Editörler : oto-danisman-expert
19 Aralık 2018 16:04

Opel astra 1.3 dizel manuel yakıt tüketimi

Merhabalar, aracımın modelini başlıkta belirttim. İlk aracım, yaklaşık 3 aydır kullanıyorum. 135bin kilometrede. Arabayı aldığımda ortalama tüketim 5.1 idi. uzun yol yapılıyormuş ara sıra. ben 3 ayda ortalama tüketimi 6.1 e getirdim. Buradan sonra ortalama tüketimi sıfırladım ve kendimce kullanımıma baktım. Öncelikle beylikdüzü-bahçelievler arası orta halli trafikte 4-5 litre yaktı 50 kilometrelik yolda. Fakat sıfırladıktan sonra sadece şehir içinde işe gidip gelmek için kullandım. Ortalama Tüketimim 3 gün sonucunda (40km) 10litre. Sorun bende mi arabada mı yoksa normali mi budur bilemiyorum. sabah ve akşam mecburen trafik olan saatlerde kullanıyorum. bunların içinde bitmek tükenmek bilmeyen yokuşlarda dur-kalklar sıkça oluyor. Araba kalkarken ve genel olarak 1 ve 2. viteste çok yakıyor. Agresif bir kullanımım yok 3bin devirin üstüne genelde çıkmıyorum, ani hızlanmalar vs de yapmıyorum. Ayrıca bakımı da yeni yapıldı. Tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim.

hyggelig
Aday Memur
19 Aralık 2018 16:06

Belirtmeyi unutmuşum araç 2010 model sedan.

917-Short Tail
Genel Müdür
19 Aralık 2018 22:41

Değerleriniz bahsi geçen güzergah ve saat için gayet normal endişe edecek bir durum yok.

adrenalin88
Şube Müdürü
20 Aralık 2018 02:19

Uzun süre 1.3 Multijet kullandım. O aracin 100 km /10 lt yakması anormal bir durum. En fazla 7-8lt yakar o da çok agresif kullanım sonucu olur. Size tavsiyem yol bilgisayarini tekrar sifirlayip aracı yüksek viteslerde sakin kullanmanız. Büyük ihtimal 5.5 seviyelerine inecektir.araci düşük viteslerde değil düşük devirde yüksek viteste kullanın.

akademikbaytar
Yasaklı
20 Aralık 2018 20:33

Şehir içinde aracının emsallerine göre ne kadar yaktığını sorunlu olup olmadığını anlayamazsın.uzun yola gideceğinde yakıt ölçümlerini yapıp kararını vermelisin. Ayrıca yol bilgisayarının kalibrasyonu da ayarsız olabilir. 8 litre yakarken 10 litre gösteriyor olabilir. En hassas ölçümü yapabilmek için uzun yola çıkacağınızda deponuzu fulleyin. Ama gırtlak fulleyin pompacıdan özellikle rica edin taşana kadar gırtlak doldursun ya da pompayı alıp kendiniz de doldurabilirsiniz. Sonra kmnizi yakıtölçeri ortalamayı ne varsa sıfırlayın. Yolunuz bittikten sonra yine deponuzu gırtlak fulleyin. Aldığınız yakıt miktarını gittiğiniz km'ye bölün. Ve değerleri aracınızın değerleriyle karşılaştırın. En hassas ölçümü yapmış olursunuz.

917-Short Tail
Genel Müdür
20 Aralık 2018 22:18

Bahsi geçen güzergah ta ayni yogun trafikte 1.3 eski kasa (c) dizel corsa ile 9. Litre yakmisligim var sedan astra da 10 litre yakar normaldir. O corsada ortalama 5 yakiyordu ama istanbul trafigini görünce durum değişti.

ingilizceöğretmeni33
Şube Müdürü
27 Aralık 2018 21:38

Clio 4 dci öneririm yoğun trafikte bile 5 i geçmiyor şehirler arası ise 3.5 lt yakıyor.

JanissaryWolves
Daire Başkanı
01 Ocak 2019 13:39

Mevsim kış ve havalar çok soğuk bunu da göz önünde bulundurmak lazım

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi