretimizle bina ettik ve şüphesiz biz onu genişletiyoruz"

(Zariyat 47)

4-)"“O inkâr edenler görmüyorlar mı ki, göklerle yer birbiriyle bitişik iken biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Hala inanmıyorlar mı?”

(Enbiya 30 )

5-) "Allah’tan başka dostlar edinenlerin misali, kendisine ev edinen dişi örümceğin misaline benzer. Gerçek şu ki, evlerin en çürüğü örümceğin evidir. Keşke bilselerdi!”

Ankebut (41)

Rüzgaların aşılayıcı olduğunu sence 1500 yıl önce arabistanda okuma yazma bilmez bir ümmi bilebilirmiydi ? ki Rüzagarın aşılayıcı olduğu bu asırda keşfedilmişken

Diğer ayetleri araştırmayıda sana bırakıyorum ....

09 Ocak 2019 19:07

Serdengectiii
Daire Başkanı
sen ne demek istediğimi anlamıyorsun galiba. bak o dönemde orada yetişen meyveleri sayıyor. başka meyveleri sayamamış çünkü bilinmiyor. mesele sadece meyvede değil ki. mesela başka birisi çikolata istiyor cennette ama kuran da çikolata geçiyor mu. sen spesifik değerlendirme yapıyorsun bana isim üzerinden gitmeye çalışıyorsun. benim demek istediğim kuranda yazarları ilerideki dönemde kimse bilmeyecek. amerikaya git hurmayı kaç kişi bilecek. ya da pınardan akan su diyor. adamlar viski içiyor, tekila içiyor. bunları da spesifik anlama. demek istediğim cennette sunulan şeyler artik geçmişte kalıyor. kimsenin dokunmadığı huriler diyor, insanlar artik cinsel konuda tecrübeli eş arıyor. tabii bizim ülke hala orta doğu kafasında yaşadığı için bu durum bizde geçerli değil. insanlar cinsellik, en iyi meyve en iyi yer istemiyor. sadece sevdikleri ile mutlu bir hayat istiyor. kadınlar sosyal hayata karışmak istiyor. kuran kapansınlar diyor. bunu da arada kalmış olan ülkemiz modern türbanlı olayı ile aştı ama hala kadınlara cinsel obje olarak bakılıyor. ya da dünyadaki nimetler diyor. ben insanlar marsa atmosfer götürüp oraya gidecek diyorum allah dünyadaki nimetler diyor. anladın mi dinin ne kadar köhne olduğunu zamanı geçemediğini veya evrensel olmadığını. ölümden sonra hayat olsa ne olmasa ne. sonsuz hayat ne işe yarar ki. hayatın tadı anı yaşamaktan geçiyor. kanser olan bir kızın ölmeden önceki mektubunu oku anlarsın ne demek istediğimi. kuranı savunmak yerine anlamaya çalışsan anlayacaksın benim ne demek istediğimi. 14 kez evlenen peygamber evlilik ile değil de dünyayı gezmek ile uğraşsa imiş keşke. o kitabın dünyaya hitap etmediğini anlarmış. günümüzde din sadece inanılan bir şey. yaşanması mümkün değil. müslüman dediğin insan bile faiz ile kredi çekip ev alıyor ama katılım bankası diyor. örnek çok ama sen fikri anla derim ben. inanmak veya inanmamak benim umrumda değil. ben sadece ülkedeki insanların tembelleştiren din yerine araştırmaya sorgulamaya anlamaya yönelten bilimi tercih etmelerini istediğim için yazıyorum veya konuşuyorum. çok şükür deyip asgari ücretle yıllarca kölelik yapmak bizim insanımıza yakışmaz bence.
memur adayı dayı, 2 yıl önce - Alıntıya git

Cinsellikte tecrübeli eş nedir ya ? Baya geniş biriymissin .Senin bir ilahın var aslında Sen nefsini , istek ve arzularını ilah edinmissin farkında değilsin . Kendi isteklerini yine genele yayma hatasını yapıyorsun .2. Hatan 1500 yıl önceki vakayı bugünün kafasıyla yorumluyorsun. O günün şartlarını hesaba katmıyorsun . Seninle konusacak bişey kalmadı ....

09 Ocak 2019 19:10

Serdengectiii
Daire Başkanı

Kadınlara cinsel obje olarak kullananda senin zihniyetindekiler .Müslümanlar değil Bunu araba lastiği reklamında bile çıplak kadın oynatarakçok iyi yapıyorlar....

