Editörler : crops35
25 Kasım 2018 00:45

Tüm engellilere ötv indirimi talebi hk.

Araç alımında Ötv düzenlemesinde engellilere ayrım yapılması bana doğru gelmiyor. Yanlış anlaşılmasın bedensel engelli ve %90 üzeri engellilere tanınan ayrıcalık son derece yerindedir kimsenin söz söylemeye hakkı yoktur. Ancak Ötv düzenlemesi %40 ve üzeri tüm engellileri kapsayıcı hale getirilirse daha doğru ve daha adil olacağı kanaatindeyim. Belli bir limite kadar araç şu zamanda lüx değil ihtiyaçtır hele hele engelliler için. Ötv düzenlemesi dışında kalıpta gerçekten ihtiyaç sahibi bir çok engelli kardeşimiz mutlaka vardır en azından onların sesi olabiliriz. Bu düzenleme olursa hem engellilere hem otomobil sektöründe ekmek yiyen binlerce insana hem de kdv, yol, köprü benzin vergisi vs orta ve uzun vadede devlete faydalı olacaktır. Bizler bu konuda milletvekillerine ulaşarak, Cimere dilekçe yazarak, memurlar net vasıtası ile farklı yollarla kamuoyu oluşturabiliriz.

Konu ile alakalı saygı çerçevesinde değerli yorumlarınızı bekliyorum.

hoffa
Kapalı
26 Kasım 2018 12:49

Çok haklısnız. Araç piyasası da canlanmış olur. Bu talebi araba firmalarına iletirsek belki onlar da destek olurlar.

keçi1071
Aday Memur
26 Kasım 2018 14:19

bununla ilgili bir çok federasyon girişim yaptı malesef kabul görmedi

keçi1071
Aday Memur
26 Kasım 2018 14:20

bu yasa ilk çıktıgında tüm engelliler yararlanıyordu ilerleyen yıllarda kaldırıldı

hasanakkus
Aday Memur
26 Kasım 2018 16:14

en azından %40 üstü zihinsel ve bedensel rahatsızlığı olmasını çok istiyoruz.

hoffa
Kapalı
26 Kasım 2018 18:09

Ben cimere yazdım. ?Şa an için öyle bir gündem yok, ihtiyaç hasıl olursa düzenleme yapılır? minvalinde bir cevap geldi.

antigodoman1
Aday Memur
26 Kasım 2018 18:24

Hepimiz kamuoyu oluşturabilirsek konu mutlaka gündeme alınır. Önce de bahsettiğim gibi bu düzenleme herkes için faydalı olur . İlk çıktığında kanun nasıldı bilmiyorum ancak eğer tüm engellileri kapsıyor idiyse önceden verilen hakkın talebi ve kabul görmesi daha kolay olur.

yusuf63
Aday Memur
28 Kasım 2018 21:47

Devlet neden kessin vergi kaynağını aklınız alıyomu engelli engelsiz herkese yüksek vergi tarife aynı araba fiyatları uçmuş zaten nereye kadar gider o da belli değil tuvalet kağıdı bile 50 lira olmuşken bu ülkede vergi indiriminden bahsetmek saçmalıktan öteye gitmez

antigodoman1
Aday Memur
28 Kasım 2018 22:11

Tuvalet kağıdının 50 tl olmasının sorumlusu engelliler değil. Yanlış yere gelmişsiniz şikayetinizi buraya değil başka yere yapın. Ayrıca devlet vergiyi arttırarak optimum seviyeyi aştıkça fazla gelir elde edemez. bir yere kadar son yapılan ötv zamları kurun artması derken araç fiyatları fırladı ve satışlar son aylarda çakıldı. Vergi arttırarak kazandımı devlet hayır. Önceki senelere göre daha çok kaybetti ve mecbur ötv indirimi yapmak zorunda kaldı. Bu yasalaşsa bile alım gücü belli her engelli araç bayilerine kuyruğa girmeyecek elbette belli bir birikimi olan kesim alabilecek. Tüm engellilere ötv indirimi sağlanırsa en azından daralan sektör için bir canlanma olur kaybeden de olmayacak. Sizce saçmalık bizce bu hak arama ve eşit muamele talebi.

KamudaMemur
Genel Müdür
03 Mart 2019 19:58

%90 üzeri engelli olan biri araba kullanabiliyor mu ? şimdi diyeceksiniz ki ailesi kullanıyor. Yahu ötv indirimi ailesine mi engelliye mi ? Çok ilginç bir durum.

antigodoman1
Aday Memur
27 Temmuz 2019 02:23

Güncel..

suys
Aday Memur
30 Temmuz 2019 11:48

SAYIN ANTİGODAMAN1 KESİNLİKLE SİZE KATILIYOR VE BU DÜŞÜNCELERİNİZİ SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM

denizin sesiyim
Aday Memur
13 Ağustos 2019 16:49

Engelli üzerinden araç alıyorlar ama engelli başka şehirde arabayı kullanan başka şehirde yaşıyor yada engelli vefat ediyor ama yakını halen aracı kullanmaya devam ediyor. Ama biz engelliler o araçları alamıyoruz. Neden çünkü raporumuz uymuyor yada ehliyetimiz uymuyor. Bizler de bu haklardan yararlanmalıyız. Engelli üzerinden araç alanların araştırılması gerekli. Hakkı olmadığı halde bizlerin hakkını gasp eden bir sürü insan var

antigodoman1
Aday Memur
16 Ağustos 2019 21:17

Haklısın 1. derece yakını olsa tmm ancak 3. dereceye kadar yakınlarda yüzde 90 engelli birinin aracını kullanabiliyor. Bunun engelliye ne kadar faydası olduğu da tartışma konusu. Bu hak verilmişse devam etmeli elbette vardır bizim de bilmediğimiz durumlar. Bizim talebimiz ise engelliler arasındaki ayrımın ortadan kaldırılarak tüm engellilerin Ötv indiriminden faydalanabilmesi; bizzat kendilerinin sahip olduğu araçlarla hayatlarını kolaylaştıracak bu düzenlemenin hayata geçmesi.

denizin sesiyim, 5 yıl önce

Engelli üzerinden araç alıyorlar ama engelli başka şehirde arabayı kullanan başka şehirde yaşıyor yada engelli vefat ediyor ama yakını halen aracı kullanmaya devam ediyor. Ama biz engelliler o araçları alamıyoruz. Neden çünkü raporumuz uymuyor yada ehliyetimiz uymuyor. Bizler de bu haklardan yararlanmalıyız. Engelli üzerinden araç alanların araştırılması gerekli. Hakkı olmadığı halde bizlerin hakkını gasp eden bir sürü insan var

KamudaMemur
Genel Müdür
18 Ağustos 2019 19:03

Arkadaşım engellilere ötv indirimi yetmez. Her engeliye işe gidip gelirken şoförü ile birlikte araç tahsis edilmesi gerekmez mi ? Gelişmiş ülkelerde uygulanıyormuş sanırım. Bilen arkadaşlar hangi ülkelerde nasıl uygulanıyor yazmalı.

antigodoman1
Aday Memur
20 Ağustos 2019 23:09

Aklınca alay etmeye çalışmışsın özel şoför, makam aracı falan. Ülkemizde gereğinden fazla makam aracı ve şoförü olan var zaten belki de onlardan biri de sensin dervişin fikri neyse zikri oymuş ya. Kimsenin öyle bir talebi olmadı olamaz da olay ancak bu kadar çarpıtılabilir. Engelli bireyin kendi aracı olsun kimseye muhtaç olmadan gider gelir işine gücüne. Engelli biri değilsin belki olayı tam anlamamış olabilirsin ya da her yere alay edercesine mesaj atıp kendini tatmin etme fantazilerin de olabilir. Burada bizim bahsettiğimiz şey verilen bir hak var ve ortada adil olmayan bir ayrım var. Bunun tüm engelli bireyleri kapsaması gerekir. Ötv indiriminden neden sadece bedensel engelliler ve yüzde 90 üzeri kişilerin akrabaları bu haktan yararlanabiliyor? Daha önceki mesajlarda da belirtildi yüzde 90 üzeri olan engellilerin aldığı araçların bir çoğunun kendisine faydası yok 3. dereceye kadar akrabaları alıp kullanabiliyor. Yüzde 40 ve üzeri diğer engelli bireyler bu haktan mahrum bu doğru bir uygulama mı? Aklı selim olan herkes bu ayrımın doğru olmadığını söyler. Senin engelliler ile ilgili asıl zoruna giden ne? ağzındaki baklayı çıkar da onu bilelim.

KamudaMemur, 5 yıl önce

Arkadaşım engellilere ötv indirimi yetmez. Her engeliye işe gidip gelirken şoförü ile birlikte araç tahsis edilmesi gerekmez mi ? Gelişmiş ülkelerde uygulanıyormuş sanırım. Bilen arkadaşlar hangi ülkelerde nasıl uygulanıyor yazmalı.

KamudaMemur
Genel Müdür
25 Ağustos 2019 15:32

Kes. Laf salatılığı yapma. Ben de engelliyim ama devletten isterken mantıklı isteklerde bulunmak gerekir. Senin gibiler ötv ile başlar hiç çalışmadan memur maaşı ister çıkar işin içinden !

antigodoman1, 5 yıl önce

Aklınca alay etmeye çalışmışsın özel şoför, makam aracı falan. Ülkemizde gereğinden fazla makam aracı ve şoförü olan var zaten belki de onlardan biri de sensin dervişin fikri neyse zikri oymuş ya. Kimsenin öyle bir talebi olmadı olamaz da olay ancak bu kadar çarpıtılabilir. Engelli bireyin kendi aracı olsun kimseye muhtaç olmadan gider gelir işine gücüne. Engelli biri değilsin belki olayı tam anlamamış olabilirsin ya da her yere alay edercesine mesaj atıp kendini tatmin etme fantazilerin de olabilir. Burada bizim bahsettiğimiz şey verilen bir hak var ve ortada adil olmayan bir ayrım var. Bunun tüm engelli bireyleri kapsaması gerekir. Ötv indiriminden neden sadece bedensel engelliler ve yüzde 90 üzeri kişilerin akrabaları bu haktan yararlanabiliyor? Daha önceki mesajlarda da belirtildi yüzde 90 üzeri olan engellilerin aldığı araçların bir çoğunun kendisine faydası yok 3. dereceye kadar akrabaları alıp kullanabiliyor. Yüzde 40 ve üzeri diğer engelli bireyler bu haktan mahrum bu doğru bir uygulama mı? Aklı selim olan herkes bu ayrımın doğru olmadığını söyler. Senin engelliler ile ilgili asıl zoruna giden ne? ağzındaki baklayı çıkar da onu bilelim.

antigodoman1
Aday Memur
26 Ağustos 2019 23:08

Senin için mantıklı olmayabilir ancak eşitlik ilkesi gereği bakıldığında gayet mantıklı ve geçerli bir istek. Engelliyim demişsin. Ötv indirimli araç alma hakkın varsa zaten sıkıntı yok, kaybedeceğin bir şey de yok eğer ötvden yararlanamayan ayrıma maruz kalan engelliler grubunda isen destek vermen gerekir. Zoruna giden ne anlamadım.Yattığı yerden maaş alma isteği dünyanın hiçbir yerinde olamaz yine alakasız konuşmuşsun. Olaylar arasında bağlantı kurmanda sıkıntı var sanırım. Haram yemeyi Allah nasip etmesin. Alnımızın teriyle helalinden çalışır kazanırız evelallah. Son olarak bu talebi yerine getirecek olan kişi yada kurum değilsin reddedecek olan da değilsin. O zaman buralarda gölge etme başka ihsan istemez.

KamudaMemur, 5 yıl önce

Kes. Laf salatılığı yapma. Ben de engelliyim ama devletten isterken mantıklı isteklerde bulunmak gerekir. Senin gibiler ötv ile başlar hiç çalışmadan memur maaşı ister çıkar işin içinden !

KamudaMemur
Genel Müdür
27 Ağustos 2019 20:58

Konu engelli hakları. Ben de bir engelli olsam da olmasam da konuyu eleştirmeye hakkım var. Ben bu konuda şu şekilde düşünüyorum. ÖTV indirimene gelene kadar daha öncelikli yapılması gereken konular var engelli bireyler için. Memur olanlar veya özel sektörde çalışanlar veya hiç işe girmeyi başaramayıp engelli maaşı alanlar vs. Bir çok problemimiz var. Gönül isterki öncelikle ÖTV indirimi konusundan daha ciddi olan problemler çözülsün sonrasında ÖTV indirimi de yapılsın. Yapılırsa benim de işime gelir. Ben şahsen arabamla her gün 100 km yol yapan ayda 800 TL civarı yakıt parası veren engelli bir memurum. Çözüm şu ana kadar yok. Sorumlular görmemezlikten geliyor. Veya umurlarında bile değilim. Daha da anlatırım bir çok problem var. Aklıma gelenlerden biri de Şehit yakınlarına verilen mezun oldukları alanda çalışabilme imkanının biz engellilere verilmesi ÖTV den çok daha önemli bence. İş hayatı nerede nasıl çalıştığın, çalışırken mobing uygulanıyor mu uygulanmıyor mu ? Neler çeken engelliler var. Bu tür ciddi problemler varken engelli insanı etkileyen niye para odaklı ÖTV indirimi için çaba sarfedilsin ?

KamudaMemur
Genel Müdür
17 Eylül 2019 19:42

Düşündüm taşındım. Fikrimi değiştirdim. Her engelli ÖTV indirimini hak ediyor. Bu hakkı devlet geri vermeli bizlere. Mücadele etmek için ne yapmak gerekiyor. Yapabileceğim bir şeyler var mı ?

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi