Editörler :
10 Ocak 2019 15:55   

İşsizlik ve takıntı.

Arkadaşlar 25 yaşındayım.Elimde sadece ön lisans diploması var.Bölümüm büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü 2015 mezuyum.İş imkanı bulamıyorum.Bulunduğum yer kasaba iş imkanıda fazla yok.Banka mülakatlarına girdim çağrı hizmetlerine bölümüne o da torpilimiz olmadığı için olmadı.İş bulamaa olayını kendime çok takıntı yapmaya başladım.Yaşıt arkadaşlarımızın işi olması evlenmesi sosyal baskılar bunları tetikleyen en önemli nedenler.Tek çocuk olduğum için ailem fazla baskı yapmıyor.Ama ben rahatsız oluyorum.Şu an k.k.k astsubaylık başvurusunda bulundum onu beklemekteyim.Kpss puanımda 67.Bana önerileriniz nedir? Neler yapabilirim.Kendimi geliştirmek adına hangi çalışmalarda bulunabilirm.Bu yoldan geçmiiş tecrübeli insanların yorumlarını bekliyorum.Ciddi yorumlar dikkate alınacaktır.Ve son olarak 25 yaş herşey için geç bir yaş değil değilmi?

11 Ocak 2019 16:44

AHmee58
Aday Memur
Kardesim senin psikolojini en iyi ben anliyorum... allah yardimcimiz olsun.. ayni durumdayiz koy kasaba ile alakasi yok bende lojistik mezunuyum yas 25 issizlik cok nere gitsen asgari ucret ve adamlar sanki seni satin almis gibiler. bendr astsunaya basvurdum suan tek cikis yolum o gozukuyor o moda girdim allah yardimcimiz olsun. dost...
11 Ocak 2019 17:45

vatan sevdalısı3338
Aday Memur
İnşallah k.k.k astsubaylık olurda yaşadığımız geriye geçmişte birer tecrübe olarak hayatımızda kalmış olur.Ben ilk tercihimi piyade yaptım.Nasipse olur inşallah.Çalışmalara tam hız devam ediyorum.Bu durumdan çıkmakta bizim elimizde
20 Ocak 2019 16:07

ücretli maraba
Aday Memur
İşsizlik,dolayısıyla yakın çevren hayatını kurup evlenip barklanıp çoluğa çocuğa karışıp hayatını bambaşka düzeye taşırken senin öyle durup yerinde saymana,içten içe tükenmene,hayattan bıkmana sebep olan en ölümcül hastalıktır insanın içini parçalar ve ağır ağır öldürür...Ana babaya yük olur okursun yılların heba olur gider sonra okuduğun bölümle ilgili iş kovalarsın kapılsr bir bir yüzüne kapanır her kapanan kapıyla içten içe oldun istediğin bir umudunu daha gömersin yüreğine,gittikçe içine kapanır bir müddet sahte gülümsemelerle,Allah büyüktürlerle,hayırlısı olsunlarla geçirirsin sonra bunlarda kesmez artık çünkü senin dışında herkes öyle vrya böyle standart bir insan hayatı yaşamaya başlar ve sen gittikçe yalnızlaşırsın,sokağa çıkmaya,insanların yüzüne bakmaya utanırsın hele hele senin için seninle birlikte üzülen anneni gördükçe bir bardaktan daha beter parçalanır yüreğin ama çözümü yoktur ne yaparsan yap bir türlü o lanet döngüsüzlükten kutulamıyorsundur ve kurtulamadıkça daha bir çaresiz hissediyorsundur kendini...Sonra vsroluşunu sorgulamaya başlarsın ne diye geldim ulan bu dünyayaya hiçbir şeye sahip değilim,ne kendime ne de ana babama bir hayrım yok keşke gebersem de hem ben kurtulsam hemde ailem kurtulsa diye geçirirsin içinden ama gebermezsin arkadaşım.Velhasılı insanın talihi güzel olmadımı birde insan bunu farketmediği için farkında olmadan ihmalkar davrandımı ne yaparsa yapsın bir adım atamaz öteye tam oh be kurtuldum der ama o talih gelir yine hevesini kursağında bırakır yine en başa dönersin yani işsiz olmak ölüden farksız olmaktır sırta kambur olmaktır.35 yaşında tek vasfı 4 yıllık bir fakülte bitirmiş olan bir işsiz olarak kalbimden diyorum Allah canımızı alsa da bu saçmalık bitse.
20 Ocak 2019 18:54

vatan sevdalısı3338
Aday Memur

Abicim sen baya içten ve doğal şekilde konuştun.Yazdıkların içime işledi resmen.Duygularımı daha iyi şekilde yansıttın dile getirdin.Peki ne yapacağiz ne olacak bizim halimiz.?Hayırlısı demekten yoruldum.Eriyip tükeniyorum.İlerimi göremiyorum.

20 Ocak 2019 21:39

ücretli maraba
Aday Memur

Abicim sen baya içten ve doğal şekilde konuştun.Yazdıkların içime işledi resmen.Duygularımı daha iyi şekilde yansıttın dile getirdin.Peki ne yapacağiz ne olacak bizim halimiz.?Hayırlısı demekten yoruldum.Eriyip tükeniyorum.İlerimi göremiyorum.

vatan sevdalısı3338, 5 ay önce - Alıntıya git
benden geçti kardeş yeni bir insan olmam için artık çok geç çünkü ne mücadele edebilecek gücüm ne de mücadele edersem değiştirebilecek inancım ve zamanım kalmadı samimiyetle söylüyorum benim gibiler için kurtuluş yalnızca ölümdür ama sen henüz 25 yaşındasın daha çok vaktin var yeniden daha nitelikli ve iş imkanı olabilecek bir üniversite okuyabilecek yaştasın tamam biraz zaman kaybetmişsin belki yine kaybedeceksin ama en azından 35 yaşına kadar vaktin var.
20 Ocak 2019 21:58

vatan sevdalısı3338
Aday Memur

Yok reis 2 inci ünüversite felan geçti benden.Bu satten sonra olmaz o iş.Benim kısa yoldan işe güce hayata atılmam lazım.Bunları iyi hoş söylüyorum da icraate geçiremiyorum.Ne yapacağımı bilmiyorum.Kafam çok karışık.Geç kaldığımı düşünüyorum bir taraftan.Bir taraftan ne olup biteceğini kestiremiyorum.Kafa allak bullak anlıyacağın

20 Ocak 2019 22:27

ücretli maraba
Aday Memur

Yok reis 2 inci ünüversite felan geçti benden.Bu satten sonra olmaz o iş.Benim kısa yoldan işe güce hayata atılmam lazım.Bunları iyi hoş söylüyorum da icraate geçiremiyorum.Ne yapacağımı bilmiyorum.Kafam çok karışık.Geç kaldığımı düşünüyorum bir taraftan.Bir taraftan ne olup biteceğini kestiremiyorum.Kafa allak bullak anlıyacağın

sen 25 yaşındayken geç kaldığını düşünüyorsan benim üstüme toprak atıver de rahat uyuyayım bak gülüm bu dediğimi unutma benim yaşıma geldiğinde eğer halen daha aynı durumda olursan şunu anlayacaksın yapmak istediğin iş dışında hiçbir iş seni mutlu etmeyecek ve hiçbiri kalıcı olmayacak hangi işe girersen gir hep çıkacağın günü düşünerek ileriye dönük bir tek adım dahi atamayacaksın.
21 Ocak 2019 00:03

vatan sevdalısı3338
Aday Memur

Aynen öyle.Şu an nokta atışı yaptın reis.Hep geçiçi işlerde çalıştım bu zamana kadar.Kalıcı birşey olmadı.Elimiz de meslek te yok.Yani zamanında kolumuza bilezik takmadık dielim.Elimde sadece ön lisans diploması var.Ve bu işsizlik durumunu gün geçtikçe kendime takıntı ve sıkıntı yapmaya başladım.Ne yapacağım hiç bilmiyorum.Hayatın çok büyük dönüm noktasındayım bu virajı sağlam geçmem lazım yoksa.Devrilir kalırız.

21 Ocak 2019 02:04

ücretli maraba
Aday Memur

Aynen öyle.Şu an nokta atışı yaptın reis.Hep geçiçi işlerde çalıştım bu zamana kadar.Kalıcı birşey olmadı.Elimiz de meslek te yok.Yani zamanında kolumuza bilezik takmadık dielim.Elimde sadece ön lisans diploması var.Ve bu işsizlik durumunu gün geçtikçe kendime takıntı ve sıkıntı yapmaya başladım.Ne yapacağım hiç bilmiyorum.Hayatın çok büyük dönüm noktasındayım bu virajı sağlam geçmem lazım yoksa.Devrilir kalırız.

Bu ülkede kısa yoldan köşeyi dönmek istiyorsan ya siyasetçi olacaksın ya siyasetçilere yalak olanlara yakın olacaksın ya da yasadışı işler yapacaksın abi bunlar senin gibi benimde hamurumda yok diyorsan ee ailenin durumu da sana farklı bir hayat kurabilecek standartlarda değilse yapabileceğin tek şey ya okuduğun bölüm için kpss ye girecek zor olanı başarıp atanacaksın ya da yaşın ve koşulların uygunsa yeni ve garantisi olan bir bölüm okuyacaksın ama biliyorum içinden gelmiyor bu çünkü inanmıyorsun onun için de zaman kaybetmek istemiyorsun.Ne diyeyim ki Allah bu ülkenin içi geçmiş gençlerinin yardımcısı olsun paramız yokki ufak bir dükkan açıp en azından kendi karnımızı doyuralım kpss'den 75 alıyoruz ilanlar bize biz ilanlara bakıyoruz bir yere girecek olsak referansımız olmadığı için giremiyoruz ama siyasetçilere sorsan ülkede herşey mükemmel hiç sorun yok :)
21 Ocak 2019 10:44

vatan sevdalısı3338
Aday Memur

Dediklerine katılmamak elde değil.Hepsinin doğruluk payu çok yüksek.Ne yapalım mecbur bu durumdan çıkmalıyız.Olan durum bu çünkü ne yazık ki.Bize artık çözüm o daklı durumlar lazım.Yoksa helen yerimizde sayıp oturacağız.Benim yerimde sayacak bir günüm bile kalmadı artık.Yeterince saydık abicim

02 Şubat 2019 23:33

ikonion 42
Kapalı

vatan sevdalısı3338 inşallah istediğin olmuştur. yaşın geç değil, kendini geliştireceğin, merak duyduğun alana yönel, geç değil. şunu unutma; ilgi duyduğun ya da mesleğini yapabileceğin bir yerde işe girmeye çalış özel veya kamu. bununla beraber kendini geliştir, ilk dediğim gibi. yine söylüyorum yaşın geç değil, ikinci bir diplomaya koyul ,ama bölümüne iyi karar ver, o noktada tecrübem yok, fakat diplomanı çoğalt. ehliyet yoksa kesin al. Yolun açık olsun. aynı işsizlikten ben de muzdaribim, fakat yaş 32. kamuda yaş 35 e kadar yol var. geç değil, işine, yoluna bak. ücretli maraba kardeşin dediklerinin birçoğuna katılıyorum,

sadece

"Allah büyüktürlerle,hayırlısı olsunlarla geçirirsin...Sonra vsroluşunu sorgulamaya başlarsın ne diye geldim ulan bu dünyayayahiçbir şeye sahip değilim,ne kendime ne de ana babama bir hayrım yok keşke gebersem de hem ben kurtulsam..." bu kısımlarına katılmıyorum, yanlış anlamasın bu kardeşim de.

İşsiz olabiliriz, bunda hem kendimizin hem çevremizin(anne babayı kastetmiyorum) hem devlet politikalarının katkısı vardır. Ancak ben herkesin farklı imtihanlardan geçtiğine inanıyorum, benimde aklıma gelmiştir, arkadaşlarım iş güç vs sahibi oldular, ben hala... derim kendi kendime. ama bir bakıyorum, bu imtihan. parası pulu olupta, 1000 tl para yı nasıl vermemenin hesabını yapanlar var. bizler böyle iyi ki değiliz, böyle parası pulu olup, böyle bir karakterde insan olmayı asla istemem. ahiret inancı olan biri bunu istemez. Konu dışına çıkmak istemiyorum; fakat Allah herkesi kabile kabile sınıf sınıf yaratmış, afrikadaki su kıtlığı içinde abdest alıp namaz kılması gereken de müslüman, burada çeşmesinden sıcak suyla namaz için abdest alan da müslümanda var. kim diyebilir sıcak suyla abdest alınmaz diye, Allah bize bu ülkede doğmayı falan anne ve falan babanın evladı olmayı nasip etmiş, bulunduğu toplum ve imkanlar ölçüsünde o da imtihana tabi tutulmuş, ben sıcak suya şükrederek abdest alsam vazifemi yerime getiririm, afrikadaki müslüman kardeşim de o kıtlığın içinde gerek teyemmüm gerek daha az temiz su ile abdest alacak, ve şükrünü bu şekilde yerine getirecek. herkes imtihan oluyor, hatta seviğim bir söz vardır, imthan zaferden sonra da devam eder. bir savaşı kazandım dersin, sonra bir bakıverirsin ölçüyü aşmışsın, haksızlık yapıyor iken kendini bulabilirsin. yani uzatmayayım; herkes verilene razı olsun, kendini geliştirmesin, haksız bir durum karşısında boynunu büksün anlamı falan da çıkmasın. yanlış anlaşılmasın konu. selam ile.

03 Şubat 2019 12:47

vatan sevdalısı3338
Aday Memur

Tecrübeli insanların bakış açıları her zaman çok farklı.Değerli yorumların ve nasihitların çok teşşekür ediyorum abi öncelikle.Saol varol.Dediğim gibi yaş gereği insan biraz geçmişe takılıyor.Kendini çok sorguluyor.Neden bu durumdayım.Neden bir işim yok benim.Halen aileme yük oluyorum.Vb.Vb soruların için de kaybolup gidiyorsun.Bu durumda seni psikolojik olarak çok etkiliyor.Çalışan bir arkadaşının yanın da kendini mahçup hissediyorsun.Kendine takıntı yapıyorsun:Ne kadar güçlü olmaya çalışssanda bunun ne yazık ki önüne geçemiyorsun.Ve en can alıcı soru geliyor aklına.Ben ne olacam?nereye kadar böyle olacağım? biliyorum bu durumu çoğu insan bu yaşlar da yaşamıştır.Ama yaş ilerdekçe çok da artıyor.Bakalım allah bizede bir ekmek kapısı açacaktır inşallah.Hakkımızda hayırlısı olsun.İşsizlik zorrrr.

03 Şubat 2019 15:23

ikonion 42
Kapalı

Tecrübeli insanların bakış açıları her zaman çok farklı.Değerli yorumların ve nasihitların çok teşşekür ediyorum abi öncelikle.Saol varol.Dediğim gibi yaş gereği insan biraz geçmişe takılıyor.Kendini çok sorguluyor.Neden bu durumdayım.Neden bir işim yok benim.Halen aileme yük oluyorum.Vb.Vb soruların için de kaybolup gidiyorsun.Bu durumda seni psikolojik olarak çok etkiliyor.Çalışan bir arkadaşının yanın da kendini mahçup hissediyorsun.Kendine takıntı yapıyorsun:Ne kadar güçlü olmaya çalışssanda bunun ne yazık ki önüne geçemiyorsun.Ve en can alıcı soru geliyor aklına.Ben ne olacam?nereye kadar böyle olacağım? biliyorum bu durumu çoğu insan bu yaşlar da yaşamıştır.Ama yaş ilerdekçe çok da artıyor.Bakalım allah bizede bir ekmek kapısı açacaktır inşallah.Hakkımızda hayırlısı olsun.İşsizlik zorrrr.

sende sağol. astsubaylık olmadı mı?

03 Şubat 2019 19:40

vatan sevdalısı3338
Aday Memur

Abi işte 11 şubatta spor mülakatına gireceğim.Daha sonra sözlü mülakat var.

04 Şubat 2019 08:23

ikonion 42
Kapalı

Abi işte 11 şubatta spor mülakatına gireceğim.Daha sonra sözlü mülakat var.

2006 hava harpte, fetöcülerin oyunuyla kalpte mitral kapak yetmezliği ile 10 kişilik grup arasından tek ben elendim. her haltını geçmiştim, sağlıkta en son kalpte elediler. böyle bir rahatsızlığım yoktu, özelde iki doktora gitmiştim. eskişehir itiraza gittim, orada da aynı teşhisi koymuştu, doktora söyledim böyle böyle. ben bir üst makamın verdiği teşhisin aksine sonuç veremem dedi, bu kadar iğrenç yani. zaten o yıllarda eskişehir hastanesinin bunların yuvalandığı yer olduğu, sağlam pilotlara dahi bu kapak yetmezliği vs teşhisler verilerek pasif göreve çekildiği yer olduğu çıkmıştı. askerde iken hava subaylığa başvurdum, askerde zor koşullarda spora hazırlandım, fakat istenilen kiloya ulaşamadım, şansımı denemek için yine de gittim. kiloda elendim, 4-5 kilo fark vardı. neyse konuyu dağıttım, bunları can sıksın diye söylemedim, herkesin hayatında bir parça asker olmak sevdası vardır, o nedenle anlattım.

aşamları geçtiğinde buradan bilgi verirsen, sevinirim. mutlu olurum şahsen.koşunu, sporunu ihmal etme, ertesi gün spora gidene kadar, sporunu yap. mülakat için de güncel durum ne bilemiyorum, ama birkaç duyduğum soru vardı. forumdan ilgili mülakat sorularını tecrübe edenler paylaşımda bulunmuştur, onlardan sormuş olduğunu düşünüyorum. çok rahat ol spora girerken de, mülakata girerken. başarılar dilerim.

04 Şubat 2019 18:23

vatan sevdalısı3338
Aday Memur

Moral kesinlikle çok önemli abim.Olabildiğince yüksek tutmaya çalışıyorum.Mülakatım 11 şubatta yani spor mülakatı.Sabah akşam koşalarıma devam ediyorum.Şınav ve mekik sürekli evde çalışıyorum.Emeğimizi veriyoruz.İnşallah sonuda güzel olur.Spor mülakatından sonra sözlü mülakat tarihini belirleyecekler.Muhtemelen 2 hafta sonra oluyor.O zamana kadar güncel bilgiler forumdaki açılmış sözlü mülakat sorularına bakacağım.Ve en önemli unsur diksiyon artırma yöntemleri.En önemli unsur bu.Bakalım hakkımızda hayırlısı olsun abim.

07 Şubat 2019 11:45

Nazlısuyum
Aday Memur

2 yıl iş aradım arkadaşlar bulamadım tekrar üniversite okudum 3 diplomalı işsiz kaldım tesadüfen araştırırken bir reklamda iş imkanı buldum Kendi işimi kurdum şükür çok iyi de gelirim var

07 Şubat 2019 17:42

vatan sevdalısı3338
Aday Memur
Ne güzel. Kendi işinizi yapıyor olabilmek çok güzel ? ne üzerine işiniz ?
07 Şubat 2019 20:58

ikonion 42
Kapalı

2 yıl iş aradım arkadaşlar bulamadım tekrar üniversite okudum 3 diplomalı işsiz kaldım tesadüfen araştırırken bir reklamda iş imkanı buldum Kendi işimi kurdum şükür çok iyi de gelirim var

Nazlısuyum, 4 ay önce - Alıntıya git

Allah mübarek eylesin, ne mutlu. bunlar umut verici gelişmeler. bir ricam olacak, üç diploma vs. bahsetmişsiniz, bunlar hangi meslek dalları idi, şimdi meşgul olduğunuz alan ve konu nedir? isimlerimiz zaten mahfuz, bu konuda bir endişe olmayacağını düşünüyorum. merak ettiğim için sormak istedim, eğer cevap vermeyi uygun bulmaz iseniz, ona da saygı duyarım.

13 Şubat 2019 15:08

ikonion 42
Kapalı

Moral kesinlikle çok önemli abim.Olabildiğince yüksek tutmaya çalışıyorum.Mülakatım 11 şubatta yani spor mülakatı.Sabah akşam koşalarıma devam ediyorum.Şınav ve mekik sürekli evde çalışıyorum.Emeğimizi veriyoruz.İnşallah sonuda güzel olur.Spor mülakatından sonra sözlü mülakat tarihini belirleyecekler.Muhtemelen 2 hafta sonra oluyor.O zamana kadar güncel bilgiler forumdaki açılmış sözlü mülakat sorularına bakacağım.Ve en önemli unsur diksiyon artırma yöntemleri.En önemli unsur bu.Bakalım hakkımızda hayırlısı olsun abim.

durumlar ne alemde? merak ettim.

Toplam 29 mesaj

ANKET
Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya'nın, ortak yayın öncesinde bir otelde, görüşmesini etik buluyor musunuz?