09 Ocak 2019 19:13

memur adayı dayı
Memur
iki deniz meselesi doğru olabilir ama daha eski zamanlarda yaşamış birileri bunu bilimsel olarak söylemiş ise kopyala yapıştır olmuştur. aristotales söylemiş olabilir mesela. aynı yoğunluğa aynı sıcaklığa vs vs sahip sıvılar karışır. bunun sebebini tuz oranı imiş. neyse bilimsel kanıt demişsin bakalım biraz. gök demiş evren dememiş. dünyanın gökyüzü değildir genişleyen evrenin kendisidir. ki bu hala teoridir belki de değişecek. neyse kanun kabul edelim. gök ve yer bitişik imiş kurana göre. halbuki asla bitişik olmamıştır. dünyanın oluşumu üzerine bir belgesel izle derim. şimdi bilimsel olan şeyler kesin doğru değildir ve değişebilir. mesela elektrik + dan - ye değil tam tersi şekilde - den + ya doğru akım yönü izler. tabii eskiden bilimsel olarak bunu bulmak mümkün olmadığı için bu şekilde kabul görmüş ve çoğu teori bunun üzerine gelişmiş. şimdi sen diyorsun ki kuranı bilim doğruluyor. belki de doğrulamıyor. mesele bu değil zaten. ben dinin psikolojik olarak oluştuğunu söylüyorum. hadi bunu geçtim bilimsel olarakta mars diye bir gezegen var ve bu kuranda geçmiyor. ama denizler ve rüzgar geçince allah bunu bize söylemiş. allah niye bize mars veya samanyolu hakkında bilgi vermemiş. bilim ile uğraşanlar gelişiyor ilerliyor sonu yok olmak olsa bile ama biz hala burada din tartışmaktan bilim yapamıyoruz. bilim için harcama yapılacağı yere cami yapılıyor. bilim insanlarına destek vermek yerine imamlara vaizlere maaş veriliyor. daha çok konuşuruz böyle çok. üniversite okuyayım diye gittim istanbula.maddi imkanım olmadığı için ucuza bir cemaat yurdunda kalayım dedim namaz kılmıyorum diye atıldım.derste başarısız oldum. başarısız olunca başka şehire geçtim ve bu yüzden kyk kredimi kesti. artık maddi imkanım yeterli olmadığı için iş arıyorum. temizlikçi bile olmaya razıyım. bu ülkede zaten böyle gelmiş böyle gider. ben değiştiremem. size cennette mutluluklar. ama bu teknolojiyi öğrenip zekası açılacak nesil elbet olacaktır. işte o zaman benim gibilere değil sizin gibilere kötü şeyler söyleyecektir. benden bu kadar. köhne zihniyete boyun eğmiş insanlara bir şeyler öğretmek zor. kendim için biseyler öğrenirim daha iyi.
09 Ocak 2019 19:15

memur adayı dayı
Memur

Kadınlara cinsel obje olarak kullananda senin zihniyetindekiler .Müslümanlar değil Bunu araba lastiği reklamında bile çıplak kadın oynatarakçok iyi yapıyorlar....

benim sicilim temiz kardeş. hocalar gibi derse gelen kız öğrenciye tecavüz etmedim. 14 kadınla evlenme gibi düşüncem de yok. benim beynim geniş kardeş seninki dar olduğu için böyle yasamaya devam et.
09 Ocak 2019 19:17

memur adayı dayı
Memur
https://www.ilmedavet.com/category/kuran-i-kerim/bilimsel-mucizeler ancak böyle google üzerinden kopyala yapıştır ile gelirsiniz aynı argümanlar ile. yabancı bir profesörün makalesini okuyacak ingilizcen bile yoktur. aynen devam kanka cennet seni bekler.huriler falan da var :)
09 Ocak 2019 19:18

memur adayı dayı
Memur

bunu yapan ateistler değil kapitalistler. ideolojik konuşacaksan önce anla sonra konuş.
10 Ocak 2019 08:42

Serdengectiii
Daire Başkanı
iki deniz meselesi doğru olabilir ama daha eski zamanlarda yaşamış birileri bunu bilimsel olarak söylemiş ise kopyala yapıştır olmuştur. aristotales söylemiş olabilir mesela. aynı yoğunluğa aynı sıcaklığa vs vs sahip sıvılar karışır. bunun sebebini tuz oranı imiş. neyse bilimsel kanıt demişsin bakalım biraz. gök demiş evren dememiş. dünyanın gökyüzü değildir genişleyen evrenin kendisidir. ki bu hala teoridir belki de değişecek. neyse kanun kabul edelim. gök ve yer bitişik imiş kurana göre. halbuki asla bitişik olmamıştır. dünyanın oluşumu üzerine bir belgesel izle derim. şimdi bilimsel olan şeyler kesin doğru değildir ve değişebilir. mesela elektrik + dan - ye değil tam tersi şekilde - den + ya doğru akım yönü izler. tabii eskiden bilimsel olarak bunu bulmak mümkün olmadığı için bu şekilde kabul görmüş ve çoğu teori bunun üzerine gelişmiş. şimdi sen diyorsun ki kuranı bilim doğruluyor. belki de doğrulamıyor. mesele bu değil zaten. ben dinin psikolojik olarak oluştuğunu söylüyorum. hadi bunu geçtim bilimsel olarakta mars diye bir gezegen var ve bu kuranda geçmiyor. ama denizler ve rüzgar geçince allah bunu bize söylemiş. allah niye bize mars veya samanyolu hakkında bilgi vermemiş. bilim ile uğraşanlar gelişiyor ilerliyor sonu yok olmak olsa bile ama biz hala burada din tartışmaktan bilim yapamıyoruz. bilim için harcama yapılacağı yere cami yapılıyor. bilim insanlarına destek vermek yerine imamlara vaizlere maaş veriliyor. daha çok konuşuruz böyle çok. üniversite okuyayım diye gittim istanbula.maddi imkanım olmadığı için ucuza bir cemaat yurdunda kalayım dedim namaz kılmıyorum diye atıldım.derste başarısız oldum. başarısız olunca başka şehire geçtim ve bu yüzden kyk kredimi kesti. artık maddi imkanım yeterli olmadığı için iş arıyorum. temizlikçi bile olmaya razıyım. bu ülkede zaten böyle gelmiş böyle gider. ben değiştiremem. size cennette mutluluklar. ama bu teknolojiyi öğrenip zekası açılacak nesil elbet olacaktır. işte o zaman benim gibilere değil sizin gibilere kötü şeyler söyleyecektir. benden bu kadar. köhne zihniyete boyun eğmiş insanlara bir şeyler öğretmek zor. kendim için biseyler öğrenirim daha iyi.

Bak Kuran 1500 yıl önce Arap lisanıyla ve o günün insanlarınn anlayacağı şekilde indi . Mesela bazı kelimelerin manasının tam ne demek istediğinin anlaşılması için o devirde ki insanların hatta şairlerin bunu hangi anlamda kullandığına kadar araştırır müfessirler . Ayette Sema yazması seni aldatmasın .

Allah neden tek tek gezegenlerden bahsetsinki ? 7 kat sema yarattım diyor 1. kat semayı kandillerle süsledim diyor , hatta yolunuzu bulasınız diye diyor . Ki yıldızları kullanarak yön bulunduğunu biliyorsun . Ama bize meçhul 6 kat sema daha var .Allah 7 kat sema yarattım diyerek bunu bir bütün olarak bize bildirmiş zaten

Sende biliyorsun ki 1500 yıl önce Rüzgarın aşılamada ki rolünden tut ,Farklı yapıdaki denizlerin aradaki su perdesi sebebiyle birbirine karışmamasından tut diğer ayetler ve hatta daha paylaşmadığım diğer ayetlerin bilinmesi mümkün görünmüyor . Hele hele Arabistan gibi bi yerden pek çıkmamış okuma yazma bilmeyen bir insanın uydurması hiç mümkün değil...

Ayrıca bu ayetler gizli saklı değil ki Müslümanların bildiği ayetlerdir . Bunu bir veya birçok sitede paylaşılması normal . Benden kendi kafamdan ayet uydurmamı istiyorsun ?

Bilimle uğraşmıyoruz diyorsunuz da , Abd Avrupa başta olmak üzere dünyada bilimin ilerlemesini sağlayan nüfüs oranı belki yüzde 1 bile değildir . Yani herkes oturup bilimle uğraşamaz , uğraşmıyoda zaten . Ama bilimle uğraşan bir kısım mutlaka olmalı ve biz bu konuda geriyiz bunda mutabıkız .

Fakat şunu anla islam bilimin gelişmesine engel değildir .Hatta bize bildirkleriyle bilimsel konularda bize yol göstermektedir . Bu önyargıyı kafandan çıkar . Şuanki mevcut Müslümanlara bakarakta islamı değerlendirme .Şuan Bir islam devletinde yaşamıyorsun , İhlaslı Müslümanların olduğu ülkedede değilsin .

Allah resulünün 14 eşinden bahsediyorsun . Allah şöyle emreder zina yapma 1 eş ile evlen ama yetmesse 4 e kadar izin var . Ama sakın zina yapma evlen der . Sizin zihniyet hiçbir şekilde eşit olmayan ama birbirine tamamlayan kadın erkek eşittir . 1 eşle evlen ama dilediğin gibi zina yap serbest . Hatta sana bunu yapman için evler bile açar . Sonra babası belli olmayan çocuklar , çöplere atılan yeni doğmuş bebekler ..Şimdi islam kötü oldu dimi , sizse modern ....

11 Ocak 2019 09:50

memur adayı dayı
Memur

tamam kardeşim herkesin inancı kendine. bu ülkede torpil olayı nasıl kalkar. insanların alım gücü nasıl artar. eğitim seviyesi nasıl yükselir. üretim seviyesini geliştirmek için neler yapılabilir. ülke olarak nasıl bir yol izlemeliyiz ki gelişmekte olan ülke değil de gelişmiş ülke nasıl oluruz. böyle şeyleri konuşsak mesela. dinde bu nasıl açıklanmış. dindar insanlar hangi ayetleri örnek alsın ki bu ülke ileriye gidebilsin. bunları merak ediyorum. dinde bunlara nasıl yer verilmiş biraz açıklar mısın?

12 Ocak 2019 21:02

Serdengectiii
Daire Başkanı

Sen önce şuna cevap ver Yukarda paylaştığım ayetlerin 1500 yıl önce arap yarımadasında yaşamış ümmi bir peygamber tarafından uydurulamayacağını kabul ediyormusun ?

"Sen bundan önce ne bir kitap okuyabiliyor ne de onu kendi elinle yazabiliyordun; öyle olsaydı gerçeği çürütmeye çalışanlar kuşkuya düşerlerdi." Ankebut 48

14 Ocak 2019 00:44

memur adayı dayı
Memur

Sen önce şuna cevap ver Yukarda paylaştığım ayetlerin 1500 yıl önce arap yarımadasında yaşamış ümmi bir peygamber tarafından uydurulamayacağını kabul ediyormusun ?

"Sen bundan önce ne bir kitap okuyabiliyor ne de onu kendi elinle yazabiliyordun; öyle olsaydı gerçeği çürütmeye çalışanlar kuşkuya düşerlerdi." Ankebut 48

geçmişin birikimlerini biriktiren kişiler tarafından yazdırılan kitap. ki kitap bile değil. kitap olma dönemi ömer zamanında. şimdi 23 yılda parça parça ve yaşanılan olaylar üzerinden anlatılan bir kaç birleşmiş cümle. tanrı insanı özenerek yaratacak ama o insana gönderdiği kitabı böyle bütün olmadan birbiri içinde uyum olmayan şekilde gönderecek öyle mi. benim dediğim dünya 4.5 milyar yaşında. evrim ile geliştik. bilinç denilen şey milyonlarca yılda gelişti. allah bizi yaratmış cenneti mükemmel ve sonsuz yapmış ama kitabını ki kitap bile değil tam olarak bunu bütün insanlara ulaştırmamış. basit matematik hesabının bile çelişkili olduğu kitaba neden inanayım ki. 1500 yıllık din diyorsun sen. 4 milyon yıllık değişim diyorum ben. bana gerçek bilimsel argümanlar ile gelsen inanacağım ama dünyada olan basit şeyler ile geliyorsun. evren genişlemesi tamam da çoklu evren teorisi ne olacak. ben çok biliyorum demiyorum ama allah neden bunları bildiğini söylememiş insanlara. bilim ilerlerken allahın sözleri aynen kalıyor. yani milyarlarca belki daha fazla makale, tez, çalışma ne olacak. mesela insanın genetiği değiştirilebilir ki adolf hitler bunu başarmış her ne kadar gizlense bile. yapay organlar üretiliyor yapay zeka yapılıyor ama tanrı hala ben sizi en mükemmel şekilde yarattım diyor. insan tanrıdan daha mükemmel insan yaparsa ne olacak. yaşamı hücreleri sonsuz olacak şekilde tasarlanan ve zekası insandan üstün olacak bir robot yapılırsa ne olacak. o zaman dine kim inanacak. bende bilirim namaz kılıp evlenip , savaşıp cennete gitmeyi. ama işte gerçekler yüzüne yüzüne vuruyor insanın. anlam arayışı, varoluş bunalımı gibi şeyler peşini bırakmıyor insanın. müslüman ol ama gerçekleri de gör kardeşim. din, siyaset, para gibi şeyler sadece insanı kontrol edebilmek için var. insan doğasına dönerse vahşi olur. karnını doyurmak için her şeyi yapar. aç kalsa domuz olsa sadece yiyebilecek yer, ben bunu yersem günah olur demez. ya da para karın doyurmaz doğal hayatta. birilerinin ona sahip çıkacağını düşünmesi de yani siyaset ona yeterli gelmez çünkü o sadece aç bir hayvandır. sen gelişmiş bir medeniyette konustugun için bu kadar rahatsın. yamyam nedir bir araştır. insanlar insanı bile yer bu dünyada. sen hala polyanna gibi düşün hayatı. kahramanca anlatılan savaşları araştır ne kadar basit imiş aslında anlarsın. güç savaşı için yarışan 3-5 insan ve onlar için ölen binlerce insan. binlerce demez kimse yüzbinlerce der. yoksa ben sans incilden de bulurum bilimsel kaynak yunan dinlerinden de.
14 Ocak 2019 10:19

Serdengectiii
Daire Başkanı

Kuran hem ezberlerde , hemde yazılı olarak sureleriyle , yer ve sıralarıyla bir bütün olarak vardı zaten . Sadece biraraya getirilip kitap haline geldi .Burda bile doğruyu söylemiyorsun . Sen islam hakkında öğrendiklerini , islam karşıtlarının fikir ve görüşlerinden öğrenmissin bu kesin . Tarafsız bir araştırman kesinlikle yok ..

Neyse senin söylediklerinin benzerlerin söyleyenler ilk insandan beri var . Yani sen 21 asırda farkli bahaneler sunarken , geçmişteki insanlarda farkli bahaneler sunuyordu .Bu dünya imtihan yeri , herşey yazılı olsa idi zaten imtihan olmazdı , gayba iman gerekmezdi sende cennette yaşıyor olurdun ...Evrenin , yaratıcı olduğuna inanıyorsun ama bunun evren değil değil de Allah olduğuna inanmıyorsun . Allaha inanmanın sebebide dinleri kabul etmememen . Çünkü Allahın varlığını kabul etsen ardın peygamber ve dinler gelicek ....

Neyse...

14 Ocak 2019 11:41

memur adayı dayı
Memur

Kuran hem ezberlerde , hemde yazılı olarak sureleriyle , yer ve sıralarıyla bir bütün olarak vardı zaten . Sadece biraraya getirilip kitap haline geldi .Burda bile doğruyu söylemiyorsun . Sen islam hakkında öğrendiklerini , islam karşıtlarının fikir ve görüşlerinden öğrenmissin bu kesin . Tarafsız bir araştırman kesinlikle yok ..

Neyse senin söylediklerinin benzerlerin söyleyenler ilk insandan beri var . Yani sen 21 asırda farkli bahaneler sunarken , geçmişteki insanlarda farkli bahaneler sunuyordu .Bu dünya imtihan yeri , herşey yazılı olsa idi zaten imtihan olmazdı , gayba iman gerekmezdi sende cennette yaşıyor olurdun ...Evrenin , yaratıcı olduğuna inanıyorsun ama bunun evren değil değil de Allah olduğuna inanmıyorsun . Allaha inanmanın sebebide dinleri kabul etmememen . Çünkü Allahın varlığını kabul etsen ardın peygamber ve dinler gelicek ....

Neyse...

kuranı hem arapça hatim ettim hem türkçe okudum kısım kısım. ezan da okudum, kamet yaptım, namaz da kıldım, oruç tuttum. şimdi tarafsız gel diyorsun ama sen sürekli islamı savunuyorsun. ben islamı , ateizmi, deizmi, teizmi , agnostizmi ve diğer çoğu dini araştırdım ve öğreniyorum. Sen sadece islama takılı kalmışsın. böyle devam et. cennette huriler en güzel yemekler senin olacak. diğer insanlık adına uğraşan insanlar cehennemlik. güzel inanç.
14 Ocak 2019 11:56

memur adayı dayı
Memur
bu arada konu tanrının dilinin neden arapça olduğu idi. konu biraz başlıktan saptı. başlık sahibinden özür diliyorum. tanrının dili falan yok. ki tanrı da yok. tanrı insanın kendi ürettiği bir kavram. o yüzden nerede tanrı adına bir şey üretildi ise oranın dilini alır. sen araplara en güzel dil yunanca diye kuran gönderemezsin. ya da italyanlara fransızca kitap göndermez tanrı. din nereden çıktı ise dili odur. tanrının mesaj iletme amacı olsaydı görsel şekilde bunu yapabilirdi ve bütün insanlar anlardı. kuran hiç bozulmadan geldi diyenler kuranda bütün kavimlere peygamber gönderildiği yazar. o peygamberlerin ulaştığı toplumlarda neden tanrıya ait kanıt kalmamış acaba. demek ki ya tanrının gönderdiği mesajlar kayboldu veya bozuldu incil gibi veya tanrı sadece orta doğu bölgesine ulaşabildi. tanrının dili dini ırkı olur mu ? ama arap olmak istemiş tanrı. deist ol başlığı açan kardeşim. ne dinleri ve peygamberleri kabul et ne de tanrıyı reddet. ateizm sana ağır gelebilir. manevi anlamda boşluk oluşur ruhunda kapatamazsın. dersen ki çok kitap okur çok araştırır kendimi geliştirmek için çabalarım. o zaman ateizm zaten senin için hayat felsefesi olur ve gerçek mutluluk gerçek anlam arayışı içinde olursun. mesele de bulmak değil zaten o arayışa katkı yapabilmekte. yani hayat sonsuz olmak zorunda değil ama bilgi sonsuz. araştır araştır bitmez. tanrının dilini merak etmek yerine dünya dili ingilizceyi öğren faydasını görürsün. ispanyolca konuşma yapısı olarak türkçeye yakın o da olabilir. fransızca zordur. konuşması ise eziyet. çince de iş hayatı için lazim olabilir belki de. ya da programlama dili öğren en azından gelecek için güzel bir meslek edinebilirsin. programlama dili neden ingilizce diye sorarsan çünkü o insanlar yaratmış programlamayı ve onlar geliştirmiş. dinsel konular yerine bilimsel konular ülke gelişimi için daha önemli diye düşünüyorum. yoksa araba üretmeyiz ama başkasının ürettiği arabaya binip allaha şükürler olsun deriz. telefon üretmeyiz ama başkasının ürettiği telefon üzerinden dini yaymaya çalışırız. ateistlerin yaptığı siteler üzerinden youtube, google gibi siteler üzerinden dini savunuruz. olmayan tanrı ile uğraşmak yerine olan hayati yasamak daha iyidir.
14 Ocak 2019 13:48

kızılelmaülküsü
Şef

ben sana alim zakir naik i dinlemeni tavsiye ediyorum.sorularının hepsine cevap bulacaksın.senin sorduğun sorularının aynısını soran arkadaşlar müslüman oldu yanlız haberin olsun.

14 Ocak 2019 20:39

Serdengectiii
Daire Başkanı

Tutturmussun cennet huri aynı şeyi söyleyip duruyorsun . Sanki bedavaya veriyorlar Senin inancında ahiret yok , hesap yok . Kötülük yapanın yaptığı yanına kar kalıcak .

İnsanlar birbirinden farklı farklı . Kimi doğuştan sakat kimi fakir kimi çirkin kimi kısa O zaman bu insanlar isyan ederler ve haklıda olurlar

Şuan depresyonada olan insanların çoğunun sorunu , hayatı manalandıramamak . Belli yaşa gelip bazıbşeyleri tattıktan sonra bu sorun başlıyor . Konfor ve madde gerçek mutluluğu vermiyor

Senin inancında olanların sonu intihar....

14 Ocak 2019 22:14

Serdengectiii
Daire Başkanı

"Şifa burada :

Kalpler ancak Allahı zikretmekle yatışır , huzur bulur " ...

Zakir naikin videolarını incele , yukarda tavsiye etmiş arkadaş . İşyerinde uzman bir abimiz Onunla yolunu buldu

Toplam 50 mesaj

ANKET
Mecliste kabul edilen sosyal medya düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?