Editörler :
10 Ocak 2019 17:03   

POMEM vs TSK
Evet arkadaşlar bildiğiniz üzere 1,5 aydır sözlü mülakat yerlerini beklemekteyiz. Bu süreç içinde benim değinmek istediğim konu ise TSK subay/astsubay alım faaliyetleri hakkında olacak. TSK 1 ocak itibari ile spor mülakatlarına başladı son tarih sanı

Bu ankete 7 günde, 36 kişi oy kullandı ve 17/01/2019 17:03 tarihinde sona erdi.

10 Ocak 2019 17:05

hakandenizgünaydın
Aday Memur

Evet arkadaşlar bildiğiniz üzere 1,5 aydır sözlü mülakat yerlerini beklemekteyiz. Bu süreç içinde benim değinmek istediğim konu ise TSK subay/astsubay alım faaliyetleri hakkında olacak. TSK 1 ocak itibari ile spor mülakatlarına başladı son tarih sanıyorum 31 ocak. Bir çoğumuz tsk ve pomeme başvurduk. Görünüşe göre Tsk'da işleyiş daha hızlı ilerliyor. Bu da akıllara acaba Pomemden daha mı erken açıklanacak sorusunu getiriyor. Şayet Tsk daha önce açıklanırsa kazanan arkadaşların tercihi ne olacak? Pomem mi? TSK mı? Şu da bir gerçek ki tsknın sonuçları erken açıklaması pomem aday sayısını düşürecek gibi görünüyor. Bu konuyla ilgili bir anket açmak istedim. Katılımlarınız hepimizi bir fikir verebilir.

10 Ocak 2019 17:16

Kesikparmak
Genel Müdür

Ben kimsenin risk alıp bekleyeceğini sanmıyorum. Tsk önce açıklanırsa kazananlar oraya gider.Pomem önce açıklanırsa kazananlar oraya gider. Çünkü ikincinin olacağının garantisi yok. Kazandığından da olmak istemez kimse.

10 Ocak 2019 17:24

Kaaris
Şube Müdürü

TSk tabiki bundan 10 sene sonra polis alımı olur da subay alımı böyle çok olur mu bilmem. Zaten hangisi önce açıklanırsa.

10 Ocak 2019 17:44

beynelmileladam
Aday Memur

Üstad koku varmı koku 23 pomem için

13 Ocak 2019 00:59

cabercaber
Aday Memur

Seçenek sunulsa terchim POMEM olurdu.

13 Ocak 2019 17:38

hakandenizgünaydın
Aday Memur

Güncel. Anket 4 gün sonra sona erecek.

14 Ocak 2019 12:34

izmir351980
Memur

Subaylık dururkenpolislik secenler hata eder. 20 sene sonra ah cekerek yaptiklari hatayi farkeder.

14 Ocak 2019 12:40

izmir351980
Memur

Hatalı bir kiyaslama olmus. Maksadim kimse ile polemik degil. Sizlere yön gostermek.

1. Pomem ile tam olarak neyi kiyasliyosunuz. Subayligimi yoksa astsubayligimi. Pomem ile astsubaylik kiyaslanir. Subaylik kiyaslanacaksa paem ile kiyaslanir.

2. Tsk da hangi kuvvet ile kiyasliyorsunuz. Mesela hava kuvvetlerimi yoksa kara kuvvetlerimi. H

14 Ocak 2019 12:43

izmir351980
Memur

Size tavsiyem eger dogru meslek secimi yapmak istiyorsaniz gidip en az 35 yasinda bu meslekleri icra eden kisilerle konusun.

14 Ocak 2019 13:57

PerrierWater
Şef

Hatalı bir kiyaslama olmus. Maksadim kimse ile polemik degil. Sizlere yön gostermek.

1. Pomem ile tam olarak neyi kiyasliyosunuz. Subayligimi yoksa astsubayligimi. Pomem ile astsubaylik kiyaslanir. Subaylik kiyaslanacaksa paem ile kiyaslanir.

2. Tsk da hangi kuvvet ile kiyasliyorsunuz. Mesela hava kuvvetlerimi yoksa kara kuvvetlerimi. H

izmir351980, 1 hafta önce - Alıntıya git

POMEM lisans mezunu olarak giren biri 2 sene sonra komiser yardımcısı olabiliyor. Astsubay birinin subay olması çok ama çok zor 20 sene lazım.

14 Ocak 2019 15:43

Kaaris
Şube Müdürü

iyi kötü çıkarımı yapmıyorum yanlış anlaşılmasın. Her 2 meslekte değişken özelliklere sahip.

Hava, Kara ya nazaran daha rahat ve daha elit. Polislikte İnterpol ve dış ilişkiler baya elit ve rahat. Hava ile benzerlik taşıyor gösteriyor. Paem bu sene son. Teşkilat içi amir alımı hızlanacak . Buda 4 sene lisans mezunu bir düz polis memurunun 2 sene sonra komiser muavini olabilceği anlamına geliyor sınavla da olsa o hakkı var. Astsubayların subay olması kolay değildir. Hem astsubaylıkta kıdem hemde sınavlarda başarılı olması lazım buda baya baya zor bir şey.

Subaylığın konumu ayrıdır, Polisliğin konumu ayrıdır. Zaten bu 2 mesleğim tercih kısmını adayların %10 unu yapacak çoğumuz hangisi önce açıklanırsa ona gidecek. Polislik daha önce gibi gözüküyor şu aşama da.

14 Ocak 2019 15:57

hakandenizgünaydın
Aday Memur

Arkadaşlar anketi Polislik ve Askerlik mesleği geneli olarak açtım. Rütbe, mevki, birim, şube vs gözetmeksizin hangisini seçersiniz anketi aslında bu. Paem- Subaylık, Pomem- Astsubaylık karşılaştırması değil. dümdüz bir soru pomem mi tsk mı? bu kadar :) Ayrıca ben ikisinin açıklanma tarihi arasında en fazla 15 gün oynayacağını düşünüyorum.

14 Ocak 2019 19:57

Kesikparmak
Genel Müdür

Doğru meslek seçimi sadece rütbesel konularla olmaz. Evet Subaylık ile polis memurluğu arasında statü farkı var ancak adam belki hayatını şehirde geçirmek istiyordur, dağlarda,eğitim birliklerinde hayatını geçirmek istemiyordur.

Burada örneğin bankacılık ve muhasebe mesleğini kıyaslamıyoruz. Çok uç ve çok zor iki meslek arasındaki kıyası rütbesel olarak yapmak büyük hata. Birçok kişi tanıyorum seçme imkanları olursa, polisliği subaylığa tercih edecek.

Burada aslında önemli olan nerede yaşamak istediğin ve nasıl bir meslek yapmak istediğin.

14 Ocak 2019 20:23

izmir351980
Memur

Doğru meslek seçimi sadece rütbesel konularla olmaz. Evet Subaylık ile polis memurluğu arasında statü farkı var ancak adam belki hayatını şehirde geçirmek istiyordur, dağlarda,eğitim birliklerinde hayatını geçirmek istemiyordur.

Burada örneğin bankacılık ve muhasebe mesleğini kıyaslamıyoruz. Çok uç ve çok zor iki meslek arasındaki kıyası rütbesel olarak yapmak büyük hata. Birçok kişi tanıyorum seçme imkanları olursa, polisliği subaylığa tercih edecek.

Burada aslında önemli olan nerede yaşamak istediğin ve nasıl bir meslek yapmak istediğin.

Kesikparmak, 1 hafta önce - Alıntıya git

Ya arkadas ben anlamiyorun. Subay deyince niye akla hep daglar ormanlar bayirlar geliyor. Daglarda gezen sayisi toplam subay sayisinin yuzde biridir. Havaci subay veya denizci subay veya kara kuvvetleri maliye sinifi personel sinifi subay hangi dagda geziyormus.

Iste gencler asil hatayi burda yapiyor. O yuzden diyorum. Meslek secimi icin en az 35 yasinda ve en az 10 yillik meslek tecrubesi olan insanlarla konusmali

14 Ocak 2019 20:46

Kesikparmak
Genel Müdür

Ya arkadas ben anlamiyorun. Subay deyince niye akla hep daglar ormanlar bayirlar geliyor. Daglarda gezen sayisi toplam subay sayisinin yuzde biridir. Havaci subay veya denizci subay veya kara kuvvetleri maliye sinifi personel sinifi subay hangi dagda geziyormus.

Iste gencler asil hatayi burda yapiyor. O yuzden diyorum. Meslek secimi icin en az 35 yasinda ve en az 10 yillik meslek tecrubesi olan insanlarla konusmali

Birader istediği sınıftan istediği kişiyle konuşsunlar. Maliye,ikmal sınıflarını ayrı tut. Onlar zaten özel mesleki birimler.

Ben hala yaşamak istediği yer ve yapacağı iş konusunda ne istediğine bağlı olarak değişmesi gerektiğini savunuyorum. Hava savunma ve deniz savunma subaylığına en altta ddeğineceğim. Şimdi KKK yı ele alalım. Evet çok az subay dağlarda oluyor ancak askeriyenin temelinde sürekli tayinler var. Yani elbet birgün dağda olan subayın yerinde sen de olacaksın. Her 2 3 yılda bir tayin göreceksin.

Hava ve Deniz Kuvvetleri Kara Kuvvetlerine oranla o konuda daha şanslı ancak yine tayin konusunda KK nin yaşadığı gibi sık sık tayin görüyorlar. Herşeyden önce sivil yapıdan ayrı,tamamen katı bir disiplin mesleği.

O yüzden öncelik rütbeden ziyade yaşam tarzı olmalı. Polislikte ilk önce 5 sene batıda görev yaparsın sonra 5 sene şarka çıkarsın. Ondan sonra kendi memleketinde emekli olana kadar bile görev yapabilirsin. Katı bir disiplin yoktur. Disiplinlidir ancak askeriyeyle kıyaslayınca gayet rahat bir disiplindir bu. İşin tamamen sivillerle,sivil hayatın içinde,şehir merkezleri veya kırsal olmayan ilçelerdesin.

Ben sana mesleğinde 10 yıl geçirmiş polis ve askerlerin ne diyeceğini de söyleyeyim. Ben askerliğimi Van ve Hakkari arasında,terör bölgesinde yaptım. Oradaki subayların hiçbirisi önermiyordu. Ayrıca polis olan hiçkimsenin de bu mesleği önerdiğini görmedim.

Son olarak diyeceğim o ki, ben şu meslek iyidir şu meslek kötüdür demiyorum. Herkes kendi yaşam tarzına göre bir seçim yapmalı. Bu da rütbeden ziyade hangi meslekte daha mutlu olacağıyla ilgili olmalıdır. Yüzbaşı olup görevinden istifa eden de var. Emniyet amiri olup görevinden istifa eden de var.

14 Ocak 2019 20:49

Kesikparmak
Genel Müdür

Bu arada sizlerin subaylığa gitmesi biz pomem bekleyenlerin işine yarıyor. Yani esasında ben tüm subaylığa başvuranların,tercihlerini o yönde yapmasını isterim yalan yok. Pomemdeki aday sayısı azalacak böylece. Ancak yine de doğruları da insanların önüne sermemek ayıp olur.

Toplam 16 mesaj

ANKET
Sizce, Ankara Büyükşehir Belediyesini, hangi aday kazanır?