Editörler :
09 Kasım 2018 10:23   

Kurum avukatları mesai saati

arkadaşlar merhaba bir sorum olacak kurum avukatlarının duruşmaları olduğu gün izinli sayıldığı söyleniyor dogru mu acaba bılgınız var mı yanı durusma öğleden önceyse öğleden sonrasıda işe gidilmediğini söylüyorlar fakat ne kadar doğru kulaktan dolma duyduğumuz seyler cunku doğru olup olmadığını da ancak birinci ağızlardan öğrenebiliriz

09 Kasım 2018 12:56

Muhterem Gatsby
Aday Memur

tanıdığım hiçbir kurum avukatından böyle bir şey duymadım. duruşma ne zaman biterse kurumlarına o saatte dönerler. tahsis edilen araçları bekleme süresi vs onlar belki boş zaman olarak değerlendirilebilir ama sabahtan duruşma bitse neden öğleden sonra izinli olsunlar ki?

09 Kasım 2018 13:39

roza24
Memur

böyle bir şey kesinlikle yok Bedişcim

09 Kasım 2018 14:48

katedral44
Aday Memur

Yahu saçma başlıklar açmayın lütfen.Hem çok kazanmak vekalet ücretlerini takip ediyorsun. Hem de tembellik peşindesin.Meslektaşım olarak utanıyorum sizden

09 Kasım 2018 14:49

katedral44
Aday Memur

Kazanmak için*

09 Kasım 2018 15:11

hkukcu11
Aday Memur

Yahu saçma başlıklar açmayın lütfen.Hem çok kazanmak vekalet ücretlerini takip ediyorsun. Hem de tembellik peşindesin.Meslektaşım olarak utanıyorum sizden

katedral44, 4 gün önce - Alıntıya git

Bende sizin gibi okudugunu anlamaktan aciz insanlarla meslektas oldugum icin utaniyorum. Ne var yani bunda arkadas duydugu bir seyi gelip burda sormus kurum avukatlari davaya girdigi gun izinli sayilsin dememiski bunun tembellikle alakası ne acaba ? Bende benzer bir sey duymustum her ne kadar mantikli gelmese de bende bu konuyu merak ediyordum. Asıl sacma olan su yazdiklarin baslik da gayet yerinde

09 Kasım 2018 18:55

Adamin dibi
Şef

Mevzuatta "Kurum avukatları, duruşmanın ardından mesai bitimine kadar izinlidir." şeklinde bir ifade yazacak değil :)

Ama bazı kurumlar böyle konularda daha yumuşak olabilirler. Veya bazı insanlar bazı insanlardan daha serbest olabilirler. Ayrıca kötü niyet yoksa herhalde kimse saat 15:45te biten duruşmadan sonra işyerine uğramamızı beklemez.

09 Kasım 2018 19:21

katedral44
Aday Memur

Arkadaşım tembellik için sorulmuştur. Aksi halde duruşma sonrası kuruma gittin de kilit mi vurdular? Çocuk değiliz burada bir şeyin sorulma sebebini anlayabilecek durumdayız

09 Kasım 2018 21:43

discernment
Aday Memur

Geçen bir dosya gördüm. Hazine avukatı bazen kurumda bulunmadığı için üstlerinden biri mahkemeye vermiş. Kararda hazine avukatı adliyeye icraya şuraya buraya gider hep oturulacak bir şey değil ki vs denilmiş

Bazen mesai sonrası izin değil bunlar bile sorun olabiliyormuş

10 Kasım 2018 11:51

Çılgın bediş25
Aday Memur

Arkadaşım tembellik için sorulmuştur. Aksi halde duruşma sonrası kuruma gittin de kilit mi vurdular? Çocuk değiliz burada bir şeyin sorulma sebebini anlayabilecek durumdayız

katedral44, 4 gün önce - Alıntıya git

arkadasım sen mesaiyi sabah 6 aksam 10 seklınde yaparsın madem tembel degılsin burda herkesın okudugunu anlayacak kapasıtede oldugunu dusunuyodm ama bellı kı olmayanlar da varmıs duydugum bıseyı sordum sız neden bu kadar gocundunuz anlasmıs degılım izinli olursam tabıkı calısmam sız ama resmı tatıllerde de ise gıdin

10 Kasım 2018 14:45

Failimechul-43
Aday Memur
Arkadaşa katılıyorum soruda abes karşılanacak bir durum yok. Forum sayfalarını tartışma programı zannetmeyin. Buraların var oluş amacı bilgi alışverişinde bulunmaktır. Herkesi bunun bilincinde olmaya davet ediyorum.
10 Kasım 2018 18:55

gürakansu
Aday Memur

Tüm gün izinli olduklarını ben de hic duymadım. Ancak kurum avukatlarının diger memurlar gibi ise giris ve çıkış saatleriyle ilgili imza veya kart basma zorunluluğu olmadığını biliyorum.

12 Kasım 2018 00:43

Adamin dibi
Şef

Tüm gün izinli olduklarını ben de hic duymadım. Ancak kurum avukatlarının diger memurlar gibi ise giris ve çıkış saatleriyle ilgili imza veya kart basma zorunluluğu olmadığını biliyorum.

gürakansu, 3 gün önce - Alıntıya git

Bütün kurumlarda mı?

12 Kasım 2018 01:42

gürakansu
Aday Memur

Bütün kurumlarda mı?

Adamin dibi, Dün - Alıntıya git

Elektronik Kartla İşyerine Giriş-Çıkış Sistemi Avukatlara Uygulanamaz

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının işyerlerinde çalışma düzenini sağlamak amacıyla personelin elektronik kartla işyerine giriş-çıkış sistemini uygulaması kurum avukatlarının tepkisine neden oldu.

Baromuz Yönetim Kurulunca alınan karar doğrultusunda İstanbul 7. İdare Mahkemesinde görülmekte olan davaya Baromuz Başkanlığı adına müdahil olunmuş ve Avukat Hakları Merkezi tarafından dava takip edilmiştir.

İstanbul 7. İdare Mahkemesi E 2011/125, K 2011/2085 sayılı kararıyla davalı idarenin kurum avukatlarına uyguladığı elektronik kartlı geçiş işleminde hukuka uyarlılık bulunmadığı gerekçesiyle dava konusu işlemi oybirliğiyle iptal etti.

Mahkeme kararının gerekçesinde; ?Avukatlık hizmetinin birçok Devlet memuru tarafından masa başında yürütülebilen hizmetlerden olmayıp, kurum Avukatlarının takip ve sonuçlandırılması ile görevli ve sorumlu oldukları işlem nedeniyle duruşmalara, haciz ve keşiflere katılma, icra dairelerinde, kurumlarda ve mahkeme kalemlerinde bilgi toplamak ve işlem yapmak zorunda oldukları, bu işler kapsamında adliye dairelerinde duruşma, keşif ve işlemleri için hazır bulunulması gereken saatler ile görevli avukatın ikametgahından adliyeye intikal süresi de dikkate alındığında görev yaptığı kurumuna gidip kurumdan adliyeye intikali için yeterli sürelere olanak bulunamayabileceği, ayrıca adliyelerde görülmekte olan hizmetlerle ilgili olarak yapılan keşiflerin yada duruşmaların bitiş saatlerinin mesai saati bitiminden sonrasına da sarkabileceği, bu nedenle kurum avukatlarının mesai saatleri ve kuruma girişi ve çıkış saatlerinin belirlenmesinde anılan hususlarında dikkate alınması gerekeceği tabidir.

Bu durumda kurum avukatlarının masa başında görev yapan memurlar gibi mesai saatlerinin sabah 08.00- akşam 17.00 olarak düzenlenerek sürekli görev yerlerinde bulunmalarının istenmesi ve belirlenen saatlerde turnikeler önündeki kart okuyucu kartları okumak suretiyle giriş- çıkış kontrolü yapılmakla yükümlü tutulmaları görevlerini gereği gibi yapmalarına engel olacağından kurum avukatlarının kart okutma suretiyle kuruma giriş- çıkış yapmalarını öngören dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.?

Böyle bir mahkeme karari da var .

Toplam 13 mesaj