Editörler : Mehmet Balci
26 Aralık 2018 13:58   

2018 Botaş mühendis alımı tek başlık

Bu başlık altında bilgi alışverişi yapalım.

Bu alımı işçi statüsünde alması ne anlama geliyor bilen var mı? Çalışma şartları, maaş, sosyal haklar nasıldır?

Buyrun yorumlara.

26 Aralık 2018 14:09

heygidiheyy
Aday Memur

KİTlerde (BOTAŞ, TPAO vs... ) personel Kapsamdışı - Kapsamiçi olarak temelde ikiye ayrılıyordu, Kapsamiçi çalışanlar işçiler, kapsamdışı çalışanlar ise mühendisler, kapsamiçi personel TİS hükümlerine tabi iken, kapsamdışı personel 399a tabi çalışıyordu ve örneğin kurumla anlaşmazlık oldu idare mahkemelerine gidiyordu, şimdi ise bu personel önce arabulucuya ve işmahkemesine gitmek zorunda ayrıca son KHK ve Anayasa Mahkemesi kararıyla Kapsamdışı Personel devlet memuru değildir, belirsiz süreli iş sözleşmesi hükümlerine tabidir,

Özetle şu : İş Güvenceniz yok, işe girdiniz her şey yolunda giderken BOTAŞ bir anda özelleştirme / küçülme vs. kararı aldı, kıdem + ihbar + tazminat ödeyerek sizi işten çıkarabilir.

26 Aralık 2018 14:18

inşaatmüh4
Aday Memur

KİTlerde (BOTAŞ, TPAO vs... ) personel Kapsamdışı - Kapsamiçi olarak temelde ikiye ayrılıyordu, Kapsamiçi çalışanlar işçiler, kapsamdışı çalışanlar ise mühendisler, kapsamiçi personel TİS hükümlerine tabi iken, kapsamdışı personel 399a tabi çalışıyordu ve örneğin kurumla anlaşmazlık oldu idare mahkemelerine gidiyordu, şimdi ise bu personel önce arabulucuya ve işmahkemesine gitmek zorunda ayrıca son KHK ve Anayasa Mahkemesi kararıyla Kapsamdışı Personel devlet memuru değildir, belirsiz süreli iş sözleşmesi hükümlerine tabidir,

Özetle şu : İş Güvenceniz yok, işe girdiniz her şey yolunda giderken BOTAŞ bir anda özelleştirme / küçülme vs. kararı aldı, kıdem + ihbar + tazminat ödeyerek sizi işten çıkarabilir.

heygidiheyy, 4 hafta önce - Alıntıya git

Cevabınız için çok teşekkür ederim yerinde bir yanıt olmuş. Ayrıca bu kapsamdışı kapsamiçi personel durumunu bilmiyordum.

26 Aralık 2018 14:22

inşaatmüh4
Aday Memur

Peki siz bu ihtimaller dahilinde kadrolu mühendisliği mi yoksa bunu mu tercih edersiniz? Ayrıca mesai çalışma şartları nasıldır?

26 Aralık 2018 14:29

heygidiheyy
Aday Memur

Kurum olarak baktığımızda BOTAŞ kısa sürede özelleşir mi? Hayır ! (Yaptığı projeler, sürekli nakit akışı olması, stratejik işler ( doğal gaz iletim, depolama vs...) Zaten personel sayısı da oldukça az. Diğer kriterleri düşünürdüm, yani merkezi alımda çok istediğim bir kurum olur, kendi ilim olur 300-500 aşağısına bakmam o kadroyu yazarım, aksi halde Ankara merkez kadrolar içinde en iyi yerlerden biri,

Hocam burada kendi değerlendirmenizi en iyi siz yaparsınız, Ankara'da yaşam vs...

Genel müdürlük çalışma saatleri standarttır, 08:30-17:30, fazla mesai olursa da fazla mesai,seyahat, arazi ücretleri tatmin eder sizi.

26 Aralık 2018 14:36

kondansatör123
Aday Memur

Kurum olarak baktığımızda BOTAŞ kısa sürede özelleşir mi? Hayır ! (Yaptığı projeler, sürekli nakit akışı olması, stratejik işler ( doğal gaz iletim, depolama vs...) Zaten personel sayısı da oldukça az. Diğer kriterleri düşünürdüm, yani merkezi alımda çok istediğim bir kurum olur, kendi ilim olur 300-500 aşağısına bakmam o kadroyu yazarım, aksi halde Ankara merkez kadrolar içinde en iyi yerlerden biri,

Hocam burada kendi değerlendirmenizi en iyi siz yaparsınız, Ankara'da yaşam vs...

Genel müdürlük çalışma saatleri standarttır, 08:30-17:30, fazla mesai olursa da fazla mesai,seyahat, arazi ücretleri tatmin eder sizi.

Tayin işleri nasıl oluyor hocam ?

26 Aralık 2018 14:37

Ramazann91
Aday Memur

Hocam mühendis maaşları ne durumda? Yani saf maaş öyle mesaisiz tazminatsız. Kaç tl gelir aylık.

26 Aralık 2018 14:44

heygidiheyy
Aday Memur

Tayin için Genel Müdürlükte 3-5 yıl çalışmak gerekir ama istisnai durumlarda 1-2 yıl sonra da tayininiz olabilir, tamamen işiniz ve branşınızla alakalı, Örneğin Botaş Silivri Doğal Gaz Depolama tesisini aldı şimdi Tuzgölü Projesi var, yarın Ceyhan Tesisi der ki işletme kapasitesini vs. artıracağız, yani değişkenlik gösterir koşullara göre, fakat esnektir.

Maaşa gelince arkadaşlar, bugün başlayan Mühendis dil tazminatı dahi olmasa ocak maaşı sonrası 6000+ alır net söylüyorum. 3-5 yıl tecrübeniz ve B dil puanı varsa ya da A o zaman da 7000+

26 Aralık 2018 15:39

Dark.N
Daire Başkanı

Tayin için Genel Müdürlükte 3-5 yıl çalışmak gerekir ama istisnai durumlarda 1-2 yıl sonra da tayininiz olabilir, tamamen işiniz ve branşınızla alakalı, Örneğin Botaş Silivri Doğal Gaz Depolama tesisini aldı şimdi Tuzgölü Projesi var, yarın Ceyhan Tesisi der ki işletme kapasitesini vs. artıracağız, yani değişkenlik gösterir koşullara göre, fakat esnektir.

Maaşa gelince arkadaşlar, bugün başlayan Mühendis dil tazminatı dahi olmasa ocak maaşı sonrası 6000+ alır net söylüyorum. 3-5 yıl tecrübeniz ve B dil puanı varsa ya da A o zaman da 7000+

Salla bol keseden belki tutar :D

26 Aralık 2018 15:41

slm08
Şube Müdürü

6000 mi az alıyormuş ya benim bildiğim 8 den başlıyor

26 Aralık 2018 17:42

bejenema
Aday Memur

ufak atın maaşları :) size söyleyeyim maaşı iki üç yıldır başlayan mühendis saha tazminatı felan 5400 alıyor , ikramiye felan vardır onları katmıyorum ama net maaş budur . bazılarınız diyor yok maaş 7000 yok 8000 oldu canım kurum size çalışıyor sanki .

26 Aralık 2018 18:37

eemöhendis
Kapalı

Kapsam dışı personel iş kanununa abi olup toplu iş sözleşmesi dışı olan

personeldir.Kurum özelleştrildiğinde bildiğim kadarıyla bu personelin

nakil hakkı olduğudur. Botaş iyi bir kurumdur. Ama hatırladığım 2016

yılında özelleştirme kapsamına alınmıştı.Bu tarihten sonra kuruma giren

personelin nakil hakkı olmayabilir. İlgili bilgiye DPB websitesinden

ulaşabilirsiniz.

26 Aralık 2018 18:46

eemöhendis
Kapalı

İşkur vasıtasıyla kamu işçiliğine atanan kişi deneme süresini geçip

çalışmaya devam ettiğinde diğer kamu açılacak işçisi ilanlara

başvuramaz.

26 Aralık 2018 19:25

serhatcn
Aday Memur
takip
26 Aralık 2018 19:36

Dark.N
Daire Başkanı

Arkadaşlar hayallerinize kaynar su dökmek gibi olacak ama kapsam dışı diye bir kavramın neden çıktığından öncelikle bahsetmek istiyorum siz hayalleri 7000-8000 TL maaş almak olan arkadaşlara. Öncelikle, kapsam dışı demek kadrolu olmayacaksınız demektir. Yani işveren sizi istediği zaman kapının önüne koyabilecektir. Kapsam dışı demek haklarınızı koruyacak, toplu iş sözleşmesi yapabilecek bir sendikanız olmayacak demektir. İşin özetini vermem gerekirse; kadrolu bir ustabaşı, kapsam dışı çalışan bir genel müdürle aynı maaşı alabilir yasal olarak bunun dayanağı bu kapsam dışılıktır ve siz gıkınızı çıkaramazsınız. Kapsam dışılık diye bir kavramın icat edilmesi muhabbetinin temeli zaten çalışanların sendikalaşmasını önleyip az maaşa çalıştırabilmek, çoğu kurum bunu tercih etmeye başladı bile. Siz 7000-8000 TL maaş hayalleri kurarken :D

26 Aralık 2018 19:39

eemöhendis
Kapalı

Arkadaşlar hayallerinize kaynar su dökmek gibi olacak ama kapsam dışı diye bir kavramın neden çıktığından öncelikle bahsetmek istiyorum siz hayalleri 7000-8000 TL maaş almak olan arkadaşlara. Öncelikle, kapsam dışı demek kadrolu olmayacaksınız demektir. Yani işveren sizi istediği zaman kapının önüne koyabilecektir. Kapsam dışı demek haklarınızı koruyacak, toplu iş sözleşmesi yapabilecek bir sendikanız olmayacak demektir. İşin özetini vermem gerekirse; kadrolu bir ustabaşı, kapsam dışı çalışan bir genel müdürle aynı maaşı alabilir yasal olarak bunun dayanağı bu kapsam dışılıktır ve siz gıkınızı çıkaramazsınız. Kapsam dışılık diye bir kavramın icat edilmesi muhabbetinin temeli zaten çalışanların sendikalaşmasını önleyip az maaşa çalıştırabilmek, çoğu kurum bunu tercih etmeye başladı bile. Siz 7000-8000 TL maaş hayalleri kurarken :D

Dark.N, 4 hafta önce - Alıntıya git

Kadrosuz kısmı doğru değildir. Kapsam dışı demek iş kanununa tabi olup toplu iş sözleşmesi dışıdır. Maaşları ypk ca belirlenir. İstenildiği zaman kapı dışarı edilemez.

26 Aralık 2018 19:44

eemöhendis
Kapalı

Ama şöyle ki daha önce dediğim gibi Botaş 2016 yılında özelleştirme kapsamına alındı diye hatırlıyorum.Dolayısıyla bu tarihten sonra giren personelin nakil hakkı olmayabilir.

26 Aralık 2018 20:02

heygidiheyy
Aday Memur

Kapsamdisi olayına çok takilmayin arkadaşlar, burada maaşı düşük yazana da inanmayın adam ikramiyeyi hesaba katmıyor onu neden eklemiyorsun, aklına yatan yazsin burada spekülatif konuşan çok , maaş + 2 tam + 4 yarım +diğer ödemeler kesinlikle tercih edilebilecek bir kurum. Yeni mühendis ortalaması 6000+

26 Aralık 2018 20:56

Dark.N
Daire Başkanı

Kapsamdisi olayına çok takilmayin arkadaşlar, burada maaşı düşük yazana da inanmayın adam ikramiyeyi hesaba katmıyor onu neden eklemiyorsun, aklına yatan yazsin burada spekülatif konuşan çok , maaş + 2 tam + 4 yarım +diğer ödemeler kesinlikle tercih edilebilecek bir kurum. Yeni mühendis ortalaması 6000+

Kapsam dışılık kafaya takılacak bir problemdir. Kapsam dışı diye bir kavramı çıkarmaya sizce niye ihtiyaç duymuş olabilirler bir düşünün birazcık beyin ve araştırma yapmak kafi bunu anlayabilmek için. Çok maaş vermemek için ve sendikalaşmayı engellemek için işverenlerin oyunu bu. Sendikanız yoksa çalışma şartlarınızı tamamen işvereniniz belirler, maaşınızı da, işten atılıp atılmamanızı da bu kadar basit bir araştırın lütfen ya herkes gelip kafadan bir şeyler sallıyor inanıyorsunuz hemen. Alttaki pdf'yi okuyun bi zahmet

http://www.kamu-is.org.tr/pdf/OGC14.pdf

26 Aralık 2018 21:12

heygidiheyy
Aday Memur

Terbiyesizlik yapmayın ağzınizı toplayın önce, kapsamdisi kavramı bugün ortaya cikmadi, kendim de kapsamdisi olarak calisiyorum, neyin ne olduğunu biliyorum,maaş konusuna gelirsek, siz bugün KİTlerde en yüksek maaşı müdürün aldığını mi dusunuyorsunuz, maaş farkını sahaya cikmak, tazminat, gorevlendirme, mesai dogurur, insanları yanlış yonlendirelim millet tercih etmesin kadrolar bize kalsin tek derdiniz bu. Ben yaş itibariyle yazamiyorum, yazabilen varsa yazsın gitsin,iyi kurumdur, KİTlerin imkanları (sosyal,eğitim , yurtdışı...) pek çok kurumdan iyidir

26 Aralık 2018 21:23

eemöhendis
Kapalı

Kapsam dışılık kafaya takılacak bir problemdir. Kapsam dışı diye bir kavramı çıkarmaya sizce niye ihtiyaç duymuş olabilirler bir düşünün birazcık beyin ve araştırma yapmak kafi bunu anlayabilmek için. Çok maaş vermemek için ve sendikalaşmayı engellemek için işverenlerin oyunu bu. Sendikanız yoksa çalışma şartlarınızı tamamen işvereniniz belirler, maaşınızı da, işten atılıp atılmamanızı da bu kadar basit bir araştırın lütfen ya herkes gelip kafadan bir şeyler sallıyor inanıyorsunuz hemen. Alttaki pdf'yi okuyun bi zahmet

http://www.kamu-is.org.tr/pdf/OGC14.pdf

Dark.N, 4 hafta önce - Alıntıya git

Sırf bu çarpıtma yoruma cevap vermek için girdim o makaleden sizden önce haberim var emin olun.o yazının neresinde keyfi işten çıkartma yer alıyor. O yazı daha çok özelleştirme ile ilgili kavram kargaşasını ele alıyor. Kapsam dışı personel nakil hakkı (özelleştirme durumu) dpb sitesinde yer almaktadır.Ama Botaş 2016 yılında özelleştirme kapsamına alındığı için nakil hakkı yoktur

Toplam 266 mesaj