Editörler : supporters.
«141516171819202122232425»

fzk2018
Genel Müdür
01 Aralık 2018 13:56

Hocam Vahdet hoca YÖK'teki toplantının sunum slaytlarını paylaşmış; pek anlamadım ben, siz de bir bakın, üzerinde düşünelim; ilk bakışta her bölüme 3 anlıyorum ben ?!?!?!
docent2018, 5 yıl önce

Şahsi düşüncem bu norm kadro olayı 1-2 yıl sürer sonra eski sistem devam eder. Olan bizlere olur.

Bleed
Kapalı
01 Aralık 2018 13:58

Araştırma üniversitesi olmayan, normal üniversitelerde ABD başına 2 hocaya göre planlama yapılacak.

Tek ABD var ise, 3 alt sınırı olacak. 3 x 2 = 6 ya kadar kadro genişleyecek. 1, 2 ve 3 ABD'de aynı sayı geçerli olacak.

4 ABD var ise, 4 x 2 = 8 kadro olacak.

Yani çok ABD bölümün toplam kadrosu açısından faydalı olacak.

Bu konuda üniversitelerin kullanabilecek max rakama göre planlama yapacaklarını düşünüyorum. Aksi halde kadro genişlemesi olamaz.

Akademik yükseltmelerde ise, kadro sayısından ziyade 2/3 şartı işleyecek. Örneğin 7 kişilik bölümde 4 yard.doç.dr. var ise, 5. yard.doç.dr. olamayacak. Bu durum doç ve prof lar için de geçerli.

Arkadaşlar esas problem şimdi değil, birkaç sene sonra yığılmalarla başlayacak. Tepedeki prof. emekli olmadan veya kurum değiştirmeden, 5 yılı dolduran doçent prof. lüğünü alamayacak. Veya, ÜAK'tan doçentliğini almış bir akademisyen, bölümdeki doçentlerin sayısı 2/3'ten az olana kadar bekleyecek. Bu da uzun vadede akademide kadro yükselmelerini daha az göreceğiz demek oluyor. Bu sebeple, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden taşradaki yeni üniversitelere geçişleri çokca göreceğiz. Veya Arş.Gör.Dr. ünvanı ile emeklilerle bile karşılaşacağız.

docent2018
Genel Müdür
01 Aralık 2018 14:12

2/3 kuralı nom kadro dolduktan ve yenileri alınırken başlıyor. Gerçekten bundan sonra işlerimiz çok zor. Akademinin de cazibesi bitmiştir. Bu norm kadro yönetmeliği revize edilmeden yada iptal olmadan fazla yükselme hayali kurmanın gereği yok. Nette personel daire başkanlarına yapılan power point sunumunun tam hali var.

Bleed, 5 yıl önce

Araştırma üniversitesi olmayan, normal üniversitelerde ABD başına 2 hocaya göre planlama yapılacak.

Tek ABD var ise, 3 alt sınırı olacak. 3 x 2 = 6 ya kadar kadro genişleyecek. 1, 2 ve 3 ABD'de aynı sayı geçerli olacak.

Bu konuda üniversitelerin kullanabilecek max rakama göre planlama yapacaklarını düşünüyorum. Aksi halde kadro genişlemesi olamaz.

Akademik yükseltmelerde ise, kadro sayısından ziyade 2/3 şartı işleyecek. Örneğin 7 kişilik bölümde 4 yard.doç.dr. var ise, 5. yard.doç.dr. olamayacak. Bu durum doç ve prof lar için de geçerli.

Arkadaşlar esas problem şimdi değil, birkaç sene sonra yığılmalarla başlayacak. Tepedeki prof. emekli olmadan veya kurum değiştirmeden, 5 yılı dolduran doçent prof. lüğünü alamayacak. Veya, ÜAK'tan doçentliğini almış bir akademisyen, bölümdeki doçentlerin sayısı 2/3'ten az olana kadar bekleyecek. Bu da uzun vadede akademide kadro yükselmelerini daha az göreceğiz demek oluyor. Bu sebeple, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden taşradaki yeni üniversitelere geçişleri çokca göreceğiz. Veya Arş.Gör.Dr. ünvanı ile emeklilerle bile karşılaşacağız.

Bleed
Kapalı
01 Aralık 2018 14:13

Hocam,

Vahdet hocanın paylaşımına baktım, bölüm bazlı eğitim veren mühendislik, tarih, edebiyat gibi bölümlerde,

Tek, 2 veya 3 anabilim dalı var ise, norm kadro 6;

4, 5, 6, 7 ise x 2 ye kadar norm kadro veriliyor.

Paylaşılan sunumda, tarih bölümünde 7 ABD var denmiş, 14 kişilik norm olabilir diye sonuca bağlanmış. Normal üniversitelerde.

Her anabilim dalında en az 1 öğretim üyesinin bulunması şartı ile, 4 ABD'de toplam 8, 5 ABD'de toplam 10, 6 ABD'de 12, 7 ABD'de de 14 e kadar norm olacak. Tarih bölümünün örnek verildiği sunumu dikkat ile okuyunuz.

fzk2018, 5 yıl önce
Hocam Vahdet hoca YÖK'teki toplantının sunum slaytlarını paylaşmış; pek anlamadım ben, siz de bir bakın, üzerinde düşünelim; ilk bakışta her bölüme 3 anlıyorum ben ?!?!?!

docent2018
Genel Müdür
01 Aralık 2018 14:14

Hocam 1 yıl sanki devam eder bu yönetmelik. Seneye biraz daha yumuşatılır mesela üniversitelere 3 katı, araştırma üniv.ne 5 katı gibi. Sonra da zamanla yalan olur düşüncesindeyim.

fzk2018, 5 yıl önce
İnşanlah 6 ayda sistem tıkanır ve 1 seneye kalmadan ortadan kalkar bu norm saçmalığı; zaten YÖK başkanı da 1 sene takipte olacağız demiş; bu yetki devriyle ilgili ama bu açıklamanın altında "bir de böyle deneyelim bakalım ne olacak, kötü olursa geri adım atarız" düşüncesi var bence; aynen dediğiniz gibi bu süreçte sürünmeye devam edeceğiz kadro açısından; sabırlı inatçı ve imkanı olanlar bulunduğu yerde kalacak diğerleri rotasyonu kabullenecek; batıdan doğuya yeterli transfer olmazsa belki bu norm meselesi biraz daha devam edecek; bu sıkıntılı durumun diğer ayağını ise ülkemizin ekonomik durum oluşturuyor diye düşünüyorum; be kadar çabuk atlatılırsa ekonomik sıkıntılar, kadrolar üstündeki bu tür baskılar da o kadar hızlı azalacak bence; hayırlısı, göreceğiz neler olacağını; inşanlah yakın zamanda kurtuluruz bu sıkıntılı durumlardan

Bleed
Kapalı
01 Aralık 2018 14:17

Hem norm kadro dahilinde, hem de norm kadroyu aşan durumlarda 2/3 kuralının uygulanacağı yazıyor.

docent2018, 5 yıl önce

2/3 kuralı nom kadro dolduktan ve yenileri alınırken başlıyor. Gerçekten bundan sonra işlerimiz çok zor. Akademinin de cazibesi bitmiştir. Bu norm kadro yönetmeliği revize edilmeden yada iptal olmadan fazla yükselme hayali kurmanın gereği yok. Nette personel daire başkanlarına yapılan power point sunumunun tam hali var.

fzk2018
Genel Müdür
01 Aralık 2018 14:22

Artık hiç bir umudum yok hocam; çok üzgünüm; Allah da beni üzenleri üzsün; torpilliler doldurdu kadroları ben doç ünvanıyla Araş gör olarak kaldım böyle; isterse 10 senede çözsünler bu işi bu işin tadı tuzu kalmadı artık; yazıklar olsun
docent2018, 5 yıl önce

Hocam 1 yıl sanki devam eder bu yönetmelik. Seneye biraz daha yumuşatılır mesela üniversitelere 3 katı, araştırma üniv.ne 5 katı gibi. Sonra da zamanla yalan olur düşüncesindeyim.

Bleed
Kapalı
01 Aralık 2018 14:30

Ben aksine sıkı sıkıya uygulanacağını duydum. Değişiklikler olabilir.

Bu durumda değiştirirler diye beklemek veya bir an evvel kadro alınabilecek yere dolmadan geçiş yapmak, 2 si de tercih edilebilir. Risk.

docent2018, 5 yıl önce

angarali26
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 14:57

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10156840356643188&set=pcb.10156840357203188&type=3&theater

ya arkadaşlar bu sunum dosyasında çevre mühendisliği örneğinin verildiği tek anabilim dalı ve 2 anablim dalı örneğine bakarmısınız. aynı şeyleri yazmış. neden 1 için örnek verip diğerinde 4 5 6 anabilim dalı için örnek vermezlerki :)

angarali26
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 15:01

sayın hocam, çevre mühendisliği örneğinde neden 2 abd olan örnek seçilmiş acaba. 4 anabilim dalı olan seçilsedaha açıklayıcı olmazmıydı? birde türk dili edebiyatı örneğinde anabilim dallarını saymış ama onlara da 6 demiş. yine bir saçmalık mı var biz mi göremiyoruz. yada anlatırken açıklamışlarmıdır.

Bleed, 5 yıl önce

angarali26
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 15:07

sayın hocam dediğiniz gibi bir kaç örnek olsa bile 6 kişiden oluşacak bir mühendislik bölümünde 30 farklı derse kim girecek bu hocalar ne ara çay içecek yada ne ara yüksek lisans doktora danışmalığı yapacak ne ara laboratuvara gidecek :) bence yapılan düzenleme bırakın daha çok çalışsınları zaten hiçbir şey yapmasınlar diye yapılmış. yapacak olan gençleride kadroya almayalım diyolar :)

Bleed, 5 yıl önce

Bu yönetmeliğin bir başka önemli yanı,

Akademi içinde hep eleştirilen akademisyenliği sadece lise öğretmenliği gibi ders verme ile sınırlı gören, odalarında çay & kahve muhabbetleri bitmeyen, laboratuvara/atölyeye girip çalışma üretmeyen, öğrenci, asistan veya arkadaşları üzerinden çalışma türeten hazır yiyici tiplerin yükselemeyip, zamanla akademik camiadan silinecek olmalarını sağlayabilecek olmasıdır. Sonuçta, 2/3 aynı ünvandan olma şartı ile, bir rekabet ortamı oluşacaktır.

Bunların ötesinde, Prof ve Doç kadrosunda olanlarında sürekli çalışmasını sağlayacak bir düzenleme de bence yapılacaktır.

angarali26
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 15:10

tarih bölümü örneğinde araştırma üniversitesi diyor. inanın slaytlar bile anlamasınlar diye yapılmış :) yaptığımız muazzam bir tezgah demeye çalışıyorlar. sanırım yine işine gelen işine geldiği gibi yorumlayacak.

Bleed, 5 yıl önce

Hocam,

Vahdet hocanın paylaşımına baktım, bölüm bazlı eğitim veren mühendislik, tarih, edebiyat gibi bölümlerde,

Tek, 2 veya 3 anabilim dalı var ise, norm kadro 6;

4, 5, 6, 7 ise x 2 ye kadar norm kadro veriliyor.

Paylaşılan sunumda, tarih bölümünde 7 ABD var denmiş, 14 kişilik norm olabilir diye sonuca bağlanmış. Normal üniversitelerde.

Her anabilim dalında en az 1 öğretim üyesinin bulunması şartı ile, 4 ABD'de toplam 8, 5 ABD'de toplam 10, 6 ABD'de 12, 7 ABD'de de 14 e kadar norm olacak. Tarih bölümünün örnek verildiği sunumu dikkat ile okuyunuz.

docent2018
Genel Müdür
01 Aralık 2018 15:25

Sunum slaytlarına bakarsanız bölümde 2 profesör varken 3. bir frofesöre kadro veriyor. Ya apar topar hazırlandığı için atlandı yada dediğim gibi norm dolduktan sonra 2/3 başlıyor yani 3 prof dolunca artık Doç. yada Dr. Öğr. Üyesi alabilir.

Bleed, 5 yıl önce

Hem norm kadro dahilinde, hem de norm kadroyu aşan durumlarda 2/3 kuralının uygulanacağı yazıyor.

akademix
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 15:29

Benim anladığım şu: Bölüm bazında eğitim yapan bölümlerde norm kadro 3*2=6 olacak. Eğer bu bölümün altında 6 veya daha az ABD varsa durumda bir değişiklik yok. Ancak 7 veya daha fazla ABD varsa her ABD'ına 1 öğretim üyesi düşecek şekilde ABD sayısı kadar norm kadro oluşturulacak. Örneğin bölümde 7 ABD varsa norma kadrosu 6 değil 7 olacak. Araştırma üniversitelerinde bu norm kadro 2 katına çıkabilir. Nitekim slayttaki tarih örneğinde 7 ABD var her birine 1 öğretim üyesi olacağı için norm kadro 7 olacak. Ancak bu üniversite araştırma üniversitesi olduğu için 2 katı sayıda yani 14 tane normu olacak.

docent2018
Genel Müdür
01 Aralık 2018 15:33

Normal Üniversite x2, Araştırma Üniversitesi x4 olacak. 3 ABD'na kadar olan bölümler için hesap bölüm gibi 4 ve üzeri için ABD sayısı x 2 maksimum öğretim üyesi

akademix, 5 yıl önce

Benim anladığım şu: Bölüm bazında eğitim yapan bölümlerde norm kadro 3*2=6 olacak. Eğer bu bölümün altında 6 veya daha az ABD varsa durumda bir değişiklik yok. Ancak 7 veya daha fazla ABD varsa her ABD'ına 1 öğretim üyesi düşecek şekilde ABD sayısı kadar norm kadro oluşturulacak. Örneğin bölümde 7 ABD varsa norma kadrosu 6 değil 7 olacak. Araştırma üniversitelerinde bu norm kadro 2 katına çıkabilir. Nitekim slayttaki tarih örneğinde 7 ABD var her birine 1 öğretim üyesi olacağı için norm kadro 7 olacak. Ancak bu üniversite araştırma üniversitesi olduğu için 2 katı sayıda yani 14 tane normu olacak.

akademix
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 15:39

Evet pardon araştırma üniversitesi 4 katıymış. O zaman slayttaki 7 ABD olan tarih bölümü araştırma üniversitesi örneğini nasıl yorumlamak lazım

docent2018, 5 yıl önce

Normal Üniversite x2, Araştırma Üniversitesi x4 olacak. 3 ABD'na kadar olan bölümler için hesap bölüm gibi 4 ve üzeri için ABD sayısı x 2 maksimum öğretim üyesi

docent2018
Genel Müdür
01 Aralık 2018 15:45

28 olması gerekir ama sanırım sunumda da sıkıntılar var. Anlaşılmayan bir yönetmelik açıklanmaya çalışılırsa olacağı bu.

akademix, 5 yıl önce

Evet pardon araştırma üniversitesi 4 katıymış. O zaman slayttaki 7 ABD olan tarih bölümü araştırma üniversitesi örneğini nasıl yorumlamak lazım

akademix
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 16:07

Yok hocam doğruymuş üstteki slaytta araştırma üniversiteleri de ABD sayısının 2 katı kadar planlama yapabilirler. 4 kat yapamazlar diye bir ibare var.

docent2018, 5 yıl önce

28 olması gerekir ama sanırım sunumda da sıkıntılar var. Anlaşılmayan bir yönetmelik açıklanmaya çalışılırsa olacağı bu.

akademix
Şube Müdürü
01 Aralık 2018 16:09

Şimdi bölümler bir sürü yeni ABD kurmak için çalışmalara başlarlar. Ama buna ne kadar izin verilir bilemiyorum.

fzk2018
Genel Müdür
01 Aralık 2018 16:11

Tam komedi oldu bu iş
akademix, 5 yıl önce

Yok hocam doğruymuş üstteki slaytta araştırma üniversiteleri de ABD sayısının 2 katı kadar planlama yapabilirler. 4 kat yapamazlar diye bir ibare var.

Toplam 548 mesaj
«141516171819202122232425»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi