Editörler : **sude**
02 Ocak 2019 00:01   

Romanların çarpıcı son sözleri

Belki insanı kitaba çeken ilk cümlesidir, ama son cümlesinin daha merak uyandırıcı olduğu da aşikardır. Yazarın kitaba ve okuruna veda cümlelerini hep hüzünlü hissetmişimdir. Son cümleyi okuyup gerisini hayal gücüne bırakmak var bir de. Hiç bir roman son cümleyle bitmez çünkü. Hayatta öyle.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sakın kimseye bir şey anlatmayın; herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.

J.D.Salinger'in Çavdar Tarlasında Çocukları'ndan.

Holden'in ergenliğine inen kitapta yetişkinlik ve yaşlılık dönemleri ne alemde geçti acaba, yine hayatına ağzı bozuk savruk devam etme ihtimali fazla lakin aynı uçuklukları yaptı mı meçhul.

03 Ocak 2019 23:52

Akbar2
Aday Memur

Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzdan bir insana, bir insandan bir domuza, gene bir domuzdan tekrar bir insana baktılar. Fakat hangisinin domuz hangisinin insan olduğunu bilmek imkanı kalmamıştı.

George Orwell'in o ünlü, mutlaka okunması gereken eseri Hayvan Çiftiği'nden vurucu, sarsıcı, ironik son sözleri.

04 Ocak 2019 12:02

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı

Ölümlü dünya şen şakrak dönüyor.

Oysa insan hayatı tek ömre sığmaz.

Ve hiçbir şey güzel bitmez.

sayfa:424

İletişim y.

Korkma Ben Varım, Murat MENTEŞ

12 Ocak 2019 01:51

Akbar2
Aday Memur

Ölümlü dünya şen şakrak dönüyor.

Oysa insan hayatı tek ömre sığmaz.

Ve hiçbir şey güzel bitmez.

sayfa:424

İletişim y.

Korkma Ben Varım, Murat MENTEŞ

sabah melikesi, 2 ay önce - Alıntıya git

Murat Menteş hiç okumadım ama Edebiyat dünyasından, dergilerden, makalelerden takip ettiğim kadarıyla donanımlı, hicive önem veren zeki biri.

Afilli filintalar adlı takip ettiğim bir sitede yazıları vardı bir grup yazarla birlikte.

Yeni kalemleri desteklemek gerek.

Eklentiniz için teşekkür ederim.

12 Ocak 2019 01:58

Akbar2
Aday Memur

Neden dua ettiğimi hala akılcı bir şekilde açıklayamıyorum. Dua etmeye devam edeceğim. Ama başıma ne gelirse gelsin artık hayatımın her dakikası anlamlı olacak . Eskiden anlamsız olan hayatım ona verebildiğim iyilikle anlam kazanacak.

Ünlü eser Tolstoy'un Anna Karenina'sından.

15 Şubat 2019 15:39

Akbar2
Aday Memur

Ölülerin hayaletleri Meliha'ya döndüler ve sordular:

-Meliha! Yaşamak istiyor musun hala?

Genç kadın, kesik bir hıçkırıkla cevap verdi:

-Hayır!

Dirilerin hayaletleri de aynı cevabı tekrar ettirmek için Meliha'ya döndüler ve sordular:

-Meliha! Yaşamak istiyor musun hala?

Meliha kesik bir kahkaha ile cevap verdi:

-Evet!

Peyami Safa , "Bir Akşamdı" romanı.

19 Şubat 2019 09:25

maskov87
Müsteşar

kozet ağlıyordu, çünkü jal valjan ölmüştü.

07 Mart 2019 00:41

diminished chord
Kapalı

George Orwel - 1984:

"insan, ardında tek bir iz bile, bir kağıt parçasına karalanmış tek bir adsız sözcük bile bırakamadıktan sonra, geleceğe nasıl seslenebilirdi?"

07 Mart 2019 00:43

diminished chord
Kapalı

George Orwel - 1984:

"insan, ardında tek bir iz bile, bir kağıt parçasına karalanmış tek bir adsız sözcük bile bırakamadıktan sonra, geleceğe nasıl seslenebilirdi?"

diminished chord, 2 hafta önce - Alıntıya git

Memurlar.net'tin altyapısı bazı karakterleri tanımıyor. :) Tırnak işaretleri soru işaretine dönüşmüş.

13 Mart 2019 17:51

Akbar2
Aday Memur

George Orwel - 1984:

diminished chord, 2 hafta önce - Alıntıya git

Zamanının Stalin Rusya'sı ve Nazi Almanya'sı gözetilerek yazılan müthiş ve bir o kadar ürkütücü distopik eserdir.

Toplam 9 mesaj

ANKET
Yeni Zelanda'daki teröriste, 'Hristiyan terörist' denmesini doğru buluyor musunuz?