Editörler :
02 Ocak 2019 20:11   


Sauna'nın faydaları

Fin hamamı adı ile de bilinen sauna, terleme yolu ile vücuttaki su ve toksin oranının dengelenmesini sağlayan yüksek sıcaklıktaki ahşap odalardır. Sauna yüksek ısı veren bir kaynağa sahiptir ve tamamen ahşap ile kaplıdır. Ahşabın buhar emici özelliği sayesinde saunada nem dengesi korunur. Aynı zamanda iletkenlik seviyesinin düşük olması vücudun yanmasını engeller. Odadaki yüksek ısı, konfora engel teşkil etmez. Genel olarak saunanın sıcaklığı 40 ? 90 derece arasındadır.

Bugün dünyanın pek çok yerinde kullanılan sauna, İskandinavya?da gelişmiş olup, Finlandiya?da bugünkü şeklini almıştır. Yaygın kanının aksine sauna bir hamam çeşidi değildir. Sadece rahatlamak ve dinlenmek için kullanılır.

Sauna sobası, genelde odanın orta kısmında yer alır ve ana ısı kaynağıdır. Üst kısımdaki sauna taşları, sauna sobası sayesinde ısınır. Odadaki nem oranını dengelemek için bu taşların üzerine ara ara su dökülerek buhar elde edilir.

Saunada ter yoluyla toksik maddeler vücuttan atılır. Ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlar. Sıcaklığın etkisiyle damarlar genişler ve ciltteki kan dolaşımı %5-10, kalp kan atımı %60-70 oranında artış gösterir. Vücut sıcaklığını sabit tutmak için deriyi soğutur ve yoğun bir terleme reaksiyonu gerçekleşir. Terleme etkisi ile yağ yakımı hızlanır. Saunanın kilo vermeye yardımcı olma etkisi de vardır.

Temizlik, şifa, eğlence ve sosyal paylaşımı bin yıllık bir gelenekle aynı çatı altında birleştirerek günümüze ait yorumumuzla Avrasya Hamam olarak size sunuyoruz. Suyun mucizevi iyileştirici gücü eşsiz bir atmosferde Avrasya Hamam? da sizleri bekliyor. Avrasya Hamam farkıyla size sunduğumuz hamam hizmetinden bay ve bayanlar için ayrı ayrı ?Erkek Hamamı? ve ?Kadın Hamamı? ndan yararlanabilirsiniz. Gelen misafirlerimiz hamam hizmetinin yanı sıra havuz ve spa gibi kaliteli hizmetlerden de yaralanabilirler. Sıcaklığı tüm vücudunuzda hissederken, kendinizi rahatlamış ve dinlenmiş olarak mucizevi bir yenilenmenin başlangıcında bulacaksınız.

***

 
ANKET
3 HDP'li belediyeye kayyum atandı. Bu kararı;