Editörler :
09 Aralık 2018 15:58   

Yaygın anksiyete bozukluğu

Merhabalar Trabzon'dan Kübra ben 26 yaşındayım 19 yaşlarında anksiyete bozukluğu başlamıştı aslında ama o zamanlarda teşhis farklı hep konuldu kimisi duygusallık kimisi orta depresif depresyon kimisi panik atak kimisi manik atak ve en son teşhis yaygın anksiyete bozukluğu bu teşhis de 2013 senesinde koyulmuştu..Yaşadığım durum sizlerden büyük ihtimal farklı çünkü daha önce de bir yerde yazı yazmıştım bir sene sonrasında bu hastalıkla tanışanlar bana yazdığında hep farklı durumlar yaşadıklarını anlattılar tabiki hepimizin ortak yönü iştahsızlık uykusuzluk bulantı baş ağrısı hemen yorulma hafif nefes alamiyomus hissi bazen evden çıkamama bu herkeste yaşanan bir durum olmuyor bir de en büyük fark bende bir enerji hali oluyor yerimde duramıyorum bunu atabilmek için sürekli yürüyorum tabi doğru düzgün bir şey yiyemiyorum ve acile gittiğimde bu enerji halimi durdurabilen bir şey olmuyor bir sürü sakinleştirici verseler de o anımı durdurmak zor bu durumu tetikleyen ya da yerimde duramama olan sebep ne hala bilmiş değilim psikiyatriye gidiyorum bu düşündüğün veya vücudunun verdiği belirti senin bu dedi merak ediyorum benim gibi yaşayan var mı çarpıntı vs bunlar herkeste oluyor fakat bu yerimde duramayıp cildirircasina bu durumu yaşamanın sebebi nedir bağırsak düzensizliği de var var da beterinden korusun diyorum ve sizlerinde yorumlarınızı bekliyorum sağlıcakla kalın inşallah

09 Aralık 2018 19:59

Boranko
Aday Memur

Merhabalar Kübra Hanım,

Yaygın/genel anksiyete bozukluğu gibi duygudurum bozuklukları kişinin yaşadığı bir travmadan kaynaklanabilir, genetik olabilir ya da biyokimyasal bir bozukluktan kaynaklanabilirler. Bunların hepsinin bir kombinasyonu da olabilir.

Tam olarak nasıl işlediği hala tartışma konusu olsa da (diğer psikiyatrik bozukluklar gibi), güncel kanı beynin frontal (ön) lobundan kaynaklı olduğu, beynin nöral ağları arasında iletişim sağlayan (nörotransmitter) seratonin hormonundaki bir eksiklik ya da dengesizlikten kaynaklanıyor da olabileceği yönündedir. Beynin kendi içinde ve vücudunuzla icra ettiği iletişimde aksamalar ve karmaşalar kişide anormal sonuçlar doğurmaktadır. Beyin gayet doğal ve normal bir durumu ölüm kalım meselesi olarak yanlış anlayabilmekte, kişi bu durumun farkında olmasa ya da öyle düşünmese dahi genel stres seviyelerinde artış, kalp çarpıntısı ve nefes bozukluğu yaratabilmektedir. Bu beyninizin sizi hayatta tutma çabasıdır, zira siz farketmeden herhangi bir şeyi hayatınızı tehdit eden bir faktör olarak algılayabilir.

Bu rahatsızlığın da diğer duygudurum nozuklukları gibi bir kesin tedavisi olmamasına rağmen, semptomlar ilaç tedavisi ve terapi ile kontrol altına alınabilir ve yüksek başarı oranlarına ulaşan çeşitli yöntemler mevcuttur. İlaçlar beyninizdeki seratonin reseptörlerini kapatarak dışarıda seratonin birikmesine neden olur, reseptör tekrar açıldığında birikmiş k aynaktan yeterli nörotransmitteri alabildiğinden ötürü beyin koordinasyonundaki hatalar yavaş yavaş giderilmeye başlar.

İstatistik olarak konuşursak dünya üzerindeki insanların büyük kısmı hayatlarında en az bir kere psikiyatrik bir rahatsızlık geçirecektir. Anksiyete bozuklukları en yaygın bozukluklardan olup, nüfusun %1'i ila %3'ü arasını etkileyecek bir sıklıkla görülebilmekteler. Rahatsızlığınıza psikiyatrik olmayan, fıtık, grip gibi başka herhangi bir sağlık sorunu muamelesi yapmanızı ve hayatınızda yaşam kalitenizi artıracak önlemler almanızı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun.

09 Aralık 2018 20:06

Boranko
Aday Memur

Ek olarak, manik durumlar yaşamanız gayet normal. Psikiyatrik rahatsızlıklar sıklıkla "komorbidite" dediğimiz, hastalıkla normalde ilgisi olmayan semptomlar doğurabilirler. Örneğin Obsesif Kompulsif bir birey Anksiyete semptomlarına da sahip olabilir, ya da bir Şizofreni hastasısının obsesif eğilimleri olabilir. Bu rahatsızlıklar çok boyutludur ve birden fazla eksende gerçekleşirler, dolayısıyla çerçevelere sığdırmaya çalışmamak önemlidir.

Toplam 2 mesaj

ANKET
Sizce, Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkarılmalı mı?