Editörler : supporters.
03 Kasım 2018 12:13

Norm kadro yönetmeliği yayınlandı, yorumlarınız?

Yönetmelik sonunda yayınlandı. Yorumları alabiliriz. Bir bölümün vs. normu nedir ki?

Bleed
Kapalı
03 Kasım 2018 20:14

Pek çok lisans bölümünün kadrosu, asgari kadronun 2 katından fazla. Bu durumda akademik yükselmeler nasıl olacak? Kadronun en fazla 2/3'ü aynı kadrodan olabilir denmiş. Bu maddeye istinaden mi akademik yükseltmeler yapılacak?

docent2018
Genel Müdür
03 Kasım 2018 20:25

açık bir şey yok ki bölümde yüksek lisans eğitimi veriliyorsa daha çok mu kadro olacak? asgari kadro ne

Bleed, 5 yıl önce

Pek çok lisans bölümünün kadrosu, asgari kadronun 2 katından fazla. Bu durumda akademik yükselmeler nasıl olacak? Kadronun en fazla 2/3'ü aynı kadrodan olabilir denmiş. Bu maddeye istinaden mi akademik yükseltmeler yapılacak?

fzk2018
Genel Müdür
04 Kasım 2018 00:05

Asgari kadrolar belli oldu mu ki ? En az 3 öğr üyesi diyor sanki anabilim dalı başına; yani bu sayı 7 olur 10 olur vs ille 3 olacak demiyor sanki ; he şimdi bunlar en düşük olanı alır asgari sayı bu olsun der ve kötü yönde işlem yapar derseniz katılırım; İkinci durum daha da vahim: anabilim dalı + bölüm + fakülte + rektörlük asgari sayıyı artırmak isterse YÖK e gerekçeli isteğini bildirecek ve YÖK de isterse bu sayı artırılabilecek; bunun Türkçe meali ise torpilini bulan yine işini yürütmeye katmerli devam edecek; kısaca, norm kadro demek formüllü torpil demek.
Bleed, 5 yıl önce

docent2018
Genel Müdür
04 Kasım 2018 00:24

Zaten asgari terimi geçmiyor mu hocam yeni çıkan yönetmelikte? Örneğin;

Bölüm açmak için en az (alandan olmak kaydıyla) 3 öğretim üyesi (Prof/Doç/Y.Doç) şartı ve 1 adet yine alandan arş.gör. olması zorunlu deniyor.

Yüksek lisans programı ise en az 2 profesör ve/veya doçent unvanına sahip olmak üzere üniversite kadrosunda asgari üç öğretim üyesi ile açılabilir.

Doktora programında ikisi profesör veya biri profesör ikisi doçent olmak üzere altı öğretim üyesinin bulunması şarttır.

Şimdi norm kadro neye göre belirlenecek asgari kadro nedir?

fzk2018, 5 yıl önce
Asgari kadrolar belli oldu mu ki ? En az 3 öğr üyesi diyor sanki anabilim dalı başına; yani bu sayı 7 olur 10 olur vs ille 3 olacak demiyor sanki ; he şimdi bunlar en düşük olanı alır asgari sayı bu olsun der ve kötü yönde işlem yapar derseniz katılırım; İkinci durum daha da vahim: anabilim dalı + bölüm + fakülte + rektörlük asgari sayıyı artırmak isterse YÖK e gerekçeli isteğini bildirecek ve YÖK de isterse bu sayı artırılabilecek; bunun Türkçe meali ise torpilini bulan yine işini yürütmeye katmerli devam edecek; kısaca, norm kadro demek formüllü torpil demek.

ölüm_hak
Şube Müdürü
04 Kasım 2018 10:49

Anladığım kadarıyla üniversite senatoları her anabilim dalı için norm kadro belirleyecekler. Norm kadro herbir anabilim dalında farklı olabilecek. Sanırım norm kadro ile anabilim dalı açılması için gerekli asgari kadro sayısı farklı olacaktır.

fzk2018
Genel Müdür
04 Kasım 2018 10:59

Ben de böyle anladım hocam; işte bu durumda da bazı anabilim dallarının sonu gelecek, çünkü hiç kimse kısır kadrosu olan dalda çalışmak istemez ki
ölüm_hak, 5 yıl önce

Anladığım kadarıyla üniversite senatoları her anabilim dalı için norm kadro belirleyecekler. Norm kadro herbir anabilim dalında farklı olabilecek. Sanırım norm kadro ile anabilim dalı açılması için gerekli asgari kadro sayısı farklı olacaktır.

docent2018
Genel Müdür
04 Kasım 2018 12:52

doktora yaptırmak için minimum 2 prof toplam 6 öğr üyesi lazım altında doktora eğitimi veremez. bu bence ABD için asgari

fzk2018, 5 yıl önce
Ben de böyle anladım hocam; işte bu durumda da bazı anabilim dallarının sonu gelecek, çünkü hiç kimse kısır kadrosu olan dalda çalışmak istemez ki

Bleed
Kapalı
04 Kasım 2018 21:15

İnsiyatif yine rektörlüklerde olacak gibi görünüyor. Lisansı baz alırlarsa, 3 kişilik norm kadro olacak; doktora baz alınırsa da 6 kişilik norm kadro. Bu şekilde, büyük üniversitelerden küçük üniversitelere rotasyon süreci başlamış olacak gibi.

docent2018
Genel Müdür
04 Kasım 2018 22:46

acaba 2 katına çıkabilir hangi şartlar ile uygulanabilecek? yoksa isteyen 2 katı uygulayabilecek mi?

Bleed, 5 yıl önce

İnsiyatif yine rektörlüklerde olacak gibi görünüyor. Lisansı baz alırlarsa, 3 kişilik norm kadro olacak; doktora baz alınırsa da 6 kişilik norm kadro. Bu şekilde, büyük üniversitelerden küçük üniversitelere rotasyon süreci başlamış olacak gibi.

ölüm_hak
Şube Müdürü
04 Kasım 2018 22:48

Ben açıkçası üniversitelerin norm kadroları düşük tutup kendi ellerini kısıtlayacaklarını düşünmüyorum. Ellerinde kadroyu tutup istedikleri birisi olduğunda rahatça kadro vermek isteyeceklerdir. Rektörlerin elleri eskisine göre daha da kuvvetlenecektir.

Bleed, 5 yıl önce

docent2018
Genel Müdür
04 Kasım 2018 22:55

Bir de norm kadro neye göre olacak onu yazsalarmış keşke! Norm kadro 6 ise içinde Ar.Gör. yada Öğr. Gör. olacak mı vs vs? 2 kat uygulaması ne?

ölüm_hak, 5 yıl önce

Ben açıkçası üniversitelerin norm kadroları düşük tutup kendi ellerini kısıtlayacaklarını düşünmüyorum. Ellerinde kadroyu tutup istedikleri birisi olduğunda rahatça kadro vermek isteyeceklerdir. Rektörlerin elleri eskisine göre daha da kuvvetlenecektir.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
05 Kasım 2018 09:45

Bir de her anabilim dalı için asgari 1 öğretim üyesi şeklinde de açıklama var. Bölgesel kalkınma üniversitelerinde 2 araştırma üniversitelerinde 4 katına kadar artabilir diyor (Katsayılarda yanılmış olabilirim)

Yani yönetmelik lisansı baz alıyor diyebiliriz. Lisansüstü eğitimi de araştırma üniversitelerine kaydırma gibi bir eğilim olabilir mi? benim çıkarımım bu şekilde.

Ancak, bu haliyle kısa vadede akademik ilerlemenin önü tıkanmış durumda.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
05 Kasım 2018 09:48

Zaten şu anda da pek çok yerde bölüm olarak lisansüstü program açılabiliyor. Bölümlerin anabilim dalları kriteri karşılamadığı için.

docent2018, 5 yıl önce

doktora yaptırmak için minimum 2 prof toplam 6 öğr üyesi lazım altında doktora eğitimi veremez. bu bence ABD için asgari

Akademisyen61
Aday Memur
05 Kasım 2018 10:57

Arkadaşlar yayınlanan norm kadro yönetmeliğini yazanların da tam olarak anlamadığını düşünüyorum. Belirsiz ve net olmayan ifadeler pek çok yorum yapılmasına neden olmakta. Ayrıca Tıp ve Hukuk bölümlerini anladık da İlahiyat neden muaf tutulmuş bunu anlamak çok zor. Ben bu yönetmeliğini ölü doğduğunu bundan vazgeçilmek zorunda kalınacağını düşünüyorum. Bunu sebebi kariyer endişesinden dolayı başarılı akademisyenlerin yurt dışına gidecek olması ve oluşacak ders yoğunluğundan dolayı üniversitelerin proje üretme becerilerinin önemli oranda azalacak olmasıdır. Dikkat ederseniz madde 1'de normal üniversitelerdeki bölümler için asgari öğretim üyesi şartını 3 olarak belirlemiş ve başka bir madde de en fazla 2 kat'a kadar norm kadro kullanılabileceği belirtilmiş. 6 tane öğretim üyesi heryıl 40-50 öğrenci alan bir bölümde öğretmenlikten başka ne yapabilir ki. Bu yönetmelik 2023 vizyonuna hiç de uymayan bir yönetmelik oldu. Cumhurbaşkanımızı yanlış yönlendirenler üniversitelerimizin geleceğini karartmak adına önemli bir adım atmış oldu. Umarım en kısa sürede bu yanlıştan dönülür ve üniversitelerimizin dünya sıralamasındaki yerlerini arttırıcı ve yetişen öğrencilerin kalitesini yükseltici çalışmalar yapılır.

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
05 Kasım 2018 14:07

Bankamatik akademisyenliği yerine bilim üreten akademisyenler olun.

Akademisyen61
Aday Memur
05 Kasım 2018 14:17

Ülkemizdeki akademisyenlerin aldığı maaşların dünya sıralamasındaki yerlerini araştırırsan ülkemizdeki akademisyenlerin bankamatik akademisyenliği yapmadığını anlarsın, Müsteşar bey.

Philosophya
Aday Memur
05 Kasım 2018 15:01

Akademik alımlarda merkezi sınav istiyoruz! Akademik alımlarda liyakat esas alınmalıdır!

Hısım, akraba, öğrencim denilerek üniversiteler doldurulmamalıdır!!!

docent2018
Genel Müdür
05 Kasım 2018 17:42

Vahdet Hoca'nın twitter'da paylaştığına göre norm kadrolar oluşturuluncaya kadar ilanlar durmuş, ilanı yapılanlar da iptal edilmiş. Ne kadar doğru bilmiyorum

fzk2018
Genel Müdür
05 Kasım 2018 17:53

Bizde herhangi bir norm kadro çalışması duymadım hocam henüz; sizde var mı bir çalışma ?
docent2018, 5 yıl önce

Vahdet Hoca'nın twitter'da paylaştığına göre norm kadrolar oluşturuluncaya kadar ilanlar durmuş, ilanı yapılanlar da iptal edilmiş. Ne kadar doğru bilmiyorum

docent2018
Genel Müdür
05 Kasım 2018 18:05

galiba yokmuş rektör mü dekan mı yapacak neye göre yapacak belli değil. Şu an azami 6 kişi 2 katı 12 olur diye bir rehavet var

fzk2018, 5 yıl önce
Bizde herhangi bir norm kadro çalışması duymadım hocam henüz; sizde var mı bir çalışma ?
Toplam 548 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi