Editörler :
15 Ocak 2019 06:57

Smyrna.
Kapalı

Ölmek değil, son nefesinde söyleyemeyeceklerimiz koyacak çok sonra..

15 Ocak 2019 15:51

Smyrna.
Kapalı

Bir elma bir dakika mutluluk veriyor insana, bir ayakkabı, elbise, iyafet satın almak bir hafta, bir araba bir ay, bir ev bir sene ortalama diyelim..peki sonra..bir kediye su vermek, bir köpeğin başını okşamak hangi kulvarda bu durumda..insan olmanın gereği manevi doyum da saklı aslında..çalışan annelerin çocukları onları hep ozlemekle büyüyor kendimden biliyorum annem yakinimdayken bile özlem duyardım hep bi bahane bulup gidecek hissine kapılırdım öyle de olurdu o zamanlarda barbie bebeklerin kutusundan saçlarını sevip oyalanmaya çalışırdık akşam olsunda boynuna sarilsam vaktine kadar..böylesi çalışma sistemli, herşeyin paraya ayarlı bir dünyada manevî acıdan birşeyler yapabilenler daha mutlu kanımca..pek çok yol bulunup iyiye dair ne varsa içinde olmak için çabalarsak belki kapımizin önünü süpürmeye başlayabiliriz..ufak ve önemsiz olabilir önemli olan niyet ve çaba..

15 Ocak 2019 18:45

Smyrna.
Kapalı

Sen esirliğim ve hürriyetimsin,

Çıplak bir yaz gecesi gibi yanan etimsin,

Sen memleketimsin...

Sen ela gözlerinde yeşil hareler,

Sen büyük, güzel ve muzaffer

Ve ulaşıldıkça ulaşılmaz olan hasretimsin...

Nazım Hikmet Ran..

15 ocak 1902..mutlu yıllar sana..

17 Ocak 2019 01:00

Smyrna.
Kapalı

Kadın insta da sabah akşam yemek yapıp paylaşıyor, paylaştıklarını deniyoruz seviyoruz buraya kadar herşey normal..arada altına saçma yorumlar yok tv ler diziler söyleymiş, gelin evi programındaki saçma kadınlar yüzünden toplum bozuluyormuş..Valla kimse kusura bakmasında toplumu yansıtıyor bir bozukluk varsa eğer bu zaten var olduğu için izleniyor o programlar. Senelerce evlilik programları her kanalda vardı oraya çıkanlar uzaydan filanda gelmediğine göre kimse etrafa suç atmasın..sanki boz zamanında elinde kahvesiyle kitap okuyor da diziler şöyle programlar böyle açma, izleme niye reyting veriyorsun..siyasetin de tv lerinde programlarında kimlerin tekelinde olduğu belli ama bozulmaya da meyilliyiz hanı demekki..dışarı çıkmaya korkar olduk.. paranoyak herkesten şüphelenen tiplere dönuştük..nazan okuduğuna bile inanamıyorsun bu adam bu kadar okumuş etmis kendini niye bu hale sokar diye hayretler içinde kalıyorsun..kimseye akıl vermeye gerek yok ama ileri filan gidiyormuşuz da bizi tv ler diziler pozlarına yatmayın şimdi..Balık kokmaya başlayalı çok oldu ve herkes selfie de nasıl göründuguyle ilgileniyor...

17 Ocak 2019 01:15

Smyrna.
Kapalı

Ayrıca normalde kadınları tutarım, anlamaya çalışırım çünkü bir şeyden yakınıyorsa bir yerlerde onu çok acıtan bir şeyi vardır,anlaşılmak istiyordur, dinlediğim şeyin altında güzellik bulmaya çalışırım ha bazıları tam dayaklık olabilir, o ayrı.. ama cidden çok güzel şeyler başaranlar da var hayret verici, kendini aşmış, kendi çabasıyla özgün dünyalar yaratmış, böylelerine çok saygı duyuyorum..benim gördüğüm bunlar görmek istediklerim, çoğalmasını istediklerim.. güzel kalbi olan insanlar güzel şeylerle uğraşmalı zaman değerli..hemde örnek olabilecek o kadar özellikleri varsa bunu ıyi yönde kullanmalılar..zaten böyle insanlar var ve çoğalması tek temennimiz..

18 Ocak 2019 18:20

Smyrna.
Kapalı

Biran sessizlik sonra hayat yine bitmeyen doğum sancısı..

Güçlü olmaya çalışırken yordugumuz bilinçaltımız bile bazen iflas etme noktasına gelebiliyor, pes peşe düşünüp beynen kendini bitirmekte münkün, düşünmeyip ertelenen şeyler başka yerlerden baloncuk olup çıkması da..Tamam tüm suç benim ölüyü yattığı yerde dinlendirin pozisyonunu da yemiyor yaşayan uzuvlar..Bir sınav, bir sınama kabul ama daha çabuk geciştirmenin yolları olmalı...

19 Ocak 2019 01:12

narodnick
Müsteşar Yardımcısı

Merhaba..

Belki görmüşsünüzdür yoğun bakımdaki bazı hastalar yemek yiyemedikleri için burnundan besliyorlar, öyle acı bişey ki dağ gibi adam yatıyor, duyuyor ama tepki yok. Iyilesme yok aylar geçince sırtında yaralar olmaya başlıyor geçmeyen acı veren yaralar, biz onu döndürmek isterken ruhunun gitmesini engelleyip acı çekmesini sağlıyoruz.o ruh gerçekten gidecekse bu dünyaya ait yapilacak şeyi kalmadıysa şifası ölümdür diyor bir kitapta bir kısmına katıldım burdan kendime yonttugum adalet kısmı anlayamadım açarsanız ıyi olur..

Diğer birinde de çok zengin iş adamı genç bir delikanlı trafik kazası sonucu felç oluyor sosyal yaşantısı, çektiği ağrılar ruhundaki yaralar yüzünden annesinden ailesinden ötenazi fikrine saygı duyup onu zamanı geldiğinde isvicrede bunu yapmaları için kağıtlarını imzalamalarini istiyor herhalde burdaki annenin durumunda kimse olmak istemez. Ama bu acı kararı vermek zorunda kalıyor, bunun vicdanını sorgulamak haddimiz olamaz çünkü o durumu yaşamadık Allah da kimseye yasatmasin..o genç kitapta kendine bakan aşık olan kiza aşık oluyor, kız da aynı şekilde ama ne yaptıysa vazgeciremiyor kararından sonunda oda saygı duymak zorunda kalıyor..dabasi gercek bir hikaye bu..(jojo moyes, senden once ben) demek ki adalet dediğimiz şey de kişiye göre değişmek zorunda bazen bazı durumlarda..

Smyrna., 9 ay önce - Alıntıya git

Hikayenizdeki insan için,insanı doktor müsveddesinden, şifanın ölümde olabileceğine inanmaya getiren o süreç için söylenilmiş sözler...

"Adalet" için kişiye göre değişebilirlik konusunda kısmi de olsa haklısınız...

Zaten o nedenle vicdanın bütün dinlerden inançlardan üstün olduğuna bu nedenle inanırım...

19 Ocak 2019 01:44

Smyrna.
Kapalı

Hikayenizdeki insan için,insanı doktor müsveddesinden, şifanın ölümde olabileceğine inanmaya getiren o süreç için söylenilmiş sözler...

"Adalet" için kişiye göre değişebilirlik konusunda kısmi de olsa haklısınız...

Zaten o nedenle vicdanın bütün dinlerden inançlardan üstün olduğuna bu nedenle inanırım...

narodnick, 9 ay önce - Alıntıya git

Uzun bir süre bu filmdeki sahnenin gerçekliğine inandım yani can çıkmadıkça ümit kesilmez şeklini.. kızkardeşi için ölümle yaşam arasındaki binlerce basamağın birinde bir yerinde sıkışmış elini bıraksa ilerideki ışığa yuvarlayacak bir bilinmezlik, acı ve vicdan azabı ama yaşama yakinsa ki bunun olmadığını söyleyen doktorun soğuk kanlı sözleri..tercih yapmak böyle bir durumda imkansıza yakın..kendime yonttugum adalet kısmını halâ açıklamada bulamadım.. Bir diğer durum daha vahim halde olan insanların gitmeye karar vermiş ruhlarının şifasınin iyileşeceğine olan inancımızin bizi yanıltması.. sifa iyileşmek demek değildir her zaman.. elimizi koyduğumuz yerde keşke çiçekler açsa, iç kanama geçiren birini keşke bir parmak hareketiyle durdursak ama mümkün değil..

vicdan bence de tüm dinlerden üstün..öyle ki her durumda iyiliğe olanı ister, rahat olmak için en azılı katillerin bile kendince sebebi vardır..ama başkası için o vicdan belkide vicdansizliktir..

19 Ocak 2019 02:12

narodnick
Müsteşar Yardımcısı

Uzun bir süre bu filmdeki sahnenin gerçekliğine inandım yani can çıkmadıkça ümit kesilmez şeklini.. kızkardeşi için ölümle yaşam arasındaki binlerce basamağın birinde bir yerinde sıkışmış elini bıraksa ilerideki ışığa yuvarlayacak bir bilinmezlik, acı ve vicdan azabı ama yaşama yakinsa ki bunun olmadığını söyleyen doktorun soğuk kanlı sözleri..tercih yapmak böyle bir durumda imkansıza yakın..kendime yonttugum adalet kısmını halâ açıklamada bulamadım.. Bir diğer durum daha vahim halde olan insanların gitmeye karar vermiş ruhlarının şifasınin iyileşeceğine olan inancımızin bizi yanıltması.. sifa iyileşmek demek değildir her zaman.. elimizi koyduğumuz yerde keşke çiçekler açsa, iç kanama geçiren birini keşke bir parmak hareketiyle durdursak ama mümkün değil..

vicdan bence de tüm dinlerden üstün..öyle ki her durumda iyiliğe olanı ister, rahat olmak için en azılı katillerin bile kendince sebebi vardır..ama başkası için o vicdan belkide vicdansizliktir..

Ben vicdan ve din ile ilgili genel bir tanımlama yaptım...Kişiselleştirdiğimiz zaman dediğiniz sonuçlar çıkar...O zaman haklısınız..Ama vicdan,adalet gibi kavramlar evrensel olgulardır...Ha olgulculuk ile realite farklılık içerir mi?Eyvallah,evet içerir...O zaman her şeyi olgular üzerinden tartışmak sıkıntılı mı?O da tamam...Sıkıntılı..Ama peki biz yani biz yahu,2019 dünyasındaki ademler ve Havvalar olarak neden her şeyi olgular üzerinden tanımlarız ki?Neden her şeye siyah ve ya beyaz diye bakarız?

Gözlerine bakmak demiştim,yatalak birinin gözlerindeki gülüşü görmek...İşte o anda bilim dahil bütün olgular bitmeli...Ölüm yaşam ikilemi olgular üzerinden tanımlanmamalı...Yani içimizdeki sesin vicdansızlık olarak tanımlanmasına aldırmadan,vicdanımızı dinlemeliyiz...Zaten vidan dediğimiz şey de,o özgürlük haliyle başlar...Özgür olamayan hiç bir beynin,vicdanı olamaz..

21 Ocak 2019 03:00

Smyrna.
Kapalı

Şu yaşadığımız hayatta hicbir şey tesadüf değil, tüm tesadüfler bir ders anlayana..karışmıyorsa güneşin sarısıyla, gökyüzünün mavisi ve tüm canlılar birer dünyaysa kendi çapında bu düzenin kusursuzluğu ve işleyişin, dengenin anlamı her yerde yaratıcının izinin olması..

Ve kendi hayatlarımızı karmaşık hale getiren bizler, dünyayı yaşanmaz hale getiren yine bizler asla dönüp kendimize bakmayız..çünkü hep haklıyız..keskelerimiz çoğalır takvim yaprakları yasımıza yapistikca kendi adıma kendime borçlu olduğum kötü zamanları yok sayıp sadece iyilerini bırakacağım bundan sonra..

Insanın zekası kötülerin ellerinde "kurnazlik" iyilerin elindeyse "vicdan ve merhamet"..ölçüsü basit yaşamanın, değerin ve anlamların..

28 Ocak 2019 17:45

Ikmcandır
Aday Memur

Memurlar netin en güzel yani tutunabilen insanları görüp ders almak, yaşından başından, gerçek hayattaki rollerinden sıyrılmış insanlar çocuk misali birbirine kartopu giydirip eğleniyor ..her zamanki gibi hedefler seçiliyor on beş nickle saldırıp diğer onbeşi yle görünmeyen kısımlardan kız mi erkek mi belli olmayan nicklerle teselli veriliyor, ay canım gel sen gel gibi arkadaşca, kardeşce sarılmalar kartopundan beyin dondurmaca çalışmaları belediye nerdesin diye cigirmalar, eski sevgilinin duygularıyla yenisini yoldan çıkarmaya çalışan şiirler şarkılar:) arada rencide eder gibi yapıp yaranmaya çalışmalar, herkesin içindeki çocuğu ortaya çıkardığı piyasalar bölümü oldukça guldurmeli..hiç öyle memleketin hali filan demeye gerek yok insanların stres atacakları yerde olmalı elbet, saygı duymak lazım..

ne yazmış tek cümle önemsenmek..
29 Ocak 2019 00:26

simorglwss
Aday Memur
sadece bir şeyler yazma maksadıyla bir şeyler yazmak. ama bu hep böyledir belki. sık sık ihtimal verir oldum artık. kesinlik göremiyorum hiç zira, oysa gerçekliğin içindeyim, dışındayım, yanındayım. ya da altından geçiyorum aşamadığımdan. gerçeklik aşılabilen bir şey değildir zaten, aşılıyorsa yenilebilir çünkü, oysa bu yenilir yutulur bir gerçeklik değil. gerçek hiç değil.
09 Şubat 2019 08:55

Smyrna.
Kapalı

Durduramıyorum bu paslı özlemleri, benden bağımsız çalışıyor..bir öfke, bir sinir aklımın iplerini kaçıracak gibi, aklında bitirmiş de yüreğinden atamamış, isyan eden sakat oyuncu gibi ikisi birbirinden farklı atıyor şimdi..bir duanın karşılığı müebbet sürgün mü olur, bu işte bir yanlışlık, çokça yalnızlık, anlaşılamayan bağlar var..çözmeye yoruldum, güçlükle nefes alıyorum..

12 Haziran 2019 18:43

Smyrna.
Kapalı

Çözmeye çalışmak hataydı belki de, her kalp ağrısının nedeni aynı değildir, öğrenmenin yaşı yok daha neler öğrenicez..

Toplam 34 mesaj

ANKET
'Barış Pınarı Harekatı'nı destekliyor musunuz?