Editörler : supporters.
08 Ocak 2019 23:48

Öğretim üyelerinin maaşları kuşa döndü

Arkadaşlar yaptığımız işe göre ve yaptığımız kariyere harcadığımız ömrümüze göre bence aldığımız ücret son 5-6 senede kuşa döndü.

Medyada birileri çıkıp daha önce beyaz yakalıların maaşı 3-4 asgari ücret iken şimdi 2 askeri ücrete filan düştü diye açıklama yapınca ben pek tınlamazdım.

Ama asgari ücrete yapılan %25 zam sonrasında yanımda çalışan klinik yardımcısının döner sermaye ile birlikte 5 bin civarı maaş aldığını öğrenince, akademisyenlerin maddi olarak ne kadar gerilediğini bizzat görmüş oldum.

Güya toplumun en okumuş kesimiyiz ama iki yıllık ön lisans bitirenler ile neredeyse aynı maaş alacağız. Ne olacak halimiz arkadaşlar.

Seçim yaklaşıyor, milletin iphone almak için çektiği ama ödeyemediği krediler bile bizim sırtımıza yıkılacak. Akademisyen olarak kaybettiğimiz maddi gücümüzün telafi edilmesini isteyelim, biraz bu konuda komuoyu oluşsun lütfen.

CHX-CHX
Daire Başkanı
15 Ocak 2019 11:40

Arkadaşlar soğan bile 7 lira oldu. Memurlar.net artan enflasyon karşısında akademisyenlerin yaşadığı alım gücü kaybını gündeme getirmeli artık.

musaldart
Kapalı
15 Ocak 2019 15:46

Çok şükür akademisyenler olarak açlıktan ölüyor değiliz. Asgari ücretin neredeyse 3 katı maaş alıyor zaten alt düzey akademisyenler. Akademisyenlerin para/maaş diye ağlayıp durmaları zaten yeterince sakil duruyor. Bir de kampanya yapmaya falan gerek yok şu anda. Akademinin 50d gibi kronik problemleri ve mobbing gibi yıllanmış adaletsizlikleri var. Bunları gündeme taşırsak daha isabetli olur kanaatindeyim. Yoksa maşallah hocalarımızın hiçbirini ben geçim sıkıntısı içinde görmedim. Durumları da gelirleri de ülkemizin standartlarına göre kötü değildir.

CHX-CHX
Daire Başkanı
15 Ocak 2019 16:41

Önce terbiyeli konuşmasını öğren, sonra fikrini belirt. Ağlamak ne demek. Burada alın terimizin hakkının savunulmasını dile getiriyoruz. Bu gidişle 3-5 sene sonra asgari ücret ile akademisyenlerin maaşı aynı seviyeye gelecek. Bu gidişat tartışmasız bunu gösteriyor.

musaldart, 5 yıl önce

Çok şükür akademisyenler olarak açlıktan ölüyor değiliz. Asgari ücretin neredeyse 3 katı maaş alıyor zaten alt düzey akademisyenler. Akademisyenlerin para/maaş diye ağlayıp durmaları zaten yeterince sakil duruyor. Bir de kampanya yapmaya falan gerek yok şu anda. Akademinin 50d gibi kronik problemleri ve mobbing gibi yıllanmış adaletsizlikleri var. Bunları gündeme taşırsak daha isabetli olur kanaatindeyim. Yoksa maşallah hocalarımızın hiçbirini ben geçim sıkıntısı içinde görmedim. Durumları da gelirleri de ülkemizin standartlarına göre kötü değildir.

docent2018
Genel Müdür
15 Ocak 2019 19:42

Asgari ücretle geçinmeye çalışanları düşününce durumuma tabi ki şükrediyorum. Üniversite mezunu hatta yüksek lisans bile yapmış ancak asgari ücretle çalışmak zorunda kalanlar var.

musaldart
Kapalı
15 Ocak 2019 22:49

"Ağlamak" kelimesinin nesini terbiyeye mugayir gördünüz acaba?

Tüm memurlar 2018 yılında %8,67 ve %10.73 olmak üzere 2 zam aldı. 2018 Ocak ile 2019 Ocak arasında %20'lik bir artış demektir bu. Üstelik 2018'in 2. yarısında %8,67'lik zamma göre maaş alındı. 6 aylık farkla birlikte asgari ücretlinin yilda 1 defa aldığı maaşa -oran olarak- denk sayılabilecek bir artış yaşandı zaten.

Ayrıca maaşlara sürekli aynı oranda zam yaparsanız 10 yıl içinde iki maaş arasındaki uçurum inanılmaz olur. Bu nedenle çok maaş alana biraz az oranda zam yapmak daha ahlakidir.

Ayrıca asgari ücretlinin aldığı zamma o kadar tamah ediyorsanız İşkur açık. Şansınızı deneyin bakalım. O kadar okumuşsunuz ya... eminim kapışırlar sizi.

CHX-CHX, 5 yıl önce

Arkadaşlar soğan bile 7 lira oldu. Memurlar.net artan enflasyon karşısında akademisyenlerin yaşadığı alım gücü kaybını gündeme getirmeli artık.

15 Ocak 2019 23:17

Ben maaştan daha çok akademik teşvik ve akademik imkanlarla ilgileniyorum.

Teşvik e imkanlar az olduğu için maaş yetmiyor, aksi halde maaşlarımız gayet iyi.

Yukarıda tartışan iki hocanın da dersi akademisyenlik değil, ayrıca paranın az yada çok olması itibarı ne serçe yapar ne de deve kuşu.

CHX ve musaldart hocaları akademisyence düşünmeye davet ediyor,yandaş veya muhalif düşünceden uzaklaşıp bilimi merkez eksenlerine monte etmelerini bekliyorum.

CHX-CHX
Daire Başkanı
15 Ocak 2019 23:56

Arkadaşlar biliyorum zaten belli bir guruh var hocalarin aldığı uc üç kurus para bile gözlerine batıyor. Hal böyle olunca bu başlığa bu durumla ilişkili gereksiz yorumların geliyor, gelecektir. Yani hoca olmayan yazmasın desem bir geçerliligi yok ama hoca olmayanın bu konuda yorum yapmasi da gercekten işsizlikten baska birsey degil.

Ilk mesajda acikca yazdim, yakinda ogretim uyeleri yanlarında calisan klinik yardimcilari ile benzer ucretler alacaklar. Son 5-6yillik ucretlere baktigimda bunu açıkça görüyorum, görüyoruz. Simdi hangi kisi gercekten hoca ise bu gerçeğe karsi cikar. Bu yuzden hoca olmayanlar sacma sapan yorum yapmasin lutfen.

Ogretim uyeleri ile ilgili bir sendika var mi, varsa bu yaptigimiz gozlem ile alakali ellerinde rakamlar varsa, burada paylassin lutfen.

CHX-CHX
Daire Başkanı
16 Ocak 2019 00:16

Pardon arkadaşlar mobilden yazarken sorun oluyor o yüzden buradan devam etmek istiyorum.

Evet, akademisyenlerin sorunları ile ilgilenen, akademisyenlerin üye olduğu sendikalardan temsilciler mutlaka forumda vardır. Bu arkadaşlarımızdan acaba, "2010 yılından itibaren en düşük dereceli bir doktor öğretim üyesinin maaşının, fakültede çalıştığı diğer asgari ücretli personelin maaşlarına oranlarını yıllık dilimler halinde gösteren bir veri temin edebilir miyiz?

16 Ocak 2019 10:17

Tekrar vurgulamak istiyorum

maaşımdan memnunum fakat akademik destekler yetersiz olduğu için bu masraflar maaştan gidiyor.

Akademik masraflar maaşa yansırsa akademik başarı oranı artmaz fakat akademik destekler artarsa hem maaş yeter hemde akademik başarı artar.

Hadi1212
Daire Başkanı
16 Ocak 2019 17:26

Maaşlarda ve geçim şartlarında gerileme olduğu yadsınamaz bir gerçek. Toplumun geri kalanına göre iyi olmak ise bunu dile getirmemek için gerekçe olamaz.Akademik teşvik çıkarken gerekçe zaten maaşların çok düşük olmasıydı. Sözüm ona iyileştirme bu yolla yapıldı. Ne oldu kriterleri yükseltip akademik teşviği de kuşa döndürdüler.

Maaşını yeterli bulan arkadaşlar yılda akademik alanları dışındaki entellektüel faaliyetlere kaç lira ayırabiliyor merak ediyorum. Ya da ev işlerine yardımcı alabiliyor musunuz örneğin? .Ha camı kapıyı eşim siliyor ütüyü o yapıyor o zaten ev kadını diyorsanız başka. Geçen pazar komşum doçent hanım saatlerce cam sildi. Bende düşündüm. Bizden başka kaç ülkede fizik doçenti cam siiyordur acaba diye. Okuması yazması gereken camı siliyor parasızlıktan, cam silmesi gereken işsizlikten yakınıyor. Maaş artsa biri bilime daha çok zaman ayıracak diğeri iş bulacak.Büyük şehirlerde durum daha feci. Geçinebilmek için herkes ek iş yapıyor. Kimse fakülteye uğramak derse zaman vermek istemiyor. Bırakın akademik çalışmayı.

Tabii ki akademik etkinlerin parası maaştan çıkmamalı. Ama maaşta yeterli olmalı.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi