Editörler : Lanet
21 Mart 2007 14:30

Ömer Hayyam

Ömer Hayyam / Nişapurlu Ömer

_Hayyam'aHayran_
Aday Memur
21 Mart 2007 14:43

Ömer Hayyam Rubaiyat isimli eserin yazarı, filozoftur.

Ayrıca matematiğe X'i kazandırmış bilim adamıdır. Gökbilim ve tıpta üstün başarılara imza atmış, kendine ait takvimi olan adamdır.

_Hayyam'aHayran_
Aday Memur
21 Mart 2007 14:46

Dörtlüklerinin ve hayat hikayesinin bi kısmını yazdığı ünlü eseri Rubaiyat kaybolduktan 1000 yıl sonra bulunmuştur ancak Titanikle birlikte altın mahfazasında okyanusun derinliklerine gömülmüştür..

oguzhanmete
Kapalı
21 Mart 2007 14:48

ömer hayyam

tasavvuf ehlidir

_Hayyam'aHayran_
Aday Memur
21 Mart 2007 15:03

Bence mutlu olduğu günleri cennete, mutsuz olduğu cekilmez günleri cehenneme benzetmiş.

mislina2
Kapalı
14 Mart 2010 22:44

Hayyam kimdir?

İnkarcı mıdır?

Zevk ve sefa düşkünü müdür?

Şarap ve meyhaneden bizim anladığımız ve onun kasdettiği nedir?

Neden Ömer Hayyam ile ilgili görüşler bağnazlık boyutunda?

Hüseyin Dânış,Asaf Halet Çelebi, Abdülbâki Gölpınarlı,Rüştü Şardağ, Abdullah Cevdet Hayyamla ilgili geçrçek bilgileri bize ulaştırmaya çalışan yazarlarımızdan birkaç tanesi...

Rüştü Şardağ, Bütün Yönleriyle Hayyam Rubailerinde;Hayyam, rubaîlerinin bugünkü değerde bir gelecek sağlayacağından elbette umutlu olamazdı. Ama onu, bu zevk alma, dinlenme anlarında yazıldığı söylenen rubaîlerinde, bütün insanoğluna, onun mayasına, toplumların değişmeyen gidişlerine, evrenin temelindeki kuruluşun verdiği sonsuz şaşkınlıklara eğilirken, hiç çaba harcamamış, aklına gelenleri söyleyivermiş bir bulvar şairi gibi göstermek, bilimsel bir araştırıcı ve inceleyicinin tutumu değildir..."

Abdülbaki Gölpınarlı, Hayyam ve Rubailerinde;

"Hayyam, iyiliğe aşıktır, benliğe, benciliğe, kibre, nekesliğe düşmandır. Ehil kişiyle düşüp kalkmayı, ehil olanın sunduğu zehir bile olsa içmeyi, ehil olmayanın elinden şerbet bile içmekten sakınmayı öğütler. Kimseyi incitmemeyi, aziz kişilerin gönüllerini ele almayı, hatırlarını yapmayı, yüklerini yüklenmeyi söyler; insanlara ne yapıyorsan onlardan da onu bekle der. "

Ömer Hayyam rubailerinin niçin yanlış anlaşılıyor.Sabahattin Eyüboğlu'na göre;

?Ömer Hayyam düşüncede yaptığını dilde de yapmış, bütün büyük adamlar gibi O?da halkın, meydanın kelimeleri ile konuşmuş; bu kelimelere halkın zor anlayacağı, belki de yanlış yorumlayacağı yeni anlamlar yüklemiş.?

Hayyam'ın içkici, meyhaneden çıkmayan, ayyaş,zevk ve safa düşkünü bir insan olduğu yönünde genel bir görüş vardır. Hayyam'ın şarap şarap der durur.Nedir şaraptan kasdettiği ve bizim anladığımız?

Asaf Halet Çelebi Ömer Hayyam ve Rubaileride: ?Görünüşe bakıp da rubailer hakkında hüküm vermek icabetseydi Hayyam?ın derbeder, sefil ve biçare bir sarhoş olduğunu kabul etmek gerekecekti. Halbuki bir şairin hayatı, gayet derlitoplu, ilim sahasında otorite sahibi hatta büyük bir ilim kurulunun başında, matematik ve astronomi alanında zamanımıza kadar ehemmiyetini muhafaza etmiş bir eser sahibi, ağır başlı, değerli bir insan olduğunu gösteriyor. Böyle bir insanın sarhoş saçmalarıyla uğraşamayacağı besbellidir. Şu halde şiirlerinde geçen şarap, bir sembol, kötümserliğe karşı bir panzehir, hür insanların düşüncelerini saran bir huzur hissinin timsali sayılmalıdır.?

15 Nisan 2010 09:38

hayyam a yeni kalıplar yüklemeyin.

o hayyam dır.

aşk ehlidir.

shiptar
Yasaklı
24 Nisan 2010 19:52

Kim demiş ki haramı bilmez HAYYAM

Ben haram ile helali karıştırmam

Senle içilen şarap sevap

Sensiz içilen su bile haram........

Ya da;

çekmeyiz aşağılık dünyanın gamını

özleriz gül rengi şarabın tadını

şarap dünyanın kanı,dünya ise kanlımız ü

neden içmeyelim ki kanlımızın kanını

Dizeleriyle tutkunu olduğum mükemmel insan.Onun yazdığı şiirleri ben yazabilmeyi o kadar isterdim ki ....

getr
Kapalı
08 Haziran 2010 08:38

batıni anlamları var yazdıklarının,görünen anlamıyla değerlendirirsek "sapkın" diyenler olabilir

getr
Kapalı
10 Haziran 2010 09:42

yukarıdaski rubai Rabbin beni bağışlaması konusunda hep iyimser hissettirmiştir bana kendimi

bir rubai de benden olsun:

gökte bir öküz varmış adı ;Pervin

bir öküz de altındaymış yerin.

sen asıl ikisi arasında,

tepimesine bak şu eşeklerin

....ben bu eşeklerden olmamaya çalışıyorum,ökzülerden olmayı yeğlerim aslına bakarsan

LadyOFnumbers
Aday Memur
11 Haziran 2010 10:16

Pascal Üçgeni...Binom açılımı..

..matematik piri..

asilfa
Aday Memur
14 Haziran 2010 18:55

''Dert içinde sevinci bul da yaşa; Haksız düzende haklı ol da yaşa; Sonu nasıl olsa yokluk dünyanın, Varından, yoğundan kurtul da yaşa'' diyebilen yüce bir insan.. ayrıca şu dörtlüğüde çok güzell

cennette huriler varmış kara gözlü

içkininde ordaymış en güzeli

desene çoktan cennetlik olmuşuz

bak biryanda şarap biryanda sevgili...

eshypnose
Aday Memur
19 Haziran 2010 11:49

AMIN MAALOUF isimli yazarın Semerkant kitabında uzun uzun bahsettiği zat.

getr
Kapalı
29 Haziran 2010 10:52

hayyamı tanıyanların yarısı (men de dahil) da onu semerkanttan tanıyor,iyi ki yazmışsın bu kitabı maloof!

sive
Kapalı
01 Ağustos 2010 19:02

semerkantıda okudum ,ömer hayyam ve yıldızlar ve alamut kalesi bu kitaplarda da ömer hayyamı anlatıyor

mislina2
Kapalı
20 Ağustos 2010 14:24

Hayyam?ın Ölümü

Hayyam bir gün bir altın hilâl(kürdan) ile hem dişlerini karıştırmakta hem de İbni Sinan?ın Şifa adlı eserinden İlahiyat faslını okuyordu. ? Elvahid vel kesir? faslına gelince hilâli kitabın iki yaprağının arasına koyup ayağa kalktı. Namaz kıldı. Cemaatı çağırın, vasiyet edeceğim dedi.

Cemaat gelip vasiyetini ettikten sonra tekrar namaz kılıp, secdeye kapandı ve şu Rubaiyi okuduktan sonra Allahın rahmetine kavuştu.

Yarap! Hıredem der har-i esbab-ı tü nist,

Vendişe-yi men be cüz münacat-ı tü nist.

Men Zat-ı türe be vâcibi key danem?

Danende-yi Zat-ı tü be cüz Zat-ı tü nist.

( İlâhi! Seni tanımak hususunda benim aklım kâfi gelmiyor. Ben seni tanımaklığım mümkün olduğu kadar tanıdım. Aklım fikrim hep sana münacatta bulunmak, sana niyaz ve tazarru etmektir. Başka bir şey değil. Vacip olan şeylerle benim seni tanımam elvermez. Seni tanımam için bir nûr lâzım. Seni tanımam için sana tevessül ve teveccüh ettim. Senin zatını ancak kendin tanırsın. Başkası değil.)

surina
Kapalı
03 Kasım 2010 10:29

"Ne tam kafiriz ne tam Müslüman" işte bu cümleye bayılıyorum. O kadar doğruki.Namaz kılar oruç tutar ama bir yerlere gelebilmek için torpil kullanmaktan yani kul hakkı yemekten çekinmeyiz.Ömer Hayyamın göstermelik ibadetlere tepkisini ve insanların kul hakkı yemekten rahatsız olmayıp içki içene kafir gözüyle bakmasını eleştirmesini doğru buluyorum.Tespitleri ve cesareti insanda hayranlık uyandırıyor.

Fer.Fecir
Kapalı
11 Ocak 2013 21:56

Akılla bir konuşmam oldu dün gece;
Sana soracaklarım var, dedim;
Sen ki her bilginin temelisin,
Bana yol göstermelisin.
Yaşamaktan bezdim, ne yapsam?
Birkaç yıl daha katlan, dedi.
Nedir; dedim bu yaşamak?
Bir düş, dedi; birkaç görüntü.
Evi barkı olmak nedir? dedim;
Biraz keyfetmek için
Yıllar yılı dert çekmek, dedi.
Bu zorbalar ne biçim adamlar? dedim;
Kurt, köpek, çakal, makal, dedi.
Ne dersin bu adamlara, dedim;
Yüreksizler, kafasızlar, soysuzlar, dedi.
Benim bu deli gönlüm, dedim;
Ne zaman akıllanacak?
Biraz daha kulağı burkulunca, dedi.
Hayyam' ın bu sözlerine ne dersin, dedim;
Dizmiş alt alta sözleri,
Hoşbeş etmiş derim, dedi.

31 Ocak 2013 17:22

en çok sevdiğim dörtlüğü

31 Ocak 2013 17:24

kim de miş haram nedir bilmez hayyam

ben haramı helal ile karıştırmam

seninle içtiğimiz şarap helalken

sensiz içtiğim su bile haram

Fer.Fecir
Kapalı
02 Şubat 2013 22:50

Tan rüzgarı esmiş, düşmüş gül etekten.
Bülbül güle tutkun, hem öylesi içten.
Kalk, içkini doldur, savrulmada dallar;
Sönmüş göreceksin, gül, bir sabah erken

*

Bulut geçti, göz yaşları kaldı çimende
Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde?

Seher yeli eser, yırtar eteğini gülün;
Güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün

Bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye?
Kimse bilmez, kimse bilmez.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi