Editörler :
03 Kasım 2018 08:52   


Çocuk oyun parklarının faydaları

Hepimiz sokaklarda oynayarak büyüsek de, şu an çocuklarımızı oynayabilmeleri için rahatlıkla sokaklara salamıyoruz. Yapılaşma, trafik, güvensizlik hissi gibi nedenler ile günümüz çocukları ne yazık ki artık sürekli evde oturan bilgisayar çocukları haline geldi. Kapalı duvarlar arasında büyüyen çocuklarımızın çoğunda obezite, hareketsizlik yada hiperaktivite gibi pek çok sağlık sorunları ile karşılaşılmaktadır. Bunun yanı sıra hareketsizlik kaynaklı fizyolojik kas yapılarının gelişmemesi, vücut koordinasyonlarının sağlamada güçlük gibi sorunlar da ortaya çıkmaktadır.

Çocukların oyun oynaması gerekir. Oyun oynayarak, hem zihinsel hem de fizyolojik gelişimlerini sağlıklı olarak geliştirebilirler. Çocuk oyun parkı, bu konuda en yapıcı mekanlardır. Çocuklar bir arada hareketli zamanlar geçirebilir, bu esnada hem kas gelişimlerini sağlarlar bir yandan da sosyalleşmeyi ve paylaşımı öğrenirler.

Eskiden hemen hemen her mahallede yer alan çocuk parklarını Karo kauçuk zemin kaplamagörmek pek mümkün değildir. Ancak sitelerde, konut projelerde, iyi yapılaşma planı sağlamış belediyelere ait mahallelerde, geniş ve açık sosyal alanlarda çocuk parklarına rastlanmaktadır. Aileler bile günümüzde ev alma seçimlerinde çocuk parklarına yakınlık konusuna dikkat etmektedirler.

Günümüzde Çocuk oyun parkları,çocuklar için herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmeyecek özel materyallerden tüm gerekli standartlara bağlı kalınarak imal edilmektedir. Gelişen teknoloji ile belki de en sağlıklı ve güvenli çocuk parkları üretilebilmektedir. Profesyonel ekipler tarafından yapılan montajlar ile de kısa sürelerde çocuk parklarını kullanıma hazır hale getirmek mümkündür.

 
ANKET
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu başarılı buluyor musunuz?