Editörler : oto-danisman-expert
16 Ocak 2019 11:17

Fiziki yeterliliğe girecek arkadaşlara

Arkadaşlar herhalde iki hafta kadar bir süre daha fiziki yeterlilik elemeleri devam edecek. Yazıyı o sebeple yazma ihtiyacı duydum. Ben 14 Ocak tarihinde sınava girdim. Kalacak yer konusunu soran arkadaşlar ile başlayayım. Yer problemini çözemeyen arkadaşlara tavsiyem; ben Mamak Caddesinde 'Mamak Belediyesi Vali Erdoğan Şahinoğlu Konukevinde' kaldım. Yanılmıyorsam sınav merkezine en yakın otel orası, yürüyerek 45 dk. ama sınav günü taksi ile gittim 10 dk sürdü 13 tl tuttu. Ben saat 5.30'da nizamiyenin oradaydım ve önümde 30 kişi vardı. Benden sonra kuyruğun sonunu göremedim. Tavsiyem 5 - 5.30 gibi gidin. Saat 7:30 gibi kapılar açılıyor ve içeri girmeye başlıyorsunuz. Girişte emanet dolapları var. Oraya dolapları şifreleyerek telefonlarınızı bırakabiliyorsunuz. Daha sonra kantine giriş yapıyorsunuz. Hemen girdiğiniz gibi bir masada asker var ona isimlerinizi söylüyorsunuz ve geldiğinize dair artı koyuyor. Daha sonra girdiğiniz kapının tam karşısına doğru led ekranın altında yine oturmaya devam ediyorsunuz. Yeterli sayıda aday toplanınca led ekranın altındaki kapıdan nizamiyenin içine çıkarılıyorsunuz. Orada 80 kişilik gruplar oluşturuluyor. Bu gruplar ile ilk gittiğiniz durak evrak kontrol durağı, içeri girdiğinizde oturuyorsunuz ve bir komutan yanınızda olması gereken evrakları ve olması gereken sırayı söylüyor. Evrakı eksik olanlarında oradan çıkarabilmesine yardımcı oluyorlar. Arkadaşlar ben adli sicil kaydı götürmemiştim. Kılavuzda mahkemelik durumu olanlar getirsin diye okumuştum ama istiyorlar. Sizde adli sicil kaydınızı e devletten çıkarın ve muhakkak götürün. Evrakları tam olanlar hemen karşılarında olan evrak kontrol masaları için sıraya giriyorlar. Evraklarınız kontrol ediliyor ve tercih listeniz sırasız olarak veriliyor. Daha sonra hemen aynı bölümde bulunan bekle salonuna geçiyorsunuz. O salona gelen erler 20 kişilik isimler okuyor ve orada grubunuz belli oluyor. Ve o 20 kişi artık ayrılmıyorsunuz. Hemen yan odada bulunan boy kilo kontrol odasına götürülüyorsunuz. Bizde orada elenen bir arkadaş oldu, galiba boydan kurtaramadı tam emin değilim. Oradan sonra binanın üst katına 108 sorudan oluşan bir kişilik değerlendirme testine çıkarılıyorsunuz. Test bittikten sonra spor salonuna götürülüyorsunuz. Burada üzerinizi değiştirmek için süre veriliyor. Daha sonra eşyalarınız ile beraber kapalı spor salonuna geliyorsunuz. Ancak salona girmeden kapının önünde bir hoca sizi bir çember yaptırıyor ve nizami şınav ve mekik nasıl olur onu gösteriyor. Daha sonra içeri giriyorsunuz. İlk 10 kişi minderlere geçiyor ikinci on hemen onların arkasında oturuyor. Mekik ile başlıyorsunuz. Minderlerdeki 10 kişinin başında sandalyelerde yine görevliler var ve ayaklarınıza basıyorlar. Mekik bitince minderlerin hemen karşısında duran komutan isimleri okuyor ve başınızdaki görevliler kaç yaptığınızı söylüyor. İlk 10 kişinin mekik bitikten sonra ikinci 10 oturuyor ve onlarda tamamlıyor. Ama bu sırada ilk 10 kişi bir yana kayıyor ve başlarındaki görevli şınav pozisyonunda değişmiş oluyor. Şınav çekerken bazı görevliler yumruk koydu ama bazıları koymadı. Şınav stresi yaşayan arkadaşlara şunu söyleyebilirim kesinlikle stres yapmayın oradaki her görevli sizin bir emek ve çaba ya da zaman ya da yok canınızdan para vererek kilometrelerce yol katederek bir hedef uğruna oraya geldiğinizin farkındalar. Bu sebeple kimseyi elemek istemiyorlar. Ama elinizden geleni yapmanızı görmek istiyorlar. Bizim grubumuzda mekik ve şınavda elenen olmadı. Hepimiz tamamladıktan sonra bir süre salonda dinlendik ve koşu yapacağımız sahaya geçtik. Yine eşyalarımızı tribüne bırakıp başlangıç noktasına ilerledik. Burada hoca çok iyi karşıladı ve yürümediğiniz sürece hepinizin tamamlayacağı bir parkur dedi. 4 tam tura yakın koşuyorsunuz. Önceden kesinlikle hazırlık yapmanızı tavsiye ederim. Ben 15 gündür hazırlık yapıyordum. Gitmeden 1,5 kilometreyi 7.50 de tamamlıyordum. Orada da durum değişmedi 7.45'de tamamladım. Ama 2,5 tur hiç durmadan tempolu koştum. Çünkü öyle hazırlandım. 2,5 tur koştuktan sonra 30 sn kadar yürüdüm ve sonra koşmaya devam ettim. 3,5 tur olduğunda bir 20 sn daha yürüdüm. Ve ediğim gibi sonunda 7.45'de tamamladım. Burada bir arkadaşımız istenen sürede tamamlayamadı. Öğleden sonra yeniden koşacağı söylendi. Umarım geçmiştir. Daha sonra sabah evrak kontrollerinin yapıldığı bekleme salonuna geri döndük ve orada bizlere mülakat günlerimizin yazılı olduğu kağıtlar verildi. Hepimizin mülakat günü 30 ocaktı. Fyt 15 gün sonraya veriliyor genel olarak. Bizim ilk aşamamız bu şekilde tamamlandı arkadaşlar. Sözlü mülakatta neler olacak neler yaşayacağım bilemiyorum. Hayırlısını diliyorum. Allah hepimizin hakkında hayırlısını versin. Herkesin yardımcısı olsun. Şimdiden kolaylıklar dilerim

Muhendis42a
Aday Memur
16 Ocak 2019 11:21

Ek olarak dışarıda sırada beklerken dosyaların eksik mi tamamlıyalım gel ücretsiz bakıyoruz diyen dolandırdırıcılara kanmayın. İçeride her eksiğiniz hallediliyor tek hekim raporu hariç

mustafa1074
Aday Memur
16 Ocak 2019 11:28

Kardeşim güvenlik soruşturmasını bilgisayarda mı dolduruyoruz ?

Muhendis42a, 5 yıl önce

Ek olarak dışarıda sırada beklerken dosyaların eksik mi tamamlıyalım gel ücretsiz bakıyoruz diyen dolandırdırıcılara kanmayın. İçeride her eksiğiniz hallediliyor tek hekim raporu hariç

PerrierWater
Kapalı
16 Ocak 2019 11:32

evet fotoğraf dahil pc ile tek sayfa sığsın. Zaten sözlü de lazım güvenlik araştırması

mustafa1074, 5 yıl önce

Kardeşim güvenlik soruşturmasını bilgisayarda mı dolduruyoruz ?

Ventiguard
Aday Memur
16 Ocak 2019 12:32

Öncelikle tecrübelerini bize açtığın için teşekkür ederim bikaç sorum olucak.

Kilo toleransı oluyorum 1 2 kilo

Özel hastane tek hekim raporunu kabul ediyorlarmı? Cevaplayabilirsen cok iyi olur

Maliycii
Memur
16 Ocak 2019 13:41

Kilo töleransı oluyor mu

mustafa1074
Aday Memur
16 Ocak 2019 14:04

Eyvallah kardeşim.

PerrierWater, 5 yıl önce

evet fotoğraf dahil pc ile tek sayfa sığsın. Zaten sözlü de lazım güvenlik araştırması

akbelli
Aday Memur
16 Ocak 2019 16:06

Dostum kilo toleransı olur mu bilemiyorum ama belirtilen ölçütleri bariz şekilde aşmış ya da gerisinde kalmış bir durum varsa tabi ki eleme olur ama bir iki kilo eksik ya da fazla var diye elenmez merak etmeyin.

Ventiguard, 5 yıl önce

Öncelikle tecrübelerini bize açtığın için teşekkür ederim bikaç sorum olucak.

Kilo toleransı oluyorum 1 2 kilo

Özel hastane tek hekim raporunu kabul ediyorlarmı? Cevaplayabilirsen cok iyi olur

ekurtay
Aday Memur
16 Ocak 2019 21:54

Komisyona göre değişir bu durum iç çamaşırla tartılırsın ne olur belli olmaz kilodan elenenler oldu bugün. Ayrıca bugün çoğu kişinin telefonu almadılar insanlar içeri teli bırakmadan giremedi. Emanetçilere verdiler telefonları
akbelli, 5 yıl önce

Dostum kilo toleransı olur mu bilemiyorum ama belirtilen ölçütleri bariz şekilde aşmış ya da gerisinde kalmış bir durum varsa tabi ki eleme olur ama bir iki kilo eksik ya da fazla var diye elenmez merak etmeyin.

ekurtay
Aday Memur
16 Ocak 2019 21:57

Güvenlik araştırması formu 2 sayfa olmayacak şekilde arkalı önlü tek kağıt kabul edildiğini söylediler bugün evrakları nasıl sıralamamız gerektiğini anlattıklarında. Büyük harflerle okunaklı şekilde olacak ayrıca mavi tükenmez kalem olacak imza kısmı
ekurtay, 5 yıl önce
Komisyona göre değişir bu durum iç çamaşırla tartılırsın ne olur belli olmaz kilodan elenenler oldu bugün. Ayrıca bugün çoğu kişinin telefonu almadılar insanlar içeri teli bırakmadan giremedi. Emanetçilere verdiler telefonları

Statikkci
Kapalı
17 Ocak 2019 17:00

kardeşim daha önce fyt ye giren bir arkadaş telefonları girişte görevli askerlerin aldığını çıkıştada geri sahibine teslim ettiklerini ve bunun karşılığında hiç bir ücret alınmadığını söylemişti, eminmisin telefonların içeri alınmadığına

ekurtay, 5 yıl önce

ekurtay
Aday Memur
17 Ocak 2019 17:07

Kardeşim ben sabah gittiğimde sıranın ortalarında olmama rağmen bizim telefonlara yer kalmadı herkes emanetçilere bıraktı ücret karşılığında oraya sabahın 5.30 unda gelip bekleyen bile var çoğu insan bırakamadı telefonunu
Statikkci, 5 yıl önce

kardeşim daha önce fyt ye giren bir arkadaş telefonları girişte görevli askerlerin aldığını çıkıştada geri sahibine teslim ettiklerini ve bunun karşılığında hiç bir ücret alınmadığını söylemişti, eminmisin telefonların içeri alınmadığına

17 Ocak 2019 17:51

Eğer nizamiyedeki telefon dolapları doluysa içeridekilerin çıkmasını bekliyorsunuz ki dolap boşalsın siz koyasınız. Dolaplar doluyken ve telefonu olanlar sıra beklerken telefonu yanında olmayanlar girebilir diye haber verdiler ve sıraların arkasında olmasına rağmen telefonu yanında olmayanlar beklemeden içeriye erken alındılar. Telefon götürmeme imkanınız varsa hiç götürmeyin.

zgr40-06
Aday Memur
17 Ocak 2019 18:54

Oluyor kardeş. Senin boy kilo kaç ? Yardımcı oluyorlar çok bariz fark yoksa zayıfsan işte kilo al kilo fazlaysa 2 haftaya kadar ver diyorlar.

Maliycii, 5 yıl önce
Kilo töleransı oluyor mu

ibsad
Aday Memur
18 Ocak 2019 02:49

Benim boy 1.71 kilo 52 beni elerlermi yoksa uyarirlarmi

zgr40-06, 5 yıl önce

Oluyor kardeş. Senin boy kilo kaç ? Yardımcı oluyorlar çok bariz fark yoksa zayıfsan işte kilo al kilo fazlaysa 2 haftaya kadar ver diyorlar.

ekurtay
Aday Memur
18 Ocak 2019 03:18

Kardeşim kıyafetli mi kıyafetsiz mi
ibsad, 5 yıl önce

ibsad
Aday Memur
18 Ocak 2019 03:20

Esofmanli hocam birde boy kilo olcerken kiyafeti cikariyorlarmi

ekurtay, 5 yıl önce
Kardeşim kıyafetli mi kıyafetsiz mi

ekurtay
Aday Memur
18 Ocak 2019 03:20

Ayrıca boyuna göre kilo alt sınırı 56. Boy orda 1-2 cm az çıkabiliyor. Sınırdaysan orda zaten sınırdasın kilo vermen gerek diyor geçiriyor
ibsad, 5 yıl önce

ibsad
Aday Memur
18 Ocak 2019 03:23

Ben direk elwnirmiyim yani

ekurtay, 5 yıl önce
Ayrıca boyuna göre kilo alt sınırı 56. Boy orda 1-2 cm az çıkabiliyor. Sınırdaysan orda zaten sınırdasın kilo vermen gerek diyor geçiriyor

ekurtay
Aday Memur
18 Ocak 2019 05:48

Arkadaşta yazmış bariz fark olmadığı sürece sıkıntı yok merak etme
ibsad, 5 yıl önce

Ben direk elwnirmiyim yani

ekurtay
Aday Memur
18 Ocak 2019 05:49

Kimisinin çıkarıyorlar kardeşim
ibsad, 5 yıl önce

Esofmanli hocam birde boy kilo olcerken kiyafeti cikariyorlarmi