Editörler : supporters.
13 Kasım 2018 14:29

Doçentlikte çalışma gönderim tarihi?

Selam,

"Doktoradan sonra yapılan çalışmalara" bakarsak aşağıdaki sorunun cevabı ne olur ?

Çalışmanın gönderim tarihi mi göz önüne alınıyor yoksa yayımlanma tarihi mi göz önüne alınıyor ?

Bu sorunun cevabı yok.

Teşekkürler,

Saygı ve hoş görüyle,

13 Kasım 2018 14:35

Başka bir deyişle, doktora unvanını almadan önce gönderilen bir çalışma doktora unvanın aldıktan sonra kabul olursa hangi aşamaya girer?

13 Kasım 2018 14:37

DOI alma tarihi mi?

Cilt sayı numara alma tarihi mi?

Kabul tarihi mi ?

Hangisine bakılıyor ?

Hadi1212
Daire Başkanı
26 Kasım 2018 18:12

Başvuru koşulu "..doktora unvanının alınmasından sonra gerçekleştirilen çalışmalardan elde edilmişolması kaydıyla..." diyor. Doktora ünvanını aldıktan sonra yayımlanmış olması koşuluyla şeklinde yorumlamak çok doğru olmaz.

Yayınlama yani raporlaştırıp bilim dünyasına sunma bir çalışmanın son aşamasıdır. Çalışmanın tasarlanması, verilerinin toplanması/ uygulaması aşamalarının doktora sonrasına gelmesi gereklidir. Alanlara göre farklılık göstermekle birlikte, bir araştırmanın yayın tarihinden ne kadar önce başladığı saptanabilirdir. Bu nedenle doğru olan yayım değil araştırmanın başlama tarihidir.

Özellikle asgari koşulu sağlamak için doktora sonrası başladığınız en azndan izin ve uygulamalarını doktora sonrası yaptığınız çalışmaları temel alırsanız başınızı ağrımamasını da garantilemiş olursunuz.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
26 Kasım 2018 19:59

Evet slanlara göre farklı. Bazı alanlarda çalışmanın ne zaman yapıldığını saptamak mümkün değildir. Hatta ne zaman yazıldığını bile. O durumda yayın tarihi geçerli oluyor.

28 Kasım 2018 09:51

Anladım ama yazılı olarak biraz "havada" kalmış gibi yönetmelikte. Ne dersiniz?

Teşekkür,

computerqaz
Aday Memur
28 Kasım 2018 10:55

Ben de bir netlik olduğunu düşünmüyorum. Evet bir süreç söz konusu. Bence jüride yer alan hocaların inisiyatifinde...çalışma verilerinin toplandığı ya da gönderim tarihinin Dr. unvanının alınmasından önce, yayımlanmasının sonra olduğu durumlarda da Dr. sonrası yayım olarak kabul edildiği durumların olduğunu düşünüyorum. Bu durum ayrı bir haksızlık konusuna sebep olabilir.

28 Kasım 2018 11:08

Evet, açık değil. Jürinin çıkarımları ve inisiyatifi.

Teşekkürler.

computerqaz, 5 yıl önce

Ben de bir netlik olduğunu düşünmüyorum. Evet bir süreç söz konusu. Bence jüride yer alan hocaların inisiyatifinde...çalışma verilerinin toplandığı ya da gönderim tarihinin Dr. unvanının alınmasından önce, yayımlanmasının sonra olduğu durumlarda da Dr. sonrası yayım olarak kabul edildiği durumların olduğunu düşünüyorum. Bu durum ayrı bir haksızlık konusuna sebep olabilir.

Bleed
Kapalı
28 Kasım 2018 11:28

Juriler çalışmanın dergiye gönderildiği tarihi esas alacaklardır. Lakin, çalışma Dr devam ederken yapılmış sonucu çıkacaktır.

Hadi1212
Daire Başkanı
28 Kasım 2018 17:08

Kesinlikle haklısınız. Bu durumda bazı kişiler doktora öncesi başlamış hatta yayıma gönderilmiş yayın ile koşul sağlıyor. Ve jüri dikkate almıyor. Tersi örnekte mevcuttur. Hoca asgariyi bu gerekçei le vermeyebiliyor.

Ancak belgeyi almakla iş bitmiyor. Yıllar yılla sonra bile biri şikayet etse -ki yakınlarda örneği yaşandı- özellikle durumun saptanabilir olduğu alanlarda -uygulama zamanını açık vermeniz gereken alanlar, etik belgesi alma zorunluluğu olan çalışmalar- bu baş ağırtabilir.

Tabi ki kişinin bireysel riskidir. Olması gerekenle olan farklı olsada kişinin kendi sorumluluğudur.

computerqaz, 5 yıl önce

YÖK55
Aday Memur
30 Kasım 2018 08:58

Yoruma gerek yok arkadaşlar. Ben direk yazılı olarak sordum ve yayımlanma tarihinin geçerli olduğu cevabını aldım. Bu ÜAK kurul kararıdır.

30 Kasım 2018 13:27

Bu acayip bir şey oldu şimdi.

İşte net değil.

Teşekkür cevap için ama ŞİMDİ İYİCE karıştı........

YÖK55, 5 yıl önce

Yoruma gerek yok arkadaşlar. Ben direk yazılı olarak sordum ve yayımlanma tarihinin geçerli olduğu cevabını aldım. Bu ÜAK kurul kararıdır.

07 Aralık 2018 13:11

Güncel... Hala kesin bir cevap yok....

07 Aralık 2018 13:32

Yayınlanma tarihi:

kabul edilip online olması tarihi mı? (Önce bu olur)

Yoksa cilt, sayı alması tarihi mi? (Sonra da bu olur)

???

07 Aralık 2018 13:36

16. Soru: Doktora unvanının alınmasından önce yayımlanan ancak lisansüstü tezlerden

üretilmiş olmayan bir SCI/SSCI yayını hangi başlık altında ve kaç puan üzerinden

değerlendirilecektir? Bu yayına yapılan atıflardan puan alınabilir mi?

Cevap: Lisansüstü tezden üretilmemiş ancak doktora derecesinden önce

yayınlanmış bir çalışma minimum 90 puana dahil edilmemek üzere hangi

kategorideyse o kısımda değerlendirilmelidir ve atıflarından da faydalanılmalıdır.

Şöyle olsaydı:

xx. Soru: Doktora unvanının alınmasından SONRA yayımlanan (????) ancak lisansüstü tezlerden

üretilmiş olmayan bir SCI/SSCI yayını hangi başlık altında ve kaç puan üzerinden

değerlendirilecektir? Bu yayına yapılan atıflardan puan alınabilir mi?

CEVAP: ??????????

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
07 Aralık 2018 14:09

ÜAK yayınlanmış olmayı cilt sayı olarak kabul ettiğine göre yayın tarihi cilt ve sayı numarasını ald

docent2018
Genel Müdür
07 Aralık 2018 15:43

Şu devirde zaten jüriler adayı bırakmak için bahane arıyor. Çalışmanın doktora öncesi yapıldığını anlarlar ise (özellikle projeden çıkmış bir yayın ise zaten tarihten belli olur) sorun çıkartabilirler ve gerekçeleri olur.

Ancak sorun adayın doktora öncesi yayınlarından en fazla 10 puan verilmesi. Akademik ilerleme isteyen bir kişi neden doktora öncesi yayın yapmaya zorlasın kendini, çoğu çöp olacak.

Bence buna bir düzenleme gelmeli.

07 Aralık 2018 16:05

Teşekkür. Bu Birçok kişi için iyi bir şey... Eğer böyle ise...

akademisyen 64, 5 yıl önce

ÜAK yayınlanmış olmayı cilt sayı olarak kabul ettiğine göre yayın tarihi cilt ve sayı numarasını ald

07 Aralık 2018 16:07

Katılıyorum. Teşekkürler....

Heves kırmak, doktoradaki kişiyi kasıtlı olarak çeldirmek, çalışmayı saklayıp doktoradan sonra göndermek... vs... bunlar ETİK mi ?

docent2018, 5 yıl önce

Şu devirde zaten jüriler adayı bırakmak için bahane arıyor. Çalışmanın doktora öncesi yapıldığını anlarlar ise (özellikle projeden çıkmış bir yayın ise zaten tarihten belli olur) sorun çıkartabilirler ve gerekçeleri olur.

Ancak sorun adayın doktora öncesi yayınlarından en fazla 10 puan verilmesi. Akademik ilerleme isteyen bir kişi neden doktora öncesi yayın yapmaya zorlasın kendini, çoğu çöp olacak.

Bence buna bir düzenleme gelmeli.

docent2018
Genel Müdür
07 Aralık 2018 16:16

Kesinlikle etik değil. Amam bu şekilde doçent profesör olmuş binlerce kişi vardır.

kimhaklıkimhaksız, 5 yıl önce

Katılıyorum. Teşekkürler....

Heves kırmak, doktoradaki kişiyi kasıtlı olarak çeldirmek, çalışmayı saklayıp doktoradan sonra göndermek... vs... bunlar ETİK mi ?

07 Aralık 2018 16:41

Puanı artır yani 250 yap... doktora ÖNCESİ ve SONRASINI kaldır...

Toplam 25 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi