Editörler :
11 Şubat 2019 23:35

akademisyen 64
Genel Müdür

Hocam sınav sabah olduğu için jüri üyelerine kahvaltı tabağı hazırladım. Ama sınav dekanlık toplantı salonunda yapıldığı için jürilerin bunu kimin hazırladığından haberi yok. Sınavdan sonra da yemeğe götürdüm.

Bu arada, bölüm başkanımız jüri üyeleri ile sınav öncesi benim ilgilenmemin doğru olmayacağını söyleyerek bölümdeki arkadaşlarımızı organize etti. Sınav sonrasında ilgilendim, etik açıdan sorun kalmamıştı zaten.

ölüm_hak, 1 hafta önce - Alıntıya git

Benim sözlü sınav için gittiğim üniversitede (yanlış anlamayın doçent adayı olarak) toplantı salonunda kettleda sıcak su, hazır kahveler çaylar kuru pastalar hazırlamışlardı. Hatta sınav öncesi ben de biraz yiyip içtim.

11 Şubat 2019 23:36

docent2018
Daire Başkanı

Benim sözlü sınav için gittiğim üniversitede (yanlış anlamayın doçent adayı olarak) toplantı salonunda kettleda sıcak su, hazır kahveler çaylar kuru pastalar hazırlamışlardı. Hatta sınav öncesi ben de biraz yiyip içtim.

akademisyen 64, 1 hafta önce - Alıntıya git

Çok seviyor jüri üyeleri böyle partileri. Yesinler içsinler güzel şeyler bunlar

11 Şubat 2019 23:48

fzk2018
Genel Müdür

docent2018, 1 hafta önce - Alıntıya git

Ben hiç bir şey almamıştım jüriye, hiç kimseye de sormadım almalı mıyım diye; yanlış anlaşılabilir diye; kaldım sözlüden ama sınavda yapılan haksızlıkların bununla alakası var mıdır bilemiyorum; aslında birileri bırakın dediği için bırakıldım diye düşünüyorum

12 Şubat 2019 08:24

akademisyen 64
Genel Müdür

docent2018, 1 hafta önce - Alıntıya git

İyi de o hazırlıkları biz adaylar yapmadık. O üniversitedeki jüri üyesi prof ya da büyük ihtimal üniversite yönetimi yaptı. Adaylara külfet yüklemedikten sonra bence sakincası yok. Ayrıca birkaç kuru pasta ve çay kahveye parti demezdim ben.

13 Şubat 2019 13:45

doç2017
Aday Memur

Bir kadroya atanmak için sözlüye 5 doçent müracaat etmiş. Beşine de beş farklı sözlü juri uyesi tayin edilmiş. Üniversitenin paçaları tutuşmuş....oh olsun inşallah bu yoldan dönene kadar bin beter olurlar...ne de olsa hareket ve değişim rahatsızlıkla başlar:))

13 Şubat 2019 14:30

conano8
Aday Memur

Duyduğum kadarıyla bir üniversitede juri üyeleri özel olarak karşılanıp iyi ağırlanmadıkarı gerekçesiyle adayı sözlüden bırakmışlar...kim ağırlasın aday mı? Rektörlük hangi işe koşsun diye savunma da yapıyorlarmış....hadi bakalım...acaba ne zaman kaldıracaklar sözlü sınavı saçmalığını...

doç2017, 1 hafta önce - Alıntıya git

Bizzat şahidim, jüri üyeleri tek tek havalimanınında alınıp otellere aday tarafından yerleştirildiler. Sabah yöresel kahvaltı, sonrasında sınav öğle yemeği, akşam yemeği. çay sohbet otel... Diğer gün ise tur düzenlenip jüri üyeleri gezdirildi (bölgemiz farklı bölgeden gelen insanlar için yeşiliyle bayağı ilgi çeken bir bölge). Valla düşününce ben de kaldırılmasın derdim :) bedava turistik gezi

13 Şubat 2019 14:52

docent2018
Daire Başkanı

Bizzat şahidim, jüri üyeleri tek tek havalimanınında alınıp otellere aday tarafından yerleştirildiler. Sabah yöresel kahvaltı, sonrasında sınav öğle yemeği, akşam yemeği. çay sohbet otel... Diğer gün ise tur düzenlenip jüri üyeleri gezdirildi (bölgemiz farklı bölgeden gelen insanlar için yeşiliyle bayağı ilgi çeken bir bölge). Valla düşününce ben de kaldırılmasın derdim :) bedava turistik gezi

conano8, 1 hafta önce - Alıntıya git

Acaba artık biz de kaldırılmasın mı desek yahu? 3-4 yıl sonra profesör olunca biz de jüri oluruz. Eninde sonunda biz de geçeriz bu sözlüden. Gezmek, tozmak bedava konaklamalar güzel demek ki. Bugün bunu düşüneceğim ve kaldırılmasın sözlü gerekli diyebilirim. Cidden güzel iş ya...

13 Şubat 2019 16:42

fzk2018
Genel Müdür

Bir kadroya atanmak için sözlüye 5 doçent müracaat etmiş. Beşine de beş farklı sözlü juri uyesi tayin edilmiş. Üniversitenin paçaları tutuşmuş....oh olsun inşallah bu yoldan dönene kadar bin beter olurlar...ne de olsa hareket ve değişim rahatsızlıkla başlar:))

doç2017, 1 hafta önce - Alıntıya git

Süper olmuş gerçekten; bilimsel çalışmalara ayrılan paralar turistik gezilere ancak bu kadar yasal yoldan aktarılabilirdi; bunu önceden böyle düşünenlere helal olsun

18 Şubat 2019 14:21

Fizik2853
Aday Memur

Arkadaşlar iyi günler,

Recep T. E. Üniversitesinde senato karar aldı, sözlü sınavı kaldırıyor. Pek çok üniversitede sözlü sınavı kaldıracak. Gerçi ben 15 aydır çoğunlukla zamanımı bu sınava çalışmaya ayırdığım için, kalkmasını istemedim. Ayrıca, eşitlik açısından ülkemizde sözlü sınav ya tüm üniversitelerde olmalıydı ya da olmamalıydı. Şimdi ek kriterler geleceği söyleniyor, hakkımızda hayırlısı.

Bilgi ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

18 Şubat 2019 17:18

xyz90
Memur

Bizim üniversitede daha hiç bir şey belli değil. Sözlü olacağı aylar önce söylendi ama daha hiçbir gelişme yok. Ya da biz bilmiyoruz. Resmen işkence çekiyorum psikolojik olarak

18 Şubat 2019 17:38

docent2018
Daire Başkanı

Arkadaşlar iyi günler,

Recep T. E. Üniversitesinde senato karar aldı, sözlü sınavı kaldırıyor. Pek çok üniversitede sözlü sınavı kaldıracak. Gerçi ben 15 aydır çoğunlukla zamanımı bu sınava çalışmaya ayırdığım için, kalkmasını istemedim. Ayrıca, eşitlik açısından ülkemizde sözlü sınav ya tüm üniversitelerde olmalıydı ya da olmamalıydı. Şimdi ek kriterler geleceği söyleniyor, hakkımızda hayırlısı.

Bilgi ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Fizik2853, 2 gün önce - Alıntıya git

Uygulaması zor bir süreçti. İlan edilen kadroya en azından sözlü belgesi alırız diye başvuranlar oldu. Tüm başvurular için farklı 5 asil 2 yedek jüri talep edildi. Bunlar hem süreci uzattı hem de üniversitelere ek yük getirdi. Eşitlik ilkesine aykırı olmasından, sözlü sınavın gayri tabi ve subjektif olmasından bahsetmiyorum bile. Sonuç olarak R.T.E. Üniversitesinin de sözlüyü kaldırması ve subjektif kriterler ile (yayın, proje, patent, ders vs.) doçent alacak olması yerinde bir karar olmuş. Darısı diğer tüm üniversitelerimizin başına.

19 Şubat 2019 15:11

doç2017
Aday Memur

İnşallah diğer üniversiteler de bu yanlıştan bir an evvel dönerler. Karar almaları için teker teker zorluk yaşamaları gerekiyor. Kimse doğrusu bu olduğu için yapmaz, ancak kendilerine dokunan bir şey olursa değiştirmek isterler. Bu süreçte en iyisi sözlüye girmeden, kadro istemeden sistemin değişmesini sabırla beklemek...

19 Şubat 2019 15:16

docent2018
Daire Başkanı

İnşallah diğer üniversiteler de bu yanlıştan bir an evvel dönerler. Karar almaları için teker teker zorluk yaşamaları gerekiyor. Kimse doğrusu bu olduğu için yapmaz, ancak kendilerine dokunan bir şey olursa değiştirmek isterler. Bu süreçte en iyisi sözlüye girmeden, kadro istemeden sistemin değişmesini sabırla beklemek...

doç2017, Dün - Alıntıya git

Hocam rektörler zaten birbirleri ile görüşüyorlardır. Önemli olan uygulanma güçlüğü ve maddi külfet. Eskiden sözlü jürisinin yollukları farklı kalemden yada YÖK kanalı ile sağlanıyordu, şimdi ise üniversite bütçesinden karşılanıyor. Yazışmalar vs. hepsi ayrı zorluk. Mesela 1 kadroya 5 aday başvursa 25 jüri gerekli. hepsi için tarih saat belirlenecek ortam ayarlanacak. 1 jüri üyesine ödenek 1.000 TL olsa 1 kadro için 25.000 olur. İlanda kadro sayısı ve başvuran aday sayısı arttıkça bu katlanarak devam eder.

Toplam 133 mesaj

ANKET
Binali Yıldırım'ın, İBB adaylığından dolayı, TBMM Başkanlığından istifa etmesini nasıl buluyorsunuz?