Editörler :
11 Ocak 2019 21:42   

Egosu tavan yapmış doktorlara antibiyotik yazma yetkisinin verilmiş olmasını doğru buluyor musunuz?

Bu ankete 8 gün 14 saatte, 16 kişi oy kullandı

11 Ocak 2019 22:13

Birgaripüye
Memur
Doktor değilim ama bu soruyu saçma buluyorum. İlacı yazmaya tek yetkili doktordur ve hep de böyle olmalı.
11 Ocak 2019 23:27

dr-selcuk
Aday Memur

yazık ..doktor olamamış bir zavallı..

11 Ocak 2019 23:47

yasinnuri
Şube Müdürü
Ne kadar çok trol var bu forumda
11 Ocak 2019 23:58

ertugrul3207
Aday Memur
Doktor değilim sağlık memuruyum ama antibiyotik yazma yetkisini kime versinler kasaba mı? Doktor kan alır Crp değerine bakar kanındaki cpr değerine göre antibiyotik başlar sen ne istiyosun ki?
12 Ocak 2019 00:00

ertugrul3207
Aday Memur
Wbc crp değerin düşükken sen antibiyotik istedin oda senin iyiliğin için yazmadı sanırım sende bunu yaptın
12 Ocak 2019 16:12

ertugrul3207
Aday Memur
Antibiyotik direnci diye birşey var saçmalıyosun resmen. Sen gençken gereksiz yere sürekli antibiyotik kullanırsan ilerde gerçekten hasta olduğunda (kanser, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği veya bunun gibi kronik hastalıklar) kullancağın antibiyotik hiç bir şekilde crp wbc değerini düşürmeyecek ve çok daha ağır antibiyotikler kullanmak zorunda kalınacak sonra onlarada direnç oluşacak yapacak hiç birşey kalmayıncada enfeksiyondan hastayı kaybettik diyecekler arkandan...
12 Ocak 2019 17:28

Birgaripüye
Memur
Yazıklar olsun senin zihniyetine.
12 Ocak 2019 17:35

doks
Memur

Başlık sahibi gibi egosu tavan yapmış boş insanlardansa egosu tavan yapmış doktorun bu yetkiyi kullanması daha iyidir.

14 Ocak 2019 14:33

Marsupilami98
Aday Memur

bence bu kişilerin tercihine bırakılmalı şöyle ki doktora gidenler kaderine razı olmalı eczaneden parasıyla almak isteyen de gidip alabilmeli

14 Ocak 2019 15:47

lDeimosl
Şube Müdürü

bence bu kişilerin tercihine bırakılmalı şöyle ki doktora gidenler kaderine razı olmalı eczaneden parasıyla almak isteyen de gidip alabilmeli

Marsupilami98, 6 gün önce - Alıntıya git

Öyle bir şey olamaz. Gereği olmadığı halde antibiyotik kullanmak sadece o kişiye zarar vermez, tüm toplumu etkiler, mikroorganizmaların direnç geliştirmesine neden olur. O mikroorganizma başkasına bulaşır, başka kişi direnç gelişen antibiyotikle gereksiz antibiyotik alan kişi yüzünden tedavi olamaz. Bu durum bilinçsizce devam ederse tüm antibiyotiklere tüm mikroorganizmalar direnç geliştirir ve antibiyotiğin tedavi ediciliği tamamen ortadan kalkar. Sonuç olarak da antibiyotikler bulunmadan evvelki dönemde olduğu gibi enfeksiyon hastalıkları öldürücü olur. Bunların olmaması için hekim yapılan tetkikler sonucunda antibiyotik ihtiyacı olduğunu tespit etmediği sürece antibiyotik alınamamalı.

14 Ocak 2019 16:12

doks
Memur

Öyle bir şey olamaz. Gereği olmadığı halde antibiyotik kullanmak sadece o kişiye zarar vermez, tüm toplumu etkiler, mikroorganizmaların direnç geliştirmesine neden olur. O mikroorganizma başkasına bulaşır, başka kişi direnç gelişen antibiyotikle gereksiz antibiyotik alan kişi yüzünden tedavi olamaz. Bu durum bilinçsizce devam ederse tüm antibiyotiklere tüm mikroorganizmalar direnç geliştirir ve antibiyotiğin tedavi ediciliği tamamen ortadan kalkar. Sonuç olarak da antibiyotikler bulunmadan evvelki dönemde olduğu gibi enfeksiyon hastalıkları öldürücü olur. Bunların olmaması için hekim yapılan tetkikler sonucunda antibiyotik ihtiyacı olduğunu tespit etmediği sürece antibiyotik alınamamalı.

lDeimosl, 6 gün önce - Alıntıya git

Bizim millet aynı anda hem doktor, hem mühendis, hem öğretmen, hem hakim-savcı olduğundan düşünmez bunları. Her şeyin en iyisini kendisi bilir. İnsanlar yıllarca boşuna okumuşlardır. Başlık sahibinde de aynı kafa yapısını görebilirsiniz.

14 Ocak 2019 19:16

xentius 5
Aday Memur

sana mı verelim lan yetkiyi

14 Ocak 2019 22:39

bursa111
Memur

ben türkiyedeki doktorların çok yetersiz olduğunu düşünüyorum

14 Ocak 2019 22:41

lDeimosl
Şube Müdürü

bursa111, 6 gün önce - Alıntıya git

Doktor olmayanlar kendi alanlarında yeterli mi de başka bir alanla ilgili yorum yapıyorlar?

14 Ocak 2019 22:46

bursa111
Memur

lDeimosl haklısın herkes her konuya maydonoz olmuş gidiyor :)

15 Ocak 2019 19:14

esamaesi okunmayan
Aday Memur

bursa111, 6 gün önce - Alıntıya git

senin kadar değil

Toplam 16 mesaj