Editörler : muhtesem32ulsgkc
10 Ocak 2019 21:29   

Saç ekimi merkezi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? mutlaka okuyun

önsöz;

arkadaşlar herkese merhabalar;

yakın bir zamanda saç ekimi yaptırdım, forumdaki bazı arkadaşlarım da bundan haberdar ve benim için 2 yıl süren bir araştırma maratonu ile kendi doktorumu seçtim, ben çok memnun kaldım tüm süreçten, gerek ilgi alaka gerekse saçlarımın durumu şimdilik çok iyi. ancak sizlere doktorumun kim olduğunu söylemeyi düşünmüyorum, yönlendirmek istemiyorum, ama seçerken bazı kriterler var mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bunları belirtmek anlatmak istiyorum. bu süreç beni çok bilgilendirdi, tüm süreçleri, hangi şirketlerin neler yapabildiğine yeterince sahip oldum ancak dediğim gibi amacım kimseyi yermek ya da övmek olmayacak. ve biz memurlar için fiyatın ne kadar önemli olduğunu bildiğim için bununla ilgili de fikirlerimi söyleyeceğim. ayrıca saç ekimi için bir firma seçtiğinizde öncesinde ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşacaklardır, ben nasıl saç ekimi firması seçilir sizlere bunu anlatmak istiyorum.

öncelikle kelliğin ne olduğunu çok iyi biliyorum ve psikolojiyi çok iyi anlıyorum. ve eğer iyi bir firma ile saç ekimi sürecine girdiğinizde biraz sabır ve zamanın bizlere güzel şeyler kazandırdığını da biliyorum.

saç ekimi merkezi araştırırken nelere dikkat etmeliyiz;

1-arkadaşlar öncelikle bu işlem cerrahi bir işlem olduğu için saç ekimi merkezi seçerken işlemin bir doktor gözetiminde yapılıp yapılmadığını sormalısınız. bu doktorun da bir plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı olması gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. şu da aklınızda bulunsun, saç ekimini hiçbir doktor başından sonuna tek başına yapamaz, yapmak istese de bu en az 2 gün sürer bu da eşittir sizin en az 15-16 saat lokal anestezi ile kalmanız. ve bu durum çok rahatsız edici. en azından doktor gözetimi ve kontrolünde olması hem yarın birgün bir sorun yaşadığınızda ciddi bir muhatabınız olacağı anlamına gelir hem de sağlık bakanlığı prosedürlerine uygun bir yer olduğu anlamına gelir.

2-yaptıracağınız yerdeki potansiyeli göz önünde bulundurun. bir firma (bu hastane de olabilir klinik de) eğer günde 4-5 saç ekimi yapıyorsa oradan uzak durmalısınız diye düşünüyorum çünkü size kimin ekim yapacağı, ekibin nasıl bir ekip olduğu muammadır oradan derhal uzaklaşmalısınız. tabi elbette bu kapsamın dışında kalan günde 4-5'ten daha fazla saç ekimi yapıp bu işi hakkıyla yapan yerler de muhakkak vardır ama bu artık şansınıza ve bahtınıza kalıyor...

3-merdiven altı diye tabir edilen mekanlar var. saç ekimi işlemi steril bir alanda yapılmalı arkadaşlar, maalesef bazı firmalar apartman katlarında bile bu işlemi yapıyorlar, buralardan uzak durun. mutlaka bir klinikte ve ya hastanede yapılmalı işlem. önceden gidip kendiniz bile görebilirsiniz nerede yapıldığını, muayene diye gidebilirsiniz.

4-sizlere gönderilen fotoğraflara ve kişilere aldanmayın. sosyal medyada vs yüzlerce fotoğraf paylaşıyorlar tabi hiç kimse kötü sonucunu paylaşmaz. ayrıca size şunu söylüyorlar... kişisinin numarasını verelim isterseniz konuşun, kendisi de bizde saç ekimi yaptırdı, diye yönlendirdikleri kişi kendi çalışanları olabilir.

5- saç ekimi merkezini iyicene araştırın. google haritalardaki yorumlara da bakın fakat unutmayın ki yüzlerce pozitif yorum yazdırmak da satın almak da çok kolay bu sebeple pozitif yorumlar sahte olabilir fakat negatif yorumlar sahte olmaz. bu sebeple negatif yorumlara dikkat edin. neden negatif yorum aldıklarını ve kaç tane negatif yorum aldıklarına bakın.

6-günde 1 saç ekimi yapan yeri tercih edin, bu şu anlama geliyor; orada 1 tane ekip vardır ve haliyle tüm yoğunluklarını size harcayacaklardır. şunları 1. ağızdan duydum; 3500 greft ektik dediler kağıdımda 2700 yazıyordu, 4000 greft dediler ama 5 saatte bitti. haliyle sizden sonra başka birini alacaklar. 4000 greft saç ekimi en az 8 saat civarı sürmelidir.

7-saç ekimi teknikleri; evet arkadaşlar en önemli konulardan birisi bu, hangi yöntem kullanılacak diye bir çoğumuz merak ediyoruz ama internette inanılmaz bilgi kirliliği var. saç ekiminde en güncel teknik fue tekniğidir. şimdi bunlara ek safir saç ekimi, gold fue diye tabir edilen bazı isimler eklendi sanki yeni bir teknikmiş gibi. bunların olayı şu; saç ekimi yapılırken kullanılan bazı iğneler var bunlara punch diyorlar ve bu iğnelerin bazılarının uçları sarı altın renginde oluyor buna gold fue deniyor, yine safir uç görüntüsü verip yine aynı iğneye safir tekniği ile saç ekimi diyorlar. bu düpedüz bir pazarlama taktiği... bunun yanında dhi denen bir yöntem var bir sonraki maddede de bundan bahsedeceğim...

8-evet arkadaşlar dhi tekniği ismi son zamanların en hit ismi ve burada da ciddi bir pazarlama stratejisi izleniyor. öncelikle şunu söyleyeyim dhi gerçekten işe yarar bir teknik olabiliyor ancak yalnızca çok az dökülmesi olan kişilerde işe yarıyor, yani örnek veriyorum 1000 grefte ihtiyacınız var ise dhi yöntemi uygunabilir ama eğer 2500 greft ve üzerine ihtiyacınız var ise asla dhi ile bu saçlar dolmaz. eğer bu yöntemle sizin 2500 greft üzerindeki saç ekiminizi yapacağız diyen olursa en az 2 güne ihtiyacı olacaktır bu da yine en az 16 saatlik bir anesteziye ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir ve çok sağlıksız olacaktır.

dhi ile ilgili bir diğer konuda şu; siz saç ekiminiz yapılırken arkanızda neler olduğunu göremiyorsunuz, size dhi ile yapıyoruz deyip normal uçlarla saç ekimi yapanlar olacaktır. yani varsayalım bir yerle anlaştınız dhi yapacaklar ve işlem esnasındasınız saç kökleriniz alınmış her şey yolunda gidiyor, ve kalktılar normal uçlarla yapıyorlar! evet bu esnada o koltuktan kalkma şansınız yok alınan kökleriniz yalan olur, sorun da çıkartırsanız o anda bu sizin aleyhinize olur...! bu konuda çok dikkatli olmalısınız. dhi mucizeler yaratan bir teknik değildir, hepsi fue tekniğinin bazı alt başlıklarıdır diyebilirim. önemli olan ehil kişinin bu işlemi yapmasıdır.

9-prp tedavisi, arkadaşlar prp tedavisi de dhi gibi çok şişirilmiş bir tedavidir. evet faydası vardır ancak şu şekilde; prp tedavisi sürekli uygulanması gereken bir tedavidir. yani bir kez yaptırdığınızda hiçbir işe yaramayacaktır. her ay düzenli olarak saçlarınız çıkana tam çıkana kadar yani 12 ay boyunca yaptırmalısınız ki faydasını görebilesiniz. bir çok firma prp?yi hediye ediyor ama faydasız bir şeyi hediye almak çok elzem değil.

10-arkadaşlar bu son madde olacak, umarım bu süreç herkes için çok güzel olur, hepiniz güzel neticeler alırsınız. araştırma yaparken bütçeyi en son konu olarak düşünmelisiniz. evet serbest bir piyasa olduğu için 2.000 tl'ye yapan yerler de var 60.000 tl'ye yapan yerler de. bu yüzden öncelikle yukarıda yazdığım maddelere çok dikkat etmelisiniz, sonrasında da bütçeye dikkat edebilirsiniz.

saç eki̇mi̇ tavsi̇yesi̇;

temennim herkes için bu sürecin güzel geçmesi, umarım kötü sonuçlar yaşamazsınız. sizlere son olarak şunu tavsiye ediyorum, asla üşenmeyin, izin tarihinize denk gelecek diye hızlı karar vermeyin, gidin görüşün, araştırın, muayeneler olun, mutlaka en az 4-5 farklı yerde muayene olun. en çok beğendiğiniz, en gerçekçi yaklaşan firmalar ile iletişime devam etmenizi öneririm. muayeneler ücretli de olabiliyor ücretsiz de 1 yere gidip görüştünüz diye diğer yerlerle görüşmekten vazgeçmeyin, unutmayın bu işlemin olumsuz sonuçları ömür boyu taşıyacağınız için sizleri çok derinden etkileyecektir.

umarim bi̇lgi̇lendi̇ri̇ci̇ bi̇r yazi olmuştur ve sağlikli karar vermeni̇zde faydali olur. herkese selamlar...

14 Ocak 2019 01:15

farukd29
Aday Memur

Bu bilgileri yazıp da emek veren arkadaşı tebrik ediyorum.

Saç ektirmeyi düşünen herkes bu yazıyı mutlaka okuması gerekir. Arkadaşın burada yazdığı şeyler çok önemli bilgilerdir

15 Ocak 2019 15:03

akhunlar
Aday Memur

çok teşekkürler, faydalı olabildiysek ne güzel.. saç ekimi süreci zor bir süreç...

Toplam 2 mesaj