Editörler : hopaliSafak Vaktii
11 Ocak 2019 10:26   


Zorunlu hizmet yer değişikliği

Zorunlu hizmetin 7yıl olduğu okuldan 5 yıl olan yere eş durumu tayini isteyeceğim . Ve 5.yılımı çalışıyorum zorunlu hizmet bölgesinde . Zorunlu hizmet yükümlülüğüm hemen kalkar mı yeni okula eğer tayinim çıkarsa ,çünkü orası 5 yıllık? Böylesi bi durumda Yaza tekrar eş durumu isteyebilir miyim zorunlu hizmet yükümlülüğüm kalmış olarak , zorunlu hizmet olmayan bir yere? Yoksa 1 yıl çalışma zorunluluğum var mı?

11 Ocak 2019 11:00

RaSKaH
Şef

4. hizmet alanından 6. hizmet alanına geçtiğiniz için hizmetiniz birlikte değerlendirileceğinden zorunlu hizmet yükümlülüğünüz kalkar. Ancak 5 yıl sürenin tamamlanmış olması lazım. Yaz dönemindeki atamalarda mazeretiniz tekrar ederse yine isteyebilirsiniz.

11 Ocak 2019 11:51

fenfen03
Aday Memur

4. hizmet alanından 6. hizmet alanına geçtiğiniz için hizmetiniz birlikte değerlendirileceğinden zorunlu hizmet yükümlülüğünüz kalkar. Ancak 5 yıl sürenin tamamlanmış olması lazım. Yaz dönemindeki atamalarda mazeretiniz tekrar ederse yine isteyebilirsiniz.


RaSKaH, 2 ay önce - Alıntıya git
5 yıl sürem tamamlanıyor, hatta 5,5 sene oluyor. Ancak 1 seneyi doldurmam gerektiği söyleniyor , kafamı karıştırıyor. Eş durumu özrüm devam edecek yaz döneminde. Şu an 4yıl 10 ay emekliliğe esas ve mebde kadrolu öğretmenliğe esas çalışma sürem.
11 Ocak 2019 12:00

RaSKaH
Şef
5 yıl sürem tamamlanıyor, hatta 5,5 sene oluyor. Ancak 1 seneyi doldurmam gerektiği söyleniyor , kafamı karıştırıyor. Eş durumu özrüm devam edecek yaz döneminde. Şu an 4yıl 10 ay emekliliğe esas ve mebde kadrolu öğretmenliğe esas çalışma sürem.
fenfen03, 2 ay önce - Alıntıya git

Bunu söyleyen kim ve neye istinaden söylemekte? Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği madde 43./5 e bakar mısınız? ben mi yanlış anladım maddeyi

11 Ocak 2019 12:14

fenfen03
Aday Memur

Bunu söyleyen kim ve neye istinaden söylemekte? Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği madde 43./5 e bakar mısınız? ben mi yanlış anladım maddeyi


RaSKaH, 2 ay önce - Alıntıya git
Yeni gidip zorunlu yükümlülüğümü kaldıracağımdan dolayı 1 yıl yer değiştiremezsin , tipi şeyler söylediler hocam. Bana da mantıklı gelmedi. Ben gideceğim dönem arası, gider gitmez 2 ay sonra bitecek zorunlu hizmet yükümlülüğüm. Ağustos'ta eş durumu istersem , bu herhangi bir sorun yaratır mı, zorunlu hizmeti tamamlamış olarak , merkez okullara gidebilir miyim. ? Sürekli isteyemeyeceğimi , bir yılı tamamlamam gerektiğini, aksi halde kalkan zorunlu hizmet yükümlülüğünün sorun olacağını söylüyor idare. Şubatta gidip bitirip, Ağustos'ta yükümlülük kalkmış olarak, rahat bi şekilde merkez okullara gelmeyi istiyorum bende. Bunu gerçekleştirmemde bi sakınca var mı çok merak ediyorum. Hata yapmak istemiyorum. Sonra pişman olmak. Çünkü şu an gideceğim 5 yıllık okul çok sapa bir yerde. Yolu kötü. Ulaşım sıkıntı. 7 yıllık yer ise rahat ulaşım adına. Bir dönem içinse gideceğim , tayin isteyeceğim.
11 Ocak 2019 16:48

Ozkanozen62
Aday Memur

hocam 7 yıllık zorunlu hizmet bölgesinden 5 yıllık yere atanınca yazdığın hizmet süresine göre 1 yıl sonra kalkar. çünkü en az bir yıl çalışman lazım( yönetmelikte yazıyor.)

Ancak 5 yıllık okulda çalışırken özür durumu ataması ile zorunlu hizmet olmayan bir yere atanırsan zorunlu hizmetin 1 yıl dolmasa da kalkar.

yani şubatta 5 yıllık okula başlarsan ve ağustosta ataman olursa 6 aydan az kaldığı için otomatik kalkar. atanamazsan 1 yıl sonra.

11 Ocak 2019 21:58

RaSKaH
Şef
Yeni gidip zorunlu yükümlülüğümü kaldıracağımdan dolayı 1 yıl yer değiştiremezsin , tipi şeyler söylediler hocam. Bana da mantıklı gelmedi. Ben gideceğim dönem arası, gider gitmez 2 ay sonra bitecek zorunlu hizmet yükümlülüğüm. Ağustos'ta eş durumu istersem , bu herhangi bir sorun yaratır mı, zorunlu hizmeti tamamlamış olarak , merkez okullara gidebilir miyim. ? Sürekli isteyemeyeceğimi , bir yılı tamamlamam gerektiğini, aksi halde kalkan zorunlu hizmet yükümlülüğünün sorun olacağını söylüyor idare. Şubatta gidip bitirip, Ağustos'ta yükümlülük kalkmış olarak, rahat bi şekilde merkez okullara gelmeyi istiyorum bende. Bunu gerçekleştirmemde bi sakınca var mı çok merak ediyorum. Hata yapmak istemiyorum. Sonra pişman olmak. Çünkü şu an gideceğim 5 yıllık okul çok sapa bir yerde. Yolu kötü. Ulaşım sıkıntı. 7 yıllık yer ise rahat ulaşım adına. Bir dönem içinse gideceğim , tayin isteyeceğim.
fenfen03, 2 ay önce - Alıntıya git
hocam iyisi mi bir sendika avukatı ile görüşün.
12 Ocak 2019 20:34

DisCo
Şube Müdürü

Zorunlu hizmetin 7yıl olduğu okuldan 5 yıl olan yere eş durumu tayini isteyeceğim . Ve 5.yılımı çalışıyorum zorunlu hizmet bölgesinde . Zorunlu hizmet yükümlülüğüm hemen kalkar mı yeni okula eğer tayinim çıkarsa ,çünkü orası 5 yıllık? Böylesi bi durumda Yaza tekrar eş durumu isteyebilir miyim zorunlu hizmet yükümlülüğüm

5 yıl olan yere geçtiğinizde zorunlu hizmetteki toplam süreniz 5 yıl olduysa zorunlu hizmetiniz kalkar. Tayin (mazeret tayini hariç) isteyebilmek için ise bir yıl çalışmanız gerekmektedir. Zorunlu hizmetiniz bitse de bitmese de tekrar bir sonraki dönem mazeret tayini isteyebilirsiniz. Yönetmeliğin belirttiği budur.

MEB'in uygulaması ise böyle değildir. Tayin isteme şartı için koyulan 1 yıllık süreyi zorunlu hizmet süresini uzatarak uygulamaktadırlar. Duruma dilekçe ile itiraz edersiniz. Büyük ihtimalle kabul etmezler. Dava açarsınız ve %100 kazanırsınız. Emsal davalar vardır.

Toplam 7 mesaj
 
ANKET
31 Mart seçimleri için yapılan 'Altı üstü bir yerel seçim, savaş değil!' şeklindeki değerlendirmeyi doğru buluyor musunuz?